Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Bilgisayar Virüsü Konusunda Yardım Lütfen

Önerilen Mesajlar

Bende yaklaşık 3.5 yıllık bir Dell notebook var. Son aylarda bu "bataryam bozuldu değiştir" diye uyarı veriyordu. Gerçekten ful şarjla 10-15 dk zor gidiyor. W7 var ve ben geçenlerde bir de Ubuntu yükledim. Windowsta tamamen beleş olan Comodo firewall ve antivirus kullanıyorum. Ben zaten daha çok ubuntu kullanıyorum çünkü çok hızlı ama oğlumun okulunun bir sitesi var sadece IE ile açılıyor, videolu sorular falan var. Oğlum ayrıca bazen okul bilgisayarından USB ile dosyalar getiriyor. Bir de ben geçenlerde fenerin euroleague maçlarını veren o acaip sitelere girdim. Son olarak da oğlum STEAM oynuyor. 

Neyse işte bu kanallardan birinden virus gelmiş herhalde. 

Bir süredir comodo ara ara "a malicious item detected" diyor. Biz de karantinaya alıyorduk.

Dün bilgisayar hiç açılmadı . Benim aklıma batarya geldi bataryayı söküp cereyanda çalıştırınca açıldı. Ancak bu sefer internet yok modeme bağlanıyor ama sınırlı erişim diyor. Oysa ceptelden kontrol edince inteernet var. windowsu kapatıp ubuntu açınca hiç sorun yok ve internet var ama W7 açınca. Sınırlı erişim diyor. Tanıla kısmı çalışmıyor.Bir virus bağlantı ayarlarını değiştirip bunu yapmış olabilir mi? 

Neyse uyanık ben steami kaldırdım. Windowsu eski bir tarihe geri yükledim. ama yükleme tamamlanamadı ve comododa karantina altındaki bir dosya sebebiyle falan diye uyarı verdi. Bu arada comodo da hiç açılmıyor. Comodo ve STEAMi kaldırdım ama hiç bir şey değişmedi. Geri yükleme noktaları yüklenemiyor, internet de sınırlı erişim var yani internet yok. 

Bu uzun girişten sonra :

Şimdi internetten exe sini başka bir bilgisayara veya UBUNTUya indirebileceğim oradan USB ye atıp kendi bilgisayarımda W7de kullanabileceğim işe yarar güncel beleş bir AV bilen var mı ? :D :D 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bence güzel bir format atın ...  3.5 yıldır aynı sistem ve 2 kişinin kullandığını varsayarsak ; registry dolmuştur ... sistem dosyaları birbirine girmiştir ... en temiz çözüm format ...

Bu arada antivirüste kullanmayın ... win orjinal ve bütün update ler yüklü olduğu sürece ; antivürüse gerek yok

Tolga Başaran tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Format sonrası gerekli driver'lar ve office gibi şeyler yüklenip istenilen ayarlara getirildikten sonra komple tüm sistemin yedeğini almak gelecekteki formatlarda complete restore yapıp tek tek program yükleme ile zaman kaybetmenizi engelleyebilir.

Ben virüs programının gerekliliğine inanıyorum aşırı özenli kullanmıyorsanız.

Eklenti olarak da WOT, World of Trust chrome'da da firefox'ta da var. Daha da güvenlik isterseniz no script ve no flash'ti sanırsam adları o programları kullanabilirsiniz. Hatta son olarak aklıma gelen eğer yer sorununuz yoksa riskli siteleri virtual machine üzerinden kullanabilirsiniz. Bilmiyorum tam ekranda nasıl olur da bedavaya xp'yi virtual machine olarak kurabiliyorsunuz. Ondan ana sisteme bulaşacak virüs var mı bir fikrim yok da çok düşük ihtimal.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eveeeet !!! Format windows CDsi ile atılır değil mi . Ya bir yedek CDn olacak ya da kurulum CDn .Bende ikisi de yok o yüzden format atamayacaktım. Fakat bilmiyorum diğer markalarda da var mı Dellin bir factory image restore diye bir özelliği var. BU hard diske format atıp bilgisayarı fabrikadan çıktığı ilk günkü haline getiriyor CD falan hiç bir şey istemiyor. Windows kurulduktan sonra driver falan yükslemen de gerekmiyor. Sıfır bilgisayar oluyor. Dün akşam 1-1.5 saat kadar belgelerimi Extrenal HDDa yedekledikten sonra factory restore u çalıştırdım ve formatlanmış sıfır bir bilgisayarım oldu. Bundan sonra yüzlerce windows güncellemesi buldu 1-2 saat de bunlar sürdü bu arada ben comodeo internet security yi gene yükledim. İşte update sürerken aynı anda comodo kurulumu sırasında bir de windows defender açayım mı dedi aç dememle bilgisayar gene çöktü :( Gece yarıma kadar uykusuz kaldığıma mı yanayım, çöktüğüne mi? 

