Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

MCA Style 4" Mfd Ve Sync 1 Modifiyesi

Semih O.

Önerilen Mesajlar

Şimdi, Semih O. yazdı:

Valla bana kalsa 5" navili makyajlıda da olsa tadından yenmez. Tilkiler dolaşıyor yine kafamda. ? Neyse bir yaz olsun da kamera ve onlara da sıra gelir herhalde ?

Ney kamera mı 5 inch mi ?

Acil yardıma ihtiyacın olmayan sürüşlerin olsun...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

25.02.2017 - 23:37 tarihinde, Semih O. yazdı:

Valla bana kalsa 5" navili makyajlıda da olsa tadından yenmez. Tilkiler dolaşıyor yine kafamda. ? Neyse bir yaz olsun da kamera ve onlara da sıra gelir herhalde ?

Bu sistemi bırakıp başka bir şeye geçeceksen çekinme. Komple sistemine talibim :) Yalnız montajı da yapıp çalışır bırakacaksın :) 

Ciddiyim fiyatı konuşuruz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

16 saat önce, H. Cenk yazdı:

Bu sistemi bırakıp başka bir şeye geçeceksen çekinme. Komple sistemine talibim :) Yalnız montajı da yapıp çalışır bırakacaksın :) 

Ciddiyim fiyatı konuşuruz

Senden başkasına emanet edemem zaten abi :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
26.02.2017 - 00:05 tarihinde, Semih O. yazdı:

Eveeeet, artık problemler tamamen bitti.

Daha önce bahsettim mi bilmiyorum, Sync modülünün takılmasından sonra, kaza anında acil yardım aramasını yapmaya yarayan hizmet kontağı ilk çalıştıdığımda sürekli uyarı veriyordu. Sesli komuttaki abla o bet sesiyle "Acil yardım çalışmıyor" diye bıdırdayıp duruyordu.

ilk başta sorunun GPSM kaynaklı olduğunu düşünüyordum. Ancak GPSM'i bağlamama rağmen abla susmayınca bu sefer bağlantılarda sorun olmaya başladığını düşündüm.

Geçenlerde Ford Edge'in Amerikanya forumunda RCM (airbag modülü) arızasında benzer uyarının alındığını görünce ampuller yandı bende. Sistemin tam olarak çalışması da yerli yerine oturmuş oldu. Kaza anında RCM SYNC'i dürtüyor, o da GPSM'den koordinatları alıp aramayı yapıyor. 

Şimdiii, ya RCM'ler Sync'li ve Sync'siz olarak farklı ya da konfigürasyon meselesi derken, Şahsuvaroğlu'nun kahraman elektrikçisi Savaş Usta'yla giriştik olaya ?

Taaa daaa!

RCM acil yardım ayarı yapılandırılabiliyor. 

Böylece o gıcık uyarıdan kurtuldum ve sistemin eksiği kalmamış oldu.

Merhaba Semih bey, elinize sağlık, uygulama aracınıza çok yakışmış, bende yapmayı planlıyorum.

GPSM modülünü aldığımızda RCM yi elm327 ile ayarlamamız mümkün mü? yada GPSM olmadan uyarı sesinden kurtulmak için RCM'de bir ayar yapılabilir mi?

Direksiyondaki butonu değiştirmeye biraz çekiniyorum değiştirmeden kullanmak ne gibi sıkıntılar yaratabilir tecrübeniz oldu mu? 

Siz kamerayı sonra bırakmışsınız gibi görünüyor, ben kamera için bu teybi takmayı düşünüyorum, umarım başarırım...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Hüseyin Doğan yazdı:

Merhaba Semih bey, elinize sağlık, uygulama aracınıza çok yakışmış, bende yapmayı planlıyorum.

GPSM modülünü aldığımızda RCM yi elm327 ile ayarlamamız mümkün mü? yada GPSM olmadan uyarı sesinden kurtulmak için RCM'de bir ayar yapılabilir mi?

Direksiyondaki butonu değiştirmeye biraz çekiniyorum değiştirmeden kullanmak ne gibi sıkıntılar yaratabilir tecrübeniz oldu mu? 

Siz kamerayı sonra bırakmışsınız gibi görünüyor, ben kamera için bu teybi takmayı düşünüyorum, umarım başarırım...

