Jump to content
  • Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

• 0
Serkan Özkan

Otomatik Park Sistemimde Sorun Var

Question

Arkadaşlar aacım henüz 6 aylık.. yaz tatilinde arkadan bir araç aracıma çarptı bagaj kapağı ve tampon değişti..her neyse aracımı aldığım serviste yaptırdım..aracı teslim aldım..Belli bir müddet otomatik park çalışıyordu ama son 3 haftadır otomatik park çalışmıyor algılama yapmıyor kılavuzdaki gibi bir sorunda yok yani tekerlerim sağlam yarın servise götüreceğim sizce ne gibi bir sorun olabilir? Servis umarım bu sorunu garanti kapsamında giderir...Teşekkürler

Bu arada park sensörlerim hem ön hemde arka normal kullanımda çalışıyor....

Edited by Serkan Özkan

33 answers to this question

Recommended Posts

• 0
08.06.2014 - 19:58 tarihinde, Süleyman Altın yazdı:

Park etmede sorun yok soyledigim gibi tusa bastigimda bulundu yaziyor hemen yoksa bir sorun yok ama bu bir sorunu n baslangici olabilir mi bilmiyorum

Konu eski ama, park yardım sisteminin şöyle bir özelliği var. Siz düğmeye basmasanızda uygun hıza düştüğünüzde araç park yeri aramaya başlıyor. Bu nedenle denk gelirse düğmeye basar basmaz park yeri bulabilir.

• 0

Arkadaşlar kolay gelsin herkese bir sorum olacak arabam 2013 model hb style paket focus aracımı geri vitese atınca birden etkin park arızası uyarısı aldim nedeni ne olabilir yardimci olursaniz sevinirim 

• 0
Bir saat önce, İbrahim Ulutaş yazdı:

Arkadaşlar kolay gelsin herkese bir sorum olacak arabam 2013 model hb style paket focus aracımı geri vitese atınca birden etkin park arızası uyarısı aldim nedeni ne olabilir yardimci olursaniz sevinirim 

Park sensörlerinden biri okumuyor arızalı veya üstü kirlenmiştir.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• By İbrahim Ulutaş
      Aracım sytle paket yatay park özeliği olduğu için sorun oldu servise gittim bilgisayara bağladı sol öndeki sensör arızalanmış dedi 375 lira istedi abartı mi istedi acaba çıkma işimize yarar mı 
    • By Tolga Kad
      Merhaba arkadaşlar, 

Forumda yeniyim ve bir Ford sever olarak foruma bir arıza ile ilgili giriş yapmak istemezdim. Umarım bu ilk ve son olur ve devamında da her daim güzel haberleri paylaşmaya devam ederiz. Yaklaşık 2 ay önce 2011 Model Mondeo Titanium 2.0 Tdci aldım. Aldığımda ESP ışığı yanıyordu ve aldığım kişi direksiyon kılıfını değiştirdiğini ve sonrasında direksiyonda açı sensörü arızası verdiğini söyledi. 300-500 lira civarında maliyeti olduğunu söyleyerek toplam rakamdan bunu düştük. Ben de buna çok takılmadan aracı satın aldım. Henüz yaptırmadım bu şekilde kullanıyorum.

Bu hafta başı hafif rampa yukarı çıkarken araç 3. vitesten 4. vitese geçerken zorlandı ve 4 e geçtikten sonra ekranda önce motor arıza uyarısı çıktı ardından vites kutusu servisi gerekli dedi ve aracın çekişi düştü. Kenara çektim stop ettim ve tekrar çalıştırdıktan sonra uyarılar gitti ama arabada ciddi anlamda güç kaybı oldu ve iş yerine kadar öyle gittim. Aynı gün öğlen sanayiye giderek makineye bağlattım ve vites ile ilgili herhangi bir arıza kodu çıkmadı. Direksiyon açı sensörü ve turbo ile ilgili bir arıza çıktı sadece. Sanayiye giderken araç güç kaybı yaşamadı normal hızında gitti. 2-3 gün sonra yine vites kutusu arızası verdi. Tekrar güçten düştü ve en son bugün 2 kere daha verince iyice canım sıkılmaya başladı. Makineye bağlatınca bir şey çıkmıyor ustaya götürsen net bir şey söyleyemiyorlar. Varsayımlarla konuşarak (anlamadığım için) oraya bakarız şuraya bakarız para almaya çalışıyorlar ve 1 haftada makineye bağlatmaya sırf 200-300 lira harcadım. 10 gün kadar önce led ampül taktırmıştım (taktıktan sonra sürekli ampül arıza ışığı yanıyordu) belki ondandır diyerek bugün normal ampülleri taktım. Ama yine akşam yolda giderken vites kutusu arıza verdi. Arıza verdikten sonra aracı durdurup hemen yola devam edersem güç kaybı çok belirgin oluyor. Aracı park edip yarım saat, 1 saat sonra tekrar yola çıkınca araç normal gücünde gidiyor. 

