Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

30000 Km'de Fren Balataları Değiştirilmeli Mi? Fikirlerinizi Bekliyorum

Can Çeralp

Soru

Günaydın,

Aracım Focus 2012 TDCi model. Şu anda 30000 bakımı ve bazı şikayetlerim için serviste. Şikayetlerim giderilmiş ve bakımı tamamlanmış ancak az önce servisten telefon ettiler ve 4 fren balatamın da bitik olduğunu söylediler. En en fazla 1000 km daha gidermişim böyle, sonra diskler çizilmeye başlarmış. 1000 km için 2.ye servise geleceğinize hemen değiştirelim dediler. Ancak yakıt filtresi sağ olsun bu bakım bir öncekine göre bariz pahalı tuttu (660 Tl) ve balataların değişmesine onay verirsem ücret tam 2 katına çıkacak. 

Merak ettiklerim; başından beri jantlarım siyaha boyanıyordu ancak fren konforum, kalitem, sertliği, mesafesi bugüne kadar hiç değişmedi. Aldığım günkü kaliteyi aynen yaşıyorum ve şikayetçi değilim. Bu yüzden -ve de daha henüz 30000 km'de olduğu için- çok mu erken diye tereddüt ettim. Fiyat daha uygun olsaydı hiç düşünmeden evet derdim ama fiyat da biraz yüksek geldi (gittiğim servisin kalite ve hızından bugüne kadar hiç şikayetim olmadı, en iyi fiyatı da verdiklerine eminim ama her 30000'de bir 660 Tl balata parası ödeme fikri çok geldi).. 

Bu durumda başka bir yerde, garantiyi bozmadan daha ucuza (tabi ki aynı kaliteden ödün vermemek kaydıyla) yaptırılabilir mi diye merak ettim? Daha doğrusu şimdiden yaptırılmalı mı? 30000 çok erken değil mi? 

Fikirleriniz için şimdiden teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

balatayı serviste değiştirme zorunluluğunuz yok dışarda değiştirirseniz yarı fiyatına değiştirirsiniz garantilik bir durumu olmaz balatanın...30000 km sorunu değil balata 15-20 bindede biter o sizin kullanışınıza bağlı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

30.000 km alt sınır, yani nispeten yoğun fren kullandığınızda değişim gerektirebilecek bir km.

Tabii görmeden konuşmamak lazım.

Ancak servislerin şöyle bir kaygısı var, balatalar daha idare eder ama sorunsuz 45.000'i görmez, hem müşteri kaçmasın hem de sorun yaşamasın diye değişimi biraz erkene alabilirler.

Balata fiyatları orjinal ürün ön+arka en fazla 250 TL, takması da olsun 50-75 TL arası, yani yetkili servisin yarı fiyatına çıkar.

http://www.onlinefordyedekparca.com/U842,169,focus-2011-bron-balata-br-av61-2k021-bb-bakim-urunleri-av61-2k021-bb.htm

http://www.onlinefordyedekparca.com/U1337,169,focus-2011-brarka-balata-br-av61-2m008-aa-bakim-urunleri.htm

Düzgün bir ustanız varsa yetkili serviste yapılmasını bu fiyatlarla asla önermem.

Kaldı ki normal bakım için bile 660 TL fazla, indirim talep edin.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

30.000 km alt sınır, yani nispeten yoğun fren kullandığınızda değişim gerektirebilecek bir km.

Tabii görmeden konuşmamak lazım.

Ancak servislerin şöyle bir kaygısı var, balatalar daha idare eder ama sorunsuz 45.000'i görmez, hem müşteri kaçmasın hem de sorun yaşamasın diye değişimi biraz erkene alabilirler.

Balata fiyatları orjinal ürün ön+arka en fazla 250 TL, takması da olsun 50-75 TL arası, yani yetkili servisin yarı fiyatına çıkar.

http://www.onlinefordyedekparca.com/U842,169,focus-2011-bron-balata-br-av61-2k021-bb-bakim-urunleri-av61-2k021-bb.htm

http://www.onlinefordyedekparca.com/U1337,169,focus-2011-brarka-balata-br-av61-2m008-aa-bakim-urunleri.htm

Düzgün bir ustanız varsa yetkili serviste yapılmasını bu fiyatlarla asla önermem.

Kaldı ki normal bakım için bile 660 TL fazla, indirim talep edin.

Cok tesekkur ederim.. Sanirim biraz gec kaldim bakimda indirim talep etmek icin. Belki bundan sonraki bakimlari yaptirmayacagimi soyleyerek son anda bir indirim talep edebilirim.. Bundan sonra cok daha dikkatli olacagim bu konularda, dizelden ettigim tasarrufu servise vermisim gibi hissettim..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Cok tesekkur ederim.. Sanirim biraz gec kaldim bakimda indirim talep etmek icin. Belki bundan sonraki bakimlari yaptirmayacagimi soyleyerek son anda bir indirim talep edebilirim.. Bundan sonra cok daha dikkatli olacagim bu konularda, dizelden ettigim tasarrufu servise vermisim gibi hissettim..

cem hocamın verdiği siteden gönül rahatlığıyla alabilirsniz balatayı orjinal ürün zaten sanayide bir ustaya taktırırsınız...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

30 bin ise çok erken ben 47 bin km yol yapmıştım daha balatalar yarıya gelmemişti.tabi bu kullanımla ilgili birşey eğer şehir içi ağırlıklı çok fren yaparak kullanıyorsanız aracı balatalar eskimiş olabilir...Ama bana çok erken geldi.Başka bir ustayada soun bence balataların durumunu.İnternettende çok daha ucuza servisteki balatanın aynısını alabilirsiniz sıkıntı çıkmaz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
30 bin ise çok erken ben 47 bin km yol yapmıştım daha balatalar yarıya gelmemişti.tabi bu kullanımla ilgili birşey eğer şehir içi ağırlıklı çok fren yaparak kullanıyorsanız aracı balatalar eskimiş olabilir...Ama bana çok erken geldi.Başka bir ustayada soun bence balataların durumunu.İnternettende çok daha ucuza servisteki balatanın aynısını alabilirsiniz sıkıntı çıkmaz

