Jump to content

İbrahim Dikmen

Üye
 • Toplam İleti

  40
 • Katılım

 • Son ziyaret

Toplam Beğeni

18 Poor

İbrahim Dikmen Hakkında

 • Yaş 28
 • Derece
  Ambiante

Profil Bilgileri

 • Yaş 28
 • Şehir:
  İstanbul
 • Arabam:
  '15 Focus 1.5TDCI PWS TrX
 • Meslek:
  Mühendis
 • Cinsiyet:
  Bay

Güncel Profil Ziyaretleri

Son ziyaretçiler bloğu devre dışı ve diğer kullanıcılara gösterilmiyor.

 1. İbrahim Dikmen

  Focus Mk3 1.5 TDCI PowerShift Titreme Sorunu

  ben de benzer bir sorun yaşadım ilk 10bin km'de. ayağım frende beklerken rölanti devri sallanmaya başlıyor ve 400 devirlere kadar düşüyordu. doğal olarak araç sürekli sallanıyor ve titriyordu. o an ayağımı frenden hızlıca çekip tekrar çok hızlı basıyordum ve motor stop ediyordu. İlginç bir şekilde kontağı kapatıp tekrar açmam gerekiyordu.. o sırada devir çok düştüğü için kırmızı yağ lambası da kısa bir süreliğine yanıyordu.. bu olay birkaç defa olduktan sonra servise gidip hem şanzımana hem de motora flash attırdım ve bir daha bunu yaşamadım. araç şu an 3. bakımına (45k km) doğru yol alıyor.
 2. İbrahim Dikmen

  Focus mu Octavia mı ?

  Bende focus tdci pws, kiz arkadasimda octavia tdi dsg var performansta focus, konforda octavia octavia’nin yol tutusu kotu degil, focus’un fazla iyi motor olarak tdi cok tepkisiz ve tdci’in torkunu ariyorsunuz.. diger yandan, octavia cok genis ve bagaj kismi cok kullanisli. Ses olarak da focusla kafa kafaya bence.
 3. İbrahim Dikmen

  Bosch Dizel Emisyon Araştırmaları

  Yakıt tüketimleri ne olmuş? Regeneration sıklığı nedir? EGR valfi ne kadar süre dayanıyor? Sıcak, soğuk, yüksek irtifa RDE sonuçları da 13mg/km NOx çıkıyor mu? Sadece yazılımla mı yapıldı? Araç üzerinde katalist değişimi vs. yapıldı mı? SCR mı kullanıldı, kullanıldıysa AdBlue tüketimi ne kadar, çevrim verimi nedir? Sorular sorular..
 4. İbrahim Dikmen

  3000 Devri Geçmeme Sorunu

  OBD2 üzerinden bluetooth ile bağlanabiliyorsanız MAF ve MAP sensörlerinin değerlerini kontrol etmenizi tavsiye ederim. Sabit gaz ve hız ile gidilirken salınım vs. gözlemliyorsanız sensör değişimi ya da kablo kontrolü/onarımına yönelebilirsiniz. Yazılımda bu iki sensör değerlerinin birbirlerine göre karşılaştırması yapılıyor, ikisi arasında beklenmedik bir uyumsuzluk gözlenirse hata alabilirsiniz.. Bu durumda aldığınız hataya göre motor koruma moduna geçebilir..
 5. İbrahim Dikmen

  3000 Devri Geçmeme Sorunu

  3000 deviri geçmediği durumlarda: -Hava sıcaklığı kaç derecenin üzerinde? -Araç duman atıyor mu? -3000 devir altında motordan tork alabiliyor musunuz? -1500devirde gaza yüklendiğinizde araçta bir silkeleme vs. oluyor mu?
 6. İbrahim Dikmen

  Motorinde Biodizel Uygulaması Başlamış

  yeni nesil dizel motorların da emisyon sertifikasyonu sırasında belli oranda (%5-7) bio-yakıt karışımlı motorin ile aynı performansı sağladığını gösterebilmesi gerekiyor. ayrıca yakıt sistemi tasarlayan firmalar da (bosch, delphi, continental vs.) ürünlerini bio-yakıt karışımları ile test ediyorlar.
 7. İbrahim Dikmen

  Sürekli Bir Halde Patlayan Turbo Hortumu

  1- kelepçenin kenarlarında keskinlik olmadığına dikkat edin 2- orjinal hortum kullandığınızdan emin olun 3- kelepçenin sıkma torkunu spesifikasyonlara uygun miktarda sıkın, ne az ne fazla..
 8. İbrahim Dikmen

  Sürekli Bir Halde Patlayan Turbo Hortumu

  patlama nasıl oluyor, hortum mu yırtılıyor? yoksa kelepçe mi atıyor? orada vakum olduğu için kelepçe atması normal değil ama kelepçe fazla sıkıldıysa ya da deforme olduysa hortum yırtılabilir.
 9. İbrahim Dikmen

  Dün Focus Aldım 8.000 TL Hgs Borcu Çıktı!

