Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2012 Focus Lpg Dönüşümü

Serkan B.

Önerilen Mesajlar

lpg gelmiş 3 tl ye nesine taktıracağım lpg, 1.6 ecoboost aracıma kesinlikle taktırmam bedavaya taksalar yine taktırmam .... Aracım 33 kuruş yakıyorsa benzinde lpg de de 26 -27 kuruş yakacak birde arada arabaya benzin alacağım birde arabaya sorun verdi mi lpg o zaman görürüm ben kar mı olur zarar mı..Hele ki kışın hergün kullanıyorsam aracı ilk etapta araç benzinle çalışacak 26-27 kuruş olacak 30 kuruş 1000km de ortalama 50-60 tl kar edeceğim diye aracıma lpg taktırmam ben kesinlikle ...lpg taktırmak için 2000 tl para vereceğim bu 2000 tl yi çıkarmak için 40 bin km yol yapacağım ..araç 100 bin km ye gelincede 1000-2000tl lik bir sorun açar o verdiğim parayı da çıkarmam için bi 40 bin daha yapmam lazım ondan sonra hiç mantığı kalmaz lpg taktırmanın..isteyen taktırabilir tabi :pist:

çağlar çetinkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

lpg gelmiş 3 tl ye nesine taktıracağım lpg, 1.6 ecoboost aracıma kesinlikle taktırmam bedavaya taksalar yine taktırmam .... Aracım 33 kuruş yakıyorsa benzinde lpg de de 26 -27 kuruş yakacak birde arada arabaya benzin alacağım birde arabaya sorun verdi mi lpg o zaman görürüm ben kar mı olur zarar mı..Hela ki kışın hergün kullanıyorsam aracı ilk etapta araç benzinle çalışacak 26-27 kuruş olacak 30 kuruş 1000km de ortalama 50-60 tl kar edeceğim diye aracıma lpg taktırmam ben kesinlikle ...lpg taktırmak için 2000 tl para vereceğim bu 2000 tl yi çıkarmak için 40 bin km yol yapacağım ..araç 100 bin km ye gelincede 1000-2000tl lik bir sorun açar o verdiğim parayı da çıkarmam için bi 40 bin daha yapmam lazım ondan sonra hiç mantığı kalmaz lpg taktırmanın..isteyen taktırabilir tabi :pist:

pişmiş aşa su katma hocam.

arkadaş taktırmış , sen kendi yanlış mantığınla ve yanlış hesabınla taktırmamışsın.

taktırmamak sana kalmış ama amma laf etmişsin.

Yeri geldi söyleyeyim yarın benzinli araba alsam 1 ay biner sonra takarım lpg yi.Ne zaman benzinli/dizel araba arasındaki fiyat farkı olması gereken farka düşer gider dizel alırım.

Her halükarda lpg benzine göre en az (en az evet) % 30 avantajlıdır.

Gerisi dayanaksız laftır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arakadaş ecoboost araca lpg montajı yaparlarsa ne yapacak ecoboostu olan arkadaşlar demiş bende ne yapacağımı yazdım pişmiş aşa sen su katma isteyen taktırır isteyen taktırmaz ben taktıran arkadaşa saygı duyuyorum hayırlı olsun dedim zaten inşallah istediği verimi alır..kendim lpg li 1.6 125 ps mondeo ve focus 1 kullandım ve lpg li aracın ne kadar yaktığını ne masraflar açacağını bilirim .fiyat olarak lpg %30 avantajlıdır ama yapacağı yol olarakta %15 zarardadır ..1litre benzin ile 1 litre lpg aynı yolu yapmıyor onuda yüzdeye ekleyin :yeah:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Saygı duyuyorsanız saygılı bir şekilde yazacaksınız o halde.

Ayrıca Yanlış bilgi ve hala ısrar.

Güncel veri (ve çok hassas ölçerim)

Araç mondeo Güzergah şehiriçi-dışı karışık(çok da önemli değil.Sonuçta ikisi içinde aynı değişken)

Benzin yakımı ortalaması: 9,1 litre/100 km ttarı: 4,65 x 9,1= 42,315 tl (100 kmde harcanan para)

Aynı güzergahta aracımın yaktığı 10,6 litre LPG 10,6 x 2,52 =26,712 tl (100 kmde harcanan para)Bu tutara hergün 1 km yi benzinle gittiğimi varsayarak 5 günde yarım litre benzin ekliyorum eder 26,712+ 2,8 = 29,512 tl

Ölç biç % 33 civarı ekonomi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Başka bir EB sahibi olarak benim de yaklaşımım ekonomik olarak kaldırabildiğim sürece motoru tasarlanırken öngörülenden farklı bir yakıtla kullanmamak.

Keyif ve performans odaklı yaklaşım doğal olarak biraz lüksü de barındırıyor içinde, ekonomi odaklı düşünmüyor insan, tabii masrafını karşılayabildiğimiz sürece...

EB için üretilen LPG sistemleri var, ülkemize de getirmeye başlamışlardır, ancak maliyetin ötesinde sorun çıkartma potansiyeli olan ve garantiyi etkileyen ek donanım nedeniyle asla düşünmedim, kullanırken bir de süpabları koruyacağım endişes taşıyamam.