Çağlar İstanbul içinde balata bu km'lerde bitebiliyor. Corsa'nın ön balataları  23-24binde bitti. Servis 15binde değiştirelim 30bini görmez demişti. :) Bu araba hergün köprü yoluna giriyor dur kalkı çok fazla yani. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Çağlar İstanbul içinde balata bu km'lerde bitebiliyor. Corsa'nın ön balataları  23-24binde bitti. Servis 15binde değiştirelim 30bini görmez demişti. :) Bu araba hergün köprü yoluna giriyor dur kalkı çok fazla yani. 

evet kullanım şehir içi ağırlıklı olursa  eğer  daha erken biter balata bende belirtmiştim zaten :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Şimdi yeni bir sorun çıktı. Servise aracın hafif sağa gitmesi şikayetiyle teslim etmiştim aracı, sadece 30000 bakımı değildi yani. Daha 4 gün önce 2 adet sıfır Kumho lastik aldım. Rot+balans yapıldı ve 4 lastikte de denge hataları bulunup giderildi. Direksiyonu düz tuttuğumda (ya da yüksek hızlarda serbest bıraktığımda) görülen sağa gitme sorunu çok azaldı ama geçmedi.

Arka lastiklerim de 20000 km'de (satan adam öyle diyip garanti verdi) alıp, benim de bir 10000 yaptığım 2. el ama çok temiz lastikler. 

Şimdi servis diyor ki  ön lastiklerim hatalıymış, "ters takılmışlarmış" .. Kaymanın nedeni buymuş. "Yönlü lastiği 2 günlük çırak bile ters takmaz, yanlışınız olmasın" dedim, öyle olduğunu söylediler tekrardan.. Bunun çözümü de bu öndeki lastiklerin "olduğu gibi arkaya takılması" ve öne yeni 2 adet lastik almammış. Lastik eksperinin dediğine göre o zaman çekme sorunu biter ve dengeye ulaşırmış araç. Ayrıca 4 gün önce yeni 2 lastiği alırken bahane ile 4 lastiğe de balans yaptırdım ama yine de servisin de yapmasını rica etmiştim. Şimdi 2. el olan arka lastiklerime balans yapmamışlar, çünkü eskimiş ve o kadar eski lastiğe balans yapılmazmış. Açıkçası çok iyi anlamadım, konuşan usta da konunun uzmanı değildi (aslen mekanikçi); diğer ustanın dediklerini aktarıyordu ama içime de sinmedi. 

Size mantıklı geliyor mu? Lastikleri aldığım yer Lüleburgaz'da ve yıllardır bu işi yapan çok büyük şirket. Aile dostumuz aynı zamanda. Dolayısıyla kandırılma gibi bir şey aklımın ucundan bile geçmiyor ama yönlü lastiğin ters takılma ihtimalini de düşünemiyorum. Çünkü ben de oradaydım ve zaten yönlü lastik direk belli olur. Kaldı ki ters takılsa bile olduğu gibi alınıp arkaya takılmaz ki? Yerinden çıkarılıp janta yeniden yerleştirilir diye biliyorum.. 

Yarın aracı teslim almaya gideceğim ancak anlatılanlar içime hiç sinmedi. 2. el olan lastiklerim daha yanlamadılar bile. O kadar memnunum. Yeni aldıklarım da hem sessiz hem de gayet güzeldi. Özellikle rot + balanstan sonra sağa çekme çok çok azalınca ben artık sorunun motor ile lastik arasında kalan organlardan birinde olduğunu düşünmeye başlamıştım. 

Bütün yardımlarınız için çok teşekkür ederim bu arada.. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

1- her lastiğe balans yapılır sanırım. 2-balatalar bitebilir. 1000 km gitmez dedilerse hadi bu 5000 olsun, bence bir şekilde değiştirtin yoksa disklerde gider. ben 56binde satmıştım balatalar yarı bile değildi servis işçisi abi sen fren yapmıyor musun dedi. 3-lastikte hata olabilir o zaman garantiye verin lastikleri.. eğer yeni lastiklerde sorunu gidermezse yeni lastiklerin parasını verecekmiymiş servis sorun bakalım. sağa veya sola çekme öyle kolay kolay ölçülebilir bir şey değildir. bariz çekmesi lazım. sizin durum nasıl acaba. asimetrik lastiklerde çekme olur herhalde yada olmaması için diş tasarımı ona göre mi yapılıyor, teknik bilgim yok. aslında 1-2 firmaya mail atıp sormak lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

@Can Çeralp, Ters takılabilir. Ben de uzun süredir bildiğim bir yere gitmiştim usta ilk lastiği ters takmıştı söyleyince özür dileyip düzeltip üzerine nitrojen hediye etmişlerdi.

Balans dediğiniz şeyin bir çukura girince bile bozulabileceği söyleniyor. Bizim arabada biraz sanırsam sağa kayıyor serbest bırakınca ancak benim sürüşümü hiç engellemediği için umursamadım ve umursamıyorum açıkçası.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

can bey lastikleri lüleburgazdan almışsınız eğer gittiniz ustalardan yana bir korkunuz varsa lüleburgazada gidip gelebiliyorsanız sizi tanıdığım bir özel servise yönlendirim kesinlikle problem yaşamazsınız.az çok bildiğim kadarıylada bitmiş balata fren sırasında boşlama ve ciddi bir ses yapar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.