Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

30 Kuruşluk Son Zamdan Sonra Lpg Halâ Mantıklı Mı?

Bedirhan Doğan

Önerilen Mesajlar

Değerli Focus-severler hepinize merhaba...

Öncelikle, konuyu yanlış yerde açtıysam bundan dolayı affınıza sığınıyorum.

Malumunuz 3 Aralık 2013 tarihi itibariyle LPG'ye 30 kuruş zam geldi ve benzin-lpg fiyatları bu oranda sabit olduğu sürece hesaplamalarıma göre tasarruf sadece %15 kadar. Sizce bunun için aracımıza kıyıp da LPG taktırmak mantıklı mı? Ben 2 ay önce taktırdım ve halen taksitlerini ödüyorum. Şimdi ben ödediğim takside mi yanayım, güzelim focusumun orjinalliğinin bozulduğuna mı yanayım.

Uzun yolda sabit 90 km/sa hızla (CC açık) aracım 5,5 lt/100 km tüketiyordu (yaklaşık 18 km/lt benzin). Şimdi ise aynı kullanımla 1 lt lpg ile 13,5 km yol alabiliyorum. Yaşadığım yerde (Muş) benzin 4,90 tl ve son zam ile LPG 3,10 tl oldu.

Buna göre:

100 TL ile 100 / 4.9 = 20,408 litre benzin alırsam;

20,408 * 18 = 367 km yol alırım.

Aynı yolu;

367 / 13,5 = 27,21 litre LPG ile alabilirim. Bunun fiyatı ise;

27,21 * 3,1 = 84,35 TL olur.

Yani aynı yol benzin ile 100 TL'ye, LPG ile 84,35 TL'ye alınıyor. Tasarruf oranı ortada.

Sizce bu orana değer mi arkadaşlar? Yoksa ben mi yanlış hesaplıyorum?

Hepinize teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Değerli Focus-severler hepinize merhaba...

Öncelikle, konuyu yanlış yerde açtıysam bundan dolayı affınıza sığınıyorum.

Malumunuz 3 Aralık 2013 tarihi itibariyle LPG'ye 30 kuruş zam geldi ve benzin-lpg fiyatları bu oranda sabit olduğu sürece hesaplamalarıma göre tasarruf sadece %15 kadar. Sizce bunun için aracımıza kıyıp da LPG taktırmak mantıklı mı? Ben 2 ay önce taktırdım ve halen taksitlerini ödüyorum. Şimdi ben ödediğim takside mi yanayım, güzelim focusumun orjinalliğinin bozulduğuna mı yanayım.

Uzun yolda sabit 90 km/sa hızla (CC açık) aracım 5,5 lt/100 km tüketiyordu (yaklaşık 18 km/lt benzin). Şimdi ise aynı kullanımla 1 lt lpg ile 13,5 km yol alabiliyorum. Yaşadığım yerde (Muş) benzin 4,90 tl ve son zam ile LPG 3,10 tl oldu.

Buna göre:

100 TL ile 100 / 4.9 = 20,408 litre benzin alırsam;

20,408 * 18 = 367 km yol alırım.

Aynı yolu;

367 / 13,5 = 27,21 litre LPG ile alabilirim. Bunun fiyatı ise;

27,21 * 3,1 = 84,35 TL olur.

Yani aynı yol benzin ile 100 TL'ye, LPG ile 84,35 TL'ye alınıyor. Tasarruf oranı ortada.

Sizce bu orana değer mi arkadaşlar? Yoksa ben mi yanlış hesaplıyorum?

Hepinize teşekkür ederim.

Eğer fiyatlar bu şekilde kalırsa lpg her ne kadar ekonomikliğini sürdürse de lpg ye katlanma avantajını kaydebedebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

focus için en güzel tercih 1.0 ecoboost şuan lpg li 1.6 focus  ile hemen hemen aynı yakıyor vergi avantajınıda unutmamak lazım..Ha dizele 10 bin lira fazla para veririm diyorsanızda dizel daha karlıdır ama 10 binlira fazla para vermeye değer mi orası tartışılır .

