Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 1.6 Ecoboost Mu, Megane 1.6 Dci 130 Hp Mi?p

İsa

Önerilen Mesajlar

Sanırım siz yanımdaydınız o yüzden bu kanıya kapıldınız hem 1.6 Ecoboost'un deposu 45 lt'mi? İyi bakın derim.

Bilakis 0 rakımlı yerden 1725 rakımlı bir yere geldim.

Herhalde burada yorum yaparken bilmediğiniz bir araç için sırf muhalefet olsun diye sıralamışsınız.Öncelikle yakıt deposu 45 değil 55 lt, Ecoboost'u tanımadığınız buradan belli zaten şahsen bilmediğim bir şey için yorum yapmamaya özen gösteririm. Eğer içiniz rahat edecekse kendimi kandırmaya da çalışırım 1725 km boyunca sizin tabirinizle rampa aşağı yol gittim diyelim ( Türkiye'nin neresinde böyle bir yol varsa bilemiyorum) veyahut aracın kütlesini 700 kg. değil de iki katı olan kendi gerçek ağırlığında ve o zaman size göre olması gereken hesapla yapalım. Hani ben atıyorum ya benim hesabımla tüketim değeri 5.8 yapıyor, Haliyle dediğiniz üzere kütleyi yarı yarıya düşürmek yerine tüketimi iki katına çıkaralım. 5.8 lt x2=11.6 lt İnsignia bile daha eski teknoloji çok daha fazla yakan motor ile 150 kg daha ağır olmasına rağmen şehir içinde yaptığımız bu hesaplamaya yakın tüketime sahipken Focus Ecoboost'la şehir dışında 11-12 lt, Megane ile de 4lt  ..Meğerse ben yine hesap hatası yapmışım Ecoboost ile iki katı değil de 3 katı daha fazla yakıt tüketiyor muşum, araya bir de motorin ile benzin arasındaki fiyat farkını da ekleyince vay beee demek geliyor içimden.Vay beeeeeee   :hmm: Arkadaşım Megane'nin 1.6 dizel motor olarak çok iyi değerler sunduğunu sanırım forumda bilmeyen yoktur.Fakat bir çok kişi eminim o şekilsiz kupaya o güzelim motoru nasıl reva görmüşlerdir diye hayıflanıyordur fakat Ecoboost'un benzinli motor olarak bence başarılı olduğunu kabullenmemek, sırf dizel muhabbeti dönsün diye görmezden gelmek şahsınızı ne kadar mutlu eder bilemem.Ne demişler ''Sezar'ın hakkı Sezar'a'' Elbette ki dizel daha tasarufludur ama abartılı şekilde iki katı kadar da değil. Performans ise basarsın basmazsın o ayrı bir konu turbo benzinlidedir, Ecoboost ise performansla ekonomiyi bir arada sunan bir aile otomobili...

allah allah ,  kime göre cazibeli olup olmayacağını nerededen bileceksiniz , ben yılda 13000 km max yapıyorum ; bana göre eb cazip, ayrıca yol boş olunca gaz açarım ; megane ile gelin arkamdan merak etmeyin üzmem sizi , trafikte taxici moda girmenin ne anlamı var ki ; 3-5 kuruşun hesabını yapsam zaten gider linea dizel alırdım; ayrıca dizelde performans arasam gider seat leon FR alırım ...

karşılaştırılan arabalar saçma ötesi zaten de ...

bu arada arabayı kullanan benim ne yakıp yakmadığını başkasından örenecek değilim ...  gidip renault megane kullanacam ; benim arabamdan cazip gelecek ;) size gelir bana gelmez .. dediğim gibi gider leon FR alırım ....  Renault megane ney yaaa  

