Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 Tdci 60.000 Bakımı

Mertcan Çelik

Önerilen Mesajlar

Detaylı yazarsanız sevinirim sonrasında dediğiniz gibi yaptırırım bakımları boşa servise öpülmeye gerek yok dediğiniz gibi.

Bakın Otokoç'un sitesinden garanti bölümünden alıntıdır:

Ford Yetkili Servisleri dışında yaptıracağınız bakım ve onarımlarda eksiklik veya hata olursa, bu eksik, hatalı yapılan işin sonucunda yaşanabilecek arızaların araç garantisi kapsamına girmeyeceğini hatırlatırız. 

Bundan da anlaşılacağı gibi siz doğru parçalarla doğru bakımı yaptırırsanız garanti dışı kalma durumu olmaz, garanti dışı bırakabilmek için yanlış parçanın takılmış olması veya yanlış işçilik gerçekleştirilmiş olması ve bunun sonucu bir arızanın ortaya çıkmış olması lazım. Servis durumu Otosan'a bildirecek ve Otosan red etmesi halinde hukuki süreç başlayacaktır.

Aldığınız faturada parça numaraları bellidir, ayrıca parçalar da aracın üzerinde takılıdır.

İşçilik kusurları için de bilirkişi görüşüne başvurulur.

Sonuçta diyelim blokta fabrikanın kullandığı materyal hatasına bağlı çatlak oluştu Otosan bakımı özel serviste yapılmıştır bu nedenle garanti dışı kalır dediği anda soluğu mahkemede alır ve yukarıda yazılı olduğu gibi yanlış ürün veya yanlış işçilik söz konusu değilse davayı kazanırsınız.

Kaldı ki geçmişte yetkili serviste bakımı yapılmış araçlarda bile üretim hatalarını kullanıcı hatası olarak göstermeye çalışma örneklerine çokca rastlanmıştır.

Yani yetkili servis bir zorunluluk değil bir önermedir.

Bunun hukuki düzenlemesi de yapıldı ama belgesine ulaşamadım.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yetkili servis

1. en uygun yedek parçayı stokta bulundurmak,

2. aracı çok iyi tanıyan ustaları istihdam etmek,

3. sorunlu durumlarda merkezden bilgi akışı sağlama imkanı sağlamak,

4  düzenli ve disiplinli bir ortamda uygun zamanda uygun işi yapmak,

5. bütün bunların toplamı olarak da kullanıcıya güvenilir bir hizmet sunmak şartı ile tercih edilebilir.

Bunun ekstra bir bedeli de olabilir, ama özel servisin iki katı bedeli bu şartları bile yerine getiremeden talep etmesi halinde ancak avucunu yalar.

Hele ki güvenilir bir parça tedarikçiniz ve özel servisiniz varsa

Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben kendi parçacımdan orjinal parçaları 230 TL'ye alıp aynı bakımı 100 TL'ye yaptırabilirim, ampul de dahil.

Bahşiş dahil yarı fiyatına...

Üstelik herşey faturalı ve zamanlı olursa kimse garantiden çıkaramaz.

Akıllı olun, kendinizi öptürmeyin...

Bu madem böyleydi 15.000 için bile servis gitmek saçmalıktı abi. 600 tutunca öpüldük de 400 tutunca öpülmüyor muyduk sanki tüm bakımları böyle yapmamak için bir sebep yokken kendimizi öptürmüşüz 3 yıl boyunca o zaman...

Mertcanım bir 60bin bakım yaptırdın,herkesi servisten soğuttun yaw:): :):)) :))

Ben arabadan soğudum direkt.

Yetkili servis

1. en uygun yedek parçayı stokta bulundurmak,

2. aracı çok iyi tanıyan ustaları istihdam etmek,

3. sorunlu durumlarda merkezden bilgi akışı sağlama imkanı sağlamak,

4  düzenli ve disiplinli bir ortamda uygun zamanda uygun işi yapmak,

5. bütün bunların toplamı olarak da kullanıcıya güvenilir bir hizmet sunmak şartı ile tercih edilebilir.

Bunun ekstra bir bedeli de olabilir, ama özel servisin iki katı bedeli bu şartları bile yerine getiremeden talep etmesi halinde ancak avucunu yalar.

Hele ki güvenilir bir parça tedarikçiniz ve özel servisiniz varsa

1-sağlamıyor, çeki demiri sordum yoktu, arka çeki demiri kapağı da yoktu, yedek bijon anahtarı da yoktu,

2-sağlamıyor, anahtar kapağını bilde çıkartmayı bilmediklerine servet abi şahit. Far ampülü arızası için rastgele bilgisayara bağladılar sorunu çözemeden çözüldüğünü de iddaa ettiler aynı gün. Benim araç sapıttığında sorunun ne olduğuna dair en küçük bir fikirleri bile yoktu yazılım güncellemesi yapıldı geçti diye bakıyoruz olaya.

