Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3'te Km Sayacı Nasıl Çalışıyor

Mehmet Demir

Önerilen Mesajlar

orjinal lastik takılmazda çevresi daha küçük lastik takılırsa örneğin %2 daha küçükse, şöyle denir..km saati 100 km hız gösterirken aracınız aslında 98 km hız yapıyordur.. 1 saat sonra aracımız 98 km yol almış oluyor..km/s hesabına göre..peki arabanın km sayacı tekerleğe göre mi çalışıyor, o da 98 mi gösterir..bazı yerlere baktım..kimi mekanik sistem var şanzımandan çalışır diyor, kimi digital sistem var tekerlekten çalışır diyor. net bilgi bulamadım..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tekerlekten çalışıyor. 

Yani siz %2 oranında küçük çaplı bir lastik takarsanız ve kadran sapmasını 0 olarak kabul edersek;

Hızımız saatte kadrana göre 100 km/h olarak görünürken biz ise gerçekte 98 km/h ile gideceğiz. 

Bir saat sonunda ise km sayacı 100 km yol katettiğimizi gösterirken, biz ise 98 km yol katetmiş olacağız. 

Yani km sayacı tekerlek turuna göre hesap yapıyor diyebiliriz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

son iki satırda hata oldu sanırım..km saat ibresi-kadran 100 gösterse bile madem 98 km hızımız var, 1 saat sonrada o zaman sayacın 98 km yol gittiğimizi göstermesi lazım sistem tekerlekten çalışıyorsa.

Tekerlekten çalışıyor. 

Yani siz %2 oranında küçük çaplı bir lastik takarsanız ve kadran sapmasını 0 olarak kabul edersek;

Hızımız saatte kadrana göre 100 km/h olarak görünürken biz ise gerçekte 98 km/h ile gideceğiz. 

Bir saat sonunda ise km sayacı 100 km yol katettiğimizi gösterirken, biz ise 98 km yol katetmiş olacağız. 

Yani km sayacı tekerlek turuna göre hesap yapıyor diyebiliriz.

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Taksicilerin en çok yaptığı fazla alma numaralardan biriymiş bu. Lastikleri küçültüp daha çok yazdırıyorlarmış taksimetreye.

http://haber.gazetevatan.com/taksimetre-hilelerine-onlem/428611/1/Haber

Özer Öztürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

son iki satırda hata oldu sanırım..km saat ibresi-kadran 100 gösterse bile madem 98 km hızımız var, 1 saat sonrada o zaman sayacın 98 km yol gittiğimizi göstermesi lazım sistem tekerlekten çalışıyorsa.  

Evet galiba bir yanlışlık yapmışım.

Ama şöyle söyleyeyim, kadrana göre katedilen km yi yazıyor.

Araç 100 km ile gittiğini zannediyor ve bir saat sonunda katedilen km ye 100 km ekliyor.

Bu durumda sizin de dediğiniz gibi tekerleğe göre değil yaptığı hesap. 

O zaman neye göre hesap yapıyor. 

Bizim kadranlarda km teli vs yok. Aslında aynı Tempra daki gibi elektronik. Demek ki elektronik bir hesaplayıcı var. 

Yakup, Mertol bey, Cem bey, Cenk bey nerdesiniz. Burada olsalardı sorunun direk cevabını vermiş olacaklardı. Kesin cevap için onlardan birisini beklemek lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tekerleklerden başka gidilen kilometreyi alabileceği/hesaplayabileceği benim bildiğim başka bir yer yok arabalarımızda. Nereden ölçtüğü marka modele göre değişebiliyor ancak benim bildiğim hepsi yürüyen aksam üzerindeki bir sensörden hesaplıyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hızda, km sayacıda şanzıman çıkışından ölçülür. lastik ölçüsü değiştirse 2side değişir. Kadrandaki sapmanın km sayacına yansıyıp yansımadığı yazılımla ilgili. Ek olarak mesela eski kasa fordlarda dijital hız gerçek değeri yazıyordu(gauge menu veya hız sabitleyip ortalama hız sıfırlama). yenilerde hepsi aynı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

orjinal lastik takılmazda çevresi daha küçük lastik takılırsa örneğin %2 daha küçükse, şöyle denir..km saati 100 km hız gösterirken aracınız aslında 98 km hız yapıyordur.. 1 saat sonra aracımız 98 km yol almış oluyor..km/s hesabına göre..peki arabanın km sayacı tekerleğe göre mi çalışıyor, o da 98 mi gösterir..bazı yerlere baktım..kimi mekanik sistem var şanzımandan çalışır diyor, kimi digital sistem var tekerlekten çalışır diyor. net bilgi bulamadım..

