Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Sıfır Aracımın Çamurluğunda Boya Çıktı!

ufuk özdemir

Soru

Arkadaşlar öncelikle hepinize iyi forumlar.Bugün iş çıkışı Chevrolet bayisine gidip Captiva için bi fiyat alayım dedim.Benim aracında kaç para edeceğini felan sordum.Sağına soluna cihaz tuttular ve sol arka çamurluk boyalı çıktı.Hatta bazı yerlerinde cihaz okumadı.Oranın da macunlu olduğunu söyledi.Bunun üzerine Honda'ya gittim onlara da ölçtürdüm aracı ve onlar da boyalı dedi.2 yere ispatlattıktan sonra atladım aracı aldığım bayiye gittim ve onlara da satacakmışım gibi yapıp ekspertiz yaptırdım ve sol arka çamurluğun boyalı olduğunu söylediler.Yani olayın özeti sıfır aldığım aracın sol arka çamurlukta işlem var.

Bayi(ismini vermeyeceğim sorunu halletmezlerse her yerde ifşa edeceğim o ayrı mesele) aracın kayıtlarına felan baktı herhangi bir işlem olmadığını gördü.Benim dikkatimi çeken aracı ben 02/10/2012'de aldım ama araç 27/04/2012'de DFi mi ne öyle bişey için servise girmiş.Bunun ne olduğunu sorunca teknik servis bülteniyle egsoz manifolt bilmem bişeylerini değiştirdiklerini söylediler.Böyle bişey mümkün mü?Velhasıl aracı yarın otosandan birine göstereceklermiş.Benim çamurlukta olan boyayla ilgili kararı o verecekmiş.Boya kalınlığı 280 mikrona kadar normal olabiliyormuş.Boya tamam da macun neyin nesi?Eğer otosandan gelecek yetkili araçla ilgili benim aleyhime bir karar verirse anında mahkemeye başvuracağım.Bayi sorunun onlarla değil otosanla  alakalı olduğunu söyledi.Yani onlar ellerine gelen ve sattıkları her arabayı kontrol edemezlermiş.Ben bayiden çıkarken tek kriterim olduğunu söyledim o da boyasız araç istiyorum.Sizce nasıl bir yol izlemeliyim bu sürecin sonu ne olur?

ufuk özdemir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Öncelikle geçmiş olsun Diyelimki; İlk gün bir adam geldi oraya çarptı ... Ne yaparsınız ? Hatta o da değil bisikletle bir çocuk göçertti.. Demek istediğim önce sakin olmanız. Değer kaybı konusunda; bu değer kaybını bana vermeleri dahilinde araba değişimi vs talep dahi etmezdim . Yukarıdaki durumu düşünerek. Tekrar alacağınız araç benzer şeyi yaşayabilir. Yasal hak konusunda tek şey mahkeme. Benzer araç kolay. Titanium + Smart verecek 1250 lira Sony için isteyebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yakubum bu insanlık ayıbı.Sen insanlara ayıplı malı hiç sorun yokmuş gibi satarsan orda hata yapmış olursun.Bana der ki abi sen bu arabayı beğendin ama bu arabanın burasına tırda yolda artık nerdeyse böyle böyle oldu haberin olsun.Ben de kabul edersem aracı alırım.Hiç de sesimi çıkarmam.Ama ben bu Focus'u bilerek isteyerek ve beğenerek aldım.İnanın bayiye girip kağıtları imzalamam 20 dakika sürmedi.Sen bu kadar hevesli bir insana bunu yaparsan ayıp etmiş olursun.Aracım 9199 kmde.Bana 9199 kmde aynı araçtan bulsunlar.Boyasız benim ki gibi temiz hemen alayım.Sıfır peşinde de değilim.Ama bir yere girdğimde abi şurda boya var  burda işlem var demesinler.

