Jump to content
  • Hoş Geldiniz!

    Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

    Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

“ER-OL
Ozan Kar

Yeni Bir Dolandırıcılık Yöntemi

Önerilen Mesajlar

Bu metni facebookta gördüm bi kaç kere, forumda yok sanırım. Yasal olarak böylemi bilmiyorum, ben olsam bende yapardım satışı, dikkatli olmakta fayda var.

 

Arabanızı satılığa koydunuz Ahmet dediki 70 veririm. Tamam dediniz anlaştık. Ahmet hesap no istedi sizden 70 bini transfer etti. Açıklamada 34 xy plakalı golf marka aracın satış bedeli yazıyor. Sonra tam notere yoneldiginizde Ahmet diyorki benim cenazem var acil işim çıktı. Sen satışı kuzenim hasana ver. Sende nasıl olsa para geldi deyip hasana bedelsiz devrediyorsun. Noter sözleşmesinde parayı eksiksiz aldım kisminida bi güzel imzaliyosun. Sonra 3 gün sonra Ahmet sana ihtar yolluyor sana 70 bin yollamıştım araç için hala satış olmadı parayı iade et diyor. Savcıya basvuruyorsun ahmetle hasan arasında akrabalık yok. Tlf tespiti yok. Beraber fotolari yok vs Hiç bir bağ bulamiyorlar. Yani gorunurde ortada dolandırıcılık suçu yok. 70 bini de ödeyeceksin mecbur. Hasan da diyorki ben parayı elden verdim aha bu da resmi noter belgesi kendisi eksiksiz parayi aldığını kabul ediyor. Şimdi araba da gitti, 70 bin de. Çık işin içinden.

Yeni dolandırıcılık yöntemi paylaşın lütfen.

Bu iletiyi paylaş


İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Araç alım-satımında noterbank sistemi kurulmalı.

 

Aracı almak isteyenle satmak isteyen notere gidecekler, anlaştıkları bedeli belirtecekler.

 

Bedeli notere yada noterin vereceği referans numarasıyla x bankasına yatıracaklar. Satıcı şahıs ,  kendine ait olmak üzere istediği bankanın hesap bilgilerini verecek parayı yatırırken. Para havuzda kalacak.

 

Akabinde noter sistemde görecek ödemeyi, araç satış belgesini düzenleyecek. Noter satışı yaptıktan sonra paranın transfer edilmesi için onayı verecek(online olarak).

 

Nasıl ki vergi borcu olduğu zaman satış yapılmıyor, nasıl ki muayene geçmişse satış yapılamıyor, aynı şekilde para sistemde yatmamış olarak gözüküyorsa , noter satışı yapmayacak.

 

Daha sağlıklı bir yöntem yok, çözüm oldukça basit, sadece devletin bunu istemesi gerekiyor.

Fakat dolandırıcılığın, yolsuzluğun önünü açan, içeri attığı dolandırıcıyı 1 ay sonra salan devletimizin bu işlere girişeceğini hiç zannetmiyorum.

 

 

Bu iletiyi paylaş


İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yasal olarak yapacak bir şey yok gibi görünüyor. Paşa paşa parayı iade edecek. Geri olması da zor. Elbette dava süreci işleyebilir ancak hem uzun hem de sonuçsuz sanırım. Avukat arkadaşlar daha iyi bilirler tabi...

Uyarı için teşekkürler Ozan Bey...

Bu iletiyi paylaş


İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

En son puntoyu satarken alıcı parayı bankadan çekip nakit olarak getirdi parayı. Noterde sayabilir misiniz diye sordum para sayma makinesi yok dedi. Elle saydık. Alıcı bir üniversitede hoca, yeri yurdu belli diye kabul ettim ama bankaya gidip yatırana kadar içim içimi yedi. 

Bu iletiyi paylaş


İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende dün aracımı sattım, hakikaten stresli mevzular iyice soğudum bu satış işinden, ilana uygun yazıyorsun satılsın diye arayan arayana ve uygun olmasına rağmen öldürmeye çalışıyorlar, çok ısrarcılar. Boş muhabbet mi dersin, densiz mi dersin, salak sulak bi dünya adam... Yani bazen takasta arabam ucuza gidiyor diye çok ta üzülmemek lazım her şeyin bir bedeli var sonuçta.

Bu iletiyi paylaş


İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Noter aldığı paranın hakkını ne zaman verecek ve garantör olacak acaba. Alıcı parayı notere ödemeli satıcı satışı verdikten sonra noter parayı satıcıya vermeli. 

Babası noter tanıdıklarımız var alınganlık olabilir.. aman dikkat :)
Noterler kanunun kendilerine verdiği yetki çerçevesinde işlerini yapıyorlar.. ne fazla ne eksik.. kanun koyucu garantörlük yetkisi verirse o dediğiniz de olur. Bu noterlerin elinde olan birşey değil şuan için...


Yani geçmiş olsun olarak mı anlaşılsın :)

Buna da "alekta movik movik" diyorum abi :)
Yanında da buzzzz gibi bir su iyi gider... :)

Bu iletiyi paylaş


İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap


Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.