km sayacı ister şanzıman çıkışından, isterse şafttan nerden ölçerse ölçsün teker ebadı değiştiğinde göstergede aracın hızı yanlış görülür. çünkü km sayacı motor devri ve/veya vites oranının şaftı kaç tur çevirdiği oradanda orj. lastik ebadı çarpılarak hesaplanır ve ayarlanır. siz lastiği küçülttüğünüzde hızınız düşer ancak aracınız o oranda da güçlenir :)

cem aksoy tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yani araç 100 gösteriyorsa kadranda, km sayacıda 1 saat sonra 100 km gidildiğini gösteriyor anladığım kadarı ile..gerçek hız 98 ve alınan yol 98 km olsa bile.. doğru mu anlamışım cem bey?

sonuçta lastik ebatı programlanmadığı müddetçe..dönen sayıya göre ölçüm yapılınca durum bu şekilde oluyor..

km sayacı ister şanzıman çıkışından, isterse şafttan nerden ölçerse ölçsün teker ebadı değiştiğinde göstergede aracın hızı yanlış görülür. çünkü km sayacı motor devri ve/veya vites oranının şaftı kaç tur çevirdiği oradanda orj. lastik ebadı çarpılarak hesaplanır ve ayarlanır. siz lastiği küçülttüğünüzde hızınız düşer ancak aracınız o oranda da güçlenir :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yani araç 100 gösteriyorsa kadranda, km sayacıda 1 saat sonra 100 km gidildiğini gösteriyor anladığım kadarı ile..gerçek hız 98 ve alınan yol 98 km olsa bile.. doğru mu anlamışım cem bey?

üstad daha az gittiği doğrudur. ancak çapın %2 küçülmesi lastiğin çevre oranını %2 den daha fazla azaltır. tahmini 94-95 km filan olabilir. bunla ilgili hesaplamalar vardı. ancak üstünden 15 yıl geçti o formülleri bulup veya üstünde zaman harcayıp hesaplamak gerek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ok tşk ler..çap değil çevresi %2 azalıyor lastiğin..

http://www.lastik24.com/Calculation.aspx

sıkıntım şu: 205-55-16 kış lastiği kullanıyorum..iki lastik arasında çevre genişliği olarak %1.7 fark var..ama arabanın b.sayarı ile dolum değerleri arasında %5 sapma var..bayağı çok..(b.sayar 6, depoyu doldurunca 6.3 çıktı, geçen depoda da 6.3 dü doldurunca 6.6 çıktı) biladerin focus 2.5 da neredeyse b.sayar ve dolum aynı çıkıyor..%1 bile sapma ya var ya yok..olsa ne olur tabi bir şey olmaz ama bencede %1 den fazla hata yapmamalı.

6 litre ortalama ile aracım 657 km gitmesi gerekirken aldığım benzine göre, 622 km gitmiş..%5 lik fark bu aslında..çevre farkı % 1.7 olmasına rağmen

neyse bu ayın sonu 215 yaz lastiklerini takınca belli olur yol bilgisayarı ne kadar doğru hesaplıyor.. belki ilk bakımda güncellemesi vardır yüklerler..

veya diğer arkadaşlar paylaşırsa bsyar verisi ile depoyu doldurunca ne kadar fark çıktığını bizde focus 3 lerdeki durumu öğrenmiş oluruz..

üstad daha az gittiği doğrudur. ancak çapın %2 küçülmesi lastiğin çevre oranını %2 den daha fazla azaltır. tahmini 94-95 km filan olabilir. bunla ilgili hesaplamalar vardı. ancak üstünden 15 yıl geçti o formülleri bulup veya üstünde zaman harcayıp hesaplamak gerek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ok tşk ler..çap değil çevresi %2 azalıyor lastiğin..

http://www.lastik24.com/Calculation.aspx

sıkıntım şu: 205-55-16 kış lastiği kullanıyorum..iki lastik arasında çevre genişliği olarak %1.7 fark var..ama arabanın b.sayarı ile dolum değerleri arasında %5 sapma var..bayağı çok..(b.sayar 6, depoyu doldurunca 6.3 çıktı, geçen depoda da 6.3 dü doldurunca 6.6 çıktı) biladerin focus 2.5 da neredeyse b.sayar ve dolum aynı çıkıyor..%1 bile sapma ya var ya yok..olsa ne olur tabi bir şey olmaz ama bencede %1 den fazla hata yapmamalı.

6 litre ortalama ile aracım 657 km gitmesi gerekirken aldığım benzine göre, 622 km gitmiş..%5 lik fark bu aslında..çevre farkı % 1.7 olmasına rağmen

neyse bu ayın sonu 215 yaz lastiklerini takınca belli olur yol bilgisayarı ne kadar doğru hesaplıyor.. belki ilk bakımda güncellemesi vardır yüklerler..

veya diğer arkadaşlar paylaşırsa bsyar verisi ile depoyu doldurunca ne kadar fark çıktığını bizde focus 3 lerdeki durumu öğrenmiş oluruz..

yol bilgisayarı yakıt hesabında saçmalayabiliyor. Benim orjinal lastiklerlede 0.3 fark oluyordu, kışlıklarla düzgün karşılaştırma fırsatım olmadı.

Ancak, ortalama yakıt tüketimi kalibre edilebiliyor Cem abi bununla ilgili bir başlık açmıştı AFE Bias olarak ararsanız çıkacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.