GPSM olmadan da RCM ayarlanabilir, ancak o da hata kodu üretebilir denemeden bir şey demek çok mümkün değil. GPSM'in zaten acil yardımdan başka fonksiyonu yok, bir de geniş ekran göstergede pusula bilgisi veriyor destekleyen araçlarda.

RCM'yi elm ile ayarlamak için focccus kullanamazsınız, daha gelişmiş programlar var. Onun bilgisine burada girmiyorum, bir de RCM kaza bilgisi tuttuğu ve hava yastıklarını kontrol ettiği için bence fazla kurcalamak çok mantıkı değil.

Sistem bir bütün olarak çalışıyor. Bu sebeple eksik olan her bir birim ya da bağlantı için arıza ışığı yakmayan dtc alacaksınız, bununla yaşayabiliyorsanız herhangi bir mahsuru yok.Direksiyon tuşları için de aynı durum geçerli. Sesli komutu kullanamazsınız, mevcut tuşlarınızdaki çalma aygıtı seçen Mode düğmesi de işlevsiz hale gelecek.

Kamera için hala karar vermiş değilim, onun yerine ön arka orijinal park sensörlerini alıp, mesafe bilgisini ekranda görmek daha cazip geliyor bana :)

Başarırsınız siz de niye olmasın.

Semih O. tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teybi ve SYNC modulu sipariş verdim yakında gelirler diye umuyorum, GPSM'yi sonradan gördüm, tuş takımını direksiyonu açmamak airbag vs.. için değiştirmeyebilirim diye düşünüyordum ama dediğiniz gibi arıza kodu canımı sıkacağına değiştiririm. RCM tehlikeliymiş uyardığınız için teşekkürler. Gösterge panelini değiştirdim o sebeple şu an 6 tane arıza kodu var, onları da halletmem gerekiyor.

Ön park sensörü çok mantıklı, aslında benim derdim arabanın önü çok alcak, MK2 de böyle bir sorun yokken şimdi kaldırımlardan korkar oldum.  Geri görüş kamerası bağlayıp becerirsem ön kamerada takma niyetindeyim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Semih bey; yeni SYNC li ünitenin ses kalitesi hakkında ne düşünüyorsunuz, eskisine göre iyileşme var mı?

Birde ben bu anten olayını dikkate almamıştım siz yazmışsınız gözümden kaçmış. Arabadaki teypte tek anten çıkışı var, yeni ünitede iki adet çıkış var. FM, AM gibi bir ayrım var sanırım yeni modülde, mevcut anten kablosunu kullansak FM radyo dinleyebilir miyiz? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Hüseyin Do. yazdı:

Semih bey; yeni SYNC li ünitenin ses kalitesi hakkında ne düşünüyorsunuz, eskisine göre iyileşme var mı?

Birde ben bu anten olayını dikkate almamıştım siz yazmışsınız gözümden kaçmış. Arabadaki teypte tek anten çıkışı var, yeni ünitede iki adet çıkış var. FM, AM gibi bir ayrım var sanırım yeni modülde, mevcut anten kablosunu kullansak FM radyo dinleyebilir miyiz? 

Ses kalitesi olarak iyi yönde ufak bir fark var galiba. Yüksek seslerde sıkıntı daha az gibi ama kesin öyledir diyemiyorum. Bu ünitelerde ses kalitesinin daha iyi olduğuna dair yaygın bir kanı var.

Anten çıkışının fm/am frekanslarına bir etkisi yok. Yani evet FM radyon dinleyebilirsiniz, eski işlevselliği ile ilgili bir değişiklik olmayacak. 2. Anten çıkışı olan araçlarda tavan antenine ek olarak arka camda rezistans tellerine dik olarak iki adet de anten teli var. Çekimi güçlendirmekten başka bir işe yaramıyor bildiğim kadarıyla. Ancak destekleyen bazı ülkelerde dijital radyo sisteminin beslemesi sanıyorum 2. anten girişi üzerinden veriliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Semih O. yazdı:

Ses kalitesi olarak iyi yönde ufak bir fark var galiba. Yüksek seslerde sıkıntı daha az gibi ama kesin öyledir diyemiyorum. Bu ünitelerde ses kalitesinin daha iyi olduğuna dair yaygın bir kanı var.

