Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

15B22 - TCM SOFTWARE UPDATE

Olcay Sert

Önerilen Mesajlar

Bir saat önce, Cem Kamil said:

Bende bu sabah yazılım yükleme için Şahsuvaroğlu'na geldim, telefonda 1 - 1,5 saat sürer demelerine rağmen burada akşama kadar sürer deyip tüm planlarımı alt üst ettiler. Allah'tan bugün mobil'im, ben de bekleme salonuna çöreklendim ve internet, kahve, poğaça üçlemesi ile intikamımı alıyorum.

Aracı teslim etmek biraz sıkıntılı oldu. Arkadaş ne bir kağıt ne bir kartvizit verdi, tek tek talep edip almak durumunda kaldım. Bir de 1-2 saatlik iş değil mi bu sorularıma ısrarla 1-2 saat yazılım ama biz test yapıcaz akşam 5 gibi ancak çıkar duruşundan ufacık bir ödün dahi vermedi.

Düzeltme: Son gelişmeyi belirteyim de kimseye haksılık etmiş olmayayım. Yazılımın yüklendiği bilgisi verildi, fakat balatalar bitmiş onların değişimi yapılacakmış onu bekliyorum. Yani yazılım işi 1-2 saat içinde tamamlandı. Servis girişinde sanırım herhangi bir aksilik durumunda kendilerini güç durumda bırakmamak adına akşama kadar deniliyor.

çok normal... çünkü bildiğim kadarıyla "yazılımı yükledik bitti gitti, bas marşa devam et" şeklinde olmuyor... sadece ilgili bölüm yüklense dahi yazılımda uyumsuzluklar ve sonrasında arabanızın iç aydınlatmalarının kapanmaması, göstergenin sönmemesi, yada klima ışıklarınızın açık kalması vs vs saçma sapan şeyler olabiliyor... komple yeniden bir optimizasyon yapılıyor, sonrasında aracın şanzımanı ile ilgili olduğundan yoldaki yürüyüşüne de bakılıyor (ulan biz bunu düzgün verdik, topal aldık hesabı olmasın diye) falan filan gibi uzun bir süreç yani... 

Emin ellerdesiniz, en kral elektrik ekibi şahsuvaroğlunda. Savaş ustaya selamımı söyleyin, 1 hafta geçmedi özlemiştir şimdi beni o :)

hayırlı olsun bu arada, aracınızı ne kadar dinlersiniz tepkilerini ne kadar kollarsınız bilemem ama bu güncelleme=yeni bir kuru kavrama şanzıman gibi... umarım sizde keyif alırsınız. Ben şuanda yeni bir araba almış gibiyim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 dakika önce, Mert Yürüyen said:

çok normal... çünkü bildiğim kadarıyla "yazılımı yükledik bitti gitti, bas marşa devam et" şeklinde olmuyor... sadece ilgili bölüm yüklense dahi yazılımda uyumsuzluklar ve sonrasında arabanızın iç aydınlatmalarının kapanmaması, göstergenin sönmemesi, yada klima ışıklarınızın açık kalması vs vs saçma sapan şeyler olabiliyor... komple yeniden bir optimizasyon yapılıyor, sonrasında aracın şanzımanı ile ilgili olduğundan yoldaki yürüyüşüne de bakılıyor (ulan biz bunu düzgün verdik, topal aldık hesabı olmasın diye) falan filan gibi uzun bir süreç yani... 

Emin ellerdesiniz, en kral elektrik ekibi şahsuvaroğlunda. Savaş ustaya selamımı söyleyin, 1 hafta geçmedi özlemiştir şimdi beni o :)

hayırlı olsun bu arada, aracınızı ne kadar dinlersiniz tepkilerini ne kadar kollarsınız bilemem ama bu güncelleme=yeni bir kuru kavrama şanzıman gibi... umarım sizde keyif alırsınız. Ben şuanda yeni bir araba almış gibiyim.

Ben de sizlerin yorumları üzerine servise geldim, umarım dediğiniz gibi titreme atlama sorunları biter de her trafik gördüğümde gerilme sıkıntısı yaşamaktan kurtulurum :) "Ben şuanda yeni bir araba almış gibiyim." cümleniz bile buradaki beklememe değeceğini gösteriyor.

