Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Çift Bölgeli Klima Sıcaklık Sorunu

Kaan Zaim

Soru

Merhaba Arkadaşlar,

Aracım 2012 1.0 ecoboost titanium. Çift bölgeli kilima sistemi mevcut. 2 gündür sol ve sağ taraflardaki sıcaklıklarda dengesizlik oluyor. Örneğin her iki tarafta 26,5 derecede iken sol taraftaki havalındırmalara elinizi yaklaştırdığınızda sıcaklığı bariz şekilde hissedebiliyorsunuz. Fakat sağ taraftaki havalandırmaya elinizi yaklaştırdığınızda ılık bir hava geliyor. Ayrıca sol taraftan fan daha kuvvetli hava veriyor. Sağ taraftan gelen hava akışı sola göre bariz derecede daha az.

Konuyu bayağı bir araştırdım fakat böyle bir sorunu yaşayan olmamış sanırım. Tabiki konuyu en iyi çözecek yer yetkili servistir. Biraz sonra arayıp servisten randevu isteyeceğim. Eğer böyle bir sorun yaşayan veya konu ile ilgili tahmini olan arkadaşlar var ise önerilerini almak istiyorum. Çünkü servis muhtemelen sorunu tespit edebilmek için, on göğüsü sökmeye başlayacak. Belki bu durumun önüne geçebilirim :).

Az önce servis ile görüştüm, aracın 45.000 bakımında polen filitresi değişmemişti. Polen filitresi yüzünden bu sorun olabiliyor dediler. Cumartesi günü filitre değiştirilecek. Detayları buradan paylaşmaya devam edeceğim. Umarım sorun bu kadar basittir. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Benim aracın göğüste kabarmalar olduğu için araba daha dört aylıkken garantiden tüm göğüs değişti. Ankara Oto Koç' ta (Eskişehir yolunda )yapıldı. Servis danışmanı Muzaffer bey ilgilenmişti. Iki ayı geçti ve bir sorun yok. Fabrikadan geldiği gibi. Memnunum.( maşallah diyelim... )

evet orayı biliyorum. Zaten bu sorun için gittiğimde sıcak hava akışını sağlayan motorlardan birini onlar değiştirmişlerdi. bekelrken içeride görmüştüm 2 tane focusun ön göğsünü değiştiriyorlardı. ya oto koç ya da tan otodan birine gidicez artık.

Bencede gidin. Hiç olmazsa doğru dürüst iş yapıyorlar. Girişte sağdaki ilk masada Fatih e selamımı söyleyin.

tanıyorum :). benim servis danışmanımda o :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhaba Arkadaşlar,

Dün ankarada hava çok güzeldi. Sıcaklıkta 29 derece olunca kilimayı açtım. Ben gayet rahat bir şekilde serinlemeye başlarken, yanımda oturan eşimin yüzü kızarmaya başladı :). Hatta camı falan açtı :). İçimden bir ses dediki bu işin gidişatı kötü, çözüldü denilen sorun belli ki çözülemedi. Elimi sağ tarafın kanallarına doğru uzatınca cayır cayır sıcak havanın geldiğini fark ettim. Benim tarafım buz gibi, sağ taraf sıcak. Hiç düşünmeden Tan otoya gittim, fatih bey'e verdim anahtarı. Artık neresini söküyasanız sökün, komple göğsü mü indirirsiniz, kilima sistemini mi sökersiniz, kalorifer peteğini mi açarsınız ben karışmıyorum dedim. Yeterki düzeltin geri verin bana araba mı :). Adım adım sürecin detaylarını buradan paylaşmaya devam edeceğim. En azından benzer sorunu yaşayanlar için fikir olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhaba Arkadaşlar,

Dün ankarada hava çok güzeldi. Sıcaklıkta 29 derece olunca kilimayı açtım. Ben gayet rahat bir şekilde serinlemeye başlarken, yanımda oturan eşimin yüzü kızarmaya başladı :). Hatta camı falan açtı :). İçimden bir ses dediki bu işin gidişatı kötü, çözüldü denilen sorun belli ki çözülemedi. Elimi sağ tarafın kanallarına doğru uzatınca cayır cayır sıcak havanın geldiğini fark ettim. Benim tarafım buz gibi, sağ taraf sıcak. Hiç düşünmeden Tan otoya gittim, fatih bey'e verdim anahtarı. Artık neresini söküyasanız sökün, komple göğsü mü indirirsiniz, kilima sistemini mi sökersiniz, kalorifer peteğini mi açarsınız ben karışmıyorum dedim. Yeterki düzeltin geri verin bana araba mı :). Adım adım sürecin detaylarını buradan paylaşmaya devam edeceğim. En azından benzer sorunu yaşayanlar için fikir olur.

Fatih Bey e selamımı söyleyin girişte sağdaki masadaki Fatih değil mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

konya da göğsü sökülü 2 fiesta vardı kalorifer kutusu değişecek, parça nasıl diyeyim bebek koltukları kadar..

benim kloriferde kontağı açtığında vızz, vızz ediyor hadi bu normal ama 2-3 çalıştırmada bir gırc, guc edip duruyor.. 

trim ustası bakayım değiştirtiriz hocam diyor, bende hele dur bakalım dedim.. şimdi bu gırc ilerde artarak başa bela olur mu bilemiyorum..

bir göğsün sökülüp takılması, kocaman parça, garantiden sonra yapılsa herhalde 2 bin tl tutar..en az bir gün göğüs sökme takma..

sizin sorununuz çözülür merak etmeyin, focus ve özellikle fiesta da bu iş çok olduğundan ustalar tecrübelidir.. fiş ve kabloları güzelce sabitler ve sağa sola değecek yerleri bantlarlar ses-tıkırtı gelmez inşallah..

