Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Otomobil Temizliği Hakkında Kısa Ipuçları.

Önerilen Mesajlar

Otomobilinizi temizlemek ve temiz tutmak için pahalı cilalar, oto şampuanları ya da temizleyicilere dünyanın parasını verme zorunda değilsiniz.

Parlaklık için saç bakım kremi:Otomobilinizi lanolin içeren saç bakım kremiyle yıkayın. Otomobilinizin cilalanmış gibi parlak olduğunu ve yüzeyinin yağmuru püskürttüğünü görünce sürekli otomobilinizi saç bakım kremiyle yıkamak isteyeceksiniz.

Otomobilinizin ön camını kolayla temizleyin: Uzun ve kuru bir mevsimden sonra yağmur yağınca kirlenmiş olan ön camınız kolayca çamurla kaplanır. Camınızın üzerine kola püskürterek bu lekelerden ve çamurdan kurtulabilirsiniz. Kolanın içindeki baloncuklar bu kirleri kabartacak. Ancak daha sonra yapışkan olan kolayı iyice duruladığınızdan emin olun. Yoksa temizleme çabalarınız toz ve kirin daha kötü hale gelmesine yol açacaktır.

Otomobilinizin farlarını parlatın: Evde kullandığınız cam silme sularıyla farlarınızı cilalayın ve yumuşak, pamuklu bir kumaş ile de güçlü bir şekilde ovalayın. Ayrıca otomobilinizin ön camını ve diğer pencerelerini torpido gözündeki ıslak bebek havlusuyla ovalayıp temizleyebilirsiniz.

Cam sileceklerinizi temizleyin: Ön cam silecekleriniz kirlendiyse, silecekleriniz camı temiz ve parlak yapmak yerine camlarınızı daha çok kirletecektir. Çeyrek fincan amonyak ile 1 litreye yakın soğuk suyu karıştırın. Bu karışımla ıslattığınız yumuşak bir kumaş ya da kağıt havlu ile kibarca sileceklerinizin iki tarafını da silin. Sileceklerinizi yerine yerleştirmeden önce kuru bir kumaşla silin.

Her şeyi daha net görebilirsiniz: Bir litreye yakın suyun içine çeyrek fincan amonyak ekleyin ve su sızdırmaz bir kapağı olan plastik şişeye doldurun ve otomobiliniz ön camı ile pencerelerini yıkamak için bu karışımı bagajınızda saklayın. Camlarınız kirlenmeye başlayınca bu karışımı çıkarın ve bir sünger ile silin sonra da yumuşak bir kumaş ya da kağıt havluyla camlarınızı kurulayın.

Aracınızı yıkadıktan sonra bunlara dikkat edin

Sıcaklığı takip edin: Otomobilinizi hava çok sıcakken yıkamak (örneğin otomobilinizi kullandıktan sonra ya da doğrudan güneş ışığının altına park ettikten sonra) sabun lekeleri ve tortularının oluşmasına yol açacaktır.

Otomobilinizin kendi kendine kurumasına izin vermeyin: Otomobiliniz dışarıda kurumaya bırakmak ya da yıkandıktan sonra ıslak olduğu halde sürmek dış cephesinde göze hoş görünmeyen su lekelerine yol açar. Aşırı suyu emmek için lastik cam sileceği ile otomobilinizi kurulamak için yumuşak bir havlu kumaş ya da güderi kullanın.

Saç kremi nasıl olacak anlamadım ama, öneri işte. :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Guest Sadık Taşyürek

+

-aracı yıkarken kesinlikle fırça kullanmayın. özellikle koyu renkli araçlarda güneş altında dairesel çizikler daha net belirgin olur.

-araçta her zaman temiz bir sünger bulundurun, aynı süngeri hem kaportaya, hem de jant ve lastikler temizliğinde kullanmayın.!!!

-fiber bezler araca parlaklık kazandırıyor. özellikle son kurulama da fiber bezle silin, farkı göreceksiniz...

-parlaklık sizin için de önemliyse sonaxın ıslak cilasını kullanın. aracınızı yıkayıp duruladıktan sonra, kurutmadan üzerine püskürtün. bir kaç dakika bekleyip fiber bezle kurulayın. (not: kurulamada birden fazla bez gerekecektir)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aydın bey bez dışında ne önerirsiniz? ben genellikle fiber bezle ve hafifçe kenarlarından tutarak tek yönlü siliyorum...

Sadık Bey; sileceğin siyah lastik kısmını silmeyin; sadece su tutun.

Araçların silecekleri grafit kaplıdır; grafit lastiğin camda kaymasını ve ses yapmamasını sağlar. siz her sildiğinizde o grafiti oradan çıkartıyorsunuz.Bir süre sonra camda gidip gelen silecek değil lastik parçası haline gelir.

Silecek kollarını silmeniz gerekiyorsa onları istediğiniz gibi silebilirsiniz, lastiğine dokunmadan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Guest Sadık Taşyürek

Sadık Bey; sileceğin siyah lastik kısmını silmeyin; sadece su tutun.

Araçların silecekleri grafit kaplıdır; grafit lastiğin camda kaymasını ve ses yapmamasını sağlar. siz her sildiğinizde o grafiti oradan çıkartıyorsunuz.Bir süre sonra camda gidip gelen silecek değil lastik parçası haline gelir.

Silecek kollarını silmeniz gerekiyorsa onları istediğiniz gibi silebilirsiniz, lastiğine dokunmadan.

teşekkür ederim, silecekleri asla camlar kirliyken kullanmam. hatta yolda yağmur yağdığında ısrarla beklerim ki biraz daha tozu pisliği aksın, sonra çalıştırayım diye. eğer camlar çok kirlenmiş ise bazen de abartır ve durup camları siler ardından silecekleri çalıştırırım. bu esnada sileceklerin uçlarında toz kalmasın ve hem kendine hemde cama zarar vermesin diyede sıkmadan hafifçe silerdim. bundan sonra silmeyeceğim artık.

bu silecek imalatını discovery channellde izlemiştim. aslında bizlerin yapımının çok basit sandığımız sileceklerin imalat aşaması o kadar zahmetli ve teknik detay isteyen bir konuymuş ki, ancak izleyince anladım. izlemenizi tavsiye ederim, gerçekten çok ilginç...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

servisten :blink:

servis tuzlu olur :)

sileceklere baktımda lastik kısımları değişir gibi yapan oldumu acaba

sileceğin ucunda ve başındaki tıpaları çıkarmaya çalıştım ama çıkmadı, zorlamakta istemedim

eve geçince kitapçığa bakacağım, değiştiren oldumu acaba ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

servis tuzlu olur :)

sileceklere baktımda lastik kısımları değişir gibi yapan oldumu acaba

sileceğin ucunda ve başındaki tıpaları çıkarmaya çalıştım ama çıkmadı, zorlamakta istemedim

eve geçince kitapçığa bakacağım, değiştiren oldumu acaba ?

bence servisi bi arayıp sorun.. belki de tuzlu değildir. hatta özel servislerde daha ucuz yedek parçalar da vardır..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Her işi ustasına bırakmak, yurdum insanına iş imkanı yaratmak, ulusal iş paylaşımına saygılı olmak gibi ilkelerim nedeniyle arabamaı yıkamak yıkamacının işidir diyor ve bu konuya itibar etmiyorum.

Zaten önce kola döküp, sonra affedersiniz işeyerek (bkz. amonyak), bir de ucuz olduğu iddiası ile saç kremi ile son katı çekerek yıkamaya kalkışmak ne kadar akıllı işi bilemedim...

Temizlik severlere hayatta başarılar!

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.