Jump to content

'Yola Focusla'tıkla yazmaya başla

Fotoğraf yarışması için tıklayınız

İbrahim Dikmen

Üye
 • Toplam İleti

  37
 • Katılım

 • Son ziyaret

Toplam Beğeni

18 Poor

İbrahim Dikmen Hakkında

 • Yaş 27
 • Derece
  Ambiante

Profil Bilgileri

 • Yaş 27
 • Şehir:
  İstanbul
 • Arabam:
  '15 Focus 1.5TDCI PWS TrX
 • Meslek:
  Mühendis
 • Cinsiyet:
  Bay
 1. 3000 Devri Geçmeme Sorunu

  OBD2 üzerinden bluetooth ile bağlanabiliyorsanız MAF ve MAP sensörlerinin değerlerini kontrol etmenizi tavsiye ederim. Sabit gaz ve hız ile gidilirken salınım vs. gözlemliyorsanız sensör değişimi ya da kablo kontrolü/onarımına yönelebilirsiniz. Yazılımda bu iki sensör değerlerinin birbirlerine göre karşılaştırması yapılıyor, ikisi arasında beklenmedik bir uyumsuzluk gözlenirse hata alabilirsiniz.. Bu durumda aldığınız hataya göre motor koruma moduna geçebilir..
 2. 3000 Devri Geçmeme Sorunu

  3000 deviri geçmediği durumlarda: -Hava sıcaklığı kaç derecenin üzerinde? -Araç duman atıyor mu? -3000 devir altında motordan tork alabiliyor musunuz? -1500devirde gaza yüklendiğinizde araçta bir silkeleme vs. oluyor mu?
 3. Motorinde Biodizel Uygulaması Başlamış

  yeni nesil dizel motorların da emisyon sertifikasyonu sırasında belli oranda (%5-7) bio-yakıt karışımlı motorin ile aynı performansı sağladığını gösterebilmesi gerekiyor. ayrıca yakıt sistemi tasarlayan firmalar da (bosch, delphi, continental vs.) ürünlerini bio-yakıt karışımları ile test ediyorlar.
 4. Sürekli Bir Halde Patlayan Turbo Hortumu

  1- kelepçenin kenarlarında keskinlik olmadığına dikkat edin 2- orjinal hortum kullandığınızdan emin olun 3- kelepçenin sıkma torkunu spesifikasyonlara uygun miktarda sıkın, ne az ne fazla..
 5. Sürekli Bir Halde Patlayan Turbo Hortumu

  patlama nasıl oluyor, hortum mu yırtılıyor? yoksa kelepçe mi atıyor? orada vakum olduğu için kelepçe atması normal değil ama kelepçe fazla sıkıldıysa ya da deforme olduysa hortum yırtılabilir.
 6. Dün Focus Aldım 8.000 TL Hgs Borcu Çıktı!

  Benzer durumu yaşadım. Sıfır araç aldım ve HGS etiketi aldım yapı kredi bankasından. Sistemden bakınca bir önceki seneye ait HGS borcu çıktı plakama kayıtlı. HGS'yi aradığımda o borcun beni bağlamadığını, sorun olmayacağını söylediler. HGS'yi arayıp teyit ettirebilirsiniz.
 7. Yokuş Aşağı Boş Yok ! Peki Düşük Vites mi Yüksek Vites mi ?

  Doğru devir ve vites, boş yere sizi hızlandırıp fren yapmanızı gerektirmeyen ya da boş yere sizi yavaşlatıp gaza basmanızı gerektirmeyen devir ve vitestir. Redline'ın altında kalırsanız motor ile ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız. Misal, avrasya tünelinde inerken 4. viteste bırakıyorum aracı, 70km/h ile iniyor, 1-2 kere hafif fren yapmam yetiyor. Dilovası'na inerken en yüksek viteste iniyorum, yine de araç yavaşlamasın diye ara ara hafifçe gaza basmam gerekiyor.
 8. Focus 3 1.5 Tdci Powershift Yakıt Tüketim Değerleri

