Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Dilin Kemiği : Kalemler

Alperen G.

Önerilen Mesajlar

Merhaba dostlar, arkadaşlar, efendiler, Romalılar!

Başlıkta belirttiğim gibi, kalem dilin kemiğidir aslında. Kalemle yazmak, yazdığın şeye değer katar. Kopyala, yapıştır, geri al, sil, tertemiz yaz yoktur kalemle yazmada. Esasında yazmak, yaşamak gibidir. Yaptığın tüm hatalar, yaşadığın güzellikler kağıttadır. Üstü karalanmış da olsa, silgiyle de silinse, izi orada durur. O yüzden kalemle yazmak yaşamak gibi emek vermektir.

Bu başlıkta aramızda kalem tutkunları var ise onlarla paylaşım yapmayı amaçlıyoruz. Ben dolmakalem seviyorum ancak elbette ki dolmakalemle sınırlı değil konu. Kurşun kalem, versatil, roller, tükenmez, dolmakalem aklınıza ne gelirse.

Şimdilik başlığı açıp sahip olduğum kalemlerden bahsedeceğim ancak konu ileledikçe, kalemler hakkında bilgiler de paylaşacağım.

Aynı saat tutkumda olduğu gibi bu tutku da maalesef yükte hafif pahada ağır bir tutku. Zaman zaman eşimin gazabına uğrasam da hayata dağr böyle inceliklere ilgi duymak kendimi iyi hissettiriyor.

Başta @Mert Yürüyen olmak üzere forumdaşlarımız paylaşımlarını eksik etmez ise sevinirim..

Sahip olduğum dolmakalemlere gelir isek:

1- Lamy Al-Star

Giriş ve orta seviye dolmakalem üreticisi olan Lamy’nin en çok satılan Safari modelinin dışı aluminyum olanı. O yüzden Al kısaltması geçiyor isminde. Giriş seviye bir kalem. Ben aldığımda M (medium) uca sahipti. Ancak bana göre bir miktar kalın ve dağınık yazdığından  önce F (fine) daha sonra ise EF (extra fine) uç ile değiştirerek ideal not alma kalınlığına ulaştım. Tabii kendi zevkim ölçüsünde. Lamy’nin en güzel özelliği de uçlarının çok çok basit bir şekilde değiştirilebilmesi ve her yerde bulunabiliyor olması. Kalem hem kartuş hem de pompa sistemi ile çalışıyor. Böylece genelde orta kalitede fakat pratik olan kartuş sistemi kullanılabildiği gibi, pompa sistemi ile üst kalite mürekkepler de kullanılabiliyor.. Ancak giriş seviyedeki pekçok kalem gibi imzada biraz sıkıntı çıkarıyor. Hızlı hareketlerde mürekkep yeterince hızlı akıtılamadığı için bazen kesintiler yaşanabiliyor, özellikle ilk hamlelerde.

C578AF5B-A21D-46C3-BCF5-E5AABCEE52D5.thumb.jpeg.3346cb1e338f06c9d89faf7bcaaf6374.jpeg

2- Caran d’Ache 849

Almadan önceki çok yakın bir zamana kadar adını duymadığım İsviçreli bir kalem üreticisinin yine en çok tercih edilen modeli. Bu da giriş seviyesinde bir kalem. Uç yine M. Ancak Lamy’nin M ucuna göre biraz daha benim zevkime yakın. Daha çok Lamy’nin F ucu gibi. O yüzden not alırken çok rahatlıkla kullanıyorum. Marka, gösterişli olmayan fakat taş gibi sağlam kalemler üretmesi ile meşhur. Ciddi manada sağlam bir kalem ve kesintisiz bir yazım karakteri var. İmza konusunda ise Lamy’den çok daha başarılı. Kartuş sistemi ile çalışıyor. Kendi kartuş ve mürekkepleri ise Lamy’den başarılı.

B7207DAF-CC76-44C9-B14C-E4098F3AD35D.thumb.jpeg.c287be04bdd5a4bc052f28757388d0ca.jpeg

3- Visconti Rembrandt Black

İtalyan kalem üreticisinin ünlü Hollandalı ressam Rembrandt Harmenszoon van Rijn adına ürettiği seriden bir kalem.  Diğer iki kalemimin metal gövdesinin aksine bu kalemin gövdesi ve kapağı değerli siyah reçineden üretilmiş. Diğer iki kalemim gibi bu da çelik uca sahip. Ancak gerek malzeme kalitesi gerekse de yazım kalitesi olarak birkaç tık üstte diğerlerinden. Oldukça akıcı, kesintisiz ve kayarcasına bir yazımı var. Sahip olduğu fiyat aralığında tam bir fiyat/performans canavarı. Üstelik oldukça elegan çizgileri sebebiyle toplantılarda beğeni topluyor. Bütçesi olup kaleme ilgi duyanların kesinlikle kullanması lazım. Kalem sadece kartuş sistemi ile çalışıyor. Kendisini hoş bir yeşil mürekkep ile kullanıyorum.

