Jump to content

İbrahim Dikmen

Üye
 • Toplam İleti

  25
 • Katılım

 • Son ziyaret

Toplam Beğeni

15 Poor

İbrahim Dikmen Hakkında

 • Yaş 27
 • Derece
  Ambiante

Profil Bilgileri

 • Yaş 27
 • Şehir:
  İstanbul
 • Arabam:
  '15 Focus 1.5TDCI PWS TrX
 • Meslek:
  Mühendis
 • Cinsiyet:
  Bay
 1. Sabit Devirde Giderken Tekleme

  hata kodu okutursanız daha sağlıklı olur. Bunun olmasının birçok sebebi var: -MAP sensörü kirlenmiştir -MAF sensörü kirlenmiştir -EGR valfi aşırı kurum bağladığı için tam kapanmıyordur -EGR valfi aşırı kurum bağladığı için yavaş çalışıyordur -Enjektörler kirlenmiştir vs. EGR valfinin tam kapanıp kapanmadığını anlamak için ufak bir test: En üst viteste hafif rampada 1250-1500rpm arası dip gaz yapıp bekleyin. Valf tam kapanmıyorsa salınım hissedebilirsiniz.
 2. Question Oil Catch Can/Tank / Yağ Buharı Haznesi

  olay şu: turbo dizel motorlarda yüksek silindir içi basınç sebebiyle, her ne kadar segmanlar olsa da, yanma odasındaki gazın bir kısmı crankcase denen bölgeye, yani kartere kaçar. Şimdi oranın kapalı bir ortam olduğunu düşünün, crankcase ne kadar basınca dayanabilir? Bunun tahliye edilmesi gerekiyor. Tahliye etmek içinse sistem şudur: crankcase'deki yağ buharı kam milinin olduğu kafa kısmına doğru yükselir. Burada bulunan cam-cover üzerinde araçtan araca değişen bir filtre sistemi vardır. Bu filtre sistemi, en basit anlatımla, yağ buharını yoğuşturur, yoğuşan yağ aşağıya doğru damlar, geri kalan gazlar ise filtreden geçer. Şimdi bu gazları dışarıya salmak da doğru değil, sonuçta silindir içindeki yanma ürünü bunları Bu sebeple bu gazları bir şekilde tahliye etmemiz ve dönüştürmemiz lazım. Bu sebeple bu gazı turbo'nun kompresör giriş tarafına, yani emişin olduğu tarafa veriyorlar. Böylece bu yanma ürünleri tekrar motora besleniyor. Her araçta o kadar büyük birşey olması gerekmiyor, binek araçlarda genelde camcover'a entegre basit bir filtre oluyor. bu filtreden de çok ince bir hortum çıkıyor.
 3. Dizel Otomatik ve Stop-Start Özelliği.

  Demekki 30 saniye içinde motorunuz 15-20 derece sıcaklığa ulaşıyor. Motor su sıcaklığı göstergesinden 60 derecenin altını takip edemeyeceğiniz için, piyasada kolayca bulabileceğiniz OBD2 bluetooth aparatlarından kullanıp telefonunuzdan motor su sıcaklığını takip edebilirsiniz. edit: Önceki mesajlarda bir arkadaş ford blog'undan bir yazı paylaşmış, orda da "Motor soğutma suyunun çalışma sıcaklığına ulaşması" diye bir ön koşul var, benim bahsettiğim konu oluyor kendisi.. https://blog.ford.com.tr/ford-teknolojileri-otomatik-start-stop-sistemi/
 4. Dizel Otomatik ve Stop-Start Özelliği.

  tercih meselesi. cok defansif bir sistem ford'daki, örnek olarak bir çok firmada start-stop aktif ve motor durmuş iken direksiyonu çevirmeye çalıştığınızda motor tekrar çalışıyor. ne yazıkki bu sistem ford'da deaktive durumda.
 5. Dizel Otomatik ve Stop-Start Özelliği.

  Start-stop, NEDC testlerinde yakıt tüketimini düşük göstermek için icat edilmiş bir sistem. 1180 saniye süren NEDC testinin 267 saniyesi rölantide beklemekle geçiyor. Otomobil firmaları bir zaman sonra yakıt tüketimini düşürmek için çok para harcamaya başlayınca akü ve alternatöre yatırım yapmayı daha akıllıca buldular Emisyon açısından yararı ise şu oldu: 1-Rölantide egzoz sistemindeki katalistleri efektif çalışma sıcaklıklarına getirmek uzun sürüyor. Haliyle, rölantide beklerken salınan gazlar hiçbir indirgemeye maruz kalmadan egzozdan çıkıyor. NEDC'nin "şehir içi" diye bilinen edilen kısmında bu durumdan kaçınmak için motoru durdurmak, egzozu ısıtmak için ise aracın hareket ettiği ve motora daha fazla yük bindiği süreleri kullanmak daha mantıklı. 2-NEDC'nin "şehir dışı" diye bilinen kısmında ise katalistler efektif çalışma sıcaklığına ulaşmış oluyor, motor kalibrasyonu da "ısıtma" modundan "verim" moduna geçiyor. Bu moda geçince yanma daha verimli olduğu için egzoz sıcaklıkları düşünüyor. Bu noktada motoru rölantide çalışır vaziyette bekletmek bu sefer de katalistleri soğutmuş oluyor, yani efektik çalışmaktan uzaklaştırıyor. Bu sebeple bu noktada da motoru durdurmak emisyon açısından mantıklı. Bu arada, Start-Stop sistemi aktif iken, motor su sıcaklığı belli bir sıcaklığa ulaşmadan (15-20 derece) sistem devreye girmeyecek şekilde kalibre edilir. VAG yine çakallık yapmış olabilir, denk gelmedim onda 15 derece altına Turbo konusunda da korkmayın o kadar, normal kullanımda turbo limitlere kadar ısınmıyor. Sıcak havada, uzun yoldan dönüşte ya da aracı yüklü kullandıktan sonra motoru durdurmadan 30sn bekleseniz yeterli. Focus 1.5tdci PWS için, bence start-stop çalışma şeklini sevmiyorum. Araç tam durduktan 3sn sonra motor stop ediyor. Ayrıca motor çalıştıktan 1-2 saniye sonra kavrama gerçekleşiyor. 1.6tdi dsg Golf'te 5km/h altına düşünce motoru durduruyor, ayağı gazdan çekince direk kavrama yapıyor, daha atak.
 6. Tamamen Yeni Motor Tanıtıldı; 2.0 Dizel Ecoblue (1.5 de geldi)