Bu sabah kalkınca yeniden factory reset yaptım yine formatladım. windows kuruldu . gene yüzlerce güncelleme yüklemeye başladı. Açık bırakıp evden çıktım. Tüm güncellemeler bitsin ondan sonra comodo yu yeniden deneyeceğim. 

H. Cenk Köse tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tüm güncellemelerin yüklenmesini ben gereksiz buluyorum da tek tek incelemek en son 4 saatimi almıştı o sebeple sadece recomended'ları inceleyip diğerlerinin kısa açıklamalarına göre hareket ediyordum.

Daha ileri Tweak'ler için http://www.blackviper.com sitesini şiddetle öneririm :)

Bu arada hard diskte bad sector'lere karşı tarama yaptırmadıysanız yaptırın bence. Sürekli böyle çökmesinin ardında bir sebep olmalı, onu bulmadığınız sürece er ya da geç çökmeye devam edecek. HD Tune adlı programın web sitesinden ücretsiz versiyonu windows içinden bu taramayı yaptırmakta.

Virüs kaynaklı gibi gelmedi bana açıkçası durduk yere update sırasında çöküp durduğundan.

Bu arada torrent sitelerinde sizin bilgisayarınıza uyumlu windows image'ları olabilir de ne kadar güvenilirlerdir bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3,5 yıllık bilgisayarla oyun oynanmaz

Hocam 3,5 yıllık pc ile neden oynanmasın ki, 2000 yılında bilgisayarcıda çalışıyordum ve âtıl parçalardan topladığım bilgisayarım halen canavar gibi çalışıyor :) p4 2.4, 1.5 gb ram

Ali Fatih Dursun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam 3,5 yıllık pc ile neden oynanmasın ki, 2000 yılında bilgisayarcıda çalışıyordum ve âtıl parçalardan topladığım bilgisayarım halen canavar gibi çalışıyor p4 2.4, 1.5 gb ram

Ekran kartı ve işlemci tırtlamıştır. Yeni oyunları zor açar :) Yoksa çalışır elbette. Bende pc olarak 2006'da aldığım makineyi kullanıyorum.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ekran kartı ve işlemci tırtlamıştır. Yeni oyunları zor açar :) Yoksa çalışır elbette. Bende pc olarak 2006'da aldığım makineyi kullanıyorum.  

Tabii ki ağır oyunları açmaz, zaten bugüne kadar hiç oynama hevesim olmadı. Oynadığım en ağır oyun nfs2.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben avast kullanıyorum, çok memnunum. virüsleri daha sisteme kayıt edilmeden yakalıp bloke ediyor ve sizin bir şey yapmanıza gerek yok diyor.

şimdilerde, kampanya yapmışlar ücretli olan internet security programını face den şurdan burdan birşeyler yapıyorsunuz 3 yıla kadar beleş kullandırıyor.

win sistem dosyalarına bulaşan virüsü hiçbir av temizleyemez.. eskiden dos tabanlı av ler vardı silerdi. veya norton un kütüphanesinde virüs e özel 1 mb lık falan silme mini programları vardı. disketten çalışırdı..hala var mı bilmiyorum 5 seneyi geçmiştir norton sitesine bakmayalı. virüslerle işim olmuyor çünkü.