Ben kendi düşüncelerime göre yorum yapıyorum. Herkes kendi istediğini söylemekte özgür. Yok şunu yaktım yok bunu yaktım dememin anlamı yok. F3 1.6 tdci 3,4 litre yaktırıyorum isteyince düz yolda . Bir kez kırmızıya yakalanınca dur kalk yapmayınca 80 in üstüne çıkmayınca rüzgarda hafiften arkadan esip kaymak asfalt oldu mu oluyor. Hep böyle mi tabiki hayır . Işıkta dur kalk direk ortalama yükseliyor yol bilgisayarına göre . Ben normal şartlardan bahsediyorum. Işıkları pas geçip belirli faktörler yerine getirildi mi extrem şartlar oluşmuş oluyor. Önemli olan Normal kullanım. Yanımda. Şahin doğan 110 ile hız sınırını aşmadan yanımdan geçerken 90 a takılıp gitmek olmuyor. Stabil kullanımın şehirler arası 110 un altına düşmeden kullanımdır. Fazla yakmasın diye kendimi tutarım dip gaz yapıp kaptırmamaya ama az yaksın diyede kamyonun arkasına geçip rüzgar yemeden gideyim diye uğraşmam. Örnek veriyorum istanbuldan antalyaya gitmek ayrı yakıyor gelmek ayrı yakıyor. Rampa aşağı inmekten kastım buydu... Deminde dediğim gibi aracı tercih edip etmemek. Kişinin kendi tercihi bende tercihimi belirttim lafı sağa sola çekmenin anlamı yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Az yaksın diye direnildiğinde 1.5 dci qashqai ile antalya şehir içi 3,3 görmüşlüğüm var. Işıkları pas geç 60 ın üstüne çıkma meyilde hafiften aşağı olursa oluyor bu değerler. Ama bir ışıkta dur kalk anında 5 litreye çıkıyor.kısa yolda değil antalya hurma ile kemerağzı arası. Yaklaşık 20 km. Şimdi gelip qashqai ile 3,3 litre yaktım demek ne kadar saçma ise eb ile 4 litre yaktım demekte o kadar saçma.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence de...

Zaten bu yüzden fabrika verileri var standart ve tamamen benzer koşullarda elde edilmiş verilere bakarak kıyaslama yapmak mümkün. Günlük kullanımdan sapsa bile hepsinde hemen hemen eşit sapma oluyor.

Ben fi tarihinde Kaf dağına tırmanırken iki dirhem yaktım tarzı bireysel söylemler havada kalmaya mahkumdur...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben kendi düşüncelerime göre yorum yapıyorum. Herkes kendi istediğini söylemekte özgür. Yok şunu yaktım yok bunu yaktım dememin anlamı yok. F3 1.6 tdci 3,4 litre yaktırıyorum isteyince düz yolda . Bir kez kırmızıya yakalanınca dur kalk yapmayınca 80 in üstüne çıkmayınca rüzgarda hafiften arkadan esip kaymak asfalt oldu mu oluyor. Hep böyle mi tabiki hayır . Işıkta dur kalk direk ortalama yükseliyor yol bilgisayarına göre . Ben normal şartlardan bahsediyorum. Işıkları pas geçip belirli faktörler yerine getirildi mi extrem şartlar oluşmuş oluyor. Önemli olan Normal kullanım. Yanımda. Şahin doğan 110 ile hız sınırını aşmadan yanımdan geçerken 90 a takılıp gitmek olmuyor. Stabil kullanımın şehirler arası 110 un altına düşmeden kullanımdır. Fazla yakmasın diye kendimi tutarım dip gaz yapıp kaptırmamaya ama az yaksın diyede kamyonun arkasına geçip rüzgar yemeden gideyim diye uğraşmam. Örnek veriyorum istanbuldan antalyaya gitmek ayrı yakıyor gelmek ayrı yakıyor. Rampa aşağı inmekten kastım buydu... Deminde dediğim gibi aracı tercih edip etmemek. Kişinin kendi tercihi bende tercihimi belirttim lafı sağa sola çekmenin anlamı yok.

Ben lafı sağa sola çekmedim, siz işin içinde sanki abartı varmışcasına 1350 kg.lık aracı 700 kg civarına indirgediğimi falan yazmıştınız.Yazdıklarımı tam okumadan peşin hükümlere kapılıyorsunuz, ben ne bir kamyonun arkasından nede 90 km ile yol aldığımı falan yazmadım.100-130 km aralığında aldığım değerleri yazdım, iyisi sizin ki size benimki de bana hayırlı olsun kapatalım bu mevzuyu....