Sonuç olarak aldığım araç bir performans aracı ve bu durum beni arabadan soğuttu. Bu durumda ne yapmamı önerebilirsiniz. Aklıma ilk gelen acaba baskı balata değişimimi yapsam. Şanzıman ustasına gitsem anlamadığım için 3000-5000 tl ile de çıkmak istemiyorum belki çok daha ucuza halledilebilecek bir şey için. İnanın gece uyuyamaz oldum düşünmekten. Resmen kafayı yiyeceğim.
    • By Yakup Çağatay
      Ford bildiğiniz üzere yıllardır 1.6 tdci'ı sadece Manuel olarak sunmaktaydı. Aşırı talebe rağmen 1.6 dizel'e otomatik şanzıman yapılmamıştı. 

Güncelleme (şubat 2014): 
      - Araç 120 Ps olacak ve şanzıman POWERSHİFT ve dediğimiz tarihte satılacak.

Takip edenler bilecektir Ford artık 1.5 Tdci'a geçmeye başladı (kendi motoru) ve bu motoru ile Otomatik şanzımanı birleştirme kararı aldı. 1.5 Tdci bu versiyonunun kaç beygir'e sahip olacağı açıklanmadı ve şanzımanın ne tür olacağıda açıklamadı sadece üretileceği yetkililere söylendi.
      Bu kombinasyon 2015 Şubat ayında Focus ve C-Max ile ÜLKEMİZDE satışa başlayacak. Mondeo'ya dahil edileceği bilinmiyor.

Belirtelim tekrar Yeni Mondeo da da 1.5 tdci (manuel) ünite bulunacak. 1.6 tdci ise EcoNetic olarak sunulacak.
      Yeni Mondeo'nun satış tarihi ise kesinleşti 2014 4. çeyrekte satışı başlayacak.
      Mondeo hakkında diğer tüm detayları burada bulabilirsiniz. Yani soruları iletmeden başlıkları incelemenizde fayda var  

Bunlara ek olarak Fiesta ve B-max araçlara Navigasyon seçeneği eklenecek.
      C-Max'i ise artık 1.0 EcoBoost ile satın alabileceksiniz.  Bunların tarihi tam aklımda değil ama yakın gelecekte, birkaç ay ancak sürer.

Fısıldamalar: Yeni Kuga'da da 1.5 dizel ünite beklenmekte. Sadece duyum ve beklentidir.

Ayrıca bu yıl ve gelecek yıl Yeni Transit Connect, EcoSport, Tourneo Connect,
      başlayacak.. 

Özetle Takvim:

- 2013 2. & 3. çeyrek C-Max'e 1.0 Ecoboost
      - 2014 3. & 4. çeyrek  Mondeo'ya 1.5 Tdci Manuel  - Otomatik versiyonu hakkında bilgi yok.
      - 2015 Şubat Focus ve C-Max'e 1.5 Tdci Otomatik

Hayırlı Olsun

FocusClubTr Farkıyla İlk Sizler Öğrenmektesiniz  
    • By Yakup Çağatay
      Yaşlı bebek ülkemizde! 