Titanium+smart olayına da gelince 5 kuruş para vermem.O zaman camımı ısıtmalıyla değişsinler.Hiç bu işlerin pazarlığını yapmayacağım yarın otosan değiştiremeyiz bizim yapacak bişeyimiz yok dediği an mahkemeye taşıyacağım işi.Huylandım çünkü.Ozan'ın ve senin dediğin gibi zararımı karşılayacak kadar para önerirlerse yine de satacam arabayı üstüne katar yenisini alırım.Ha yine focus alırım ayrı mesele.

Öncelikle geçmiş olsun Diyelimki; İlk gün bir adam geldi oraya çarptı ... Ne yaparsınız ? Hatta o da değil bisikletle bir çocuk göçertti.. Demek istediğim önce sakin olmanız. Değer kaybı konusunda; bu değer kaybını bana vermeleri dahilinde araba değişimi vs talep dahi etmezdim . Yukarıdaki durumu düşünerek. Tekrar alacağınız araç benzer şeyi yaşayabilir. Yasal hak konusunda tek şey mahkeme. Benzer araç kolay. Titanium + Smart verecek 1250 lira Sony için isteyebilir.

ufuk özdemir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

% 100 haklısınız, Peki bomba sorum var. Aracı sadece siz kullanıyorsunuz değil mi? Yani eş dost hısım akraba kullandı mı hiç? Hani olur ya habersizce yaptırma felan. İnsan halidir sonuçta.. Birde işin duygusal boyutuna girmeyin çok sonuçta adam ticaretine bakıyor benim Focusu veya Ford'u sevmem birşey ifade etmiyor . En azından yerel bayiler bundan farklı düşünmezler. Bakalım doğmamış çocuğa don biçmeyelim. Cevabı bekliyoruz. Buradaki ayıp bayinin bakalım Ford onların hatasına ne diyecek ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aracın direksiyonuna benden başka kimse oturmadı.Oturduysa da ben yanındaydım.Arabama ne kadar titiz olduğumu bilirler istemezler bile.Bayi de bizlik bir durum yok diyor.O kadar çok araba geliyormuş ki onlara hepsinin boya kontrolünü yapmaları imkansızmış.Ama arkamdalarmış öyle diyorlar.Bakacaz yarın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

gemide olup otosan da işlem de görmüş olabilir.. ama bu işlemi otosan bayi ye bildiriyor mu bilmiyorum.. yani satarken söylede müşteriye indirim yap. indirim yapmazsan 2 bin daha fazla karla satarım zihniyeti. bu işler nasıl yürür bilmiyorum açıkçası..tamam tır dan inerken olur bayi satar birine de gemiden inenlerde veya indirilirken sorun olursa ne işlem yapılıyor???

dıştan belli olmuyor anlaşılan, içerden de bakın. bagajın içindeki halıyı kaldırtın. göçük mü düzeltilmiş yoksa ciddi bir hasar varmış düzeltilememiş macunla dolgu yaptırılıp üzeri mi boyanmış.. eğer içten sac da bir sıkıntı yoksa ve güzelce boyanmışsa aslında araç açısından sorun yok demektir. biladerde vurdu arka stopu, lambalar kırıldı, sac eğildi düzelttirilip boyandı.. çok iyi durumda..siz en iyisi iyi bir indirim gibi para koparmaya çalışın..yada değer kaybı için dava açacağım dersiniz. artık biliyorsunuz kazayı tamir ettirmekle iş bitmiyor suçludan değer kaybı parası isteniyor veya dava ile alınmaya çalışılıyor.