Anten çıkışının fm/am frekanslarına bir etkisi yok. Yani evet FM radyon dinleyebilirsiniz, eski işlevselliği ile ilgili bir değişiklik olmayacak. 2. Anten çıkışı olan araçlarda tavan antenine ek olarak arka camda rezistans tellerine dik olarak iki adet de anten teli var. Çekimi güçlendirmekten başka bir işe yaramıyor bildiğim kadarıyla. Ancak destekleyen bazı ülkelerde dijital radyo sisteminin beslemesi sanıyorum 2. anten girişi üzerinden veriliyor.

ikinci anten olmadan devam etmek güzel olacak.

Bu arada Teyp elime ulaştı kamera henüz gelmedi. Bu hafta sonu deneyeceğim inşallah.

1- ilk önce sadece LCD kısmı değiştirip diğer kısımlarda değişiklik yapmadan Kamera görüntüsü alabilecekmiyim ona bakacağım.

2- Büyük ihtimal yukardaki alternatif gerçekleşmeyecek, yeni aldığım ünitenin kurulumunu yapacağım. GPSM, Sesli kontrol direksiyon tuşları ve kol dayama içindeki usb ve aux olmadan deneyeceğim umarım mevcut usb yi bluetooth modülüne bağlayabilirim 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Hüseyin Do. yazdı:

ikinci anten olmadan devam etmek güzel olacak.

Bu arada Teyp elime ulaştı kamera henüz gelmedi. Bu hafta sonu deneyeceğim inşallah.

1- ilk önce sadece LCD kısmı değiştirip diğer kısımlarda değişiklik yapmadan Kamera görüntüsü alabilecekmiyim ona bakacağım.

2- Büyük ihtimal yukardaki alternatif gerçekleşmeyecek, yeni aldığım ünitenin kurulumunu yapacağım. GPSM, Sesli kontrol direksiyon tuşları ve kol dayama içindeki usb ve aux olmadan deneyeceğim umarım mevcut usb yi bluetooth modülüne bağlayabilirim 

Kameranın doğru bağlantı ve ayarla sadece ekranla çalışması lazım.

USB'yi kolayca bağlarsınız merak etmeyin. Kolçaktaki mevcut tesisatla, Türkçesi :) "Dayamalar modülünden alınan veriler geçersiz" diye DTC alacaksınız. Onun dışında bir problem yok.

Kolay gelsin şimdiden.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün teybin ve SYNC modülünün montajını yaptım. Aldığım parçalar aşağıda.

Eksik parçalar: SYNC direksiyon butonları, Bluetooth mikrofon, GPSM modülü, kolçağa giden aux ve usb tesisatı ve kolçaktaki aux usb braketi, ikinci anten ve anten yükselticisi (Semih beyin dediği gibi olmaması radyoda sıkıntı yaratmadı)

teyp.jpg

Mevcut teybi sökerken teybin altında yer alan plastik kapak zor çıktı. Mevcut teybin cd ünitesinde anten, usb ve uzun soket olmak üzere 3 soket var, ilave olarak ekranda 1, ve kontrol panelinde bir soket var.

Montajını yapacağımız yeni teypte; 2 anten soketi ve 1 uzun, bir kısa soket, SYNC modulunde 1 uzun soket ve 2 USB soketi var.

Teybi sökerken gizlenmiş soketleri görüyorsunuz. Cd ünitesindeki uzun soketi söktüğünüzde sünger içine sarılmış ikinci soketi görüyorsunuz, diğerine göre biraz kısa.

teyp2.jpg

Yine SYNC modülüne takılacak ikinci USB soketi bantlı olarak ana kablo demetinde bulunuyor. SYNC modulunun ana soketi bir yuvaya takılmış sekilde klima panelinin arkasına doğru yer alıyor. Küçük dairelerin bulunduğu kısım (sağ tarafta da iki vida yeri var, biri fotoda çıkmamış) SYNC modülünü takacağımız yerler burası için 3 adet vidaya ihtiyaç oluyor ben çıkan teyptekileri kullandım.

r.teyp3.jpg

Son oalrak İkinci USB soketi kolçağın içindeki USB/Aux paneline gitmeli bunun için bantlı olarak bulduğumuz soketin diğer ucu da sağ tarafta yine bantlanmış olarak görünüyor. 

teyp5.jpg

Teybi söktükten sonra, öncelikle SYNC modülünü takmak mantıklı. USB soketleri ve ana soketi bağlıyoruz.

teyp6.jpg

teyp7.jpg

Devamında SYNC modülünü soketler aşağıya bakacak sekilde kilima panelinin arkasına 3. resimde belirttiğim vida deliklerine denk gelecek şekilde monte ediyoruz.