  Listede o da var. Amaç DW10 serisi 2 litre motorlar ile Puma motor ailesini birleştirmek, Focus, Mondeo, S-Max, Kuga, Transit ailesi ve Ranger'larda tek motor kullanmak.
 7. Araçlarda Motor Saati Var Mıdır?

  ECU motorun çalışma süresini hafızada tutar. Ama bu zamanı OBD soketinden bağlanarak servis vs. göremez. Dizel motorlar için konuşuyorum, yağ 2 sebepten kirlenir: 1-Dizel motorlar, benzinli motorlara göre daha yüksek silindir içi basınçlarla çalıştıkları için yanma odasından crankcase denen, yağın bulunduğu ortama daha fazla egzoz gazı kaçar (bkz. crankcase pressure). Bu da yağı kirletir ve özelliğinin kaybolmasına sebep olur. 2-DPF'li dizel motorlarda regeneration yapılırken silindir içine, yanma zamanının sonunda bir miktar yakıt atılır, bu yakıtın yanmayıp silindir duvarına yapışma ihtimali yüksektir. Her çevrimde silindir duvarından yine crankcase'e doğru yakıt süzülebilir. Bu durumda zamanda yağdaki yakıt miktarı artacağı için yağ incelir. İstemeyiz Bu sebeple dizellerde erken yağ değişiminin yararı vardır. Ama mühendisler herkes gereksiz yere 5bin'de bir yağ değiştirmesin diye, marketteki rakiplerin durumunu ve müşteri isteklerini de göz önüne alarak: 1-Motor tasarımında parçalarını bu duruma göre seçerler 2-Kullanılacak yağı bu duruma göre belirlerler 3-Testlerini yapar, güvenlik faktörünü de hesaba katıp servis aralığı belirlerler 15k dendiyse, 15k'yı geçirmeyin. Daha kısa sürede değiştirmek sizin bütçenizin ve keyfinizin bileceği iş
 8. Hız Sabitleme Rampalarda Motoru Zorluyor Olabilir Mi??

  cc'da motorun fazla performans veriyormuş gibi hissettirmesinin 2 sebebi var: 1- cc kalibrasyonuna özen gösterilmemiştir ya da cc tork kontrolü agresif tutulmuştur, 2- drivability, yani sürüş hissiyatı, kalibrasyonu pedal hareketleri için, yani cc kullanılmadığı durumlarda, daha yumuşaktır.
 9. Tamamen Yeni Motor Tanıtıldı; 2.0 Dizel Ecoblue (1.5 de geldi)

  binek için çift turbolusu çalışılıyor şu anda. sorumluluk tr'de.
 10. Focus 3.5 Usb ile Spotify Kullanımı (android)

  İlk bahsettiğiniz kitten aldım hocam, gayet güzel çalışıyor Çok teşekkürler
 11. Focus 3.5 Usb ile Spotify Kullanımı (android)

  teşekkürler, önerdiğiniz bir ürün var mı bluetooth aux aparatı için?
 12. Focus 3.5 Usb ile Spotify Kullanımı (android)

  Selamlar, Focus Trend-x aracımda bluetooth olmadığı için USB bellek'ten müzik dinliyorum. Yalnız Android işletim sistemli telefonumu USB üzerinden bağladığımda Spotify ile müzik dinleyemiyorum. Bu konuda benzer bir sorun yaşayan var mı? Ayrıca, bu normal bir durum ise, USB Bluetooth cihazı kullanarak Spotify'dan müzik dinlemem mümkün mü? Benzer bir başlık açılmış ama iphone ile ilgili. USB'den iphone bağladığım zaman herhangi bir problem yaşanmıyor.
 13. Tamamen Yeni Motor Tanıtıldı; 2.0 Dizel Ecoblue (1.5 de geldi)

  105-130-170 tek, 240 çift turbo
 14. Focus 3 1.5 Tdci Powershift Yakıt Tüketim Değerleri

  Istanbul-abant-eskisehir-istanbul ortalamasi 4.4lt/100km 826km, 70km/h ortalama hiz Sakin abanttan eskisehire eski yoldan gitmeye calismayin, off road ve rally yapiyorsunuz.. Ortalama tuketimi 0.5 litre yukseltti.
 15. Focus 3 1.5 Tdci Powershift Yakıt Tüketim Değerleri

  1.5 tdi powershift, 2200km'de ilk günden beri 0'lamadım, şehir içi ağırlıklı, karma kullanımda 5.5 rodaj sonrası, yaklaşık 700km'nin şehir içi ortalaması 6

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Kurallarını kabul etmiş olursunuz.