  Rolanti konusunda inanabilirim
 9. Egzoz Basıncı, Tertibat Ve Boru Çapı

  Egzoz çapının büyüklüğü back-pressure denen, egzoz geri basıncını etkiler. Egzoz geri basıncı yüksek olursa, egzoz zamanında silindir içinde yanmış gazların bir kısmı kalır, emme zamanında silindir hacmi kadar temiz hava alınamaz ve verim düşer. Bu sebeple egzoz basıncını düşük tutmak performansı iyileştirir. Tabiki performans iyileşirken bazı şeyler kötüleşiyor: -Bunlardan ilki, artan egzoz çapına karşılık düşen egzoz geri basıncı sebebiyle silindire maksimum miktarda temiz hava alınması sonucunda silindir içerisindeki hava kütlesi artar (sıcak egzoz gazının yoğunluğu, temiz soğuk havadan daha azdır) ve silindir içi basınçların limitlerin üzerine çıkmasına sebep olur. Motoru kırmak istemezsiniz. -İkincisi, FSI tarzı fakir yakıt/hava karışımı ile çalışan motorlarda silindir içerisinde bir miktar egzoz gazının kalması istenir ki emisyonlar düşsün. Egzoz çapı artarsa istenen miktarda egzoz silindir içinde kalmaz ve emisyonlar artar. -Üçüncüsü, EGR'lı dizel motorlarda EGR gazının emme manifolduna doğru akabilmesi için yüksek egzoz basıncına ihtiyaç duyulur. Eğer egzoz geri basıncı düşerse egzoz'dan emme manifolduna değil, tam tersi yönde akış oluşacağı için EGR valfi kapanır ve emisyonlar artar. Turbolu motorlarda denkleme turbonun verimli çalıştığı aralıklar dışına çıkacağı da dahil oluyor.
 10. Focus 3 1.5 Tdci Powershift Yakıt Tüketim Değerleri

  VW grubundaki Eu6 1.6tdi'larda (Golf ve Leon) 0.4-0.5'lerde. Forumda bir arkadaş da 0.4-0.5 dedi, arabamın motorunda bir sorun mu var onu anlamaya çalışıyorum.
 11. Focus 3 1.5 Tdci Powershift Yakıt Tüketim Değerleri

  D ve N deyken sicak motorlar anlik tuketiminiz ne durumda? Benim aracinda 0.7 ve 0.6lt/h, bana biraz yuksek geliyor bu degerler.
 12. Sabit Devirde Giderken Tekleme

  hata kodu okutursanız daha sağlıklı olur. Bunun olmasının birçok sebebi var: -MAP sensörü kirlenmiştir -MAF sensörü kirlenmiştir -EGR valfi aşırı kurum bağladığı için tam kapanmıyordur -EGR valfi aşırı kurum bağladığı için yavaş çalışıyordur -Enjektörler kirlenmiştir vs. EGR valfinin tam kapanıp kapanmadığını anlamak için ufak bir test: En üst viteste hafif rampada 1250-1500rpm arası dip gaz yapıp bekleyin. Valf tam kapanmıyorsa salınım hissedebilirsiniz.
 13. Question Oil Catch Can/Tank / Yağ Buharı Haznesi

  olay şu: turbo dizel motorlarda yüksek silindir içi basınç sebebiyle, her ne kadar segmanlar olsa da, yanma odasındaki gazın bir kısmı crankcase denen bölgeye, yani kartere kaçar. Şimdi oranın kapalı bir ortam olduğunu düşünün, crankcase ne kadar basınca dayanabilir? Bunun tahliye edilmesi gerekiyor. Tahliye etmek içinse sistem şudur: crankcase'deki yağ buharı kam milinin olduğu kafa kısmına doğru yükselir. Burada bulunan cam-cover üzerinde araçtan araca değişen bir filtre sistemi vardır. Bu filtre sistemi, en basit anlatımla, yağ buharını yoğuşturur, yoğuşan yağ aşağıya doğru damlar, geri kalan gazlar ise filtreden geçer. Şimdi bu gazları dışarıya salmak da doğru değil, sonuçta silindir içindeki yanma ürünü bunları Bu sebeple bu gazları bir şekilde tahliye etmemiz ve dönüştürmemiz lazım. Bu sebeple bu gazı turbo'nun kompresör giriş tarafına, yani emişin olduğu tarafa veriyorlar. Böylece bu yanma ürünleri tekrar motora besleniyor. Her araçta o kadar büyük birşey olması gerekmiyor, binek araçlarda genelde camcover'a entegre basit bir filtre oluyor. bu filtreden de çok ince bir hortum çıkıyor.
 14. Dizel Otomatik ve Stop-Start Özelliği.

  Demekki 30 saniye içinde motorunuz 15-20 derece sıcaklığa ulaşıyor. Motor su sıcaklığı göstergesinden 60 derecenin altını takip edemeyeceğiniz için, piyasada kolayca bulabileceğiniz OBD2 bluetooth aparatlarından kullanıp telefonunuzdan motor su sıcaklığını takip edebilirsiniz. edit: Önceki mesajlarda bir arkadaş ford blog'undan bir yazı paylaşmış, orda da "Motor soğutma suyunun çalışma sıcaklığına ulaşması" diye bir ön koşul var, benim bahsettiğim konu oluyor kendisi.. https://blog.ford.com.tr/ford-teknolojileri-otomatik-start-stop-sistemi/
 15. Dizel Otomatik ve Stop-Start Özelliği.

  tercih meselesi. cok defansif bir sistem ford'daki, örnek olarak bir çok firmada start-stop aktif ve motor durmuş iken direksiyonu çevirmeye çalıştığınızda motor tekrar çalışıyor. ne yazıkki bu sistem ford'da deaktive durumda.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Kurallarını kabul etmiş olursunuz.