Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Hangi Karoseri Tipini (Sedan - Hb) Seçtiniz Ve Neden?

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

1. Bu güne kadar hiç hb araba almadım. 20 li yaşlarda olduğum zamanlar bile terciihim sedandı. gerçi ozamanlar pekte hb araç yoktu. Aldığım en hb araç focus 3 sedan. ön yan taraftan  20-30 derecelik açıyla arkaya doğru baktığında hb gibi duruyor.

2. Hb arabanın bagaj montajı unutulmuş gibi hep eksik gelir gözüme. O yüzden sedan alarak tam bir araç aldım.  :)

3. Küçük ailelerin en kısa mesafe yolculuklarında bile bagaja ihtiyaç oluyor. Çocuk arabası, valizler çantalar, market alışverişleri vs. hepsini tek seferde araca sığdırabiliyorsun.

4. Türkiyede b ve c sınıfı araçlarda sedan aracın yoksa firma olarak satışların pek fazla olmaz. Çünkü çoğu müşterinin gelir düzeyi 1 tane araç almaya elverişlidir. bir aile olduğu için bagaja ihtiyaç duyar. geliri pek fazla değilse senede 1-2  sefer memlekete gidiyorsa kesinlikle b sınıfı sedan alır, geliri bir beden büyükse c sınıfı sedan alır arada bir de tatile gider. c ler uzun yola daha da iyi gider aynı zamanda şehir içi kullanımıda b sınıfı gibi kolaydır. Bu gerçeği fark eden bazı firmalar sembol gibi bir aracı 12-13 senedir satıyorlar. İşin garip tarafı bazı firmalar daha yeni uyandı. şimdi onların araçlarıda yok satıyor.    elysee, 301. umarım c sınıfında da sedan çıkartır bu firmalar.   

peki Türk insanının madem bu kadar bagaja ihtiyacı var, neden daha büyük bagaj için segment büyütüp daha fazla para ödemek yerine SW almıyor?

İş dönüp dolaşıp Cem (Boneval) Hocamın dediği, üst segmente biniyor hissini yakalamak olayına geliyor. Yani alışkanlıklar çok etki ediyor. Bagaj işi biraz işin bahanesi gibi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Biz hazırdaki arabayı direkt aldık aslında  belki sedan hazırda olsa onu alırdık da şu an tekrar seçim hakkım olsa yine HB alırdım muhtemelen.

Sebepleri:

Bana Göre:

- Daha güzel duruyor

- Daha "genç" işi  :kıhkıh:

-Ne kadar küçük popo o kadar az understeer (Hiç understeer yaptıracak kadar sert kullanmadım, kar kış haricinde de başıma geleceğini pek düşünmüyorum :) )

-Bagajla işim neredeyse hiç yok.

Teknik gerçekler:

-Bagaj daha küçük bile olsa daha kullanışlı

-Daha kısa, şehiriçinde sağa sola sığdırmak daha kolay-Daha kısa, şehiriçinde sağa sola sığdırmak daha kolay

-Daha ucuz

-

Halk düşünceleri:

-Babam her zaman sedan istiyor, niye diyorum, hb avantajlarını sayıyorum, olsun bana sedan daha güzel görünüyor diyor.

-Tamamen Türk halkındaki objelerin büyüklerinin işlevleriyle doğru orantılı olduğunun sanılmasından kaynaklı yanlışlar bence.  Örnek vermek gerekirse, ben inanmıyorum ki hiç bir büyük araba, suv veya 4 çeker, küçük ve çok güçsüz olmayan 4 çeker bir arabadan özellikle şehir içinde daha iyi olsun.

-Ben bile önyargılarımdan tam kurtulamadığımdan bir Mini Cooper içinde biraz yaşlı birini görünce veya tam tersi 7 veya S'ten inen genç birini görünce garipsiyorum. Gereksiz, ne zaman nereden çıktığı belirli olmayan kalıplar gerçekten var.

Mesela:

-Genç adam büyük uzun araba kullanmaz, makam arabasıdır o. (7 serisi, S serisi)

-Kızlar büyük araba kullanmaz, sıkıştırılmaktan korkuyorlarsa küçük jip (Honda CRV en sık karşılaştığımız örnek sanırsam) öyle bir dertleri yoksa kırmızı küçük araç idealdir(Polo, Jazz).

-Yaşlılar(40+ denebilir) Coupe, Cabrio, Roadster veya benzeri genç arabaları kullanmamalılar hakları kesinlikle sedan ideal olarak passat veya onun ayarında araçlardır.

-Bir yaşlı bay veya bayan  genç işi araba kullanıyorsa genelde kendisinin değil çocuğunun arabası filan olduğu söylenir, ki bizim okulda mini cooper kullanan bir hoca var, gördüğümde ilginç bulduğumu söylersem, çevremdekiler hemen kızının arabası filandır diyor.

Başka gelmedi aklıma şu anlık da çoğu şeyde olduğu gibi insanlar(ben de dahilim muhtemelen buna, umarım kendi arabamı alana kadar değişir bu) kendilerine göre mi çevredekilerin diyeceğine göre mi araba alıyorlar hala bilmiyorum.

Edit: SW almancı işi  :)  :P

Mertcan Çelik tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benimkisi başta göz alışkanlığı ile sedan olarak şekillendi, hatta alırken hiç hb alsam mı acaba diye düşünmedim.