60FB0B06-2513-4CB8-BB46-8109392DAD7D.thumb.jpeg.83858f6057c701bf099a01db254e4ce3.jpeg

AA77662D-E419-4C88-AF26-285021819183.thumb.jpeg.e4b391f37ad13b2f042de0e0a9ed3166.jpeg

4- Montblanc Meisterstück Solitaire Doue Signum Classique

Evet gel gelelim gönlümün efendisine. Dikkat ettiyseniz seviye yükseldikçe isim de uzuyor :) Kendisi Alman/İsviçre melezi olsa da ismi adeta Brezilya’lı gibi. (Bknz. Edson Arantes de Nascimento Pele)

Montblanc pek çoğunuzun bileceği üzere dolmakalem piyasasının şahı, sultanı. Adeta bir statü göstergesi, (tabii ki ben böyle bir amaçla almadım)

Kalemin gövdesi değerli siyah reçine, kapağı platin kaplama. Ucu rodyum ve 18 ayar altın. Tamamen el işçiliği.

Uç M olsa da zevkime uygun. Kalem hem pompa hem de kartuş sistemiyle kullanılabiliyor. Şuan Montblanc Royal Blue şişe mürekkep ile kullanıyorum ve uyumları harika. Akışkanlık mükemmel. İmza atmak için biçilmiş kaftan. Kalem her an yazmaya hazır.

özelliklerinden de anlaşılacağı üzere premium sınıf bir kalem. Yazma hissi de aynı oranda premium. Bu kalemi inanın şöyle yazıyor böyle kayıyor diye anlatamayacağım çünkü denemek lazım. (Bir tur denettirmiyorum şimdiden uyarayım)

Kalemliğimdeki kesinlikle en nadide parça. En iyisi ben susayım fotoğraflarını görelim.

837B9C9C-C849-46BA-99E1-526BA1BC525C.thumb.jpeg.940fb59c7c6d89fe517a0b954e2ffa87.jpeg

FAC1519B-5772-4CA4-86C3-8DE550F0B33D.thumb.jpeg.536b4948d7ba2d056d90579bf67625bd.jpeg

9CA1650C-F609-4173-BA68-56D1D32E1C7B.thumb.jpeg.8e9efb311adabc1ee3ebd66e200d92f5.jpeg

0F68A952-81B2-4738-AC44-6A4D3897E11C.thumb.jpeg.b09f74abc59598babee838ea398bc9cb.jpeg

Benden şimdilik bu kadar. İlerleyen zamanlarda başka dolmakalemler ve diğer kalem çeşitleri ile konu ilerleyecek.

Selametle.

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dolma kalem diyince benim aklıma ilk gelen (muhtemelen bir çok kişinin de) Pelikan markasıdır heralde. Ne kadar kaliteliydi bilmiyorum ama tüplü olanlarından kullanmıştım ortaokul döneminde. Fakat şurası kesin; dolma kalemle bir metni beyaz kağıda tertemiz yazmak her baba yiğidin harcı değil.

Pilot kalemler piyasada çoğalınca dolma kalem de pek kullanılmaz oldu. 

Kumaş ceketin iç cebinde kaliteli bir dolma kalem taşıyan birini gördüğümde hep imrenmişimdir ama.:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Süleyman Ünal Pelikan markasının zamanında Türkiye’de çok yaygın olmasından dolayı Türk markasıymış gibi algılanma durumu olsa da kendisi has be has Alman markasıdır. Eskiden bolca satılan dışı bordo pelikan dolmakalemlerin kalitesi giriş seviye olsa da fena değillerdi. Bunun yanında günümüzde Pelikan oldukça sevilen ve saygı duyulan bir dolmakalem markası. Oldukça kaliteli ve üst seviye kalemleri de mevcut. Ancak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de dolmakaleme ilgi azaldığından (roller ve jel kalemlerden ötürü) adını pek duymuyoruz ülkemizde. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evin bir yerlerinde kaybolmuş, Parker, Cross ve Pelikan dolma kalemlerim var diye hatırlıyorum.

