Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Otomatik Vitese Özel Ehliyet Geliyor - B1 Sürücü Belgesi

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Ehliyette yeni dönem başlıyor. Sadece otomatik vites kullanacak kişilere özel ehliyet verilecek.

Yasa teklifini Akp hazırlayıp, Meclis Başkanlığı'na sundu.

Teklif, Trafik Kanunu'nda değişiklik içeriyor. Teklife göre Trafik Kanunu'nun 38'inci maddesinde değişiklik yapılacak. B sınıfı yanında artık bir de B1 sınıfı sürücü belgesi olacak. B1 sürücü belgesine sahip kişiler otomatik vitesli otomobil, minibüs ve kamyonet kullanabilecek ama düz vitesli araç kullanamayacak. Düz vites kullanabilmek için yine B sınıfı ehliyet gerekecek.

KADINLAR DÜŞÜNÜLDÜ

Teklifin gerekçesinde hem kadın hem de yaşlı sürücülerin, düz vites araçlarla eğitim görmelerinin zaman zaman sıkıntı yarattığı belirtildi. Aynı zamanda hayatı boyunca otomatik vites kullanacak bir kişinin, düz viteste eğitim almasının mantık açısından da doğru olmadığı vurgulandı. Bu nedenle sadece otomatik vites kullanacaklara özel bir ehliyetin verilebileceği tespiti yapıldı.

97 ÖNCESİNDE İLKOKULU BİTİREN, EHLİYET ALABİLECEK

Teklifin ikinci maddesinde ise sürücü belgesinin sadece ilköğretim ya da ortaokul mezunu olanlara verilmesi şartına bir istisna getiriliyor. İlköğretimin kesintisiz 8 yıl olmasından önce yani 18 Ağustos 1997 öncesinde ilkokul diploması alanlara da ehliyet alabilme hakkı tanınıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hali hazırda zaten insanlar b ehliyetiyle otomatik kullanıyorlar.. yeni sistemde de b ehliyeti olanlar hem düz hem otomatik kullanabilecek. b1 ise sadece otomatik kullanabilecek. sonuç olarak neden b almak varken b1 alarak insanlar kendilerini kısıtlasınlar ki?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Peki B sinifi sahipleri otomatik arac kullanacaklar mi?

Aynen hasancım...B1 sadece otomatik...B hepsi

hali hazırda zaten insanlar b ehliyetiyle otomatik kullanıyorlar.. yeni sistemde de b ehliyeti olanlar hem düz hem otomatik kullanabilecek. b1 ise sadece otomatik kullanabilecek. sonuç olarak neden b almak varken b1 alarak insanlar kendilerini kısıtlasınlar ki?

Ehliyet alırken , sınav öncesi manuel işkencesi çekmemek için olabilir mi ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Böyle işgüzarlıklarda kime ne avanta sağlanmaya çalışılıyor diye düşünmekten kendimi alamam.

1. Otomatik vitesli modellerin satışı artacak

2. Trafik beceriksizlerle dolup taşacak

3. .......

Başka bir şey bulamadım, e peki kime ne yarar sağlayacak şimdi bu?

Halihazırdaki uygulamada sürüş sınavına otomatik araç ile girmek olası değil mi?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Böyle işgüzarlıklarda kime ne avanta sağlanmaya çalışılıyor diye düşünmekten kendimi alamam.

1. Otomatik vitesli modellerin satışı artacak

2. Trafik beceriksizlerle dolup taşacak

3. .......

Başka bir şey bulamadım, e peki kime ne yarar sağlayacak şimdi bu?

Halihazırdaki uygulamada sürüş sınavına otomatik araç ile girmek olası değil mi?

sabah bir radyo programında şu konuşuldu.. asıl konu otomatik hikayesi değil.. otomatik ehliyeti filan diye muhabbet ederken değişikliğin ikinci maddesi aradan sessiz sedasız geçirilecek. o da şu:

97 ÖNCESİNDE İLKOKULU BİTİREN, EHLİYET ALABİLECEK

Teklifin ikinci maddesinde ise sürücü belgesinin sadece ilköğretim ya da ortaokul mezunu olanlara verilmesi şartına bir istisna getiriliyor. İlköğretimin kesintisiz 8 yıl olmasından önce yani 18 Ağustos 1997 öncesinde ilkokul diploması alanlara da ehliyet alabilme hakkı tanınıyor.

biliyorsunuz 8 yıllık kesintisiz eğitime geçildiğinde, 5 yıllık ilkokul bitirenler için belli bir tarih konulmuştu, şu tarihe kadar ehliyet alın yoksa ehliyet hakkınızı kaybedeceksiniz diye.. bu süre birkaç kez uzatıldı.. e tabi yine de ehliyet almayan ama almak isteyen birsürü insan var. bu kadar insan ehliyet ekonomisine girince hem devlet hem ehliyet kursları kazanacak..

ayrıca halihazırda sürücü kurslarının otomatik şanzıman araç bulundurması yasaktır.. usta şoför yardımcı pedallı araçlar zorunludur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hiçbir olumlu yanını göremiyorum. Her sürücü düz vites aracı az veya çok kullanmalıdır. Otomatik vites yüzünden ehliyet alamayacak kadar süremeyen hiç araba sürmemeli bence. Bİrçok teknoloji gelişmişken, Hill Holder gibi, B1 adı altında otomatik vitese ayrı ehliyet çıkartılması bence çok saçma.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.