Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus II Hız Sabitleme Montajı

Mete Yılmaz

Önerilen Mesajlar

07.01.2017 - 22:40 tarihinde, Cihangir Yazıcı yazdı:

selamlar

dıreksıyon montajını yaptım

2 ve 3 tuşları taktım sorunsuz

ama kontak altındakı soket benım dörtlü başka soketmı var acaba ekte resım atıyorum yardım beklıyorum

saygılarımla

20170107_131018_jpg_c2d36898ad3a99dc5c688d4d0ed3aae2.jpg

20170107_131152_jpg_d749858c2a186dbecc19c24a87ee94c1.jpg

--0 dakika sonra eklendi--

benim soket 4 lu ne yapmam lazım help me.....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

08.04.2015 - 00:54 tarihinde, Cengiz Kasap yazdı:

gem müdülünden çekilen kabloda ön taraftaki pinlerde soldan 2.pine direksiyondan gelen +12 Volt bağlanmalı arka taraftaki pinlere ise sağdan 7 pine - ucu bağlanmalı.Şekilde ok yönünde gösterildiği gibi kaba bir tabirle değil.Zaten okun ucu nerde tam belli değil.Gem modülü yüklenmesinde hız seçimini manuel yapıyoruz.Fakat pcm yüklemesinde hız otomatik seçiliyor.Detaylar var.Mesela hiç kimse pcm veya başka bir yüklemeden bahsetmemiş.Hatta ve hatta bu işi yapmak isteyenlere başta kontrol olmak tüm adımları teker teker anlatalım.Yükleme de dahil.

1.Aşamada Aracımıza gem modülünün uygulanması için fren ve debriyaj pedallarımızı kontrol etmeliyiz.Fren pedalımızda;

ovt9Lzl.jpg

mavi renkli soket olması gerekir.Debriyaj pedalında ise siyah renkli bir soket olmalı fakat araç otomatikse bu sokete gerek yok.O sokette bu...

T0sfZat.jpg

2.Aşamada  Direksiyonda hava yastığını ,direksiyon altını ve üst kapağı söküyoruz.Hava yastığını çıkarmak için direksiyonu yarım tur attırıyoruz.Düz bir tornavida ile tırnakları bularak kurtaracağız ve 3 adet tırnak var,bu aşama birazcık zahmetli.Sonra direksiyon ayar kolu yanında ve biraz üstünde alyan anahtarla sökülen 2 vida var.Gerçi düz tornavida ile sökülebiliyor.Ağzı kontrol kalemi gibi dar olmalı.

3.Aşama kontak anahtarının sol alt tarafında soket olmalı 9 pinli 

OMPBFaH.jpg

Buradaki kahverenkli ve beyaz kablolar varsa gem modülüne giden kabloları kontrol etmeye gerek yok tesisat hazır.

4.Aşamada ise yukarıdaki kablolar yoksa daha önce ki anlatımında göreceğini üzere direksiyonun göbeğinin üstünde 5 li kırmızı soket var.(varsa 7.aşamaya geçin)

ogu7JLp-2.jpg

takmış olduğumuz cruise control düğmelerinden gelen siyah kabloyu 5 li soketteki 2 nolu pine kırmızıyı 3 nolu pine takıyoruz.

5.aşamada (Kahverenkli ve beyaz kablo yoksa) soldan 4. pine yani kahverenkli olan pine siyah kabloyu 5.pine kırmızı kabloyu takıp gem modülüne çekiyoruz.

6.aşamada gem modülünün klipsini açıp modülü çıkartıp biraz öne çekin.(gem modülü sigorta kutusunun yanında torpidonun altında bulunuyor)Klips sağınızı gösterecek şekilde dururken size yakın bin grubunda soldan ikinci boş pine kırmızı aracın ön tarafını gösteren pin grubuna ise sağdan 7. pine siyah kabloyu takınız.

7.aşama konuyu inceleyin ve elm cihazınızın hs-can ve ms can konumlarını oluşturun.Bilgisayarınıza elmconfig programını indirin ve yönetici olarak çalıştırın.Bağlantı hızı 38400 bps de  olmalıdır.

8.aşama bağlantıyı sağladıysanız  ve kahverengi kablo varsa sadece gem modülü programlanır.(ms can konumunda  olacak)Konfigürasyon sayfa 3 te sonlarda cruise control tikini seçin.

post-6952-0-28507100-1425601374_thumb.jpg

9.aşama eğer kabloyu siz çektiyseniz hs can konumunda pcm modülüne girip önce sistemin okutup yedeğini alın .Pcm de bağlantı hızı otomatik seçilmeli.Ve bilgide gem modül tipi çıkar .Tekrar konfigürasyona girin okutun  en üstte vın değerinin altında cruise control tikini seçin pcme yazdır diyin.

10.aşama hec modülüne gelin konfigürasyon1.sayfada yine tekrar cruie controlü seçin.

11.aşama test zamanı aracınıza binin 50 km/saat hıza ulaşın ve keyfini sürün.(8-9 ve 10 aşama resimleri okulda diğer bilgisayarımda kaldığından yükleyemedim.İhtiyacı olan varsa yüklerim.

Keyifli sürüşler  :)  :nazar:

Beğendin mi Yakup bey...

2.jpg

bu mudur olay netleştirelim acil yardım lütfen

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Cihangir Yazıcı yazdı:

bu mudur

Cihangir, şimdi gördüm.

Ben bu işlemi 2008 model C-Max te yaptım ama cc li direksiyon alıp sadece ıds ile aktif ettim çalıştı.