3- Belki sağlıyordur emin değilim. Beni Berkcan diye kaydetmeleri dışında denk gelmedim.

4-sağlamıyor. Yine servet abinin anahtar için gittiğimizde servis bölümünde birbirlerine 15 dakika kadar bağırıp çağırıp araya birileri girmese birbirlerine girme ihtimalleri yüksek insanlar bolluktaydı.

5-sağlamıyor. Gerekli parçaların listesini çıkartan adam sıcaklık sensörünün yeri gibi basit şeyleri bile bilmiyor, onun üzerindeki takım elbiseli abi aracın yeni yıkanmasından dolayı dış göstergenin -40 gösterebileceğini iddaa ediyor. Arabanın dışı yıkandı içeride sürücü konsolundaki tozlar duruyordu ki ön tampon altına kadar da su akmıştı, servisin olası ihtimallere yaptığı tahminlere ben bile bu bilgisizlikle güvenemiyorsam bunun sağlanmadığı açıktır.

Hatırlamadığım bir çok şey daha var da her servise gitmeden önce belirttiğim gibi garanti korkusu ile yetkili servise muhtacım zannediyordum, o da boş çıktı. 

Hadi geçmiş olsun 3 yıl 4 bakım boyunca sebepsiz ve gereksiz yere havaya 2 milyar, hadi yarısı olsun en az 1 milyar vermişim haberim yok.

Bunlardan birinde taktıkları hava filtresinin de markasız çıkması da bonus.

Hazır motorsiklet seminerinden de gelmişken yarın öbürsügün gidip a2 ehliyete başvurıyım ben, 4 tekerleklide ne afiyet, ne bütçe ne adrenalin kalmadı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem bey tesekkurler yorum icin. Malum 15bin bakimina 320tl verdim bu bakimi disarda gerceklestirseydim sanirim arada 50 lira oynamazdi diye dusunuyorum dolayisiyla gercekten fahis farklar olmadikca serviste yapilmasi dogru geliyor. 15bin bakimi icin 550 tl fiyat verende oldu 450 tl fiyat verende fakat 320 tl ye serviste yaptirildi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

biraz önce 45 bin bakımı için nazerden teklif aldım. 400-450 tl kdv dahil dediler dedim fren balataları değişmedi onlar ,için 800-850 tl kdv hariç (4 teker) Araçta düşük viteslerde vites geçişlerinde tekleme yapıyor dedim güncelleme bedava ama bişi dedi hatırlamıyorum o tıkandıysa temizlemesine 350 kdv hariç dedi bakalım ne yapacaz. kafam takılı kaldı. siz ne diyorsunuz fiyatlara

Şahin Doğan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

biraz önce 45 bin bakımı için nazerden teklif aldım. 400-450 tl kdv dahil dediler dedim fren balataları değişmedi onlar ,için 800-850 tl kdv hariç (4 teker) Araçta düşük viteslerde vites geçişlerinde tekleme yapıyor dedim güncelleme bedava ama bişi dedi hatırlamıyorum o tıkandıysa temizlemesine 350 kdv hariç dedi bakalım ne yapacaz. kafam takılı kaldı. siz ne diyorsunuz fiyatlara

Fren balatalarını dışarda değiştirin serviste değiştirmeyin. Temizlik dediğiniz karbon clean mi yoksa dpf temizliği mi ? Eğer dpf se fiyat pahalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fren balatalarını dışarda değiştirin serviste değiştirmeyin. Temizlik dediğiniz karbon clean mi yoksa dpf temizliği mi ? Eğer dpf se fiyat pahalı.

Dpf temizligi yuksek devirde kendisi yapiyordu sanirim araba 1 ay once 800 km yol yapti ve yuksek devir yuksek hizda tabi yanlista biliyor olabilirim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dpf temizligi yuksek devirde kendisi yapiyordu sanirim araba 1 ay once 800 km yol yapti ve yuksek devir yuksek hizda tabi yanlista biliyor olabilirim

Servisin de yaptığı bir işlem var würth marka bir spray var onu sıkıp temizliyorlar 110 lira mı neydi galiba. 350 lira carbon clean olması lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

peryodik bakımda yapılacak işçilik, servistede dışarıda da aynidir bir at bir deve değil, mesele yapılacak bakımda, orj ürün kullanılmasıdır. bunu sağlayacak güvenilir bir usta yeterli,  düzenli servise gitme nedenimiz tamamiyle, garanti süreci aslında

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Biraz araştırma bir kaç yere sordum sitemizin sponsoru erol otomotivden daha önceki mesajlarından ithal balatalar 310 tl yerlileri 190 (ön arka) özel bir ford servisiylede görüştüm bosch marka balatalar dahil + işçilik 230 tl dediler erol otomotiv den malzemeleri alıp dışarıdanda 70 tl işçiliğe bile versek yarısı etmiyor bu ne arkadaş ya aradaki farka bak :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.