(bütün bunları macunlu bölgeyi anlamadığımdan yazdım. sizin araca ne uygulamışlar)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Öncelikle geçmiş olsun. 2011 yılında ben de Yeni Ford Fiesta almıştım. Araçla kazalarım olmuştu ama hiç birinde sol ön kapım en ufak bir çizik bile almamıştı. Yeni focus almaya gittiğimde takas için araca baktıklarında ( aldığım bayiden farklı bir bayi) expertiz yaparken boya olan yerleri söylüyordu. Ne zamanki sol ön kapıda boya var dedi, dalga geçtiğini sandım. Başımdan aşağı kayar sular dökülmüştü sanki. Soluğu kaza sonucu tamiratları yaptırdığım ford yetkili servisinde aldım. Onlarda baktı evet boya var dedi. Siz mi boyadınız, yoksa boyalı mı satıldı deyince işlem sırasında ve işlem öncesinde çekilen fotoğraflara bakalım dedi. Bu fotoğraf mevzusu zorunluymuş, bir başka bayiden öğrendim daha sonra. Uzatmayayım, hiç bir fotoğrafta ve kayıtlarda kapının boyandığına dair bir şey olmadığını söyledi. O zaman satıcı bayiniz bana boyalı araç mı satti deyince de lafı geveledi haliyle. Ancak araç artık 2 yaşında olduğundan ve mahkemeyle de ıspatlamam geçen süre açısından epey geç olduğu için,uğraşmadım. Ancak bu acı tecrübe nedeniyle yeni focus siparişi vediğimde her fırsatta ısrarla söyledim, mutlaka yanımda boya kontrolü yapılacak ve 180 micronun üzerinde boya kalınlığına sahip araç istemiyorum. Otosana göre 300 mikrona kadar normalmiş. Fabrikada bazen çift kat boya vurulduğu oluyormuş. Ancak ne olursa olsun ben böyle bir araç istemiyorum dedim ve aracı teslim almadan önce her köşe bucağının ölçümlerini gözlerimin önünde yaptırdım.

Ne bayi, ne de otosan siz mutlu olasınız diye bedel indirimi ya da araç değişimi ya da para iadesi yapmayacaktır. Değişen yeni Tüketici koruma kanunuda göre 1118 TL'nin üzerindeki mallar için hakem heyetleri bağlayıcı karar alamıyor. Ancak talep etmeniz halinde onlarda incele yapıp haklılık ya da haksızlık konusunda bir karar verecektir bilir kişi tayin ederek. Bunu da mahkemede ekstra bir delil olarak kullanabilirsiniz. Ancak bu kararla dediğim gibi herhangi bir yaptırım uygulama şansınız yok. Fakat kısmen belki firma için caydırıcı olabilir.Mahkemeye başvurmanız gerekecek ve mahkeme yeniden bilirkişi atayacaktır.  Herhangi bir kazanız daha önce olmadığına göre bence sabrınız var ise doğru olan mahkeme yoluyla işi yürütmek olacaktır. Ben arkadaşların hiç bir şey ispat edemezsiniz, aleyhinize sonuçlanır tezine çok fazla katılmıyorum. Kazanız yok, kaskonuz delinmemiş vs. vs... Siz ne kadar o boyayı kendiniz yapmadığınızı istap etmekle mükellefseniz, onlarda kendilenin aracı boyamadıklarını ıspatlamakla mükelleftirler. Umarım her şey gönlünüzce olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim aracımda sol arka çamurluk bi şekilde hasar almış ve içeri çökmüş olacak ki macunla doldurulup üzeri boyanmış.Kapı içinde boya yok.Herhalde bariz bi işlem çünkü kime gösterdiysem burası macunlanıp boyanmış diyor.Zaten boye ölçe cihazı da söylenenleri ispatlıyor.

gemide olup otosan da işlem de görmüş olabilir.. ama bu işlemi otosan bayi ye bildiriyor mu bilmiyorum.. yani satarken söylede müşteriye indirim yap. indirim yapmazsan 2 bin daha fazla karla satarım zihniyeti. bu işler nasıl yürür bilmiyorum açıkçası..tamam tır dan inerken olur bayi satar birine de gemiden inenlerde veya indirilirken sorun olursa ne işlem yapılıyor???

dıştan belli olmuyor anlaşılan, içerden de bakın. bagajın içindeki halıyı kaldırtın. göçük mü düzeltilmiş yoksa ciddi bir hasar varmış düzeltilememiş macunla dolgu yaptırılıp üzeri mi boyanmış.. eğer içten sac da bir sıkıntı yoksa ve güzelce boyanmışsa aslında araç açısından sorun yok demektir. biladerde vurdu arka stopu, lambalar kırıldı, sac eğildi düzelttirilip boyandı.. çok iyi durumda..siz en iyisi iyi bir indirim gibi para koparmaya çalışın..yada değer kaybı için dava açacağım dersiniz. artık biliyorsunuz kazayı tamir ettirmekle iş bitmiyor suçludan değer kaybı parası isteniyor veya dava ile alınmaya çalışılıyor.

