Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

2014 Sıfır Km Focus Araçta Fan Motoru Devreye Giriyor.

Hüseyin Sezgi

Soru

2014 sıfır km focus araçta fan motoru devreye griyor.

kısa mesafede hararet yükselmeden 3-10 km aracı sürdükten sonra aracı stop ediyorum.stop ettikten sonra  5 dakika fan çalışmaya devam ediyor. bu normal bir durum mu arkadaşlar.

servise götürdüğümde bu model araçta normal olduğunu söylediler. 

diğer kullandığım araçlarda aracım yazın bile fan motoru devreye girmiyordu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 1

Nedenini ise bence motor kontrol ünitesi dahi tam bilmiyor, kafasına göre takılıyor.

...gerekmediği zamanlarda system check ve stand by check için de çalıştırıyor. Ama dediğin gibi, kafasına göre takılıyor. Önemli veya önemsenecek bir durum değil, zaten arızası olsa kendini ihbar eder ... arıza ışığı yakıp servise gidelim abijim der :)

Araçlar giderek akıllanıyor, hafiften federatif yapıya geçtiler bile denebilir. Mesela artık servisteki ustaya derdini sizden - benden iyi anlatıyor  :)  Yakında kendilerine sizin akıllı telefonunuzdaki randevulara bakıp müsait olduğunuz zamana servis randevusu almaya başlarsa şaşırmayın. (sallamıyorum, ar-ge takımının konuştuğu pirocelerden biri bu...)  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Klavuzunuza baktınız mı? Ne zaman devreye girer veya girebilir diye.

Yazın bu da girmeyebilir özetle böyle kıyas yapmayın ve aracınızı tanımaya başlayın önce klavuz sonra servis en son biz :)

Aracı nasıl sürdüğünüzü bilmiyoruz? Hangi şart altında gittiğiniz vs.? yetersiz bilgi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim de daha önce 0km aldığım focus 2.5 tdci aracım aracı yeni aldığımda fan motoru devreye giriyordu.kısa mesafede.hiç bir sıkıntı yaşamadım fakat.yalnız suanki focus3 tdci aracimda bunu yaşamadım.ancak uzun yolda falan aracı sıkıştırirsak devreye giriyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yakup Bey benim aracımda 2013 fokus titanyum ve bugün benimki de devreye girdi ama sonra durdu

Klima fan sesi abi o yanındaydım ben [emoji3][emoji3][emoji3][emoji3] Serdar yaman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

2014 sıfır km focus araçta fan motoru devreye griyor.

kısa mesafede hararet yükselmeden 3-10 km aracı sürdükten sonra aracı stop ediyorum.stop ettikten sonra  5 dakika fan çalışmaya devam ediyor. bu normal bir durum mu arkadaşlar.

servise götürdüğümde bu model araçta normal olduğunu söylediler. 

diğer kullandığım araçlarda aracım yazın bile fan motoru devreye girmiyordu.

Yanlış hatırlamıyorsam fan 104C derecede devreye giriyor. Arabanın normal sıcaklığı ise 90C derece civarı.

Arabalar ilk alındıklarında sürücüleri tarafından iyi tanınamaz istenildiği kullanım tepkilerine hemen ayak uyduramaz, kaçırır, yanlış vites geçirir, çok düşük devirlerde avans vurdurur falan falan.

Yani arabanıza henüz alışamamış olabilirsiniz, veya yoğun trafikte çok dur kalklı bir şekilde arabanızı kullanıyor olabilirsiniz.

Önce arabanızdaki soğutma suyunun seviyesini kontrol edin, sonra antifiriz derecesini ölçtürün. (Bunlar şart, her kışa girmeden yapılması iyi olur)

Emin olmak adına, aynı araçtan daha önce kullanmış bir tanıdığınız varsa düzgün trafikte beraber kullanın ve fan açıyormu diye kontrol edin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Fan motor stop ettikten sonra çalışmaya devam edebiliyor.

Kimileri turboyu soğutmak için diyor.

Ancak bu çalışmanın ne zaman olacağını kestirmek iyi gözleme rağmen çok kolay değil.

Bazen sıcak günlerde bayağı zorlayarak kullanıyorum ve stop edince hiç fan falan çalışmıyor, bazense serin havada sakin kullandığım halde dakikalarla çalışabiliyor.

Özetle normal mi? Evet...

Nedenini ise bence motor kontrol ünitesi dahi tam bilmiyor, kafasına göre takılıyor. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Araçlar giderek akıllanıyor, hafiften federatif yapıya geçtiler bile denebilir.

Vallahi işin bu kısmı biraz ürkütücü. Araçlar insanlardan çabuk akıllanıyor desek yanlış olmaz.

Bir süre sona kimin kime hizmet ettiği belli olmayacak.

Hele bizim gibi vatandaşın devlete hizmet ettiği türde yaşam şekillerinde...  

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Hele bizim gibi vatandaşın devlete hizmet ettiği türde yaşam şekillerinde...  

bak sen söyleyince bir başka proje daha geldi aklıma ... İhbarcı Otomobil.

-ALO 154 sahibim kırmızı ışıkta geçti

-ALO 154 sahibim gene MTV'yi yatırmadı

-ALO 154 sahibim kaçak depoya kaçak mazot koydu

...vs.vs.  :)  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Olsun abicim araçlar daha akıllı olsun, biz bilişimcilere bir ekmek kapısı da otomotiv sektöründen çıkar belki (çok para dönen sektör)   :yemek:   :kıhkıh:

Fan çalışmasına gelince hemen hemen 3 yıl dizel Ford deneyimimde 3 kere fan çalışmasını duydum mu hatırlamıyorum, hatta ben çalışmasından değil de çalışmadığından korkup 2 kere özel serviste fan kontrolüne gitmiştim. Bence sistem kendisini arada check için çalıştırıyor olabilir, aracınız yeni ise bu oluyordur diye düşündüm, yani bu bir sorun değildir. Ancak bunu ilerleyen zamanlarda da sürekli yaparsa bu bir problemdir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

2014 focus ııı  dizel 2000 km aracımın fan motoru  kısa mesafede  2 veya 3 viteste  4 km civarı  hareket edip  stop ettikten sonra çalışmaya başlıyor,  belli bir süre çalıştıktan sonra  kapanıyor. Bu günlerde sürekli olmasada çalışıyor Erzurum gibi bir yerde … forumda aynı sorunları yaşayan focus kullanıcıları olsada soğukta çalışması sorun gibi geliyor :(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.