Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Manüel Şanzımanı Yarı Otomatik Kullanmak

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Ben şöyle yorumluyorum.

Vites atarken aracı en konforlu yani sarsıntınız geçiş yaptığınız devri bulmanız önemli bu da her araç ve motor için farklı olabilir.

Bunu tespit edip dediğim aralıkta değişim yapılırsa sorunsuz olur diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence hiç sıhhatli bir durum değil özellikle senkromeçler adına... sadece debriyaj teli koptuğunda aracı servise götürene kadar bu durumu biliyor olmanın bir takım avantajları olabiliyor...

Esasında güç aktarımındaki bu fonksiyonun çok önemli işlevsel bir amacı var, kaydadeğer tork yükü altında çalışan hareketli tüm mekanizmaların bi "an"lık dahi olsa darbe absorbesini sağlamak ve yumuşak bir aktarıma imkan sağlamak... yani daha alaylı bir tabirle hareketli tüm mekanizmayı "küt"ürdetmeye maruz bırakmadan ekonomik ömrünü uzatmak... Debriyaj kullanmadan mekanizmayı kütürdetmemek gibi bir şansınız olamaz... siz bunu hissetmeseniz dahi şanzıman içerisindeki ani tork darbeleri kaydadeğer artacaktır... Debriyaj kullanmadığınızda debriyaj balatanızdaki aşınma neredeyse hiç olmaz, ancak bence sağlıklı olan mekanizmanın işlemini yaparak balatanın aşındırılmasıdır :)

Videodaki şahsın eliyle yaptığı dişli hareketlerini debiryaj kullanmadan dişliler daha fazla yük altında iken yapmak mekanizmanın uzun süreli sıhhati açısından iyi sonuçlar doğurmaz, zira aktarmadaki en sert mekanik yapılar dahi kırılmamak ve fazla sürtünmemek için düşük bir esneme tolerasyonuna ihtiyaç duyarlar, aracı debriyajsız kütürdetmek bu tolerasyonun istismarı haline gelir :)  Esasında bu verdiğim örnek dışında da aracın bütün aktarma organlarında bu hareketin olumsuz etkisi gayet muhtemeldir ve ihmal edilemeyecek düzeyde olabilir...

Süspansiyonsuz araç kullanmaya çalışmakla hissedilmeyen benzer tarafları var aslında bu durumun... :)

Şöyle bir kehanette bulunsam ne derece tutar acaba; :smiley2k:

Cem abinin canı sıkılmış ve EB Focus tan başka oyuncaklarla ilgilenme vakti gelmiş .. ;)

Abdussamed Acar tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eskiden ben de cok yapiyordum ama artik usenmeyip debriyaja basiyorum. Senkromeclerini seven yapmasin. Anlayana kadar zarar verebilirsiniz. Mecbur kalinirsa tamam, debriyaj zaten halihazirda kaciriyorsa da tamam ama normal sartlarda gereksiz bir aktivite. He biriyle kapisiyorsaniz falan zaman kaybetmemek icin kullanabilirsiniz. Onun icinde iyice ustalasmaniz lazim.

@ samed
Bence Cembonun otomatigi gelmis. Yaslaniyormu ne? :P

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Abdussamed Acar@Mertol Kip,

Katkılar için teşekkürler.

Konuyu bir daha vurgulamak adına:

Önerdiğim bir yöntem değil. Sadece olabildiğini belirtmek istedim.

Senkronizasyon olduğunda ağrısız, sancısız, darbesiz sorunsuz geçiyor vites, hiç bir şeye zarar verdiğini düşünmüyorum, ama belki beşinci kez yazıyorum: Ö n e r m i y o r u m.

Yaşlanma konusuna gelince: Kesinlikle haklısınız...

Hele ki 6 vitesli ve düşük devirli kullanılan bir araçta şehir trafiğinde bir süre sonra sıkılıyor insan sürekli vites değiştirmekten, o yüzden 1-2-4-6 gidip işi azaltıyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abijim sen motoru dinliyor olabilirsin, vites aralarini ezberlemissindir artik. Ama bunda ustalasmak zaman ve tecrube ister. Once selam verdirmeden vites degistirmeyi ogrensinler sonra debriyaji hallederler. 

Senin yasli halin bizi cepten cikartir. Ama bu gercegi degistirmiyor tabi. :P

Seviyoz seni. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.