Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Geri Vites Geçme Sorunu

Serkan erden

Soru

merhaba arkadaşlar; 2015 focus 1,6 benzinli aracım var. geri vitese geçerken BAZEN sorun oluyor,geçtiğini zannedip debriyajdan ayağımı çekince dişli sesi geliyor geçmediğini anlayınca tekrar denedimmi oluyor. araç daha 400 kmde acaba alışma sürecindemi, yoksa problem olabilirmi? benzer sıkıntı yaşayan arkadaşlar varmı? servise gitmelimiyim? bilgisi olan varmı acaba? örneklemek gerekirse 10 geri vitese geçmede 4 kez oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

merhaba arkadaşlar; 2015 focus 1,6 benzinli aracım var. geri vitese geçerken BAZEN sorun oluyor,geçtiğini zannedip debriyajdan ayağımı çekince dişli sesi geliyor geçmediğini anlayınca tekrar denedimmi oluyor. araç daha 400 kmde acaba alışma sürecindemi, yoksa problem olabilirmi? benzer sıkıntı yaşayan arkadaşlar varmı? servise gitmelimiyim? bilgisi olan varmı acaba? örneklemek gerekirse 10 geri vitese geçmede 4 kez oluyor.

marea'dan tecrübem... önce 2'ye sonra R'ye... denemekte fayda var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Araç benzinli değil mi? O zaman geri vites 5. vitesin altında konumlandırılmış,bazen sıkıntı oluyor evet ama daha çok alışma süreci diyebiliriz. 

Özellikle araç tam durmamışken geri vitese atınca karşılaşıyordum ben bu sorunla,sonradan bu alışkanlığı edinince karşılaşmadım uzun zamandır.

Semih G. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Araç benzinli değil mi? O zaman geri vites 5. vitesin altında konumlandırılmış,bazen sıkıntı oluyor evet ama daha çok alışma süreci diyebiliriz. 

Özellikle araç tam durmamışken geri vitese atınca karşılaşıyordum ben bu sorunla,sonradan bu alışkanlığı edinince karşılaşmadım uzun zamandır.

Doğru la :D Neyse yine debriyaja iyi basmazsanız böyle geçmez öter durur :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Buradaki en önemli nokta debriyaja dibine kadar basmak ve vitese takıyormuş gibi bırakmak değil sonuna kadar götürüldüğünden emin olmak.

Alışma sürecedir büyük ihtimal.

Evet hemen hemen bütün Focusları kullandım hepside geri vitese geçerken sorun yaptı .Depriyaja sonuna kadar basmalıyız .Vitese geçmiş gibi yapıyor hareket edincede vitesten geri atıyor.Bazı durumlarda debriyaja iki kere basmalıyız sonuna kadar.Birazda vitesi sakin değiştirmeliyiz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

ayıptır söylemesi oturunca arabayı hafif sallayacak kadar poponuzu ileri geri oynatın, geriye sert yaslanın geçer vites.. :)

vitesin tam yerine oturma yeri denk gelmiyor, ondan yapıyor..

era da sık olurdu, focus ta çok nadir..

ama focus büyük ve ağır araba olduğu için zor kılmıldıyor :)

hafif eğim varsa park yerinde boşa alıp, el frenini bırakın araba 1-2 cm oynasın..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ayni sorun bende de var. Alismakla ilgisi yok bence, geri vites sorunlu. Iki denemeden birinde gecmiyor. Daha dogrusu yerine oturmus gibi hareket ediyor ancak girc sesiyle anliyorsunuz gecmedigini. Serviste duzelecek bir durum mu acaba soran oldu mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arkadaslar merhana. Dun bende 2015 benzinli focusumu geri vitese gecmeme problemi yuzunden servise goturdum arkadasin bahsettigi sorunlar bende de var lakin servis bana hic bir sorun olmadigini fiesta ve focuslarin hepsinde boyle oldugunu soylediler. Cunku geri viteste senkromec yokmus. Yalniz benim garibime gitti sirf onlar senkromec koymadi diye bizim baski balatamiz siyiriyor ve omru daha kisa olucak. Ayrica bu sorun basladiktan 1 hafta sonra suan debriyajimdan sik sik ses geliyor bunu da gosterdigimde merkez bizulmus olabilir dediler ama yine birsey yapmadilar. 8Yildir focus kullaniyorum ilk kez basima boyle birsey geldi ve sirf bu yuzden aracimi satmayi bile dusunmeye basladim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arkadaslar merhana. Dun bende 2015 benzinli focusumu geri vitese gecmeme problemi yuzunden servise goturdum arkadasin bahsettigi sorunlar bende de var lakin servis bana hic bir sorun olmadigini fiesta ve focuslarin hepsinde boyle oldugunu soylediler. Cunku geri viteste senkromec yokmus. Yalniz benim garibime gitti sirf onlar senkromec koymadi diye bizim baski balatamiz siyiriyor ve omru daha kisa olucak. Ayrica bu sorun basladiktan 1 hafta sonra suan debriyajimdan sik sik ses geliyor bunu da gosterdigimde merkez bizulmus olabilir dediler ama yine birsey yapmadilar. 8Yildir focus kullaniyorum ilk kez basima boyle birsey geldi ve sirf bu yuzden aracimi satmayi bile dusunmeye basladim.

Vites atarken atıp atmadığınızı anlayamıyor musunuz? Öyle ise değiştirmenizde fayda var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Geri vites tam oturdu dedigim anda baski siyiriyor dun serviste kontrol eden gorevli arkadasinda basina geldi bana verdigi cevapta nirmal seyler bunlar once 1-2 yapip geriye oyle alin dedi sorun olusturmaz dedi ben tekrar tekrar servise goturmeye devam edecegim taaki servis bir cozum buluncaya yada ben aracimi satincaya kadar beni focustan soguttu bu durum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

2004 focus aracım vardı. 4 yıl falan kullandım, vites hep bu şekilde idi. Özellikle sabahları, geri vitese almak için önce başka bir vitese geçirmek gerekiyordu. Sonra 2009 focus aldım, onu beş yıl kullandım, hiç geriye atarken takıldığı olmadı. Sanırım bu da biraz şans işi ve üreticiler bunu imalat toleransları içinde kabul ediliyor. Durum ford'a özgü değil, her markada buna benzer bir durum olabiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

99 focus um da geri vites e geçerken bir gaarç sesi ve arabanın sarsılmasıyla sonuçlanan ve geriye geçen bir araçtı. Ama bunu arıza olarak görmedim. Vites kolunu sağa çekip geri çekmeden 2 sn kadar bekleyince pamuk gibi geçiyordu geriye. Acaba biraz daha yumuşak hareketlerlemi vitesi geriye takmayı deneseniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Geri vites tam oturdu dedigim anda baski siyiriyor dun serviste kontrol eden gorevli arkadasinda basina geldi bana verdigi cevapta nirmal seyler bunlar once 1-2 yapip geriye oyle alin dedi sorun olusturmaz dedi ben tekrar tekrar servise goturmeye devam edecegim taaki servis bir cozum buluncaya yada ben aracimi satincaya kadar beni focustan soguttu bu durum.

nacizane tavsiyem... önce 2. vitese takın sonra geri vitesi deneyin...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.