Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 1

1.0 Ecoboost Yağ Seviyesi Ve Motorda Değişmesi Gereken Hortum

Muhammed Keser

Soru

Dün aracımın yağ seviyesi kontrol ettirmek için Manisa Özkanlar servisine uğradım bakıma daha 7 bin km olmasına karşın yağ seviye çubuğunda yağ en alt cizgideydi ekleme yapıldı ve bin km sonra tekrar kontrol ediceklerini söylediler.

Bunun yanında resimdeki hortumun değişmesi gerektiğini söylediler motor sıcaklığıyla zamanla çatlama yapabilir önlem olarak garantiden değiştirildi sizlerin bunun hakkında bir bilgisi varmı.

Değişen hortumu kırmızı çizgiyle işaretledim.

Eski hortum

eHiting.thumb.jpg.9064dc5d563280134496b0

Yeni hortum

Yeni Hortum kauçuk eskisi daha sertti.

0jpmYhw.thumb.jpg.50a3579221f47b268957cb

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Eyvallah Ümit. Su bitmiş. Hararet yapmadı motor. Kaputu öylesine açtım bayağıdır acmiyordum. Iyi ki kontrol etmişim. Sıcaklık göstergesi ortadaydı hep... yol yardımı aradım bekliyorum artık...

Bu konuyu görmesem kontrol etmezdim... keske misafirlige gelmeden önce evin orda baksaydim...

Ahmet'im geçmiş olsun,
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Öncelikle geçmiş olsun felaket tellallığından değil ama hortum çatlamasından dolayı olan motor arızalarında hareret göstergesininde motorda oluşan yüksek ısıyı göstermediğini okumuştum bu yüzden motoru kontrol ettirirseniz bence iyi olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

@Muhammed Keser, resimler için teşekkürler. 

Daha önce başka bir konuda bundan bahsetmiştim ve 1.0 EB motorlar için risk olduğunu ancak henüz TSB yayınlanmadığını yazmıştım.

Demek ki yayınlanmış.

Tüm 1.0 EB sahiplerinin değişim talebi ile yetkili servislere müracaatını öneririm. 

Çok masum bir parça çok ciddi hasar nedeni olabilir. 

@Ahmet A., geçmiş olsun, çok şanslıymışsın.

Isı göstergesi kısa bir süre yükselip sonra dibe düşüyor. 

Motora bir şey olmamıştır, havalar yeterince serin... :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

yağ seviyesi araştırılması gereken bir durum. maşallah bende gram eksiltme olmuyor, hadi abartı olsun, 2 mm falan eksilme belki olmuştur, 11.000 km de.. çubuktaki üst çentikle alt çentik arası yaklaşık 0.8 litre

arabyı sıfır alıp ilk km lerde aşırı gaz vererek vites değiştirdiğiniz oldu mu, zorlayıp 4000 devir üstü vb..1 den 2 ye, 2 den 3 e hep 4-5 bin devir.. sekmanlar zarar görmüş olmasın.

Eyvallah Ümit. Su bitmiş. Hararet yapmadı motor. Kaputu öylesine açtım bayağıdır acmiyordum. Iyi ki kontrol etmişim. Sıcaklık göstergesi ortadaydı hep... yol yardımı aradım bekliyorum artık...
Bu konuyu görmesem kontrol etmezdim... keske misafirlige gelmeden önce evin orda baksaydim...

valla kardeş sende suç yok;

hergün her an bakılmazki, tüm focusları geri çağırıp değiştirmeliler..

akşam bakarız sağlam, sabah giderken bomlayabilir. yarın ilk işim bakacağım.. hortumun cinsine..arkadaşın resimdeki hortumlarla kıyaslayacağım..

su seviyesi ikazı yok mu? hadi harareti göstermiyor da..

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

su seviyesi ikazı yok mu? hadi harareti göstermiyor da..

Araçta hiçbir uyarı yada anormallik vs. olmadı. 

Hatta durumu farkettikten sonra tekrar kontağı yarım açtım hararet göstergesine bakmak için. Ortadaydı...

Yani herşey normal görünüyordu... 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Dün aracımın yağ seviyesi kontrol ettirmek için Manisa Özkanlar servisine uğradım bakıma daha 7 bin km olmasına karşın yağ seviye çubuğunda yağ en alt cizgideydi ekleme yapıldı ve bin km sonra tekrar kontrol ediceklerini söylediler.

