Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

1.6 Ecoboost Motor Yaktı

Erhan Karasu

Soru

Selamlar arkadaşlar. Resimdeki kırık parça yüzünden aracım motor yaktı ve şimdi neredeyse bir araç parasına yeni motor yapılması gerekiyor. Aracım Cmax 2012 1.6 ecoboost tit.x paket. Cumartesi günü İzmir'den Çeşme'ye doğru yol alırken araç birden gaz kesmeye başladı, klima soğutmayı kesti ve ekranda akü ışığı yandı, hararete baktığımda sona dayanmıştı. Hemen sağa çekip stop ettim, kaputu açtığımda soğutma su haznesinin boş olduğunu gördüm. Yaklaşık 5 dakika fanın susmasını bekledim, durduktan sonra hazneye su ekledim ve kapağını kapattım. Marş yapıp motorun başına gelince haznenin bağlantı hortumlarından birinden su fışkırttığını gördüm ve tekrar motoru stop ettim. Sonrasında kaskodan çekici çağırıp aracı Ford Ustaeller özel servisine götürdüm. Sonuç; üst kapak ve alt blok onarılamaz derecede hasarlı ve dönmüş durumda. İçerideki aksamlarda da ciddi hasar var ve komple motor gerekiyor. Aracımın garantisi 2015 yılında bitti, fakat forumlardan araştırdığım kadarıyla ecoboost motorlarda soğutma suyu hortumu kırılması sonucu motor yakan birçok araç olmuş.Ve hatta Ford 1.0 ecoboost araçlarla ilgili bu hortumun değiştirilmesi için TSB yayınlamış. Şimdi karşımda iki seçenek var. Ya kendi imkanlarımla araca sıfır sandık motor değişimi yaptıracağım(maddi olarak çok sıkıntı verecek) ya da durumla ilgili Ford Otosan'ın sorumluluk üstlenmesini isteyeceğim. Aracım 2012 model ve 82000 km'de.

Sizlere birkaç sorum olacak;

1- 1.6 Ecoboost motorlarda bu sorunla ilgili yayınlanmış bir TSB var mı? 

2- Aramızda benzer veya aynı sorunları yaşayan arkadaşlar var mı? Var ise, sorunla ilgili nasıl bir sonuca ulaştılar?

21761767_10213414908942845_271405317855221267_n1.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Geçmiş olsun,

Bir çok arkadaşımız ilgili parçayı değiştirdi. Forumda da konusu oldu daha önce.

Servislerde de gerekli tsb yayınlandı diye biliyorum. Fakat sizin durumunuz farklı, bakım kayıtlarınız yetkili servis ise Otosan dan sorumluluk isteyebilirsiniz aksi takdirde garantiye sokulması zor bir durum.  

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bilinen bir problem bu bir çok kez forumda değiştirilmesi gereken hayatı parçalar olduğu yazıldı. Özetle sandık motor alınacak en son 14000 tl idi 1500 işçilik tutar o bu derken muayene kayıt vs derken 20.000 gider. Çıkma motor bakmak lazım 8-10 civarı bulunabilir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

garanti denenebilir ama sonuc cikicagini zannetmiyorum izmir ünallar oto çikmada otoban tarafindaki ankara asfaltina giderken buyuk depo birsuru cmax araç var şanziman problemi yüzunden toplatilmis cmaxleri ihaleyle almisti oraya bi sorulabilir cikma parça olarak isçilik icinde iyice araştirilmalı kaskoya yaptırılamazmi acaba

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
44 dakika önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Geçmiş olsun,

Bir çok arkadaşımız ilgili parçayı değiştirdi. Forumda da konusu oldu daha önce.

Servislerde de gerekli tsb yayınlandı diye biliyorum. Fakat sizin durumunuz farklı, bakım kayıtlarınız yetkili servis ise Otosan dan sorumluluk isteyebilirsiniz aksi takdirde garantiye sokulması zor bir durum.  

1.0 ecoboostlarla ilgili tsb yayınlanmış, fakat 1.6 motorlarla ilgili bilgi yok. Motorun yanma sebebi sorunlu hortumun kırılıp motoru soğutma sistemini devre dışı bırakması. O sebepten , bu hortum ile ilgili yayınlanmış bir tsb varsa motorun sıkıntısına temel teşkil eder ve Ford sorumluluk almak zorunda kalır. Gördüğüm kadarıyla da 1.0 araclardaki hortumla 1.6 araçlardaki hortum aynı.

