Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Otomobil Temizliği Hakkında Kısa Ipuçları.

Önerilen Mesajlar

20 metre hortum alıp sokakta yapılabilir :))

sokağınıza arabanızı sıkış tıkış parkediyorsanız, park için köşe kapmaca oynuyorsanız, siz parkettikten sonra ancak yandan 1 araba geçebilecek kadar yer kalıyorsa ve sokağınız tek yön olup araç trafiği de yoğunsa maalesef olmuyor o dediğiniz...

sad but true ^_^

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Her işi ustasına bırakmak, yurdum insanına iş imkanı yaratmak, ulusal iş paylaşımına saygılı olmak gibi ilkelerim nedeniyle arabamaı yıkamak yıkamacının işidir diyor ve bu konuya itibar etmiyorum.

Zaten önce kola döküp, sonra affedersiniz işeyerek (bkz. amonyak), bir de ucuz olduğu iddiası ile saç kremi ile son katı çekerek yıkamaya kalkışmak ne kadar akıllı işi bilemedim...

Temizlik severlere hayatta başarılar!

walla abi ben yıkamacılardan memnun olamıyorum. belki ben çok huyluyum.. elbette işi ustasına bırakmak lazım ama işin ustası sandıklarımız çırak bile olacak düzeyde değiller...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sileceklerin lastiklerini nasıl değiştirebiliriz. ?

Lastik değilde kolun ucundaki kısım toptan değişiyor. Lastik ve bağlı olduğu çubuk. Büyük marketlerde bulunabiliyor uygun silecekler. Fakat bağlantı noktasındaki kısma bakmak lazım.Uyumlu olanlardan almak için.Bir de çıkanın boyunu ölçün aynı uzunlukta olanı alın.Çifti 30-40TL ye gelir. Servislerde 80-150TL civarı rakamlar isteyebilirler. Toyota Verso en son 150TL gibiydi. Koçtaş'dan 40TL ye almıştım.

Engin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 7 ay sonra...

Bir kimyager olarak ve uzun yılların verdiği deneyimlerime dayanarak konu açılışında bahsi geçen uygulamaların hiç birinin bir araç için uygun olmadığını çok emin bir şekilde söyleyebilirim.

1 - Koladaki hava kabarcıkları temizlik yapmaz, kolanın içindeki asittir asıl temizliği yapan. Hava kabarcıkları denen şey tamamen karbondioksittir ki su ile reaksiyonu pek hoş karşılanmaz. Zira asidik etki gösterir!

2 - Lanolin wax etkisi yapar doğrudur ancak bir kutu şampuan içinde bir arabaya yetecek kadar lanolin bulunmaz. Şampuanlarda bol miktarda bulunan glikol türevi ve gliserin türevi kimyasallarla birlikte parlaklık verir. Saçların yumuşamasını sağlayanda glikoldür. Önemli nokta ise bazı glikol tipleri iyi birer sökücüdür!

3 - Sileceklerdeki grafitleri gidermenin en iyi yolunu zaten konu başında açıklanmış. vs. vs. vs.

Son olarak amonyak en güzel burun deliklerinin açılmasına ve rahat nefes alınmasına yarar.

Ahhh yurdum insanı ahhh... AR-GE'nin ne demek olduğunu bir kavrayabilsek! AR-GE, Araştırma ve Geliştirme demek!

Not: Camdaki kireç lekeleri gidermek için "bir beze kireç sökücü döküp camları silin" yazısını görMEdiğime çok memnun oldum. UYGULANMAZ!

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Camda ki kireç lekeleri için sirke çözüm olabilir.

Beyaz sirke (elma sirkesi) kırmızı sirke (üzüm sirkesi)'ye göre daha fazla asit içerir. Dolayısıyla daha iyi temizler. Liman suyu da kullanılabilir ancak daha etkili kılmak isteniyorsa birazcık kabartma tozu önce sürülür sonra sirke veya limon suyu ile silinir. Bu yöntem de benim hoşuma gitmeyen bir yöntem. Çünkü araçlarda kullanılan plastik aksamların bu tarz asitlere karşı dayanımları ne kadardır bilmiyorum. Bazı araçların plastik aksamlarında lekelenmelere neden olabilirler. En iyi yöntem yumuşak su ile yıkamak ve hemen kurulamak. Bu arada kolada da asit var o da bu işi yapar diyenlere diyecek birşeyim yok ama kolayı illa ki kullanmak istiyorlarsa çelik eşyalarındaki yağları sökmek için kullanabilirler.

Not: Soğuk sudaki çözünmüş karbonat sıcak suya göre az olduğu için suyu kullandığınız her alanda son durulama için soğuk su tercih etmeniz her zaman lekeleri en aza indirecektir.

Bahadır Soylu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bizim kapalı otoparkta sorun var. Bazı noktalarda su sızıp arabanın tavanında kalırsa iz yapıyor. O durumda su veya şampuan oluşan lekeyi sökmüyor. Üzüm sirkesini lekeye döküp bekletiyorum. 2-3 dakika sonra süngerle silip su ile duruluyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lütfen deneyin , hatta arabanızı cifle yıkayın pril dökün köpürtün öyle sabunlayın

Her malzemenin üretilme amacı vardır , ağır asitler, yağ sökücüler size 5-10 yıkama parlaklık sağlar mı ? Evet belki sağlar

Peki ya sonrası ? arabanız bi matlaşır dünyanız başınıza yıkılır ucuz etin yahnisi size 200 250 liralık detaling e sebep olur

Ucuz yollar var tabiki ama mantıklı olalım , gazlı bezle arabanızı silin tamam

Elmayı kesip cama sürün buhulara engel olun bunada tamamda

Kola, saç spreyi nedir arkadaş :D 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...
  • 5 ay sonra...

Her işi ustasına bırakmak, yurdum insanına iş imkanı yaratmak, ulusal iş paylaşımına saygılı olmak gibi ilkelerim nedeniyle arabamaı yıkamak yıkamacının işidir diyor ve bu konuya itibar etmiyorum.

Zaten önce kola döküp, sonra affedersiniz işeyerek (bkz. amonyak), bir de ucuz olduğu iddiası ile saç kremi ile son katı çekerek yıkamaya kalkışmak ne kadar akıllı işi bilemedim...

Temizlik severlere hayatta başarılar!

yıkamacılarda sıra olunca seni başından savarcasına hızlıca yıkıyor . Çoğu yerleri eve gidince ben silmek zorunda kalıyorum.Bizim evin önü müsait 2 saatimi araç yıkamaya ayırıyorum tertemiz oluyor :)

ayrıca aracı bulaşık  sabunu (yeşil sıvı olanlar) ile yıkıyorum ilerde boyada sorun yaratır mı ?

Emre Kaçan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.