Fuat Beyin hesabından yola çıkarsam senede 15K km yapan birisi olarak olasıdır ki km'de 13-14 Kuruş tasarruf ederim ve bu satın alma maliyetinin bir yıl içerisinde amortismanı demektir, sonraki yıllardaki tasarruf da olası belalar için fon olur :)

Diğer taraftan LPG almazsam ödeyeceğim aylık ekstra 150-160 TL'yi keyfim için bir harcama olarak görüyorum, aynı mantıkla dizele katlanmak zorunda olmadığımı düşündüm.

Çok şükür şimdilik finanse edebiliyorum, edemediğim zaman da daha küçük ve az yakan bir araca dönerim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benzinlide devirli kullanımla sakin kullanım arasındaki tüketim farkının dizelden daha çok olduğunu düşündüğümden uzun vadeli ise LPG gayet mantıklı bence. Km'de veya ayda edilen kar da zorunlu olarak sürekli trafikte olanlar için katlanabiliyor bunu da kaçırmamak lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Başka bir EB sahibi olarak benim de yaklaşımım ekonomik olarak kaldırabildiğim sürece motoru tasarlanırken öngörülenden farklı bir yakıtla kullanmamak.

Keyif ve performans odaklı yaklaşım doğal olarak biraz lüksü de barındırıyor içinde, ekonomi odaklı düşünmüyor insan, tabii masrafını karşılayabildiğimiz sürece...

EB için üretilen LPG sistemleri var, ülkemize de getirmeye başlamışlardır, ancak maliyetin ötesinde sorun çıkartma potansiyeli olan ve garantiyi etkileyen ek donanım nedeniyle asla düşünmedim, kullanırken bir de süpabları koruyacağım endişes taşıyamam.

Fuat Beyin hesabından yola çıkarsam senede 15K km yapan birisi olarak olasıdır ki km'de 13-14 Kuruş tasarruf ederim ve bu satın alma maliyetinin bir yıl içerisinde amortismanı demektir, sonraki yıllardaki tasarruf da olası belalar için fon olur :)

Diğer taraftan LPG almazsam ödeyeceğim aylık ekstra 150-160 TL'yi keyfim için bir harcama olarak görüyorum, aynı mantıkla dizele katlanmak zorunda olmadığımı düşündüm.

Çok şükür şimdilik finanse edebiliyorum, edemediğim zaman da daha küçük ve az yakan bir araca dönerim.

abi saygı duyuyorum en güzel bu şekilde yorumlanırdı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arakadaş ecoboost araca lpg montajı yaparlarsa ne yapacak ecoboostu olan arkadaşlar demiş bende ne yapacağımı yazdım pişmiş aşa sen su katma isteyen taktırır isteyen taktırmaz ben taktıran arkadaşa saygı duyuyorum hayırlı olsun dedim zaten inşallah istediği verimi alır..kendim lpg li 1.6 125 ps mondeo ve focus 1 kullandım ve lpg li aracın ne kadar yaktığını ne masraflar açacağını bilirim .fiyat olarak lpg %30 avantajlıdır ama yapacağı yol olarakta %15 zarardadır ..1litre benzin ile 1 litre lpg aynı yolu yapmıyor onuda yüzdeye ekleyin :yeah:

çağlar bey bir yılda (15 16 bin km de) kit kendi parasını  amorti ediyor hadi aldığımız benzin içinde 3 ay eklesek 15 ayda tamam. sonrası kar. ayrıca sorun çıkarma konusunda siz sıkıntı yaşadınız diye herkesin sıkıntı yaşaması söz konusu değil bundan önceki f1 aracımda lpgli idi ben sıkıntı yaşamadım araba kardeşimde hala lpg ile ilgili sıkıntısı yok. :nazar:  :nazar:  :nazar:   düzenli filtre bakımı lpg ayarı birazda sakin kullanımla çok sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. siz benzinle binebiliyor iseniz ne mutlu size lpg ile falan uğraşmayın. yalnız taktıran arkadaşların hesabına da bence müdahale etmeyin.sorun falan diyerek arkadaşları korkutmayın. zaten lpg taktıran insanlar belirli sorunları ve riskleri göze alarak taktırıyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bakın siz lpg de 29 kuruş yakıyormuşunuz ben benzinde 33 kuruş yakıyorum karışık .lpg ve benzin fiyatlarını opete göre hesapladım ben .siz lpg yi 2.60 a alıyorsanız bende 4 liraya benzin bulurum o zaman..opette lpg 2.89 benzin 4.65...mondeo 1.6 125 ile lpg +benzin geçen sene 30 kuruşa yakın yakıyordu şimdi .lpg ye daha da zam geldi nerdeyse lpg de mondeo 1.6 , focus ecoboost 1.6 kadar yakıyor.yol bilgisayarı verisi 8,2 idi mondeonun 8,2 X 4,65 =38,1tl yapıyor 100km de...lpg de de 30 kurus yakıyordu geçen sene. bu sene ise 32 kuruş yakardı lpg de benzinde ise mondeo 38 kuruş yakardı şimdiki fiyatlara göre .. daha önce lpg  focus 1 aracıma taktırmıştım  5 bin km sonra endiksiyon bobini arızalandı..araç zarar görecek lpg de diye 100ü geçmeyelim o zaman .her 1000km de 70 tl karla nasıl 15bin km sonra amorti ediyor onu anlamadım araca lpg taktırmak tüm masraflar (ruhsat +muayene +sındırmazlık raporu vb. )2000 tl yi buluyor ..dizelde bile benzinli ye göre maksimum 70-100 tl arası kar ediyorken nasıl oluyorda lpg de 130 lira kar edeceğiz??lpg de aynı aracın benzinlisine göre kar edeceği miktar 70 tl civarıdır. benim kendi kullandığım lpg li araçlarda durum böyleydi.lpg de bir  focus 1.6  26-27 kuruş yaksın benzinde bu focus 130 tl kar oluyormuş madem 400kuruş mu yakacak??ben 33 kuruş yakıyorum 1.6 ecoboost aracımla karışık…fiyatlarıda opete göre hesaplıyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben 29 kuruş yakmıyorum ş dışı 20  kuruş civarı  ş içi 24-26 kuruş. sizin hesabınızdan çok daha karlı lpg. buyrun gelin benim arabayı kullanalım beraber ölçelim yoksa sizin bize inanacağınız yok. ben matematik öğretmeniyim en azından 15 binde nasıl amorti ediyor diye dalga geçer gibi cümleler kurmayın lütfen. kit 1500 sızdırmazlık 25 tl muayene 158 tl ruhsat 58 tl =1741 lira yapıyor bu arada opette lpg 2.68 tl burada benzinde 4.67. sizin kullandığınız araçlar için durum böyleyse bizim araçlar için de genellemeyin.1000 km de 70 tl kar edecek olsaydı arabama değil lpg bir tane vida bile taktırmazdım. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

uzun yolda 90-100 ile gidersem benim aracımda 27-28 kuruş yakıyor ama dediğim gibi 90-100 le uzun yolda gidersem geçenlerde Kayseri-Nevsehir arası uzun yolda 100-120 arası kullanımda 5.6 litre benzin yaktım siz arabayı bana verin ben onu kendi aracımı kullandığım gibi  kullanayım bakalım ne yakacak...siz ş.içi 20kuruş .şdışı 25 kuruş ortalamada 23 kuruş yakarsınız 1.0 ecoboost olsaydı aracınız aynı kullanımda 25-27 kuruş yakardınız ...

Güle güle sorunsuz kullanmanız dileğiyle aracınızı :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eee senin araç az yakıyorsa lpg de de ona göre daha az yakmış olmayacak mı?

Sonuçta kar yüzdesel.

Vesile ile,

Kim ne takar ne takmaz kendi bileceği iştir.

Ama forum etiği gereği yapılmışa,alınmışa gereksiz iş yapılmış edasıyla yazılması doğru olmaz.

Olursa ben tepki gösteririm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yakıt Tüketimi ve Performans

Yakıt Tüketimi (L/100km)**   Performans Motor Seçenekleri CO2 emisyonları (g/km) Şehir içi Şehir Dışı Ortalama Maks. hız (km/s) 0-100km/s (sn)

1.6L Duratec 125PS 139 8,1 4,8 6,0 198 11,0              

1.0L EcoBoost 125PS 117 6,4 4,4 5,1 195 11,4

1.6L EcoBoost 180PS 139 7,7 5,0 6,0 224 8,0                            

iyi dilekleriniz için sağolun çağlar bey. performansına sözüm yok ecoboost motorun güle güle kullanın. ş dışı 100-120 civarı kullanın benim arabayı inanıyorum ki benzinle sizden az yakar :nazar:  :nazar: ha çok basarsanız tamam 6. vites oranı ile siz az yakarsınız. zaten teknik verileri yukarı yazdım hocam ş içinde de start stop farkıyla eb daha az yakar. benzinle size yakın değerleri lpg ile düşünün lütfen. polemik yapmak gibi bir niyetim yok hocam yanlış anlamayın lütfen. umarım sizde uzun yıllar sorunsuzca kullanırsınız arabanızı. :):nazar:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

uzun yolda 90-100 ile gidersem benim aracımda 27-28 kuruş yakıyor ama dediğim gibi 90-100 le uzun yolda gidersem geçenlerde Kayseri-Nevsehir arası uzun yolda 100-120 arası kullanımda 5.6 litre benzin yaktım siz arabayı bana verin ben onu kendi aracımı kullandığım gibi  kullanayım bakalım ne yakacak...siz ş.içi 20kuruş .şdışı 25 kuruş ortalamada 23 kuruş yakarsınız 1.0 ecoboost olsaydı aracınız aynı kullanımda 25-27 kuruş yakardınız ...

Güle güle sorunsuz kullanmanız dileğiyle aracınızı :)

hocam ben arabayı alırken 1l ecoboost yoktu. benim araç 2011 ağustosta alındı ha o zaman olsaydı onuda değerlendirirdim  mutlaka

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.