Style donanım
      16” alüminyum jantlar (215/60R16 95V)
      Stepne (215/60R16 95V)
      Gövde rengi yan aynalar
      Gövde rengi kapı kolları
      Gündüz yanan ön farlar
      Elektrikli, ısıtmalı, sinyalli yan aynalar Derinlik ve yükseklik ayarlı direksiyon
      Deri kaplı direksiyon simidi
      Deri kaplı vites topuzu
      Manuel 4 yönlü ayarlanabilir koltuklar (Sürücü & Ön yolcu)
      Sürücü ve ön yolcu koltuğunda ayarlanabilir bel desteği
      Çift yönlü otomatik klima Tek dokunuşta açılıp kapanan elektrikli ön/arka camlar
      Yol bilgisayarı
      Arka havalandırma kanalları 
      Ön sis farları Hız kontrol sistemi Ayarlanabilir Hız Sınırlandırıcı
      Direksiyondan kumandalı radyo CD, MP3 çalar 
      Gecikmeli sönen ön farlar Yokuş Kalkış Desteği (HLA)
      Çekiş Kontrol Sistemi (TCS)
      Elektronik Denge Programı (ESP)
      Acil Durum Fren Desteği (EBA )
      ABS + EBD (Elektronik Fren Gücü Dağılımı) 
      Sürücü diz hava yastığı  Yan perde hava yastıkları Sürücü ve ön yolcu yan hava yastıkları  Sürücü ve ön yolcu ön hava yastıkları  Elektrikli, ısıtmalı, sinyalli yan aynalar Global açma/kapama Immobilizer  Otomatik yanan farlar Otomatik kararan iç dikiz aynası Yağmur sensörü Otomatik çocuk kilidi Mykey Uzaktan kumandalı merkezi kilit
      Ford Kolay Yakıt Sistemi
      Elektrikli park freni USB, SD kart bağlantısı 
      Otomatik Başlat/Durdur (Sadece dizel motor seçeneği ile)   Lastik Basınç Takip Sistemi (TPMS) Arka havalandırma kanalları Otomatik uzun far sistemi 8'' Dokunmatik ekran Sync 2 Bluetooth Sesli kontrol sistemi Acil durum yardımı Karartılmış arka camlar Style üzerine Titanium Donanım:

17” alüminyum Jantlar (235/50R17 96W)
      Krom yan çıtalar Spor Koltuklar Ön ve arka park sensörleri Tavan çıtaları (SW model ile sadece)
      “Ford Power” Anahtarsız Çalıştırma Sistemi
      Otomatik katlanan yan aynalar Ambiyans iç aydınlatma (Multi-Color) 8'' Dokunmatik Ekranlı Sony Müzik sistemi Sesle kontrol edilebilen entegre Navigasyon Geri görüş kamerası Gelişmiş Otomatik park sistemi (Paralel - Dikey park & Paralel park çıkış yardımı) Isıtmalı ön koltuklar Arka camlarda güneşlikler  
      Titanium üzerine alınabilen opsiyonlar

Ford dinamik led ön farlar Masaj fonksiyonlu deri koltuklar (Elektrikli ayarlanabilir 10 yönlü sürücü koltuğu ile)
      Elektrikli açılır tavan (Sunroof) (4 kapı gövde seçeneği ile) 
      Panoramik cam tavan (5 kapı gövde seçeneği ile)
      Elektrikli açılır panoramik cam tavan (SW gövde seçeneği ile) 
      Tekno Paket  -->  (Şerit takip sistemi & şeritte kalma yardımcısı, Sürücü dikkat takip sistemi, Aktif şehiriçi güvenlik sistemi, Isıtmalı ön cam, Kör nokta uyarı sistemi, Hava yastıklı arka emniyet kemeri)  
      Karoser, Donanım ve Motor Kombinasyonları  
      1.5 Ecoboost 160 ps 6 ileri otomatik Style 4 Kapı Sedan 1.5 Ecoboost 160 ps 6 ileri otomatik Titanium 4 Kapı Sedan & 5K Hatchback & Sw  
      1.6 tdci 115 ps 6 ileri manuel Style & Titanium - 4 Kapı Sedan  

Fiyat

Yeni Mondeo Style 1.5 EcoBoost 160PS A/T (4K): 84.900 TL
      Yeni Mondeo Style 1.6 TDCI 115PS (4K): 84.900 TL

Yeni Mondeo Titanium 1.5 EcoBoost 160PS A/T (4K): 97.800 TL
      Yeni Mondeo Titanium 1.5 EcoBoost 160PS A/T (HB): 99.900 TL
      Yeni Mondeo Titanium 1.5 EcoBoost 160PS A/T (SW): 99.900 TL
      Yeni Mondeo Titanium 1.6 TDCI 115PS (4K): 94.600 TL