Bulmak bir dert, emekli olunca arar, bulur, paylaşırım...

Mürekkep bükücülerin yeni köşesi güzel paylaşımlara vesile olsun madem.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Alperen G. ne diyim abi eline, yüreğine sağlık... ne kadar güzel bir giriş yapmışsın. Bana da elimdekileri paylaşmak düşer. Yarın bir kaç parça bir şey hazırlayayım :) Çeyizleri dökelim, maaşımız ortaya çıkacak şimdi iyi mi :P

Yalnız MB'deki pompa nedir öyle ya, 65 lt dizel yakıt tankı gibi maşallah, 6 ay bitmez :) Benim MB piremses işi, sadece kartuşla kullanılıyor uyuz kalemi :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim tek hastalığım Rotring Tikky 1. Ergonomisine zafirliğine bayılıyorum ve başka bir kalem kullanmıyorum, kullanmak da istemiyorum. Vakti zamanında aşağıdaki tüm seri, tamamı 0.5 olarak mevcuttu. Çalıp çöpe atan mı ararsın, hacılayan mı, .iç ettiler kalemlerimi. Şu an ikisi kahve olmak üzere 5 tane mevcut, hepsi çalışır durumda, kozmetik durumları çok iyi, ufak bir yedek parça stoğum bile var. Elinde olanlar yardım ederse bahtiyar olurum. :blush:

61FC23C9-1A36-43F4-B8B6-BBAA77DFEE40.jpeg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

32 dakika önce, Semih O. yazdı:

Benim tek hastalığım Rotring Tikky 1. Ergonomisine zafirliğine bayılıyorum ve başka bir kalem kullanmıyorum, kullanmak da istemiyorum. Vakti zamanında aşağıdaki tüm seri, tamamı 0.5 olarak mevcuttu. Çalıp çöpe atan mı ararsın, hacılayan mı, .iç ettiler kalemlerimi. Şu an ikisi kahve olmak üzere 5 tane mevcut, hepsi çalışır durumda, kozmetik durumları çok iyi, ufak bir yedek parça stoğum bile var. Elinde olanlar yardım ederse bahtiyar olurum. :blush:

61FC23C9-1A36-43F4-B8B6-BBAA77DFEE40.jpeg

Fekat koleksiyon müthişmiş azizim.. Bozulduğuna üzüldüm.. Rotring’in 600 ve 800 diye kalemleri var. Bay kaliteli ama kurşun kalem pek kullanmadığımdan o kadar para vermeye gerek var mı diye düşünüyorum.

Liseden sonra hiç kurşun kullanmadım ösym sınavları hariç. Zira hukuk fakültesinde sınavlarda kurşun kalem kullanılmıyor..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Alperen G. yazdı:

Fekat koleksiyon müthişmiş azizim.. Bozulduğuna üzüldüm.. Rotring’in 600 ve 800 diye kalemleri var. Bay kaliteli ama kurşun kalem pek kullanmadığımdan o kadar para vermeye gerek var mı diye düşünüyorum.

Liseden sonra hiç kurşun kullanmadım ösym sınavları hariç. Zira hukuk fakültesinde sınavlarda kurşun kalem kullanılmıyor..

Ben hala her türlü not, çizim için kullanıyorum, hatta imza dışında mürekkepli kalem yok hayatımda. Ne yazık ki 2000’lerin başından beri üretilmiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Caran beklediğimden ucuzmuş:

https://www.amazon.com/Caran-Dache-Metal-Ballpoint-Pen/dp/B000WFXTI8

Bir ara bundan bir tane alabilirim, kartüşleriyle beraber olursa kargosu beleşe bile gelebilir sanki.

Bunları meraklılarının nereden alabileceğini de eklesen mi acep abi?

Gavurca how it's made:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, Alperen G. yazdı:

@Mertcan Çelik senin baktığın ballpoint kalem yalnız. Dolmakalem değil. 

Bir de utanmadan altına fountain pen yapım videosu koymuştum :aman:

Ahan da bu: https://www.amazon.com/Caran-dAche-Fountain-Sapphire-840-159/dp/B071YQDS2V/ref=sr_1_1?s=office-products&ie=UTF8&qid=1516162256&sr=1-1&keywords=Caran%2Bd’Ache%2B849%2Bfountain%2Bpen&th=1

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.