Savaş usta buranın gizli kahramanı sanırım, kendisi ile tanışmadım ama aracı teslim almadan bir tanışmaya çalışır selamınızı da iletirim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

dün bir kez daha şaşırdım...

düz yoldan gittiğinizi ve karşınızda bir rampa olduğunu düşünün, rampanın ortalarında da size göre nispeten yavaş bir araç yada kamyon var... haliyle ne olur düzyoldan bir hız alıp gelirsiniz ve rampayı tırmanmaya başlar araba. Benim şöförlük uygulamam gereğince, çok frene basmayı sevmediğimden rampanın başında henüz arabaya yaklaşmadan ayağımı gazdan çeker ve mevcut hızımla aradaki mesafenin kapanmasını beklerim... hızlı kapanırsa frene basarım, mesafe kapanmazsa durmamak ve rampayı tırmanmaya dvam etmek için gaza basmayı sürdürürüm.

İşte tam bu gaza basma noktasında normalde ben ayağımı gazdan çektiğim için araç ya vitesi olduğundan da bir vites yukarı alırdı yada mevcut viteste rampayı kendince tırmanırdı. Artık nefesinin yetmediği yerde ben gaza yüklenirdim e haliyle gaza basınca araba kasılır alelacele hemen vites düşürme ve toparlanma sürecine girerdi, araç kasılırdı devir 4.000 olurdu vesaire...

Ama dün ne oldu? 

yine aynı senaryoda ben gaza bastım, vitesi düşüreceğini düşünerek... Ancak araba ben henüz rölantide rampayı tırmanırken vitesi önceden düşürmüş ve benim gaza basmamı bekliyordu... hiç 4.000 devirlere kadar çıkmadan kaldığım yerden devam ettim 2.500 devirle sakin sakin tırmandım... (artık yokuş çıkarkende 2.500 devirde vites artırmıyor)

Gözlerim doldu resmen, biri arabaya beyin nakletmiş sanki! süper gerçekten süper... arabayı dinlemeye devam ediyorum, iyileştirmeleri farkettikçe paylaşıcam. 

Araca sanki birisi "eğim sensörü" eklemiş... süper bir şekilde yokuş algılıyor ve çok çabuk tepki veriyor... 

@Kaan Yagizer abi naptınız powershift'i söküp ZF'mi taktınız arabaya, anlamadım ki...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yazılım güncellemesi sonrası yaklaşık 75 Km lik bir yol yapabildim. İlk izlenim yazılımın bir miktar faydası olduğu ama yine de sorunlarıma çare olmadığı yönünde. Araç daha kararlı ve vites değişimleri epeyce sert ama trafikte titreme ve atlamalar devam ediyor. Gerçi araç tesliminde yeni yazılımın tepkilerimi öğrenip daha doğru kararlar vermesi için en az bir 500 Km sabretmem gerektiği söylendi. Konuşmak için biraz erken olabilir.

Servisten çıkarken yazılımın %90 işe yarayabileceği eğer çözüm olmazsa aracı getirmemi ve kavrama değişimi için incelemeye alacaklarını söylediler. Kavrama değişimi çözüm olur mu onu da bilemedim. Ufak ufak aracı değiştirme seçeneğini göz önüne almaya başlayacağım sanırım. Yeni turbo-benzin otomatik focusu görüp ona göre bir karar vermeyi planlıyorum.

Bu arada konu başlığı ile doğrudan bir ilgili yok ama buradan sorayım, aracın ön balataları da değişti. Aracı aldığımda ise araç inanılmaz sertti, sanki lastik havaları 39-40 psi yapılmış gibi. Bu sabah kontrol ettiğimde havalar 31 psi normal çıktı. Balata değişimi böyle bir sertlik yapabilir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 dakika önce, Yakup Çağatay said:

Zaten arızalı bir mekaniği düzeltmez yazılım. Düzgün sistemi kararlı hali getirebilir sadece.

Sorunun benim araçta olduğunu düşünmek istiyorum diğer arkadaşların sorunlarının çözüldüğünü görünce. Bu durumda kavrama değişimi sıkıntıyı ortadan kaldırır diye ümitleniyor insan. (çok mu polyanna oldu :) )

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 dakika önce, Halil Yıldız said:

güncellemeyi yaptıran arkadaşlar; bu işlem için servis bir ücret talep ediyor mu?

