Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 Lpg Dönüşümü

Önder Yılmaz

Önerilen Mesajlar

Lpg konusu çok araştırdım markayı ikiye düşürdüm ve BRC de karar kıldım bence yılda 5000&10000 hikaye 1.6 125 ps aracı almamın tek nedeni ileride lpg taktırabilirim idi ve bence lpg düşünen arkadaşlara söylüyorum taktırın  Lpg yi yakıtı düşünmeyin, LPG  kiti haricinde sorun yaşayacağınızı sanmıyorum onuda düzgün bir yerde montaj yaptırırsanız olay tamamdır. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Daha önce yazmamıştım ama lpg yi taktıralı 12.000 km oldu BRC my 11 Simit depo  Aracım powershift şanzımanlı

Şehir dışı yakıt tüketimim şu şekilde gazı PO dan fullettim tamamen 93 TL 

tamamı şehir dışı ,araçta 5 yetişkin ,klimada çok fazla açık olmamak kaydı ile ortalama hız 90-120 km/h

570 km yaptım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Bu arabayı ben de alacaktım . Ama benzinlisini kullanamazdım . Lpg dönüşümü yaptıracaktım . Servise sordum önermedi. Supap erimesi olabileceğini söyledi . Cesaret edemedim Diesel Manuel aldım . Ama Powershift şanzumanı isterdim.

üstadım aracın dizel mi lpg mi?

önder bey kaça mal olmuştu bir de;?

Önder Bey,

Ben de arabama Ford Başer servisinde Prins LPG Taktırmayı düşünüyorum. Aracınızla ilgili son bilgileri ve tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz?

üstadım taktırdınız mı lpg;?

Alper Kemaloglu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Merhabalar,

1.6 powershift kullanıcısıyım, LPG ile yakıt sarfiyatlarınızı kr/km olarak paylaşmışsınız malumunuz fiyatlarda büyük bir oranda değişiklik oldu ve olmaya devam eder büyük ihtimalle. Sizlerden ricam LPG sarfiyatlarınızı ful depo örneğin xx lt xxx km şeklinde yada x lt/100km şeklinde paylaşırsanız sevinirim.

Teşekkürler :-)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Daha önce yazmamıştım ama lpg yi taktıralı 12.000 km oldu BRC my 11 Simit depo  Aracım powershift şanzımanlı

Şehir dışı yakıt tüketimim şu şekilde gazı PO dan fullettim tamamen 93 TL 

tamamı şehir dışı ,araçta 5 yetişkin ,klimada çok fazla açık olmamak kaydı ile ortalama hız 90-120 km/h

570 km yaptım

çok çok iyi bir değer bu, maşallah, eylülde sattığım manuel vites focus ile 430km gidebiliyordum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hiç yardımcı olabilecek yok mu :-) yetim kaldık burda :-) sorularımız askıda kaldı. <br />Yorumlar o kadar kafa karıştırıcı ki ben çıkamadım işin içinden yorumlarda 93 tl (tahminimce 33-34 lt depo) ile 570 km yapanda var, 32 lt LPG ile 370 km zor gören de var takılan kit'in mi bir etkisi var, yoksa alınan gazda mı bir farklılık var ben çözemedim. <br />Tahminimce cevap alamadığımız abilerimiz ya Lpg 'den ve doğal olarak araçlarından çok çok memnunlar ya da Lpg ile tasarruf edemeyince dizel araç alıp biz benzinli arabalara binip cebi dolu görünen ama bir o kadar da boş olan :-) kardeşlerini yalnız bıraktılar :-(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hiç yardımcı olabilecek yok mu :-) yetim kaldık burda :-) sorularımız askıda kaldı. <br />Yorumlar o kadar kafa karıştırıcı ki ben çıkamadım işin içinden yorumlarda 93 tl (tahminimce 33-34 lt depo) ile 570 km yapanda var, 32 lt LPG ile 370 km zor gören de var takılan kit'in mi bir etkisi var, yoksa alınan gazda mı bir farklılık var ben çözemedim. <br />Tahminimce cevap alamadığımız abilerimiz ya Lpg 'den ve doğal olarak araçlarından çok çok memnunlar ya da Lpg ile tasarruf edemeyince dizel araç alıp biz benzinli arabalara binip cebi dolu görünen ama bir o kadar da boş olan :-) kardeşlerini yalnız bıraktılar :-(

sizinle aynı özelliklere sahip aracımız olmadığındandır

yoksa neden yardımcı olmayalım

benim aracım düz vites zamlardan sonra km de ş.içi  25-29 kuruş 

şehir dışı da 20- 24 kuruş gibi bir tüketim var 

kit brc totalgaz kullanıyorum 

depo doldurup km sıfırlayıp yol hesabı yapmıyorum 

ama yaklaşık 40 litre gaz ile 450-480 km gidebiliyorum tabi benzin tüketimi de olduğu için bu ölçüm net sonuç vermeyebilir 

bu değerler umarım size yardımcı olur

sizin araba için de önerim bu değerlere göre hesaplama yapmayın 

benzin tüketiminizin litre olarak %20 fazlasını hesaplayın

lpg tüketiminiz litre olarak yaklaşık o kadar olacaktır.

örneğin 10 lt benzin yakıyorsanız 12lt lpg tüketeceksiniz demektir.

birde hesap cetveli örneği belki yardımcı olur.http://www.otogorgun.com/donusum-yaptigimiz-markalar/lpg-hesap-cetveli

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kubilay hocam cevap için çok teşekkür ederim. Otomatik kullanan ve Lpg taktıran çok arkadaş var aslında farklı başlıklar altında görmüştüm...

