Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

C-max 2013 Kamera Procesi

Murat Kav.

Önerilen Mesajlar

Olur mu olmaz mı, ne gerek var, çok pahalı derken, sonunda forumdan Gürkan'ın da katkılarıyla Polonyadan ikinci el olarak sipariş geçtik. Ancak aldığımız malzemeleri henüz yurda sokamadık. Beklemekten sıkılınca, eksik ne olabilir diye araştırayım dedim. Tesisat şemasından giderek basit bir grafik yaptım. Resimde mor yazılar, tesisat kodları. Şu an elimde sadece 14D466 var. Kamera, modül + geri kalan kabloların önemli bir kısmının Polonya paketinden çıkmasını bekliyorum. Ama başka eksik var mı, muhtemelen Aralık ikinci hafta gibi ortaya çıkacak.

Gerekli malzemeleri burada listelemiştim: http://www.focusclubtr.com/topic/993-c-max-geri-g%C3%B6r%C3%BC%C5%9F-kameras%C4%B1/ .

Bu da projemizin şeması :) Eksik bir şey varsa, artık uygulamada göreceğiz..

kroki.jpg.5c61a4df489beb1eea07ad1f76f755565581acb3c94_kabloabg-r.JPG.4fc08d238bc

Murat Kavuk tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Halen beklemeye devam :) 

İlk mesajda verdiğim şema ile ilgili bir düzeltme, RJB'deki giriş, 2012'den sonra 29'dan 31'e taşınmış. 46 no.lu sigortaya da bir bağlantı atılıyor galiba sadece start-stop'lu arabalarda, henüz emin değilim. Artık projemizin sonunda düzeltiriz.

5 dakika önce, irfanhasra said:

sabırsıziıkla sonucu bekliyorum saygılar

Hocam hoşgeldiniz, Eskişehir'e selamlar..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yeni gelenler:

1: Modül

2: Kamera (-AC uzantılı vermiştim, bu -AD uzantılı. Şekil olarak bir fark yok, daha yeni versiyonu tahminen)

3: Çıta içi kamera bağlantısı

5: Ekrandan modüle giden kablonun, taban tesisatında (14014) olan kısmı

6: Bagaj kapağı tesisatı (bundan bende hiç kullanılmamış olan bir tane daha var (bakınız yukarıdaki resim))

7. Modül güç ve can-bus kablosu (mavi olan güç kablosu, uçu kesik) (can bus kablosu beyaz büyük sokete giriyor)

8: Büyük beyaz soket (galiba BCM'ye giren soket)

(4; yani ekrandan modüle giden kablonun konsol tesisatındaki kısmı (14401) eksik. @Gürkan Çakıroğlu sende kalanlara bir daha bakar mısım, bir ucu bej fakra (dişi), diğer ucu beyaz fakra (erkek) bir kablo olmalı :) Bu kadar detaylı malzeme gönderen arkadaş bunu unutmazdı, ya sende kaldı, ya da çakallık yapıp başkasına sattı :) 

IMG_1743-1600.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi tesisat ile ilgili sorun kalmadı görünüyor. Ekran kablosunu da ayarlayınca bu iş bitecek. Sadece bir konuda emin olamadım. Modülden çıkan mavi kabloyu, arka sigorta kutusunda 31 numaraya getirip, 10A sigorta ile işi bitireceğim diye düşünüyorum. Ama tesisat şemaları benim gibi bir makinacı için bir garip, inşallah duman çıkmayacak bu işlem sonrası.

sema modul.jpg

sema rjb.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sanki yok gibi. Sende ünite vardı, resimde "rearview kamera" denen yere giren bir soket var mı, kontrol eder misin, son bir umut :) Ona giren soket başka hiç bir yere girmez.

baglantilar.jpg

Olursa da şuradaki 1 numaradır, yoksa yoktur :) 

resim gürkan.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rearview girişindeki bu senin 2 numara diye işaretlediğin galiba :)

Diğer ünite serviste ona da bakarım daha sonra.

Yine de olmaz ise VW nin soketlerini alırız. Çözeriz yani :)

12 dakika önce, Murat Kavuk said:

Sanki yok gibi. Sende ünite vardı, resimde "rearview kamera" denen yere giren bir soket var mı, kontrol eder misin, son bir umut :) Ona giren soket başka hiç bir yere girmez.

baglantilar.jpg

Olursa da şuradaki 1 numaradır, yoksa yoktur :) 

resim gürkan.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Gürkan Çakıroğlu Ok. "Fakra I" dişi soket (bej rengi) bulduk mu tamamdır. Diğer taraf bende varmış (bagaj kapağı kablo tesisatı ile gelmiş, arka cam anten tesisatı için kullanılıyor), onu kablosu ile birlikte kullanabiliriz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 dakika önce, Serkan Karakoca said:

fakra soket istanbul tahtakalede var gps anteni satan bir satıcıda sahibinden .comda bile var ben oradan temin ettim...

GPS olan "fakra C" diye geçiyor. Tam olarak "Fakra I" lazım. Ama o da olmalı aynı tedarikçilerde diye tahmin ediyorum ben de. Hafta sonu falan bir bakacağım. Aslında çinde var, montaja da hazır, ama şimdi bir ay sürer bunun gelmesi.

fakra.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.