Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Frenden Gelen Tık Sesi

Volkan Çelebi

Soru

Merhaba arkadaşlar,

Bugün ilk defa sol önden frene basılınca gelen tık sesi duydum. Daha önce var mıydı pek emin değilim, zira sürekli klima açık kullandığım için o sesi duymadım. Bugün ise hava serin olduğu için sol ön camı açtım ve frene her basışımda tek seferlik tık sesi duyuyorum.

Nedir bu olay, kısmetse haftaya uzun yola çıkacağım ne tavsiye edersiniz.

Volkan Çelebi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Salıncaklarda burçlarda yapısı gereği boşluk var. Frene basınca veya gaza yüklenince ufak tık sesi duymanız normal. O fişekler bozulduktan sonra o sesi tuk tuk diye tok bir ses olarak duyarsınız. İsterseniz servise gösterin. Ayrıca vüteste iken frene basarsanız çift kütleli volan olduğundan yaylardaki boşluğu ve esnemeyide ufak ses olarak duyarsınız.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Salıncaklarda burçlarda yapısı gereği boşluk var. Frene basınca veya gaza yüklenince ufak tık sesi duymanız normal. O fişekler bozulduktan sonra o sesi tuk tuk diye tok bir ses olarak duyarsınız. İsterseniz servise gösterin. Ayrıca vüteste iken frene basarsanız çift kütleli volan olduğundan yaylardaki boşluğu ve esnemeyide ufak ses olarak duyarsınız.

Tık tık, tak tak, tuk tuk, yıllardır araba kullanıyorum, sağır olmalıyım, hiç duymuyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

her kalkışta arkadan, bazı kalkışlarda debriyaj pedalı tam kavradığı anda sol önden tık diye ses geliyor. neredeyse 2 yıllık kasada bu sesler hala varsa, düzeltelim diye uğraşmıyorlar sanırım. inşallah normaldir bu boşluklar. arabalar 50.000 i devirince, sağında solunda arıza çıkmaz umarım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

100.000 km den önce ön takımı bozmak biraz zor. Aşırı hor kullanan şirket elemanları bile 100.000-120.000 km den önce bozamıyor ön takımı F2 lerde. F3 lerde nasıl olur bilmiyorum. Bozulduktan sonrada yan sanayi parçalarla 500 liraya komple değiştirmek mümkün F2 için. Bazı Mercedeslerde alt salıncak ve üst salıncak var. Sırf üst salıncak yan sanayisinin teki bile 300TL idi 2 sene önce.Bunun altı var sağı solu var,z rot,rotiller,viraj takozları,s rotları vs vs ile 96 model Mercedes'in ön takımını 2000 lira civarına yenilemiştik 150.000 kmde arabanın. Biraz şanslıyız o konuda. Hyundai lerde şıkır şıkır triger zinciri sesi duyulur. Ama kullanıcıları pek takmaz Cem Bey gibi :) Normal olan sesleri bende pek takmam ama zıt bir ses durumunda servise gidilir.

Şu çift kütleli volanı geliştirmeleri lazım. Viteste iken gaza basıp çekmelerde esneyince boşluk olmaması, ses yapmaması, yaplı tip olması lazım. Ama üreticiler genellikle garantiden sonra iyice boşluk ses yapan bu parçayı ona göre üretiyorlar. Bozulsunda para kazanalım diye. Yakında havalı tipi çıkar ses yapmıyor yay yerine havayı sıkıştırıyor cart curt diye. Çokta etkisi yok. Opellerde çok iptal ettiren normal volana geçen var hepsi daha memnun aracından. Kalkıştaki sesler gitti, araba sanki güçldndi gibi yorumlar atmışlar.

Çağlar Kasımoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ama kullanıcıları pek takmaz Cem Bey gibi
Ben takmam demedim ki, ses duymuyorum dedim.

Zaten normal şartlar altında araba öyle tangur, tungur, şıngır, mıngır gezinen bir alet değil ki.

Ses varsa normal değildir. Araştırma sonunda bulunabilirse sesin kaynağına göre önemli önemsiz olduğuna karar verilir. 

Bir de forum çok tıngırdak oldu.

Seslere buradan cevap bulmak zor, sesin yazı ile tasviri bile o kadar değişkenlik gösteriyor ki!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ben takmam demedim ki, ses duymuyorum dedim.

Zaten normal şartlar altında araba öyle tangur, tungur, şıngır, mıngır gezinen bir alet değil ki.

Ses varsa normal değildir. Araştırma sonunda bulunabilirse sesin kaynağına göre önemli önemsiz olduğuna karar verilir. 

Bir de forum çok tıngırdak oldu.

Seslere buradan cevap bulmak zor, sesin yazı ile tasviri bile o kadar değişkenlik gösteriyor ki!

İşte aynı kafadayız. Normal olan çalışma esneme sesleri ise sıkıntı yok, çukura girince ufak tefek trimlerdeki sesler önemsiz ama genel mekanik olmaması gereken bir ses ise önemli :) Her şeyi kafaya takmamak lazım. Onu demek istedim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhaba, yeniden konu açmak istemedim buradan sorayım dedim :) bugün frene birden  bastığımda tak tak tak ses geldi sarsıntılı oldu bir an fren tutmayacak önümdeki araca vuracakmışım gibi geldi  ama sonra dan az az kısa kısa  basarak kullandığımda öyle bir ses gelmedi. neden böyle olmuş olabilir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

bugün frene birden  bastığımda tak tak tak ses geldi sarsıntılı oldu bir an fren tutmayacak önümdeki araca vuracakmışım gibi geldi  

ABS devreye girmiş ... hatta pedal da ayağınızın altında titrer, normal o ... olması gereken bir şey yani.  Endişeye mahal yok efendim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Madem konu fren yaparken gelen seslerden açılmış benimde bir sualim olacak müsadenizle,

Şu sıralar her frene basışımdan durana kadar bir ''cıyk'' sesi duyuyorum,nedir bunun nedeni ve tedavisi? Çok yüksek bir ses değil ama kendinide belli ediyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bende genelde aracı geri geri park ederken frene bastığımda Cem hocamın dediği gibi  yazması zor :) tak mı desem tık mı desem bi ses oluyor.Ama ileri harekette herhangi bir ses duymadım.Sadece geri giderken fren yaptığımda bu sesi duyuyorum.Ne çok sorunumuz var bee.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Genelde müzik bangır bangır olduğu için pek ses duymam. Ama uzun yolda bazen başım ağrıyor müzikten. O zaman kapatıyorum. İşte o zaman, vites değiştirip gaza bastıkca ben de tak tuk sesler duyuyorum :) Focus 2,5'da da vardı aynı ses, o nedenle normal diye yorumluyorum. Bir de emniyet kemeri üst bağlantısından bazen ses yapıyor. Focus 2,5'da da aynı yerden ses geliyordu. Demek ki işin standardı bu ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.