Tamda ciddi ciddi lpg ye geçmeyi kafaya koymuştum hatta bu hafta yapıyordumki zammı görünce erteledim ben izmirdeyim burada moil var benzini 4,58 den alıyorum erteledim biraz daha beklemedeyim

benzini bayağı ucuza alıyormuşun hocam peki gazda aynı şekilde ucuza değil mi ben mesela burda yeni zamla birlikte 2,79a alıyorum benzinliye göre 80-100 tl civarı tasarruflu oluyor tabi lpg yi 3.15tl ye alırsak bu oran daha da düşecektir ..eğer lpg yi de benzin gibi daha düşük fiyata alırsanız karlı olabilir ama 3tl den fazlaysa fiyat, pek aşırı bir kar olmaz yani pekte değmez taktırmaya ama önümüzdeki günlerde benzine mazota da zam gelirse piyasa nasıl olur ne değişir bilemeyiz , O yüzden yeni focus almayı düşünenlere benim tavsiyem 1.0 ecoboost  zaten lpg şu fiyattayken atmosferik focus alıp lpg taktırmakta ne kadar mantıklı bilemem

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sizin hesaplamalarınız, 1.6 ya göre..lpg li benzinli..1.0 alsanız lpg li focus tan bile az yakardınız. o %15 avantaj falan kalmazdı..

benim tüketim şu anda 6 litre, 1.6 ya lpg li binsem 9 litre gaz+%10 benzinle 30 krş yakardım.. kafa kafaya yani..

ancak b sınıfı hafif 1.4 motorlu lpg liler biraz daha ekonomik, ağır, c sınıfı, lpg li araçlarda lpg ekonomisi kalmadı bu yeni fiyatla.

benzin de zamlanır mı, dendiğine göre propan gazındaki artış buna sebep olmuş. petrol fiyatı artmadıkça veya kur, benzine zam gelmez,

ancak vergi bindirmeleri lazım.. bunuda yapsalar seçimden sonra yapmayı taahhüt ettikleri 40.000 öğretmen atamasının maaşını çıkarmak için yaparlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Otomatik Mesaj

Bu konu, "Focus GarajıFocus IIMk2- Sorular ve Sorunlar" kategorisinden "Otomobiller HakkındaYakıt ve Lpg Konuları" kategorisine taşınmıştır.

Lütfen konu açmadan önce uygun yeri bulmaya çalışalım.

Saygılarımızla,

Focus Club Tr Yönetimi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben olsam lpg ye hiç indirim yapmam bu saatten sonra..

aynı araca lpg li binerek mi devlete fazla vergi ödersiniz, benzinli binerek mi :)

biri zaten üretilip fazla diye dışarı satılıyor, diğeri sürekli ithal ediliyor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dizel ne olursa olsun hem eğlenceli hem ekonomik ufak tefek bi kaç motor modifiyesinden sonra coğu atmsferik ve turbolu benzililere şaka yaparsınız

şehir içi 6 litre gezersiniz :)

evet dizel hem eğlenceli hem ekonomik ama turbo benzinliyede modifiye yaparsak o zaman dizele şaka yapariz ..madem motora modifiye yapiyoz hem dizele hem benzinliye yapalım ak koyun kara koyun belli olsun :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

evet dizel hem eğlenceli hem ekonomik ama turbo benzinliyede modifiye yaparsak o zaman dizele şaka yapariz ..madem motora modifiye yapiyoz hem dizele hem benzinliye yapalım ak koyun kara koyun belli olsun :)

Hmmm :) Bütçe meselesi :) Dizelin önü daha açık. Atmosferik benzinli çok sınırlı egsozdan öteye gidemez onunda ne getireceği mechul :)

Turbo benzinlinin mod parçaları pahalı zaten. Çok uğraşanda yok genelde 1.4 tsi ile uğraşıyorlar tr de. Onları da geçen dizeller mevcut :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hmmm :) Bütçe meselesi :) Dizelin önü daha açık. Atmosferik benzinli çok sınırlı egsozdan öteye gidemez onunda ne getireceği mechul :)

Turbo benzinlinin mod parçaları pahalı zaten. Çok uğraşanda yok genelde 1.4 tsi ile uğraşıyorlar tr de. Onları da geçen dizeller mevcut :)

bütçe işine bakacak olursak en iyisi araçlara hiç ellememek fabrika çıkışı bırakmak
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.