Bunun yanında resimdeki hortumun değişmesi gerektiğini söylediler motor sıcaklığıyla zamanla çatlama yapabilir önlem olarak garantiden değiştirildi sizlerin bunun hakkında bir bilgisi varmı.

Değişen hortumu kırmızı çizgiyle işaretledim.

Şanslısınız ki servis sizi uyarmış ve değişimini yapmış. Bu parça sorunlu bir parça ve değişmesi gerekiyor.

Buyrun taze taze... catlamis hortum...

Aynı durum benimde başıma geldi. Ağostos ayında, antalya tarafına tatile gidecektim. Allahtan düzenli olarak kontrol ederim, yağını suyunu. Kaputu bir kaldırdım ki, motor su haznesi bomboş. Eğer bakmadan, yola çıksaydım köroğlu belinde muhtemelen, motoru yakardık.

Benim kızdığım nokta işin sorumsuzluk tarafı. Gelen usta bu parçanın sorunlu olduğunu ve değişmesi gerektiğini söyledi. Yani servisler bundan haberdar ve durumu biliyorlar. O zaman araç yeni bakıma gitmişti. Neden değiştirmiyorsunuz?. Bu konularda anlayamıyorum, firmaları...

Kaan Zaim tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Şimdi aradı servis. Hortum elimizde yok Perşembeye ancak gelir dediler. Sıkıştırdım biraz tekrar bakıp dönecekler  :kızgın:

Peki yeni takılan hortum Muhammed'in paylaştığı gibi mi? Eskisinin aynısı değildir heralde....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Şimdi aradı servis. Hortum elimizde yok Perşembeye ancak gelir dediler. Sıkıştırdım biraz tekrar bakıp dönecekler  :kızgın:

Peki yeni takılan hortum Muhammed'in paylaştığı gibi mi? Eskisinin aynısı değildir heralde....

evet, muhammed bey'in paylaştığı resimdeki ile aynı hortum. Yenisi, bayağı kalın ve sağlam bir hortum. Benimkini hazne ile beraber değiştirmişlerdi. Parça yoktu, istanbuldan istediler. Ertesi gün gelmişti. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Az evvel ben de kontrol ettim. Son bakımda max çizgisinin üstünde olan seviye min altına düşmüş. Su akıtan biryer göremedim. Suyunu tamamlasam sorun olmaz sanırım. Su azaltıyormu kontrol edip gerekirse servise gidiyim diyorum.

fe149798210c206dfd9f6eab40fdb0f8.jpg

872de33b1076dcf1621c32fb594bcad2.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

@Doğan Kurban,

senin hortum ahmetin hortumundan farklı abi düzeltilmiş görünüyor

11/23/2014 - 14:16 tarihinde, Muhammed Keser yazdı:

Eski hortum

eHiting.jpg

Yeni hortum

Yeni Hortum kauçuk eskisi daha sertti.

11/23/2014 - 16:53 tarihinde, Ahmet A. yazdı:

Buyrun taze taze... catlamis hortum...
6ffbaaf31e45f3716d4c907b935f5f9f.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Az evvel ben de kontrol ettim. Son bakımda max çizgisinin üstünde olan seviye min altına düşmüş. Su akıtan biryer göremedim. Suyunu tamamlasam sorun olmaz sanırım. Su azaltıyormu kontrol edip gerekirse servise gidiyim diyorum.

resimden gördüğüm kadarı ile sizin hortumunuz zaten değişmiş. Bizim yeniler ile aynı :). Motor soğutma suyunun normal şartlarda azalmaması gerekiyor. Bence, müsait zamanınız var ise, servise gidin. Araç için açılan kayıt formuna, "son bakımda normal seviyede olan motor soğutma suyunun, min seviyesinin altına düşmesi sebebi ile, gerekli kontrollerin yapılmasını istiyorum" şeklinde açıklamanızı yazdırın. İleride başka bir durum olur ise, garanti işlemlerinde sıkıntı yaşama ihtimaliniz azalır. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Hortum sanırım orj ile geldi. Hiç değişmedi yada bana değişsede bişey demediler. Suyun azalmasını daha öncede farkettim ama hiç tehlikeli boyutta azalmamıştı. Neyse servise cumartesi gideyim bakalım ne diyecekler.

Şimdi dikkatimi çeken birşey daha var. Depo kapağının kendisinde ve iç kısmındaki sanırım kireç olsa gerek beyaz tortular var.

605cbca66576c427c09a651b86d73aff.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.