Nihat Abukan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

nekadar fark olabilir 7 lt. değilde 10 lt.mi yakıyor ...

start stopu neden iptal edeyim :) hehehhe , ozaman megan da da tuboyu sökelim :muha:  

focus eb sakın almayın

şehiriçi en az 9 -12 lt benzin yakar , çünkü genelde taksi olarak kullanılıyor ...

182 hp olduğuna bakmayın bütün arabalar üzerinden zıplar atlar , hatta söylenenlere göre 125hp turbosuz filan ...

şehirlerarası yolda herkezin içine formula 1 pilotu kaçtığı için dip gaz gider ; yokuşta filan özellikle en yüksek devir ; bu yüzden 20 lt yakar ...

heleki yol bilgisayarına bakmayın 

:smiley2k:

Aracın ilk marş esnasındaki tüketimi yol bilgisayarına yansımaz. Ondan dolayı start stop iptal edin dedim. Sürekli mecidiyeköy trafiğinde 1 depo yiyip kaç yaktı diye hesaplamam lazım gerçeğe gelirsek. 12 yakar demedim. O trafikte 9 dan az yakmaz dedim. Sürekli dip gaz dersenizde ortalamanız 17 in altına düşmez. Hiç bilmediğim bir araç değil. S60 t4 aracımız var :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Guest Egemen Toksoy

Aracın ilk marş esnasındaki tüketimi yol bilgisayarına yansımaz. Ondan dolayı start stop iptal edin dedim. Sürekli mecidiyeköy trafiğinde 1 depo yiyip kaç yaktı diye hesaplamam lazım gerçeğe gelirsek. 12 yakar demedim. O trafikte 9 dan az yakmaz dedim. Sürekli dip gaz dersenizde ortalamanız 17 in altına düşmez. Hiç bilmediğim bir araç değil. S60 t4 aracımız var :)

t4 teki motorla insignia daki motor aynı. Ford eb deki farklı. s60 için değerler gyet normal :) eb için okuduklarım o motor dan daha ekonomik olduğu

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben lafı sağa sola çekmedim, siz işin içinde sanki abartı varmışcasına 1350 kg.lık aracı 700 kg civarına indirgediğimi falan yazmıştınız.Yazdıklarımı tam okumadan peşin hükümlere kapılıyorsunuz, ben ne bir kamyonun arkasından nede 90 km ile yol aldığımı falan yazmadım.10-130 km aralığında aldığım değerleri yazdım, iyisi sizin ki size benimki de bana hayırlı olsun kapatalım bu mevzuyu....

Niye böyle tepki veriyorsunuz anlamıyorum. Bende bazı konularda(siyaset) sertimdir ama otomotiv muhabbetini germenizi anlayamıyorum. Konuşmak istemiyorsanız konuşmayalım. Adı üstünde muhabbet. Bilmeğin araç hakkında konuşma dediğiniz motorlu araç ile 40.000 km yol yaptım ben. Nerde ne yakıyor az çok biliyorum. Kafadan atmıyorum ve normal kullanım koşullarına göre yorum yapıyorum.

t4 teki motorla insignia daki motor aynı. Ford eb deki farklı. s60 için değerler gyet normal :) eb için okuduklarım o motor dan daha ekonomik olduğu

İyi araştırın. Motor bloğunu bile gördüm:))

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Az yaksın diye direnildiğinde 1.5 dci qashqai ile antalya şehir içi 3,3 görmüşlüğüm var. Işıkları pas geç 60 ın üstüne çıkma meyilde hafiften aşağı olursa oluyor bu değerler. Ama bir ışıkta dur kalk anında 5 litreye çıkıyor.kısa yolda değil antalya hurma ile kemerağzı arası. Yaklaşık 20 km. Şimdi gelip qashqai ile 3,3 litre yaktım demek ne kadar saçma ise eb ile 4 litre yaktım demekte o kadar saçma.

Bence de...

