Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

"triger" kac bin km den sonra degismesi gerekir.!?

Önerilen Mesajlar

..bu arada bir de not.

HD ülkelerinde (heavy duty) durum biraz farklı. HD derken Türkiye - İsrail - Yunanistan - Gürcistan vs. gibi"ezik" mekanlardan bahsediyorum. Kötü trafik, çok dur kalk, kötü yakıt (mekanik olarak kirli ... yani kurum / depo'da çökme yapma yanlısı yakıt) , kötü yol koşulları bizi HD yapıyor ... evet nerede kalmıştık? Hah ... HD ülkelerde araç ömrünü 1,7 ile çarpma yönünde bir eğilim var (sanayinin genelinde) ... kabaca söylemek gerekirse Core'da yani AB merkez ülkelerinde 170,000Km yapmış bir araç ile HD'de 100,000Km yapmış bir araç aynı emsalde yıpranıyor.

...kabaca tarif etmek gerekirse iş yerim pendik'te, evim de kozyatağında. 21-22km'lik bir yoldan bahsediyoruz ve sabah işe gitmek + akşam eve dönmek için ortalama 2,5-3 saat trafikte dur-kalk ile geçiriyorum. Yaptığım Km günlük 42-45 ama araç 100-150Km yapmışım gibi yakıt tüketiyor + bunun da ötesinde yıpranıyor.

...triger olayına gelince, bazılarının belirttiği gibi elimizde "sıkıntı yaratmayacak" Km sınırı ile alakalı data var ... 90-100k'da triger değiştirin derken "ne siz üzülün, ne de biz üzülelim!" demeye getiriyoruz.

...salla, dersiniz. Triger'i değiştirmezsiniz ... bu bir risk'tir ve triger'i değiştirmiyorsanız söz konusu risk sadece ve sadece size aittir.

Aptal bir zamanda diş atlar, kayış kopar, subap çakar, piston tepesinde kuş yuvası açarsa yetkili serivis olarak "vah, vah ... neyse gelin size bir çay ısmarlayalım" der, triger için kıyamadığınız paracıklarınızı çattır - çattır alırız.

...kısacası o sınır haybeye konmadı. (bkn.ben demiştim ... dimi?)  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Focus ticari taksi sahibiyim. Şu an 129.000 km deyim ve temmuz sonuna doğru 135.000 km de triger değiştireceğim. Servisten söylenen bu !!! Daha önce değiştirmeme gerek var mı diye sordum, ticari araç olarak kullandığım için?! Tüm diğer bakımları serviste yaptırdığım için zamanında yani 135.000 km de normal peryodunda değiştirebileceğimi söylediler. Yani onların demesi 135.000 km de bir değişmesi gerekiyormuş. 1,6 tdi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ford/Otosan'ın internet üzerinden paylaştığı bakım çizelgesinde triger değişimi 135.000km/4 yıl (önce hangisi dolarsa) şeklinde belirtilmiş.

Eski modellerde 90.000 olduğunu biliyorum. Katedilen yolun uzatılması iyi olmuş.

Ancak 4 yıl konusunda bir hata olmalı. İlgililerin değerlendirme/düzeltmesine sunulur. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
4 saat önce, Orkun Turan said:

2012 model focusum 50 bin km de araci yeni aldim triger degismesi gerekirmi acaba 4 yil sartindan dokayi degistirmelimiyim sizce.

Konu zaten buna yönelik cevaplarla dolu.

Temelde sorun Türkiye'deki son bakım kılavuzlarında süre olarak 4 yılın verilmiş olması, bu Avrupa'da 8 yıl, ABD'de 10 yıl.

Bana kalırsa gerçekçi değil.

Ben 6 yıldan önce değiştirmezdim. 

Ya da istatistiğe başvurarak örnekleme yapalım:

Trigeri dördüncü yılda değiştirmezseniz arıza çıkarma ihtimali %0,1, altıncı yılda değiştirmezseniz %1, sekizinci yılda değiştirmezseniz %10 ve onuncu yılda değiştirmezseniz %50. 

