Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Elektirkli Bir Rüya: Tesla Model S

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Viyana'da Tesla Model S ve X'i yakından inceleme şansım oldu, hatta orada yaşayan bir mimar arkadaşımın Tesla almaya niyetli olması hasebiyle test sürüşü bile yaptık. 

Önce iyi yönleri.

İç mekan oldukça geniş ve ferah, koltuklar rahat, motor sesi yok, ivmelenme müthiş ötesi, çok sayıda hızlı araba kullanmışlığım var, ama bunun gibi koltuğa yapıştıranı olmadı, bunda belki sessiz hızlanmanın etkisi de olabilir. 

Kötü yönlerine gelirsek; görüş kötü, işçilik bu sınıfa göre kötü ile çok kötü arası, malzeme kalitesi sınırda, frenler gıcırdıyor, cam açılırken gıcırdıyor, motor sesi olmayınca trimden gelen sesler belirginleşiyor, biraz asfalt kalitesi bozulunca trim sesi benim Focus'tan farksız neredeyse. Yola çıkınca 400 km civarında menzil verirken iki sert hızlanmadan sonra menzil yarı yarıya düşüyor.

Ortada dev ekran var, ama çok fazla veri var üzerinde ve kullanımı alışkanlık gerektiriyor, zaman zaman tepkisiz kalıyor, dikkat dağıtıyor.

Yani özetle bence henüz olgunlaşmamış bir araç.

Bu arada satış fiyatları Viyana teslim donanım ve batarya kapasitesine göre 76 ile 152 Bin € arasında değişiyor. Ülke çapında 12 hızlı şarj istasyonu kurulmuş, 30 dakikada %80 şarj sağlanıyormuş.

Model X'i sürmedik, ama iç mekan ile ilgili yazdıklarım onun için de geçerli, hacim kullanımı çok müsrif, araka kapılar abartılı ve yukarı açılması gereksiz, görünüm olarak güzel olsa bile bunda da olgunlaşmamış hissi ön planda.

Yani daha çok yol katetmeleri gerek bence.

Sonuçta gösterişli fakat yeteriz, ben canlısına pek ısınamadım.

tesla.jpg  

• Beğen 13
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Saçma iyi hızlanıyor, ömür boyu garantili diye biliyorum,piller hariç tabikide, otonom sürüşünün suistimal edileceğinden şüphem yok, fiyat aralığındaki rakiplerine bakmalı ve i8 ile karşılaştırmalı belki de.

Tabi öncesinde gidip bir Milli Piyango bileti almalı :) 

Supercharger bildiğimiz supercharger değil mi be ya, şarj istasyonları da mı öyle adlandırılıyormuş, şaşırdım ona.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem abinin yazdiklarindan sonra suna kesinlikle ikna oldum ki arac alirken heyecan aramaya gerek yok. Simdi Mert hemen yasli isi filan der ama param olsa hic dusunmem gider S-Klasse alirim. Baska herhangi bir arac arastirmam bile. Düsseldorf'ta Mercedes Rheinland Ruhr'da bir S500 Long kullanma sansim olmustu, insan daha sonra baska bir araca binmek istemiyor...

Elektrikli araclarin klasik sivi yakitli motorlarin yerini tamamen almasi gerektigine inaniyorum ama bu teknoloji bu fiyatlara alinacak gibi degil suan.. Hele ki o kadar para verip iscilik kotu ile cok kotu arasindaysa lanet olasica federaller derim...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

44 dakika önce, Tamer S. yazdı:

Yanına yaklaşınca model x kapısını açıyor (kilidi değil bildiğin kapı açılıyor), uzaklaşınca kapanıyor

Kapıları bayağı inceledim, bence sırf farklı ve gösterişli olmak adına yapılmış.

İnme binme daha kolay ama açılması için bekle, kapanması için bekle, yani ne bileyim bence pratik bir yanı yok. 

Sonra elin mi sakat ki kapıyı sen açamıyorsun, kendi kendine açılma için eklenen bir sürü tesisat hem maliyeti, hem ağırlığı, hem de arızalanabilecek mekanizma sayısını arttırıyor.

Belli ki ben hayli tutucuyum. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kapıları bayağı inceledim, bence sırf farklı ve gösterişli olmak adına yapılmış.
İnme binme daha kolay ama açılması için bekle, kapanması için bekle, yani ne bileyim bence pratik bir yanı yok. 

Günlük kullanım da zararı bile olabilir, düşününce, sıkışık bi yere parketmişsin misal, arabaya yaklaşıyorsun, yanında duvar, hayııııırrrrr... Cızt.. [emoji3]

Bide bana çok burjuva geliyor böyle özellikler, memur çocuğuyuz ondan mı bilmem, bagajı otomatik açınca bile utanıyorum bazen [emoji5]

Demek ki teslam olsa yerin dibine giricem.. [emoji2]
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Günlük kullanım da zararı bile olabilir, düşününce, sıkışık bi yere parketmişsin misal, arabaya yaklaşıyorsun, yanında duvar, hayııııırrrrr... Cızt.. [emoji3]

Bide bana çok burjuva geliyor böyle özellikler, memur çocuğuyuz ondan mı bilmem, bagajı otomatik açınca bile utanıyorum bazen [emoji5]

Demek ki teslam olsa yerin dibine giricem.. [emoji2]

yok ben bagajı zırt pirt açıyorum. Kapı açılsa onla da oynarım. Hoşuma gidiyor boyle şeyler
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'ye süperşarj istasyonları geliyor.

Tesla Model 3 tanıtımında bahsettikleri yeni istasyonların haritasını yayımlamış TESLA.

https://anasayfa.focusclubtr.com/tesla-model-3-tanitildi/

Haritan anladığım; Yalova, Düzce, Ankara, Konya, Antalya, Muğla, İzmir, Bursa, Balıkesir ve Edirne'de yer alacak. Bu istasyonlar sadece 30 dakikada batarya kapasitesinin yarınısı doldurabiliyor. Avrupa'dan gelen insanların güneye inmesini sağlamışlar.

Bu yıl içinde açılacağı söylenmiş. (2016 her ne kadar bitiyor olsa da.)

Tesla Türkiye İstasyon.png

brussels-charging-2016.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Yakup Çağatay yazdı:

Türkiye'ye süperşarj istasyonları geliyor.

Aslında bu harita 2015'te yayınlanmıştı. 2016 planlarında 9 süper şarj istasyonu kuracaktı. 2014'te de 2015 planlarında İstanbul'da bir istasyon planı vardı galiba.  :)

Şimdi 2017 planlarına aynen aktarmışlar. Yani bir değişiklik yok.

IMG_0286.PNG

--6 dakika sonra eklendi--

Düzeltme: İstasyonların konumlarında ufak tefek değişiklikler varmış sanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.