sorun sık sık yaşanıyorsa imaj alıp, 5-10 dk da sistemi yeniden kurmak bunun en pratik yoludur. bunun için active plus 5 i öneririm. sonra hangi versiyonları çıkmıştır yine bilgim yok çünkü pc m pek çökmez.. neden mi, orijinal yazılım kullanırım, birde öyle tek tuşla pc yi kur zavazingolu notebook yada pc almam. dos lu boş bilgisayar alır win alır kendim temiz kurarım. biladerdeki meşhur bu şeklide çalışan sony en az 3-4 kere yeni baştan kurulmuştur. bendeki fujitsu bir kere ve hala sıkıntı yok..8.1 güncellemeside yapmadım. 8 iyi bakalım şimdilik.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tüm güncellemelerin yüklenmesini ben gereksiz buluyorum da tek tek incelemek en son 4 saatimi almıştı o sebeple sadece recomended'ları inceleyip diğerlerinin kısa açıklamalarına göre hareket ediyordum.

Daha ileri Tweak'ler için http://www.blackviper.com sitesini şiddetle öneririm :)

Bu arada hard diskte bad sector'lere karşı tarama yaptırmadıysanız yaptırın bence. Sürekli böyle çökmesinin ardında bir sebep olmalı, onu bulmadığınız sürece er ya da geç çökmeye devam edecek. HD Tune adlı programın web sitesinden ücretsiz versiyonu windows içinden bu taramayı yaptırmakta.

Virüs kaynaklı gibi gelmedi bana açıkçası durduk yere update sırasında çöküp durduğundan.

Bu arada torrent sitelerinde sizin bilgisayarınıza uyumlu windows image'ları olabilir de ne kadar güvenilirlerdir bilemiyorum.

Bad sector için dün bir tarama yaptım bir şey çıkmadı. 

Evet sanki bilgisayar ayağa kalktı gibi. Fakat namussuz 3 gündür hala güncelleme yüklüyor. Bu arada comodo bayağı değişmiş bendeki muhteelen sorunlu imiş. En çok Ubuntu değişmiş ama. 3-5 ay önce kurduğumda bilgisayarın kablosuz sürücüleri standardında yoktu kablolu bağlanıp indirmiştim. Şimdi açılışta wireless ı buldu. 

Şu an hem ubuntu hem windows iyi çalışıyor gibi comodo da işini görüyor. 

Tek sorunum HP 2050 yi bir türlü windowsa tanıtamadım. Cdsini kaybetmişim HP.com da drıverı yok. HP.com.tr de driverı var ama yanlış driver kurmuşlum. Bizimki 64 bit ama eski diye 32 kurdum çalışmadı. Silip tekrar yükeleyeceğim. Bu arada Ubuntu ise kafadan tanıdı ve baskı işini ubuntudan yapıcam. Mace para vermeye gerek yok. Ben sıfır alırsam ubuntu yüklü gelsin isterim. Valla windowsun yanında Kızılmaske gibi 10 kaplan hızında kalıyor. 

Windows ile ubuntu bilrbirlerinin belgelerini göremiyor ama hard diskte partisyon yaptım. O bölümü ubuntu da windows da görüyor. Oraya attığım her şeyi iki taraf da kullanabiliyor.

Hepinize ubuntu öneririm windowsun yanına kuruyorsun zaten açılışta windows veya ubuntu istiyorsun. 

3,5 yıllık bilgisayarla oyun oynanmaz siz çoçuğa yeni bilgisayar alın en iyisi. Hatta bir mac alın :)

Oyun dediysem STEAM de team fortress oynuyor zaten oyun hakkı haftada 3-5 saat. onu bilgisayarla mı oynasın ipadde mi oynasın PS3te mi oynasın . 

Çökene kadar devam bu bilgisayar. 

BU arada ubuntu gelişmiş çocuğun okul sitesine ubuntudan da girilebiliyor..

edit: eski dediysem i7 işlemcilidir. 

H. Cenk Köse tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kaç saat oynacağını yasaklar mıyım bilmiyorum da online oyun oynamasını, co op ve lan hariç, muhtemelen lise bitene kadar yasaklarım ciddi zaman harcamış biri olarak.

Kaç saat oynadığını takip etmek için windows'ta paymo plus adlı bir program var, ben kaç saat boş boş zaman öldürdüğümü takip etmek için kullanıyordum bir ara da sonuçları pek mutlu etmeyebiliyor malesef :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.