Erhan Karasu tarafından düzenlendi
eksik yazım
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Çok geçmiş olsun aynı durumla karşı karşıya kalacakken aküm bitmişti tesadüfen kaputu açınca 100 gr antifiriz kalmamıştı gecenin bi yarısı fark ettik eve çıkıp gitsem aküm bitmese aynı durum başıma gelecekti

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bakımlar için servise gitmiş olsaydınız ve tsb yayınlanmasına rağmen onlar bu parçayı değiştirmemiş olsaydılar kesinlikle sorumluluk onlara aitti.Şimdi tekrar şansınızı deneyin ama fazlada ümitlenmeyin derim.Umarım Otosan yardımcı olur.Çok geçmiş olsun.

**Aslında sistemde bir basınç sensörü olsa herhangi bir kaçakta uyarı verse çok iyi olabilirdi.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Maalesef EB motorlarda az olmayan sayıda patlak hortum var.

2015 yılında uğraşmıştık epeyi.

İlgili başlıklar: 

Geçmiş olsun, Otosan'ın sorumluluk almaya çok istekli olacağını düşünmüyorum.

Ama elbette sorgulanabilir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
28 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

Maalesef EB motorlarda az olmayan sayıda patlak hortum var.

2015 yılında uğraşmıştık epeyi.

İlgili başlıklar: 

Geçmiş olsun, Otosan'ın sorumluluk almaya çok istekli olacağını düşünmüyorum.

Ama elbette sorgulanabilir.

Bu sorun üzerine önceki yıllarda açılmış 16 sayfalık ve 12 sayfalık her iki konuyu da okudum Cem bey, maalesef soruna bir çözüm yok. Belki geçen zaman zarfında bir şeyler değişmiştir dedim fakat anlaşılan hala eski tas eski hamam devam..

--0 dakika sonra eklendi--
38 dakika önce, Semih G. yazdı:

Geçmiş olsun,umarım istediğiniz şekilde sonuçlanır süreç.

teşekkür ederim

--5 dakika sonra eklendi--
47 dakika önce, ANIL Ö. yazdı:

Bakımlar için servise gitmiş olsaydınız ve tsb yayınlanmasına rağmen onlar bu parçayı değiştirmemiş olsaydılar kesinlikle sorumluluk onlara aitti.Şimdi tekrar şansınızı deneyin ama fazlada ümitlenmeyin derim.Umarım Otosan yardımcı olur.Çok geçmiş olsun.

**Aslında sistemde bir basınç sensörü olsa herhangi bir kaçakta uyarı verse çok iyi olabilirdi.

Ülkemde yetkili servislerin biz araç sahiplerine ne kadar insafsızca faturalar çıkardığını siz de biliyorsunuzdur.Marka model pek fark etmiyor. Böyle de olunca garanti süresi dolan araçların %99'u  dışarıdan servis hizmeti alıyor. Bakalım sonuç inşallah hayırlı olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, Ender Şen yazdı:

garanti denenebilir ama sonuc cikicagini zannetmiyorum izmir ünallar oto çikmada otoban tarafindaki ankara asfaltina giderken buyuk depo birsuru cmax araç var şanziman problemi yüzunden toplatilmis cmaxleri ihaleyle almisti oraya bi sorulabilir cikma parça olarak isçilik icinde iyice araştirilmalı kaskoya yaptırılamazmi acaba

İlk oraya sordum Ender bey, maalesef ellerinde bu motor yok.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Öncelikle geçmiş olsun.

Araç bakımlara yetkili servis dışında girdiyse ki girmiş, Otosan'ın masrafı karşılayacağını  düşünmüyorum.

''Yetkisiz kişilerce müdahale edilmiştir'' der geçer. Sanki  yağ bakımlarında  su kaçak testi, hortum basınç testi yaparmış  gibi izlenim verirler. Maalesef böyleler, hemen hemen her marka aynı izlenimi yapıyor, boşluğu bulduğu anda  kaçıyor olaydan.

Fakat ufakta olsa bir destek verirlerse (%30- %40 parça indirimi gibi) bence onarımı yetkili  serviste yaptırmakta yarar var.

Çıkma alınan motor ne kadar sağlıklı olur tartışma konusu.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.