Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Şubatta Alınan Aracın Mtv'si Kime Aittir?

Önerilen Mesajlar

Merhabalar,

Şubat ayında 2.el 2012 focus aldım. Aldıktan sonra MTV borcunun ödenmemiş olduğunu öğrendim. Bildiğim kadarıyla eğer arabanın herhangi bir borcu varsa satış işlemi gerçekleşmez. Ben mi yanlış biliyorum? Diyelim ki böyle bir satış işlemi gerçekleşmiş olsun MTV borcu kime aittir? Bilgi sahibi olanlar ya da başına böyle bir olay gelen varsa bilgilendirirse sevinirim. Sağolun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar,

Şubat ayında 2.el 2012 focus aldım. Aldıktan sonra MTV borcunun ödenmemiş olduğunu öğrendim. Bildiğim kadarıyla eğer arabanın herhangi bir borcu varsa satış işlemi gerçekleşmez. Ben mi yanlış biliyorum? Diyelim ki böyle bir satış işlemi gerçekleşmiş olsun MTV borcu kime aittir? Bilgi sahibi olanlar ya da başına böyle bir olay gelen varsa bilgilendirirse sevinirim. Sağolun.

Vergi dairesinden sorgulatın birde, siz bankacısınız daha iyi biliyorsunuz; bazen banka ödemeleri int. sistemine geç düşüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yeni öğrendim malesef, o yüzden burdan sorayım dedim hemen, yarın  ilk iş vergi dairesi olacak. HGS cezası sorgulatmak aklıma geldi ama mtv şubata kalmaz diye düşündüm.

Sıfır yeni araç alınıyor olsa idi, Satıcı ile anlaşmaya bağlı, sizin yada satıcının da olabilir...ancak ikinci elde araç üzerinde borç var ise noter de çıkması gerekirdi

Bende öyle bildiğim için pek üzerine düşmedim. HGS işi belki kafa ağrıtır diye onu sorguladım, malum bu ara HGS almadığı için ceza yiyen çok müşteri geldi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eğer ocağın sonunda vergisini ödememiş olsalardı satışı zaten yapamazlardı size noterde arabanın borcu çıkardı. Büyük ihtimal ödenmiştir.Siz bir sordurun.Aracın vergi borcu ödenmediyse eski sahibine aittir ama oda bu saatten sonra ödemez çamura yatar.ben eski arabamı ocak ayında almıştım satın aldığım kişiyle konuşup ona göre pazarlık yapmıştık verginin yarısını ben karşılamıştım.Noter satışından önce vergisinin tamamını ödemişti.bende arabanın parasını verirken yarısını ayriyetten vermiştim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eğer ocağın sonunda vergisini ödememiş olsalardı satışı zaten yapamazlardı size noterde arabanın borcu çıkardı. Büyük ihtimal ödenmiştir.Siz bir sordurun.Aracın vergi borcu ödenmediyse eski sahibine aittir ama oda bu saatten sonra ödemez çamura yatar.ben eski arabamı ocak ayında almıştım satın aldığım kişiyle konuşup ona göre pazarlık yapmıştık verginin yarısını ben karşılamıştım.Noter satışından önce vergisinin tamamını ödemişti.bende arabanın parasını verirken yarısını ayriyetten vermiştim.

Aynen, bende böyle biliyorum. 

Hatta bir seferinde aptal vergi dairesi ben arabayı aldıktan sonra vergi kaydını benim üzerime geçirmemiş. Mahçup oldum bi an alacak adama karşı. Halbuki tıkır tıkır ödedim her borç döneminde. Arabayı satmaya gelince borç çıktı. Durumu izah ettiler vergi dairesinde, eski sahibinin üstünde kalmış vergi kaydı. Benim ödemelerimide görüyorlar fakat arabanın siciline geçmemiş. Bir zeyilname düzenlediler bende imza attım, borcu falan kalmadı. Satışı verebildim.

Yani borcu olsa arabanın satışını alamazdınız diye düşünüyorum. Ama vergi dairesiyle görüşmekte fayda var. Karışıklık olabiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aynen, bende böyle biliyorum. 

Hatta bir seferinde aptal vergi dairesi ben arabayı aldıktan sonra vergi kaydını benim üzerime geçirmemiş. Mahçup oldum bi an alacak adama karşı. Halbuki tıkır tıkır ödedim her borç döneminde. Arabayı satmaya gelince borç çıktı. Durumu izah ettiler vergi dairesinde, eski sahibinin üstünde kalmış vergi kaydı. Benim ödemelerimide görüyorlar fakat arabanın siciline geçmemiş. Bir zeyilname düzenlediler bende imza attım, borcu falan kalmadı. Satışı verebildim.

Yani borcu olsa arabanın satışını alamazdınız diye düşünüyorum. Ama vergi dairesiyle görüşmekte fayda var. Karışıklık olabiliyor.

Anladım, çok sağolun yardımlarınız için vergi dairesine gidip soracağım bakalım nedir ne değildir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aldıktan sonra MTV borcunun ödenmemiş olduğunu öğrendim.

Nereden öğrendiniz? Yani sadece plaka üzerinden yapılan bir sorgu ise çok alakasız bir borç olabilir, yani zaten sizinle alakası yoktur muhtemelen. Yok hem plaka hem tc kimlik ile yapılmış bir sorgu ise bi yerde karışıklık vardır vergi dairesi ile görüşün.

sorguyu buradan yapın: https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MENU_MTV

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şubat ayında alınan bir aracın MTV si -Ocak ayı sonuna kadar zaten ödemesi gerekir- satıcıya aittir. Bir şekilde arabanın satışı yapılmış olsa dahi satıcıya aittir. Yasal sorumluluğunu yerine getirmediği için.Bu ilk el olsun 2.el olsun farketmez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nereden öğrendiniz? Yani sadece plaka üzerinden yapılan bir sorgu ise çok alakasız bir borç olabilir, yani zaten sizinle alakası yoktur muhtemelen. Yok hem plaka hem tc kimlik ile yapılmış bir sorgu ise bi yerde karışıklık vardır vergi dairesi ile görüşün.

sorguyu buradan yapın: https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MENU_MTV

Dediğiniz siteden, e-devlet üzerinden baktığımda borç görünüyordu. Bugün vergi dairesine gittim borcun ödenmiş olduğunu öğrendim  :)

Plaka değiştirdiğimi söyledim onu da sistem üzerinden güncellettim ve sorun halloldu. Ama notere gidip de sorma fırsatım olmadı. Yine de mtv ödeme zamanları haricinde araba alırken dikkat etmek lazım. Bu borç vasıtasıyla focusclubtr.com ' u keşfetmiş olduk tabiki o da işin ayrı bir güzelliği oldu :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bana gelen banka mesajlarlarında 9 Şubat'a kadar yapılan MTV ödemelerinde 3-6 taksit gibi ifadeler vardı, acaba MTV ödemeleri 9 şubat'a kadar uzatılmış olabilir mi ?

Yanıltmış olmak istemem MTV son ödeme günü 31 Ocak,  sadece banka son gün ödeme yapmayı unutanları düşünerek olsa gerek, cezalı MTV'leri 9 Şubat'a kadar taksit kampanyasına dahil etmiş. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu MTV sistemi de trafik sigortası gibi olmalı. Yani araca kim biniyorsa (ay bazlı hesaplanarak) vergiyi o ödemeli, aracı satan kişiye kalan mtv iade edilmeli. Neden başkasının kullandığı aracın vergisi peşinen ödensin ki. Sistemin peşinciliği, bu ve buna benzer haksızlıklar doğuruyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.