(bütün bunları macunlu bölgeyi anlamadığımdan yazdım. sizin araca ne uygulamışlar)

Honda bayisinde ekspertizin aracın ne zaman boyandığını ortaya çıkarabileceğini söyledi.Bunun üzerine giderim.Mahkemeye başvurumu yapacağım hatta iş çamur yapmaya varırsa pankart yaptırıp arabanın üstüne yapıştırıp bayinin önüne park edip giderim arabayı.

Öncelikle geçmiş olsun. 2011 yılında ben de Yeni Ford Fiesta almıştım. Araçla kazalarım olmuştu ama hiç birinde sol ön kapım en ufak bir çizik bile almamıştı. Yeni focus almaya gittiğimde takas için araca baktıklarında ( aldığım bayiden farklı bir bayi) expertiz yaparken boya olan yerleri söylüyordu. Ne zamanki sol ön kapıda boya var dedi, dalga geçtiğini sandım. Başımdan aşağı kayar sular dökülmüştü sanki. Soluğu kaza sonucu tamiratları yaptırdığım ford yetkili servisinde aldım. Onlarda baktı evet boya var dedi. Siz mi boyadınız, yoksa boyalı mı satıldı deyince işlem sırasında ve işlem öncesinde çekilen fotoğraflara bakalım dedi. Bu fotoğraf mevzusu zorunluymuş, bir başka bayiden öğrendim daha sonra. Uzatmayayım, hiç bir fotoğrafta ve kayıtlarda kapının boyandığına dair bir şey olmadığını söyledi. O zaman satıcı bayiniz bana boyalı araç mı satti deyince de lafı geveledi haliyle. Ancak araç artık 2 yaşında olduğundan ve mahkemeyle de ıspatlamam geçen süre açısından epey geç olduğu için,uğraşmadım. Ancak bu acı tecrübe nedeniyle yeni focus siparişi vediğimde her fırsatta ısrarla söyledim, mutlaka yanımda boya kontrolü yapılacak ve 180 micronun üzerinde boya kalınlığına sahip araç istemiyorum. Otosana göre 300 mikrona kadar normalmiş. Fabrikada bazen çift kat boya vurulduğu oluyormuş. Ancak ne olursa olsun ben böyle bir araç istemiyorum dedim ve aracı teslim almadan önce her köşe bucağının ölçümlerini gözlerimin önünde yaptırdım.

Ne bayi, ne de otosan siz mutlu olasınız diye bedel indirimi ya da araç değişimi ya da para iadesi yapmayacaktır. Değişen yeni Tüketici koruma kanunuda göre 1118 TL'nin üzerindeki mallar için hakem heyetleri bağlayıcı karar alamıyor. Ancak talep etmeniz halinde onlarda incele yapıp haklılık ya da haksızlık konusunda bir karar verecektir bilir kişi tayin ederek. Bunu da mahkemede ekstra bir delil olarak kullanabilirsiniz. Ancak bu kararla dediğim gibi herhangi bir yaptırım uygulama şansınız yok. Fakat kısmen belki firma için caydırıcı olabilir.Mahkemeye başvurmanız gerekecek ve mahkeme yeniden bilirkişi atayacaktır.  Herhangi bir kazanız daha önce olmadığına göre bence sabrınız var ise doğru olan mahkeme yoluyla işi yürütmek olacaktır. Ben arkadaşların hiç bir şey ispat edemezsiniz, aleyhinize sonuçlanır tezine çok fazla katılmıyorum. Kazanız yok, kaskonuz delinmemiş vs. vs... Siz ne kadar o boyayı kendiniz yapmadığınızı istap etmekle mükellefseniz, onlarda kendilenin aracı boyamadıklarını ıspatlamakla mükelleftirler. Umarım her şey gönlünüzce olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ufuk öncelikle geçmiş olsun yeni okudum ve İnan seni çok iyi anlıyorum ama sakin olmak önceliğin, canından kıymetli değilya ,evet çok can sıkıcı bir durum ama bir şekilde atlatılacak.Şimdi büyük ihtimal bir miktar para iadesi yada ücretsiz bakım önerecekler(haklılığını kabullendiklerinde)..Tekrarlıyorum süreci kendini yıpratmadan takip etmen faydana olacaktır.....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ufuk öncelikle geçmiş olsun yeni okudum ve İnan seni çok iyi anlıyorum ama sakin olmak önceliğin, canından kıymetli değilya ,evet çok can sıkıcı bir durum ama bir şekilde atlatılacak.Şimdi büyük ihtimal bir miktar para iadesi yada ücretsiz bakım önerecekler(haklılığını kabullendiklerinde)..Tekrarlıyorum süreci kendini yıpratmadan takip etmen faydana olacaktır.....