Hocam dün gece iş inada binince sanırım 30-40 farklı (Lpg, benzin, dizel, ecoboost, tsi vs. vs. ) iyimser hesaptan sonra bir hafta ağrı kesici kullanmaya karar verdim. :-)

Halbuki LPG hesabı benim için çok basitti 1.2 Corsa kullanırken 32 lt LPG ile 420 km yapardım ayda bir 20 tl benzin koyar keyfime bakardım ama focus! ah focus ah..
Kubilay hocam hesap cetveli örneklerine çok baktım. Ayrıca bende excel de tablo oluşturdum tatmin edici değil çıkan sonuçlar. Sonuç olarak ve üzülerek aracımı satmaya karar verdim. Tabi 1-2 ay daha zorunlu kullanmalıyım. Dizel ile ecoboost arasındayım sanırım tercihim dizelden yana olacak çünkü yazın çok fazla yol yapıyorum, aldığım araçtan pişman olmak istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bırakın artık şu lpg yi, alın dizel yada 1.0 keyfinize bakın.

doğru lpg ölçümü en az 3 depo ile yapılır. ve bu sürede alacağınız benzin ile. 93 tl ile 570 km yol 16 krş yapar..kesin depo da biraz yakıt da vardır ve ondan da tüketmiştir. benzinli hali kaç yakıyorki bu aracın, lpg de bu kadar az yaksın.

Alparslan bey gazı yola çıkmadan mı fullettiniz, döndükten sonra mı?

doldurdum, yol yaptım tekrar doldurttum 93 tl lik lpg aldı derseniz, bunu 3-4 depo daha uygulayıp sonuçlarını yazarsanız sizde daha net sonuç alırsınız.

şimdi baktım bu aracın ş.dışı verisi 4.8 en az 5.5 lpg yakar x 3.1 tl 17 krş yakması lazım.... o kadar kişi ile ve 90-120 arası,  bu tüketim 6.5-7 litrelere çıkar. o da 20 krş civarı yapar.

vw dsg den az yakamaz ki PS. fabrika verileri ortada. dümdüz yolda 90 km sabit giderseniz belki.. hele lpg nin 3 tl yi geçtiği bir ülkeden bahsediyoruz. siz biryerlerden 2.70 e alırsanız o da başka.. vw de dsg manuelden az, ford da ps manuel den çok yakıyor.

verileri litre bazlı vermek lazım herkes her yakıtı aynı fiyata alamıyor. mesela ankarada çok ucuza lpg bulunabiliyor. konya da 3 tl altına bulamazsınız özel bir istasyon kampanyası yoksa..

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kesinlikle katılıyorum Mehmet hocam LPG 2.6 tl iken gerçekten ekonomik bir seçenekti benzin o zaman da 5 tl civarıydı şimdi de öyle ama Lpg şuan Diyarbakırda 3.19 tl tasarruf olmaktan çıktı gibi. "Gibi" diyorum çünkü LPG'nin sağı solu belli olmuyor :-D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bırakın artık şu lpg yi, alın dizel yada 1.0 keyfinize bakın.

doğru lpg ölçümü en az 3 depo ile yapılır. ve bu sürede alacağınız benzin ile. 93 tl ile 570 km yol 16 krş yapar..kesin depo da biraz yakıt da vardır ve ondan da tüketmiştir. benzinli hali kaç yakıyorki bu aracın, lpg de bu kadar az yaksın.

Alparslan bey gazı yola çıkmadan mı fullettiniz, döndükten sonra mı?

doldurdum, yol yaptım tekrar doldurttum 93 tl lik lpg aldı derseniz, bunu 3-4 depo daha uygulayıp sonuçlarını yazarsanız sizde daha net sonuç alırsınız.

şimdi baktım bu aracın ş.dışı verisi 4.8 en az 5.5 lpg yakar x 3.1 tl 17 krş yakması lazım.... o kadar kişi ile ve 90-120 arası,  bu tüketim 6.5-7 litrelere çıkar. o da 20 krş civarı yapar.

vw dsg den az yakamaz ki PS. fabrika verileri ortada. dümdüz yolda 90 km sabit giderseniz belki.. hele lpg nin 3 tl yi geçtiği bir ülkeden bahsediyoruz. siz biryerlerden 2.70 e alırsanız o da başka.. vw de dsg manuelden az, ford da ps manuel den çok yakıyor.

verileri litre bazlı vermek lazım herkes her yakıtı aynı fiyata alamıyor. mesela ankarada çok ucuza lpg bulunabiliyor. konya da 3 tl altına bulamazsınız özel bir istasyon kampanyası yoksa..

hocam lpg ile uğraşmaya biz çok isteklimiyiz ki böyle diyorsunuz ülkenin şartları ortada 

birde otomatik isteyen arkadaşların benzinliden başka seçeneği yoktur benzin pahalı olunca da lpg ye yöneliyor haliyle insanlar 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar bende araca LPG taktırdım gayet memnunum Landirenzo evo  depoyu fullediğimde 104 TL 1Lt=2.84 TL üzerinden hesaplarsanız Bursa İzmir arasında 350 km şehirler arası yaklaşık70-80km şehir içi olacak şekilde  toplam420-430 km yol yapıyorum . Bu oran şehir içinde  km de 0,27 kuruş gibi gerçekleşmektedir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.