Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Manüel Şanzımanı Yarı Otomatik Kullanmak

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Başlık gizemli ve iddialı oldu, ama çoğu deneyimli sürücünün bildiğini gençlere hatırlatayım istedim.

Manüel şanzımanlı araçlarda bazı durumlarda debriyajı kullanmadan vites değiştirmek mümkün.

Birinci ve geri vitesi kapsam dışı bırakmak koşulu ile tüm diğer viteslerde ayağınızı gazdan çektiğiniz anda vitesi kolaylıkla boşa atabilirsiniz debriyaja basmadan (bu birinci viteste de mümkün).

Eğer süratiniz devreye sokmayı düşündüğünüz viteste motor yaklaşık 2000 dd veya altında olacaksa vites koluna takılacak vites yönünde hafif basınç uygularsanız kısa bir süre sonra kendiliğinden vitese geçtiğini fark edeceksiniz. Daha yüksek devirlerde ise motoru beklenen devire kadar yükseltip ayağınızı gazdan çektiğiniz anda gene rahatlıkla geçtiğini fark edeceksiniz.

Bazı vitesler biraz daha zor geçebiliyor, bende 3 biraz nazlı mesela, ama alışınca hızlı değişimleri bir kenara bırakmak koşulu ile akan trafikte daha az debriyaj kullanırım.

En azından vitesi boşa atacakken hiç basmıyorum debriyaja.

Önemli not: Uygun teknik kullanılmadığında şanzımana zarar verebilirsiniz ve denemesi tamamen kullanıcının sorumluluğundadır, oluşacak hasarlar beni ilgilendirmez!

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Europa da bunu bende yapıyorum da, sizin gibi sürüş konusunda, otomobil konusunda bu kadar deneyimli, bu kadar bilgili her türlü tekniği hem teorik olarak hem de uygulama olarak bilen birisinin bu şekilde araba kullanmasını anlayamadım doğrusu.

Bir de bundan sonra "doktordan" diye yazan ilanlara bakmayacağım galiba :D :D Bunca yıldır doktorların arabalarını temiz, nazik ve dikkatli kullandıklarına inandırıldık. (Gora da Cem Yılmaz'ın amerikan sinamasına atıfta bulunduğu sahne aklıma geldi şimdi :D )

Ve evet itiraf ediyorum bende, çok rahat oluyor. Bir de nedense debriyaja basmadan vites değiştirmiş olabilmek ayrı bir keyif veriyor galiba insana. Anlıyorum canım ben bu arabanın dilinden...... :D :D :D :D

Focus ta denemedim tabi bende.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

vites çıkarken kolay çıkıyorda takarken deviri tutturamazsan garçlıyor.

bu iş biraz tehlikeli bir iş araç sollarken denemeye kalkılırsa  arabadaki konuşmalar şu şekilde olabilir:

Şoför su anda debriyaja basmadan vites değiştirmeyi düşünüyor :

İç ses - debriyaja basmadan değiştiriyim.

tamam vitesten kolay çıktı

tamam şimdi 5 e takalım

araba    -garç garç

arabadaki diğer yolcu - ahmet ahmet karşıdan kamyon geliyor!!

şoför -vites girmiyor lan ahada vites girdiiii

kamyon   -drank

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

vites çıkarken kolay çıkıyorda takarken deviri tutturamazsan garçlıyor.

bu iş biraz tehlikeli bir iş araç sollarken denemeye kalkılırsa  arabadaki konuşmalar şu şekilde olabilir:

Şoför su anda debriyaja basmadan vites değiştirmeyi düşünüyor :

İç ses - debriyaja basmadan değiştiriyim.

tamam vitesten kolay çıktı

tamam şimdi 5 e takalım

araba    -garç garç

arabadaki diğer yolcu - ahmet ahmet karşıdan kamyon geliyor!!

şoför -vites girmiyor lan ahada vites girdiiii

kamyon   -drank

Ne yazmışım: ama alışınca hızlı değişimleri bir kenara bırakmak koşulu ile akan trafikte daha az debriyaj kullanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Daha önce benzerlerini görmüştüm ancak hiç akan trafikte debriyaj kullanmadan gitme şeklinde uygulanacağı gelmemişti aklıma :)

Sanırsam izlediğim video buydu ya da Mini Cooper içeren benzer bir video da olabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Başlık gizemli ve iddialı oldu, ama çoğu deneyimli sürücünün bildiğini gençlere hatırlatayım istedim.

Manüel şanzımanlı araçlarda bazı durumlarda debriyajı kullanmadan vites değiştirmek mümkün.

Birinci ve geri vitesi kapsam dışı bırakmak koşulu ile tüm diğer viteslerde ayağınızı gazdan çektiğiniz anda vitesi kolaylıkla boşa atabilirsiniz debriyaja basmadan (bu birinci viteste de mümkün).

Eğer süratiniz devreye sokmayı düşündüğünüz viteste motor yaklaşık 2000 dd veya altında olacaksa vites koluna takılacak vites yönünde hafif basınç uygularsanız kısa bir süre sonra kendiliğinden vitese geçtiğini fark edeceksiniz. Daha yüksek devirlerde ise motoru beklenen devire kadar yükseltip ayağınızı gazdan çektiğiniz anda gene rahatlıkla geçtiğini fark edeceksiniz.

Bazı vitesler biraz daha zor geçebiliyor, bende 3 biraz nazlı mesela, ama alışınca hızlı değişimleri bir kenara bırakmak koşulu ile akan trafikte daha az debriyaj kullanırım.

Önemli not: Uygun teknik kullanılmadığında şanzımana zarar verebilirsiniz ve denemesi tamamen kullanıcının sorumluluğundadır, oluşacak hasarlar beni ilgilendirmez!

cem abii 9000 deki aracımı baskı balata ya sokmayız sonra dimi :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hehehehe yıllardır böyle kullanıyorum uygun senkromenç aralığında aracımız her vitese debriyajsız geçebilir.. kamyoncuların aragaz vererek vites değiştirmesinin sebebide budur bağırttırarak vites değiştirip kamyon şoförlerinin hava yaptığını düşünenler var :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tipo'mu kullanırken bu debriyaja basmadan boşa atma işini bende yapıyordum ama basmadan vitese atmayı denememiştim.

Şimdi arabanın huyunu suyunu bilmiyoruz; km de çok düşük benim arabada ( duyanlar; " çürüyecek o araba senin elinde " diyor ) hem daha birbirimize de alışamadık =)

Cem Bey gibi deneyimli bir sürücünün kullandığı tekniği ben beceremeyebilirim gibi geldi =) kesin dişlileri bozarım ben...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu metodu çok sık kullanımında senkromenç dişlerinde aşınma yaratacağından her yağ bakım zamanı geldiğinde aracımızın şanzıman yağını değiştirmemiz gerekir çünkü şanzıman yağına karışan metal kırıntıları zamanla dişlilerin arasına sıkışarak parçaların sesli çalışmasına ve ciddi sıkıntılar çıkarmasına sebebiyet verebilir çok diretmemek gerekiyor boştan vitese geçerken diretkar davranmamız durumunda vites geçse dahi senkromençler zorlanıp kırıntı üretiyor ve zamanla vites geçişlerinde gırçlamalar başlar...

cem beyden korktuğum için bu paylaşım aklıma gelse de paylaşmamıştım abi vallahi içinde 20 yaşında bir çocuk var hissediyorum hep  ^_^

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.