Serviste herhangi bir ücret alınmıyor bu işlem için.

@Yakup ÇağatayDoğru söylüyorsunuz aracın aşağı yukarı ilk 8 bin Km civarı bu tarz bir problemi yoktu. Eğer bu kavrama sıkıntısı başka bir yerlerin de ayarlarını da bozmuyorsa çare olabilir. Şahsuvaroğlu ile samimiyeti ilerletmekte fayda var. Çözüm bulunamazsa zaten takasa alın yoksa kendimi yakarım diye kapıya dikilicem :)

Cem Kamil tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

33 dakika önce, Cem Kamil said:

Serviste herhangi bir ücret alınmıyor bu işlem için.

@Yakup ÇağatayDoğru söylüyorsunuz aracın aşağı yukarı ilk 8 bin Km civarı bu tarz bir problemi yoktu. Eğer bu kavrama sıkıntısı başka bir yerlerin de ayarlarını da bozmuyorsa çare olabilir. Şahsuvaroğlu ile samimiyeti ilerletmekte fayda var. Çözüm bulunamazsa zaten takasa alın yoksa kendimi yakarım diye kapıya dikilicem :)

Siz aracı şahsuvaroğluna bırakın...söksünler toplasınlar, oluru ne ise sonuna kadar yaparlar.  baktınız yeni kavrama da sizi tatmin etmedi (muhtemelen edecektir ancak psikolojik etkileri de olmuyor değil) ozaman işin tadı kaçmadan değiştirirsiniz o zaman kadar zaten ecoboost otomatik gelmiş olur... çok takmayın kafanıza, en azından bizim sırtımızı dayadığımız düzgün bir servis var. servise gidip mahkemelik olan adam napsın dimi? :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

manuel kavramadan şikayet edenler, sadece 2 dakika megane 2 kullansın, koşa koşa dönüp fordunu öper. o yukardan kavrama eziyeti beni canımdan bezdirdi, sonunda baskı balata değişirsem düzelir dedim, yetkili serviste değiştirdim. sadece iki gün sürdü sefası üçüncü gün yine aynı. 8 yıl kamyonculuk yaptım hani :sofeer:, sürmesini bilmeyen biri de değilim. megane 2 kayınımda vardı 6 ay dayanabildi, sattı hemen.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Biraz önce servisten döndüm, yetkili işleme başladıktan sonra beni çağırdı, abicim arabada lpg var, programı yükledim ancak şimdi vitesleri arabaya tanıtmam lazım bu esnada devirde dalgalanma olursa program sıkıntı çıkarabilir. oluşacak herhangi bir arızayı garantiye sokmayız ( aracın garantisi bittiği için) gibi konuşmalarla baya bir korkuttu, gözümü kararttım yap bre ne olacak dedim. sonuç; yazılım güncellendi, beğendiğimi söyleyebilirim. 2 haftalık otomatik vites kullanıcısı olarak bile farkı hemen hissettim. vites değişimlerinde her şey net ve akıcı bir şekilde gerçekleşiyor. eskiden vitesleri düşürürken hissederken şimdi zar zor farkediyorum. 2500 devir civarında vites değişiyor sıkışık trafiğe ilaç olacak bu durum.

ama dikkatimi çeken bir durum var resimde de paylaştım. rölanti devri biraz yükseldi. stabil şekilde her hangi bir dalgalanma vs.  yok. değerli yorumlarınızı bekliyorum.

1.jpg

Halil Yıldız tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
On 20.11.2015 at 16:37, Özer Aksu said:

Standart baştan savma teknikleri. Israrla yaptırın başka servisi deneyin

Selamun Aleyküm arkadaşlar Malatya da  güncellemeyi yaptırdım  motor ve şanzıman güncellemesi yapıldı kalkışlarda olan titreme yok denecek kadar düşmüş  araç  daha rahat vites geçişlerini yapıyor yalnız devir saati 1 in hemen altında oluyordu şimdi biraz daha aşşağı inmiş bunun (zarar veya faydası var mı ? )birde merak ettiğim bu güncelleme araç çalışırken mi yapılıyor çünkü ayda bir sefer gidiyorum Malatya ya  bu sefer önceki gittiklerim den fazla yakıt harcamış oldum cevaplar için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.