Metalik Boya: 1.500 lt
      Platin Beyaz (özel renk): 3.000 tl

Titanium Üzerine
      Açılır Tavan (Sunroof) (Sedan gövde seçeneğiyle): 3.000 tl Panoramik Cam Tavan (5K Hatchback gövde seçeneğiyle): 3.000 tl Açılır Panoramik Cam Tavan (SW gövde seçeneğiyle): 4.250 tl Masaj Fonksiyonlu Deri Döşeme: 7.600 tl Ford Dinamik LED Ön Farlar: 5.500 tl Tekno Paket (TP): 7.500 tl - Hava Yastıklı Arka Emniyet Kemerleri
      - Şerit Takip Sistemi
      - Şeritte Kalma Yardımcısı
      - Sürücü Dikkat Takip Sistemi
      - Kör Nokta Uyarı Sistemi
      - Aktif Şehiriçi Güvenlik Sistemi
      - Isıtmalı Ön cam

Temmuz 2015 kataloğu: mondeo (1).pdf
      Kasım 2015 kataloğu: mondeo-10.pdf
      NOT: Nisan üretimi ile 1.5 120 ps dizel üretime geçecek. Otomatik ise şu an planlanmamakta.
      Diğer başlıklarımız

Bu tablo ilk ithalat içindir, benzinli motor EU5'dir

Bu tablo ise Temmuz 2015'e aittir ve EU6 motor'a sahiptir.

Kasım 2015 SS'li eu6 benzinli tablo

mondeo (1).pdf
    • By Yakup Çağatay
      Bu başlığımız popüler c sınıfı araç satışına sahip modellerin orta donanım 2018 ÖTV (%15 indi) kampanyalı dizel otomatik fiyatlarını içermektedir.
      Not: Liste fiyatları bir çok firma için %100 değerler olmasa da fikir beyan eder, pazarlık yapmanızı tavsiye ederim.

GÜNCELLEME: 13 Kasım 2018
      Otomatik Hatchback Dizel Otomatik

2018 Ford Focus HB 1.5 EcoBlue 120 PS otomatik Titanium: 178.000 TL  
      2018 Volkswagen Golf 1.6 TDI 115 PS DSG Comfortline + Işık + C.C + Keyless: 189.000 TL
      2018 Opel Astra 1.6 CDTI 136 PS Otomatik Dynamic: 171.650 TL
      2018 Mazda 3 Skyactiv-D 1.5 105 PS Otomatik Reflex: 178.680 TL
      2018 Civic Hatchback 1.6 Elegance Dizel Otomatik: 156.262 TL
      2018 Renault Megane HB Touch + High-tech + G.G 1.5 dCi EDC 110 bg: 169.000 TL 
      2018 Peugeot 308 Allure 1.6 BlueHDi 120 PS EAT6 : 138.228 TL
      2018 Seat Leon 1.6 TDI 115 PS DSG Style : 167.500 TL
      2018 Hyundai i30 1.6 CRDi ELITE PLUS SMA DCT: 154.580 TL
      2018 Kia Cee'd : Yeni kasa gelecek.

Premium Benzer Donanım
      2016 BMW 116d 116 PS Otomatik Premium Line: 229.000 TL 
      2018 Mercedes A 180 D 1.5L 116 PS 7G-DCT Style: 246.400 TL
      2018 Audi A3 1.6 TDI 116 PS Dynamic S tronic: 282.407 TL 

Hb olmadığı için burada
      2018 Skoda Octavia 1.6 TDI 110 DSG Optimal: 159.558 TL 
      Auris'in otomatiği kalkmış yenisini bekliyoruz.

Bilgi: Donanım kriter'i olarak düz Titanium alınmıştır, diğer modellerin de donanımları benzer seviyeden seçilmiştir.Ufak tefek farklar tabiki olacaktır artık onlarıda sizler incelersiniz    
      Lütfen listeyi alıntı linki vermeden (ç)almayınız!
      Unutulmaması gereken noktalardan biri; Euro 6 destekleyen motorların fiyatı tekrar düşünülmeli.

İlk Tablo
      Eylül Fiyatları 

Ekim Fiyatları

Kasım fiyatı 

Aralık 2015 Fiyat

30 Mayıs 2016 Fiyat
      Aynı listenin manuel vites seçeneği: burada
      Diğer popüler satışa sahip B Sınıfı (Küçük Kompakt) Benzinli Otomatik Üst Donanım 2014 Model Fiyatları burada
      Türkiye'de Satılan 1.6 Dizel Ve Altı Otomatik Vites Teknik Değerleri (Dizel Otomatik & Tüketim) burada

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.