Bayide aracı tanıtan kişiye de bagajı çok küçükmüş bunun falan dedim. Adam bana ne yapacaksın bagajı, sandık mı koyacaksın falan gibisinden takıldı. O zaman da hiç aklıma HB almak, ya da hb ye bakmak gelmedi.

Bunun dışında o bagaj bana tam manasıyla bir kere lazım oldu, onda da 5 kişilik iki ailenin eşyasını taşıdım. :D Tıka basa doldu, hatta iç bölümlerde bile ayak basacak yer kalmamıştı.

Şekil şemal olarak kesinlikle hoşuma gidiyor sedan. Sorun yok. Renkten midir bilemiyorum ama, siyah falan almış olsam kesin hb almadığım için pişman olurdum. Siyah hb focus 3 çok klas duruyor. Ama renk beyaz olunca sedana yakışıyor diyenlerdenim bende.

Sonuç olarak aklımdaki sedan araba almaktı, sedan aldım, hb aklıma bile gelmedi yani. Pişman değilim. :D :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

peki Türk insanının madem bu kadar bagaja ihtiyacı var, neden daha büyük bagaj için segment büyütüp daha fazla para ödemek yerine SW almıyor?

İş dönüp dolaşıp Cem (Boneval) Hocamın dediği, üst segmente biniyor hissini yakalamak olayına geliyor. Yani alışkanlıklar çok etki ediyor. Bagaj işi biraz işin bahanesi gibi.

önceden station R12  ler vardı. hem arka bagajdan ses gelir, hemde bagaj içeride olduğu için kışları içerisi daha zor ısınırdı. Öyle eşyayla pek iş yoksa binek r12 alınırdı, yok bagaj lazımsa station alınırdı. Muhtemelen geçmişte oluşan algı günümüz station tercihini bir nebze etkiliyor sanki.

b sınıfı araçlar şehir içinde rahat kullanılır ama uzun yola gittiğinde sıkıntılıdır. c sınıfı aracı hem şehir içinde hemde uzun yolda hemde d sınıfı araçtan daha az yakarak kullanırsın. b den c ye geçmenin temel nedeni budur. Ben araç alırken biraz daha ekleseydim d sınıfı araç alabiliyordum. ancak sürekli park ettiğim yerde sanırım bagaj yarım metre yola taşmış olurdu.  yani desinler olayını düşünseydim c5 alırdım.  Ailesi olupta hb alacak arkadaşlarla konuştuğumda hep sedan önermişimdir. Şimdi bu arkadaşların çocukları oldu hb yetmiyor. aldıkları 0 araçları zarar etme pahasına elden çıkartıyorlar. yani bagaj işin bahanesi değil kanaatimce gerçeği.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O araçların çıkma sebebi bizim gibi ülkeler :D ucuz olsun bagajı büyük olsun adamlar kendileri söylüyor bu övünülecek birşey değil bence.

Bagaj lazım diye direkt sedan'a yönelmek bana biraz garip geliyor :) Günlük ihtiyaca hb bagajı yetmeyen varsa ona da şaşıyorum :D sedan kullanışlı olmuyor ki çoğu zaman :yeah:

sw deseler neyse de :) Bu işin ilk sebebi, alışkanlıktır.

Günlük kullanıma hb yeter ancak tatile, memlekete veya seyahate ailecek gittiğinde hb yetmiyor. Bir arkadaş hb aracına valiz koymaz market poşetleri ile taşırdı eşyalarını. Çünkü market poşetlerindeki eşyayı sıkıştırabilirsin hemde arada boşluk kalırsa başka bir poşet yerleştirebilirsin. Sonra eleman durumu düzeltti corolla aldı. Artık valiz kullanıyor.

cem aksoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Günlük kullanıma hb yeter ancak tatile, memlekete veya seyahate ailecek gittiğinde hb yetmiyor. Bir arkadaş hb aracına valiz koymaz market poşetleri ile taşırdı eşyalarını. Çünkü market poşetlerindeki eşyayı sıkıştırabilirsin hemde arada boşluk kalırsa başka bir poşet yerleştirebilirsin. Sonra eleman durumu düzeltti corolla aldı. Artık valiz kullanıyor.

Peki :) Haklısınız hb bagajına valiz bile sığmıyor :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Focus 3 ün bagaj hacmini görmediğim için birşey söyleyemeyeceğim fakat Focus 2-2.5 kesinlikle bagaj hacmi yeterli. Hb gibi değil arka kesik değil şekilli bir uzantısı var ille bagaj diyorsanız da ya chavrolet impala yada mondeo 4 alıcaksın :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

b sınıfı araçlar şehir içinde rahat kullanılır ama uzun yola gittiğinde sıkıntılıdır.

Eskiden nasıldı bilemem de hız sınırılarına uyulacaksa B sınıfı ve C sınıfı arasında sürüş olarak bence çok fazla fark yok. Renault Clio vs Ford Focus yaptığımda ki gidiş geliş 600-700 km civarındaki yolculuklarımı karşılaştırırsam Clio'da 120'de biraz daha yüksek devirde kalmam haricinde fazla bir fark bence yoktu. Tabi benim şahsi fikirlerim ve tecrübelerim bunlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

HB tabii ki. 

Bazı pazarlarda satılsın diye sonradan türetilen tipsiz arabalara para veremiyorum. :) 

Üstelik Focus'un bagaj ağzı zaten 2 karış. Sağlam bir bavul, TV, bisiklet falan koymaya kalksam zaten girmez. Alanlar alışkanlık veya ikinci el düşünüyordur sanırım. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.