Zaten bu yüzden fabrika verileri var standart ve tamamen benzer koşullarda elde edilmiş verilere bakarak kıyaslama yapmak mümkün. Günlük kullanımdan sapsa bile hepsinde hemen hemen eşit sapma oluyor.

Ben fi tarihinde Kaf dağına tırmanırken iki dirhem yaktım tarzı bireysel söylemler havada kalmaya mahkumdur...

ben yaşadığım bir tecrübeyi buraya yazıyorum ki, bununla beraber hızlı kullandığımda ve şehiriçi kullanımda nasıl sonuçlar elde ettiğimi de yazıyorum. katalog değeri yalandır doğrusu budur demiyorum. dizel araçla aynı şekilde kullansam belki 3lt yakar, belki de hiç yakmaz :)

ilgilenenlere bilgi vermek amaçlı yazdım, kaale alınır alınmaz, havada kalır uzaya uçar vs. ama bu saçma deyip de germeyelim birbirimizi... saçma bulan görmezden gelir olur biter..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

amyonun arkasına geçip rüzgar yemeden gideyim diye uğraşmam.

güzel kardeşim ,kamyonun arkasında gitmiyorum ve benim arabam 9 lt yakmıyor nokta net ....  :zha:

S60 t4 aracımız var

s60 t4 kaç kilo acaba ?  büyük ihtimal otomatiktirde ,

ben birşey söylüyorum , araba sahibi olarak ; kullanan olarak ,bana itimat etmeyipte yok öyle değil böyle deme lüxün var  ... ama uzatmanın da alemi yok ...  ben yaşadığımı söylüyorum , sen olabileceği , aradaki fark bu 

valla kendimi bir acayip hissettim yaa , birşeyde söylenmiyor ...  arabam 235 40 18 lastik jant var ; replica birde yani eşşek gibi yük yapıyor arabaya , start stop'ta yok ...

yola göre 80 - 120 km ile evime gidip geliyorum ;( ama 120 'ye zart diye çıkmıyorum ) kullandığım yollar mecdiyeköy , E-5 , okmeydanında da TEM'e bağlanıyorum ....

yol bilgisayarının gösterdiği 7 , 7.2 arası oynuyor ...  Haa dizel olsa belki 3-4 lt yakacam olabilir kabul ...  şimdi yol bilgisayarı sapma yapıyor , onu bunu ölçmüyor deniliyor ... bu sapma nekadar peki ;  7 değilde 9' olacak kadar çokmu fark çıkıyor ?   

nedir yani ; ben memnunum ; arada yol boşken kafa dağıtmak için geçiyorum sola değiştiriyorum çat çut birkaç vites ...  yani 182 hp araba var diye apachi gibi devamlı gazlamakmı lazım , insan gibi kullanıyorum ; tofaş geçecekmiş bilmemneymiş ...

Tolga Başaran tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Niye böyle tepki veriyorsunuz anlamıyorum. Bende bazı konularda(siyaset) sertimdir ama otomotiv muhabbetini germenizi anlayamıyorum. Konuşmak istemiyorsanız konuşmayalım. Adı üstünde muhabbet. Bilmeğin araç hakkında konuşma dediğiniz motorlu araç ile 40.000 km yol yaptım ben. Nerde ne yakıyor az çok biliyorum. Kafadan atmıyorum ve normal kullanım koşullarına göre yorum yapıyorum.

İyi araştırın. Motor bloğunu bile gördüm: :)

Dediğiniz gibi forumun amacı muhabbet ve karşılıklı bilgilenme, üslubuma gayet özen gösterdiğim kanaatindeyim ve  en baştan ne yazmış isem halende yazdıklarımın arkasındayım. Ben konu başlığının artık anlamsız yerlere kaydığı düşüncesi ile uzatmaya gerek kalmadığını ifade ettim, konuşmayalım demedim ama siz böyle bir karar vermişseniz karar sizin.Ayrıca madem aynı aracı  40000 km kullanmışlığınız var sizin elde ettiğiniz şehir içi-şehir dışı tüketim değerlerini paylaşırsanız hatanın nereden kaynaklandığını anlamış oluruz.

