Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Otomatik Park Sistemi Fiyaskosu!!

hüseyin ipek

Soru

Fiyasko diye başladım hakikaten de fiyasko bu.Dün abim ve iki arkadaş bir yerlerde oturup bişeyler içelim amacıyla atladık gittik iş park etmeye gelince arkadaşın birisi ''bunlar kendi kendine park ediyomuş doğru mu ''diyince evet dedim baktım trafik fln yok uygun bir yerde var bu iş için tamam dedim deneyelim .Ekrandan komutları takip ediyorum uygun yer bulundu, ileri gidin, geri gidin geri viteste geriye doğru usul usul gaz veriyorum tabi gözüm sadece ekranda hala geriye gidin komutu var birden küüüüüttt diye bir sesle kendime geldim.Şoke oldum desem yeridir arkadaki araca vurmuşum Allahtan yavaştım iki araçta da bi sorun yok.Ben vuruğa kırığa değil oto park asistanına takıldım kaldım.Araçta sadece ben olsam diyecem ki belki hata bende ama 4 kişi de aynı şeyi söyledi geri gidin yazıyordu vurana kadar dedi ve abim finalde bombayı patlattı '' şimdi  ben bu aracın esp sine tcs sine hepsini geç hava yastığına nasıl güvenicem ?''dedi acı acı gülmek dışında bir tepki veremedim.

Yalnız dün akşam başıma gelen bu olay bana şunu öğretti:

''hiç bir donanıma güvenme''

hüseyin ipek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Ben de olmadığını biliyorum ancak arkadaş çok güzel bir şey deyince ne oluyor dedim kendi kendime, yoksa beni kandırdılar mı :D

yok  benim kayınbiraderimde var  şehiriçi güvenlik olan ... 1.6 ecobost 180 lik ondan biliyorum

özer öztürk... bakınız toyotanın direksiyon  problemi iyi bi keşif olmuş.... aklıma geldi bir mevzu...

servisin bahçesinde  yatıyordu mesela  bitane auris... ön sol tekerden  darbe almış aynı benim araba gibi...  tamam orayı anladık... ama direksiyon  miliyle beraber kökten kırılmış... 

hasar servisi müdürüyle sohbet  ederken sordum... o direksiyon  nasıl kökten kırılmış diye...   hasar müdürü bizde  anlam veremedik imkansız bişey diye değerlendiriyoruz ama  kazanın sebeb olduğu exper tarafından onaylandı dedi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

bu güne kadar  çok sayıda hyundai kullansamda   hiç kendim satın almadım...yalnız  2006-2007 era modellerinde abs olmasına rağmen  pek  güvenilir bir freni olmadığını biliyorum..

aslında konu dışına çıkmış oluyoruz ama o dediğiniz aracı ben satın alıp 5.5 sene bindim.. 2007 üretimi era 1.4 benzinli..elektrikli direksiyonu bile vardı "eps", şu anda focus 3 deki direksiyon yani :)

frenlemeye gelince bırakın sınıfını, c sınıfının bile önündedir. 100 km hızla giderken soğuk disklerle, 37.5, sıcak disklerle 39 metredir, durma mesafesi. araştırın bakalım bu kadar kısa mesafede duran kaç araba var.. şu anki blue, elentra ve diğer markalara ait birçok araç bu değerin gerisindedir.. genel de 40-43 metredir..

maliyet ve kar kaygılarından arabaya zam yapmayıp, fazla kar edebilmek için bir sürü çalınma yapıldı araçta 2009 dan sonra, diğer firmalar gibi. mesela ford un focus ta yaptıkları gibi :).. elektrikli direksiyon klasik hidrolik direksiyona döndü, arka frenler disk ken kampanaya döndü. iç rengi iki renkli iken pazarlamacılar çabuk kirleniyor dediler diye kömür gb siyaha döndü..ön çamurluk altındaki karlık denilen lastik parça çıkarıldı.. altındaki komple ziftli yalıtım kaldırıldı..bagaj tabanındaki stpne kapağındaki tutacak plastik bile çalındı. kapı lardaki otomatk cam düğmelerindeki led ler çıkarıldı..

velhasıl kelam, ikinci el Hyundai era alacaklara özellikle 2007 üretim olanları almalarını tavsiye ederim..2008 e ise dikkat etsinler bu dediklerimi araştırsınlar. 2009 ve sonrasını ben almam zaten..

konuya dönecek olursak otomatik park güzel :D

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

aracımı cuma aksam saat yedıde teslım aldım daha 300 km bıle olmadı alalı ama almadan once servıs bana aracı anlatırken ozlellıkle otomatık parkı sordum soyledıklerı sey sız sensor ve uyarıların dısında kendınızde dıkkat edın sonucta bu bır mekanık elektropnık sıstem zaten senı çarpmadan yanastıracak kadar gelısmıs olasa yada sensorlere ve otomatık park sıstemıne o kadar guvenseler gaz ve fren kontrolunu de bır sekılde ayarlayıp tam otomatık bır park sıstemıne gecerlerdı soncuta kusurları olan bır sıstem ayrıca servıste denedık gayet yanasıyor ama mesafelerı kontrol etmelısınız ayrıca tam olarak sıfır yanastıgını da soyleyemem hafıf capraz kalıyor arac...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Abi bende otomatik park sisteminde sorun yaşıyorum.Ya benim acemiliğimden yada ayarlarda bir sorun var.Geri geri yanaşırken arka lastiği kaldırıma dayıyo arkadaki araçla daha mesafede olmasına rağmen sanki giriş açısında sorun var gibi.Sensörlerden şüpheleniyorum bende.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