Sana yardımı olabilecek arkadaşlar vardır elbet...

@Teoman Saraç @Sarp D. Uygur @Serkan Karakoca

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bende bir tesisati kontorl edeyim direksiyon işini hallettim montajını 4 lü sokete bagladım ama gem modülüne bakayım kablolar çekiliyse yükleme yaparım modifiyeli elm cihazım vardı

herkez yazmış ama bir resim atan olmamiş soketle ilgili hem bu olay netleşsin hangi kablo nereye takılacak sorunu kalkar diye gönderdim

ustalarımız okeylerse 10 numara olur 

saygılarımla

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Cihangir, şimdi gördüm.

Ben bu işlemi 2008 model C-Max te yaptım ama cc li direksiyon alıp sadece ıds ile aktif ettim çalıştı.

Sana yardımı olabilecek arkadaşlar vardır elbet...

@Teoman Saraç @Sarp D. Uygur @Serkan Karakoca

bunu hiç yapmadım bu konuda tecrübem yok benim yapan arkadaşlarım vardı çözülmez ise yardım rica ederiz :)

Serkan Karakoca tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10.01.2017 - 16:10 tarihinde, Cihangir Yazıcı yazdı:

benim soket 4 lu ne yapmam lazım help me.....

O soket değil sanırım daha geniş bir soket olacak direksiyonun altını açınca aşağıdan bakılarak ancak fark edilebilir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

elm327 modifiyrli ile cruse control aktif eden varmıdır gem ve hec modulü aktif ettim gem modul testindede tüşlar çalışıyor.

pcm bolumunu aktif edemedim biraz araştırdır kalibrasyon yapılması lazımmiş hiç yapan arkadaş oldumu bilgi verebilirmsiniz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 dakika önce, Cihangir Yazıcı yazdı:

elm327 modifiyrli ile cruse control aktif eden varmıdır gem ve hec modulü aktif ettim gem modul testindede tüşlar çalışıyor.

pcm bolumunu aktif edemedim biraz araştırdır kalibrasyon yapılması lazımmiş hiç yapan arkadaş oldumu bilgi verebilirmsiniz

Araç nedir ? C-Max 1 mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

pinleri işaretledim araştıran olursa lazım olur gem modül crüse contrurol kabloları

20170114_171650.jpg.e54675388bf3384b4fe3c213d239ecd4.jpg

20170114_171907.jpg.92ad4a9308ee1b350fbb3bcdeeb304d5.jpg

c max 2007 cvt  cmax 1 diye geçiyor sanırım

--1 dakika sonra eklendi--
Şimdi, Yakup Çağatay yazdı:

Araç nedir ? C-Max 1 mi?

c max 2007 cvt  cmax 1 diye geçiyor sanırım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

21.09.2016 - 20:01 tarihinde, Fatih Süleyman Özdemir yazdı:

Read deyince hata veriyorsa yani okumada sıkıntı varsa yukarda size uygun aracı seçmemişsiniz demektir ilk açılışta genelde 115lik benzinli motor seçeneğiyle geliyor aşağıdaki mavi işaretli yeri aracınıza uygunu bulana kadar deneyebilirsiniz ben ablamın dizel 110luk aracını öyle bulmuştum

559e40e269925_ELM_CONFG_LE_ARETLENECEK_3_BLM.png.9521d027297a2774f4822720e0c91ed1.png

--2 dakika sonra eklendi--

Ama hatanız pcm modülünü read dedikten sonra integrated seed control tikini işaretleyip write to pcm dediğinizde block lu fln bir hata veriyorsa onun çözümü ayrı az önceki gönderdiğim yöntem dediğim gibi read from pcm'ye tıklayınca direk hiçbirşey yapamadan hata vermesinin çözümü.

Muhtemelen çözümünüz bu hocam 2 sayfa öncesinde yazıyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

herkese iyi gunler.Bikaç aydır bu konu üzerinde yoğunlaştım ve arabama cc takmaya karar verdim.arabam 2010 tdcı trend x .Tüm tesisat hazır cc tuşlarını taktım ama elm cihazım olmadığı için aktif edemedim. Aliexpresten aldığım elm cihazı modifiye edilemiyo ve arabayla bi türlü bağlantı sağlayamadım.Bu konuda yardımcı olabilecek veya elm cihazı gönderebilecek arkadaşlar varmı.Şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

çözdüm hocam hec ve gem modulunde 38400 port şeçilip işlem yapılıyor

ama pcm port auto almak gerekiyormuş yabancı formlardan takiple çözdüm

configirasyon modulunde okuttum okudu ama yazmadı araç bilgileri geldi tiki işaretleyim

untivtled.png

--1 dakika sonra eklendi--

bu bolumden aracın yazılımı çektim masaüstüne kaydettim 60 dakka civarı sürdü

sonra tekrar araca geri yükledim

untitled1.png

--2 dakika sonra eklendi--

untitled2.png

--5 dakika sonra eklendi--

sonra yazdırdım yazdı yazarken bazı hatalar veriyor korkmayın bitince aktif oluyor direk yazmıyor yazılım atarken herşeyi kontorol edip aktif ediyor

gem modül testi işe tüşlar çalışıyormu diye arka resisatn tüşü ile kontağı 2 konumuna laın 3 sanıye bekleyin aracın tüşlerına basın bip geliyorsa tüşlar çalışıyor gelmiyorsa tesisat gem modulune ulaşmıyor demektir

saygılarımla

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.