Nihat Abukan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Amma konu açmışım be forumda kan gövdeyi götürüyor :) , gerçi konuyu beğenmeyen arkadaşlarda olmuş ama 8 sayfa yorum yazılmış :kıhkıh:

Ona polemik diyelim, forumda böyle bir süreç aslında amaca uygundur, saygı ilkeleri göz ardı edilmeden

Gün boyu tartışmalar uzayıp gitmiş,

Ana başlıklar,

megane ve focus kalitesi:     bana ne ikisi de babamın malı değil, amaç kaliteyi uygun fiyatla almaksa focus tan paramın karşılığını aldığımı hissediyorum megane alsam onun için de ayni şeyleri hissederdim, kaldı ki, herkezin çok eleştirdiği qasqai 1.5 dizel aracımdan da oldukça memnun idim, o yol sesini olduğu gibi içeri alan dizel micra mdan da memnun idim ne olur yani memnun olsam, hem bu konu çok subjektif değil mi?

Ecoboost ekonomik midir;    heee ekonomiktir, kıskananlar çatlasın  :)  eşim sattığımız golf tsi 122 hp ile 750 km yapıyordu benim ağzım açık kalıyordu bu benzinli turboların böyle bir potansiyeli var adamına göre, ama o da göreceli ayni ekonomiyi ben beceremem, hem de bu ekonomi göreceli dizelle ölçülendirlebilecek bir şey de değil üstelik, Antalya Isparta yolunu rakım 0 dan 1000 m ye 120 km mesafe 6.8 l ile de çıktım dellenip 9 l ortalama ile de

Yine ayni soru dizel mi benzinli mi;    yine ayni cevap ekonomi için dizel derim, ecoboost 1.6 nın bambaşka dinamikleri var, sürüş zevki, sessizlik konfor, biliyom Ferrari değil ama, benim için yeter de artar bile

Ecoboosst 1.6 mı ezer, 1.6 dci mi s60 mı bmw 3.20d mi:    ben hepsini ezerim bunların o kadar, bu araçların hepsinden de farklı zevkler alacağıma ve hepsi içinde, farklı sürüş dinamikleri geliştireceğime inanıyorum sonuçta altındaki güce göre sollama yapıp kapışıyorsun yokuşları etkili bir hızda çıkabilmek için ve görece olarak daha atak sollama yapabilmek için 200 tork yeterli olacağını düşünüyorum golf benzinli ve micra dizel ile de bu konularda rahat idim. Tabi ki daha fazla güç daha iyidir. EB 180 hp kimse küçümsemesin neler yapabileceğini çok iyi biliyorum, ama1.6 dci şu an imkanım olsa satın alıp da kullanmak isteyeceğim bir motor,

Hatta onu yeni kasa qasqai ile ciddi olarak da düşünüyorum, 105 hp 1.5dci nin bile performansı oldukça tatmin edici idi. Ama ne diyeyim gerçekten de alım gücüm biraz daha ötelere gidebilse idi, bmw 3.20 veya 5.20 dizele hiç tartışmasız gider yapışırım

Sonuçta bütün bu karşılştırmalar performans meraklıları için, bir çok standart sürücünün bu bahsettiklerimiz ile hiç ilgileri yok,

Subjektif konuları tartışırken, standart ölçekleri kullanmak önemlidir, pozitif bilim yaparken bu şekilde hareket edersiniz, sen şöylesinle ben böyleyimle olmaz bu işler, herkez kendi beğenileri, ihtiyaçları, beklentileri açısından çok farklı noktalara gidecektir bu da doğaldır, tek doğru olsaydı herkez ayni aracı hatta ayni renk kullanıyor olurdu,

Ne yani şimdi herkez haklı mı şimdi,   :P

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doktor haftaya bu konuyu çalışalım. :D

terapide..

Amma konu açmışım be forumda kan gövdeyi götürüyor :) , gerçi konuyu beğenmeyen arkadaşlarda olmuş ama 8 sayfa yorum yazılmış :kıhkıh:

Karariniz nedir sonuçta? Focus alında rahatlayalım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.