Siz olsanız kabul eder misiniz?Yani sizce bu işten nasıl bi sonuç elde etmeye çalışmalıyım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Siz olsanız kabul eder misiniz?Yani sizce bu işten nasıl bi sonuç elde etmeye çalışmalıyım.

Şimdi kimse kabul etmez ( tabii araç alış esnasında bilgi verip küçük bir indirim yapılmamışsa)

Ufuk ben birşeylerden vaz geçmeni değil,yalnızca aşamanın çok sancılı olacağı için attığın adımlarda sakin olman gerektiğini vurgulamaya çalıştım..Elbette öncelikle seni hangi sonuç mutlu edecekse o yolda çabala ama diyer şıklarada tüm kapıları kapatma... Araç alım aşamasında ben bu kontrolleri yaptırırken,abi ne gerek var demeleri hala kulaklarımda.....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Tekrar geçmiş olsun. Bence sakin olma tavsiyelerine uymaya çalışın. Kendimden biliyorum sinirden her yerim kasılırdı herhalde. Araba sizden sağlığınızdan daha kıymetli değil. Fakat uğraşacaksanız bu uzun bir süreç olur sonunda ne elde edeceğinizde şüpheli. Aracı boyatmadığınızı kanıtlamanızın zor olduğunu düşünüyorum. 

Bir de amacınız veya kabul edebileceğiniz çözüm nedir? 

Para almak

İndirim alıp aracı değiştirmek

Aracın değiştirilmesi

Çeşitli bakım indirimi ve hediyeler

Vs vs..

Ne istediğinize ve neyi kabul edebileceğinize sakin kafayla karar verin. Bir de niyet uğraşmaksa boşuna zaman kaybetmeyin bir avukat ile görüşün. İlk görüşmeye bile avukat ile gitmeniz farklı olacaktır. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Araç alım aşamasında ben bu kontrolleri yaptırırken,abi ne gerek var demeleri hala kulaklarımda.....

Aynı durumu aracı alırken biz de yaşadık. Aracın her yerine inceledik ama nasıl oldu da boya ölçümünden vazgeçtik bir türlü anlamıyorum. Bu tarz konuları görünce canım sıkılıyor açıkçası, bir şey çıkar diye ölçüm yaptırmaya çekiniyorum resmen.

Size de geçmiş olsun Ufuk Bey.

Umarım bu süreci maddi-manevi en hafif zararla atlatırsınız.

Ben olsam, eğer boyanın ne zaman yapıldığı kanıtlanabiliyorsa sonuna kadar uğraşırdım. Sizin canınız sıkılıyorsa biraz da onlarınki sıkılsın. Kanıtlanamıyorsa ve iş sizin üzerine kalacak gibiyse de gelecek teklifi beklerdim. Önceki mesajlarda da yazıldığı gibi, tüm kapıları kapatmamamak gerek. Zaten sizin kararlılığınızı görüp anlaşmaya çalışacaklardır diye tahmin ediyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.