Tabi rakamlar uydurma, ama görecelilik bu düzeylerdedir diye düşünüyorum. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Cem Boneval said:

Konu zaten buna yönelik cevaplarla dolu.

Temelde sorun Türkiye'deki son bakım kılavuzlarında süre olarak 4 yılın verilmiş olması, bu Avrupa'da 8 yıl, ABD'de 10 yıl.

Bana kalırsa gerçekçi değil.

Ben 6 yıldan önce değiştirmezdim. 

Ya da istatistiğe başvurarak örnekleme yapalım:

Trigeri dördüncü yılda değiştirmezseniz arıza çıkarma ihtimali %0,1, altıncı yılda değiştirmezseniz %1, sekizinci yılda değiştirmezseniz %10 ve onuncu yılda değiştirmezseniz %50. 

Tabi rakamlar uydurma, ama görecelilik bu düzeylerdedir diye düşünüyorum. 

Bende sizin gibi düşünüyorum. Ayrıca söylediklerinizi destekleyici nitelikte bir örnek veriyim. Bakım kılavuzunda 135.000km/4 Yıl/ 9 yıl hangisi önce dolarsa şeklinde bir ifade var. Diyelimki 4 yıl da trigeri değiştirdik. Sonra neden 5 yıl bekliyoruz??.4 yılda bir değişecekse bir sonraki periyodun 8 yıl olması gerekmez mi?... 4 yılda değiştirdikten sonra ömrü birden 5 yıla mı uzuyor??. En doğrusu, belirttiğiniz gibi kullanım tarzınıda göz önünde bulundurarak ortalama bir süre belirlemek. 

Kaan Zaim tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2012 model aracımın 125 bin Km de iken bu yıl Nisan ayında kafam rahat olsun diye ilk kez trigerini değiştirtdim. Değiştiren usta, kayıştan ziyade devirdaim pompasının değişim zamanı geldiğini, su kaçırmaya başladığını söyledi. Bence de kayış için 4 yıl erken bir süre ancak kontrol edilmeli park ettiğimiz yerde altta damlama şeklinde su görülüyorsa veya su tankında eksilme fark edilirse mutlaka değişim yapılmalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...
15.07.2011 - 18:32 tarihinde, Yakup Çağatay yazdı:

Normalde trigerler 250 binlerde değişiyor :guitar:

Ama ülkemizde yiyorlar bizi :D

Saygılar

Hocam simdi 4 yil doldu diye triger degistirmek istediler bende kalsin seneye degistiririz dedim demek doğru demişim

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
Şimdi, Erhan Gun yazdı:

Benim arabam 2012 7.ay da trafiğe çıkmış yani 4 yaşında ve 83000 km de 4 ay sonra değiştirmeyi planlıyorum  triger için sanayide yetkili servise fiyat sordum 500 lira istediler sizce fiyat normal mi?

Normal de erken bence...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Km olarak tedirgin değilim ama sene olarak 4 yaşını geçti o yüzden tedirgin oldum yoksa 120.000 km olmasını beklerdim yinede bidahaki bakımda 93.000 de değiştireyim diyorum üstadım tam 5 yaşına gelmiş olur sonraki 5 sene içindede arabayı değiştirsek bir daha triger düşünmeme gerek kalmaz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sizin fikrinize güveniyorum ama yinede önümüzdeki 5 sene içerisinde arabayı satacağım için triger masrafı bana bir kere yük olacak o nedenle trigeri bir sene daha fazla kullanmanın bana bir artısı olmayacak iyisimi değiştiririm birdaha da triger falan düşünmem 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Citroen periyodik bakım çizelgesinde ağır koşullarda triger değişimini 165000 km ve ya 10 yıl olarak öngörmüş. Bizim Focus'larda PSA grubunun 1.6 lt dizel motoru varken ve üreticisi bu değişim aralıklarını önerirken Otosan nasıl oluyor da 5 yıl 90k 100k gibi değerler belirtebiliyor anlayamadım!

C-Elysee Periyodik Bakım.JPG

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.