teknik olarak aracın boyunun %20 fazlası alan bulduğu zaman uyarmalı.. ve mümkünse düzgün park edilmiş iki aracın arası, biri diğerinden çok içeri veya dışarıda kalıyorsa sizde ister istemez araçlardan birinin yakınından geçerken diğerinin uzağına düşeceğinizden, sensör iyi analiz edemeyebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Açıkçası arada kullanıyorum sırf meraktan ve hoşuma gittiği için hiç sıkıntı yaşamadım kesinlikle sıfır yanaşıyor. iki araç arasında bir boşluk gördüğünüzüde oraya gelmeden durup otomatik parkı açıyorsunuz sonra zaten size ilerleyin diyor park yeri arıyor. Sonrasında sizin gördüğünüz o park yerini az geçince uyarıp geri vitese almanızı söylüyor ve ÇEVREYİ KONTROL EDİNİZ şeklinde uyararak komutları veriyor. Tek dikkat etmek gereken çok yaklaşıp sensörler kesintisiz ötse de size durun demiyor sizin kontrollü olmanız lazım sadece direksiyon kontrolü araçta ne de olsa kısacası bazen benden iyi park ediyor diyebilirim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

benim merak ettiğim fakat hiç deneme riskini almadığım şey; araç öne sürün veya geriye sürün komutunu uygularken cisimlere yaklaştıgımızda park sensörü uyarı veriyor kesiksiz çizgide ben aracı durduruyorum ve  araç yeni komutu vermeden ben vitesi takıyorum arac sonrasında ileriye sürün komutunu veriyor,işte bu durumda örneğin arac geriye sürün derken sonuna kadar geriye sürsem çarpmadan evvel geriye sürün ibaresini i kesip otomatik olarak öne sürün uyarısı çıkıyor mu?yoksa çıkmayıp park sensörüne rağmen ekran komutunu izlersek arkaya çarpıyor muyuz?biraz karısık oldu ama umarım anlatabılmısımdır

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Geri gelirken uyari uzun caldiginda zaten araci ileri alin diyor ileri gittiginizde de ayni şekilde geri gidin yaziyor. Arac parketmeyi unuttum hep otomatik parkla park ediyorum.geri ileri manevralarda yanliz cok yavaş yanaşin.park sensoru uzun calar ileri alin demeye firsat kalmadan carparsiniz arkaya kullana kullana profesyonellesirsiniz.Bazen öyle dar yere park ettiriyor ki cikarken zulum oluyor otomatik çıkış modu da olsatdı keşke :))

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

geriye sürün derken sonuna kadar geriye sürsem çarpmadan evvel geriye sürün ibaresini i kesip otomatik olarak öne sürün uyarısı çıkıyor mu?

Arabanın toplanması gerekiyorsa bir süre sonra ileriye sürün diyor, o sırada direksiyonu topluyor. Toplaması gerekmiyorsa, araç düz şekilde kalmışsa, dırıdırıı diyor, park tamamlandı yazıyor, park tamamlandı ya da ileriye sürün demesine rağmen geri geri giderseniz tabii ki çarparsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

yok zaten park tamamlandı veya ileriye sürün dediğinde bu komutları zaten uyguluyorum,komuta rağmen hareket ettiğim tek nokta geri giderken geriye sürün demeye devam ediyor fakat sensör tek çizgiye gelmiş oluyor fakat hala geriye sürün yazısı devam ediyor,bu durumda öne sürün yazısını ben çıkarıyorum nasıl mı?,durup ileriye takınca bu sefer kendisi direkesiyonu tam kırıp ileri sürün demeye başlıyor..kısacası isteğim ve merak ettiğim geri sürün derken sensör tek çizgi oldugunda yada en güzeli çarpmaya ramak kaldıgında ileri sürün dese daha kolay ve daha dar yerlere park mümkün olacak gibi..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Zaten çarpma noktasina gelince size komutu veriyor.komutu bekleyin agir agir debriyaj gaz yapa yapa gelin kendisi ileri surunuz diyor. Biraz hizli gelirseniz hiziniza yetişemez vurunca da diyor ileri surun diye ince ayari tutturmak gerekiyor bir kac kere deneyin zaten çözeceksiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Baştan itiraf edeyim, bu yazının hepsini okumadım. Ama Özcan Bey, benim tespit ettiğim, araç otomatik park esnasında direksiyon ayarını değiştirerek belli bir açı yakalamaya çalışıyor. Bunu yaparken park sensörlerinden gelen uyarıyı dikkate almıyor. O kısmı sürücüye bırakıyor. Araç geri gidin dediği halde siz park sensöründen gitmeyin uyarısı alıyorsanız, vitesi değiştirmeniz gerekiyor. Kullanma klavuzunda anlatıyor ama anlatım nedense çok açık değil. Düşününce klavuzda anlatılan aynı şey..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.