Bundan sonrası kolay;

CD ünitesinin arkasına iki soketi (ikinci soketin takılmasına gerek var mı tam bilemedim ama yinede taktım bir sorun olmadı),

Ekranın soketini,

Son olarak kumanda panelinin soketini takarak işin büyük kısmını hallediyoruz.

Bu aşamada teybi açarsanız ekran geliyor fakat teybin tüm özelliklerini menüde göremiyorsunuz.

Teybi araca tanıtmak için Semih beyin beyin birinci mesajda belirtiği özellikleri ELM ile açıyoruz. (Ben 214 numaradaki extended ICP yi LCD ekranlı göstergeyi bağladıktan sonra aktif etmiştim. SYNC ile ilgili direksiyon kumanda butonlarını alınca 187 numarayı   03- With audio buttons and MFD Remote Controller yapacağım)

ELM ile içimiz bitince teybimiz özelliklerine kavusuyor. Bende GPSM modülü ve SYNC direksiyon butonları olmadığı için "Acil yardım çalışmıyor servise gidin.. " şeklinde uyarı aldım. Kolçakta aux ve 2. usb olmadığı için sadece mevcut USB yi kullanabildim. Bluettoh bağlantısını sıkıntısızca yaptım. Telefonun batarya durumu ve şebeke durumu ekranda görüntülendi. Bu kısımlarda foto çekmeyi unuttuğum için ekleyemiyorum kusura bakmayın.

Benim bu teybi almamdaki sebep geri görüş ve ilerleyen zamanlarda ön kameraydı.

Kamerayı kullanabilmek için teybin ekranına giren soketin 6 ve 12. pinlerinin dolu olması gerekiyor. 6 V+ 12 ise V-. Bendeki sokette bu pinler boştu. Bu durumda yaklaşık 40 cm lik RCA kabloya sokete girecek pinlerde lehimlemeniz gerekiyor. Bu pinleri ekran soketine takmak için önce ekran soketindeki kablo bağını dikkatlice kesiyoruz. Daha sonra dirsek şeklindeki kilit mekanizmasını sökmemiz gerekiyor. Biraz narin dikkatli olmak gerekiyor. Dirseği söktükten sonra pinleri yerleştirip kilit mekanizmasını tekrar yerine takıyoruz. daha sonra kablo bağıyla kestiğimiz kablo bağını tekrar yapıyoruz. Kamera henüz gelmediği için ilerde tekrar teybi sökmemek için  bağladığım RCA soketi yolcu tarafına doğru uzattım.

Geri görüş kamerasını kullanabilmek için yine ELM ile tanımlama yapmak gerekiyor. BCM de 99 nolu özelliği with park assist camera olarak işaretliyoruz ve kaydediyoruz.

Bagaj kilit mekanizmasına monte edeceğim oem olmayan fakat sony hd lensli diye satılan kamera henüz gelmediğinde emanet bir kamerayla deneme yaptım ve sonuç olumlu, geri vitese taktığınızda kamera görüntüsü ekrana geliyor, vitesi boşa aldığınızda ekran normal hale dönüyor.

Konunun sahibi olan ve tecrübelerini paylaşan Semih beye çok teşekkür ederim.

Sonraki aşama ön tarafa da bir kamera bağlamak inşallah onuda hallederiz. 

Bu arada Semih beyin dediği gibi GPSM ve kolçak içinde bağlantı olmadığı için arıza kaydı oluştu:)

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

19.03.2017 - 14:39 tarihinde, Semih O. yazdı:

@Hüseyin Do. elinize sağlık, güle güle kullanın.

Teşekkürler Semih bey. Ben yeni ünitenin sesini beğendim. Aman aman bir fark yok ama iyi olduğu hissediliyor. Size bir kaç sorum daha olacak vaktiniz olunca yanıtlarsanız çok memnun olurum. 

GPSM modulu, anten amplikatörü ve mikrofonun tesisatı sizin araç üzerinde var mıydı? GPSM modulünü dikiz aynasının arkasında yer alan yağmur sensörünün olduğu kutuya takıyoruz anladığım kadarıyla. Ben bu kısmı açmaya çalıştım ama çok emanet duruyordu elimde kalacak diye zorlamadım. kolay açmanın bir yolu var mı? Anten amplikatörünün montaj yeri hakkında da bilgi verebilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.