@Doğan Kurban,

doğna kardeş geriye dönük okudumda senin arabada kaloriferin geç ısınması normal, çünkü abidinpaşadan cebeci iniş, motor ısınamıyor ki..

ben eşimi bazı sabahlar işe bırakırım, 1-1.5 km tırmanma var, motor hemen 90 derece olur, ama onu işe bırakmazsam benim okul yolu düz 90 a varması için en az 3-3.5 km gidiyorum..dışarısı 5-10 derece diyelim

ama aracımız benim eski era benzinliye göre çok iyi ısınıyor, biladerdeki dizel focus ise ısınmak bilmiyor

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

konya da göğsü sökülü 2 fiesta vardı kalorifer kutusu değişecek, parça nasıl diyeyim bebek koltukları kadar..

benim kloriferde kontağı açtığında vızz, vızz ediyor hadi bu normal ama 2-3 çalıştırmada bir gırc, guc edip duruyor.. 

trim ustası bakayım değiştirtiriz hocam diyor, bende hele dur bakalım dedim.. şimdi bu gırc ilerde artarak başa bela olur mu bilemiyorum..

bir göğsün sökülüp takılması, kocaman parça, garantiden sonra yapılsa herhalde 2 bin tl tutar..en az bir gün göğüs sökme takma..

sizin sorununuz çözülür merak etmeyin, focus ve özellikle fiesta da bu iş çok olduğundan ustalar tecrübelidir.. fiş ve kabloları güzelce sabitler ve sağa sola değecek yerleri bantlarlar ses-tıkırtı gelmez inşallah..

@Doğan Kurban,

doğna kardeş geriye dönük okudumda senin arabada kaloriferin geç ısınması normal, çünkü abidinpaşadan cebeci iniş, motor ısınamıyor ki..

ben eşimi bazı sabahlar işe bırakırım, 1-1.5 km tırmanma var, motor hemen 90 derece olur, ama onu işe bırakmazsam benim okul yolu düz 90 a varması için en az 3-3.5 km gidiyorum..dışarısı 5-10 derece diyelim

ama aracımız benim eski era benzinliye göre çok iyi ısınıyor, biladerdeki dizel focus ise ısınmak bilmiyor

Eğer garantiniz devam ediyor ise yaptırın gitsin. Ben özellikle servis danışmanımı arayarak tıkıtıların gelmemesi için gerekli işlemlerin yapılmasını rica ettim. Bazen bozuk yollarda teybin olduğu yerlerden sesler geldiği oluyordu. Hazır komple sökmüşken, yalıtım adına yapılacak ne işlem var ise yapın dedim. İlgileneceklerini söylediler. Dediğiniz gibi, bu sorun başka araçlarda da olduğu için ustalar tecrübelidirler.

Kaan Zaim tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Araç o kadar kirli ise, çok iyiler diyemeyiz :) Sökme işlemi aslında onlar için sıradan bir iş. Balata değiştirmekten daha kolay bir işlem. İşini bilen adam yaparsa, bir şeyi kırması mümkün değil. Her şey gayet açık bir şekilde dokumanlarda da yazılı. Zaten genelde ya civata var ya da metal parçalı tırnaklar. Civatalı bağlantıya bir şey olmaz. Hatta gevşemiş civata falan varsa şimdi tekrardan sıkışmış, daha iyi olmuştur. Metal parçalı tırnaklar 3-4 defa söküp takmadan sonra bile en ufak esneme göstermiyor. Ama tabi pis çalışıp, zarar veren de yok değil. Olmadık yere metal tornavida ile dalıp trimi çizen, ters açıyla çekip tırnakları kıran, aşırı sıkıp civataya yalama yaptıran ustalar da var maalesef.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Konu birbuçuk yıllık ama aynı sorun bendede var eşimin melih klima çalışmıyor hayır çalışıyor ile başladı :) ve arabada garanti maranti yok özel bir klimacıya gittim tanıdıkdı yandın abi dedi çok iç açıdıydı... Varmı bu gibi sorunları yaşayan, yaptıran, tavsiye eden.
Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim aracımdada çift bölgeli klima mevcut aracı alalı 2 buçuk yıl oluyor. İki tarafında derecesini şoför tarafındaki ayar düğmesinden aynı anda komuta edemiyorum. İkisinin de sabit aynı derecede olmasını istiyorum. Örneğin 21derece sağ taraf 21 derece sol taraf .İlk aldığımda öyleydi. Umarım anlatabilmişimdir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
20 dakika önce, Osman Mollaoğlu yazdı:

Benim aracımdada çift bölgeli klima mevcut aracı alalı 2 buçuk yıl oluyor. İki tarafında derecesini şoför tarafındaki ayar düğmesinden aynı anda komuta edemiyorum. İkisinin de sabit aynı derecede olmasını istiyorum. Örneğin 21derece sağ taraf 21 derece sol taraf .İlk aldığımda öyleydi. Umarım anlatabilmişimdir.

Sağdaki tuşta galiba monoya basılı tutarsanız sağdakinden değiştirene kadar soldaki ikisinide değiştirir. 

Daha karışık anlatamazdım galiba :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.