  Benzer durumu yaşadım. Sıfır araç aldım ve HGS etiketi aldım yapı kredi bankasından. Sistemden bakınca bir önceki seneye ait HGS borcu çıktı plakama kayıtlı. HGS'yi aradığımda o borcun beni bağlamadığını, sorun olmayacağını söylediler. HGS'yi arayıp teyit ettirebilirsiniz.
 10. İbrahim Dikmen

  Yokuş Aşağı Boş Yok ! Peki Düşük Vites mi Yüksek Vites mi ?

  Doğru devir ve vites, boş yere sizi hızlandırıp fren yapmanızı gerektirmeyen ya da boş yere sizi yavaşlatıp gaza basmanızı gerektirmeyen devir ve vitestir. Redline'ın altında kalırsanız motor ile ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız. Misal, avrasya tünelinde inerken 4. viteste bırakıyorum aracı, 70km/h ile iniyor, 1-2 kere hafif fren yapmam yetiyor. Dilovası'na inerken en yüksek viteste iniyorum, yine de araç yavaşlamasın diye ara ara hafifçe gaza basmam gerekiyor.
 11. İbrahim Dikmen

  Focus 3 1.5 Tdci Powershift Yakıt Tüketim Değerleri

  Rolanti konusunda inanabilirim
 12. İbrahim Dikmen

  Egzoz Basıncı, Tertibat Ve Boru Çapı

  Egzoz çapının büyüklüğü back-pressure denen, egzoz geri basıncını etkiler. Egzoz geri basıncı yüksek olursa, egzoz zamanında silindir içinde yanmış gazların bir kısmı kalır, emme zamanında silindir hacmi kadar temiz hava alınamaz ve verim düşer. Bu sebeple egzoz basıncını düşük tutmak performansı iyileştirir. Tabiki performans iyileşirken bazı şeyler kötüleşiyor: -Bunlardan ilki, artan egzoz çapına karşılık düşen egzoz geri basıncı sebebiyle silindire maksimum miktarda temiz hava alınması sonucunda silindir içerisindeki hava kütlesi artar (sıcak egzoz gazının yoğunluğu, temiz soğuk havadan daha azdır) ve silindir içi basınçların limitlerin üzerine çıkmasına sebep olur. Motoru kırmak istemezsiniz. -İkincisi, FSI tarzı fakir yakıt/hava karışımı ile çalışan motorlarda silindir içerisinde bir miktar egzoz gazının kalması istenir ki emisyonlar düşsün. Egzoz çapı artarsa istenen miktarda egzoz silindir içinde kalmaz ve emisyonlar artar. -Üçüncüsü, EGR'lı dizel motorlarda EGR gazının emme manifolduna doğru akabilmesi için yüksek egzoz basıncına ihtiyaç duyulur. Eğer egzoz geri basıncı düşerse egzoz'dan emme manifolduna değil, tam tersi yönde akış oluşacağı için EGR valfi kapanır ve emisyonlar artar. Turbolu motorlarda denkleme turbonun verimli çalıştığı aralıklar dışına çıkacağı da dahil oluyor.
 13. İbrahim Dikmen

  Focus 3 1.5 Tdci Powershift Yakıt Tüketim Değerleri

  VW grubundaki Eu6 1.6tdi'larda (Golf ve Leon) 0.4-0.5'lerde. Forumda bir arkadaş da 0.4-0.5 dedi, arabamın motorunda bir sorun mu var onu anlamaya çalışıyorum.
 14. İbrahim Dikmen

  Focus 3 1.5 Tdci Powershift Yakıt Tüketim Değerleri

  D ve N deyken sicak motorlar anlik tuketiminiz ne durumda? Benim aracinda 0.7 ve 0.6lt/h, bana biraz yuksek geliyor bu degerler.
 15. İbrahim Dikmen

  Sabit Devirde Giderken Tekleme

  hata kodu okutursanız daha sağlıklı olur. Bunun olmasının birçok sebebi var: -MAP sensörü kirlenmiştir -MAF sensörü kirlenmiştir -EGR valfi aşırı kurum bağladığı için tam kapanmıyordur -EGR valfi aşırı kurum bağladığı için yavaş çalışıyordur -Enjektörler kirlenmiştir vs. EGR valfinin tam kapanıp kapanmadığını anlamak için ufak bir test: En üst viteste hafif rampada 1250-1500rpm arası dip gaz yapıp bekleyin. Valf tam kapanmıyorsa salınım hissedebilirsiniz.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.