Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kış Lastiği Tecrübe Videolarımız

Hasan Şahin

Önerilen Mesajlar

Geçen haftasonu yükseklere kar yağdı hatta dağların epey eteklerine doğru da inmişti. Belli olmaz buralar. Geceleri 0 dereyi görüyoruz. Van'dayız malum. Bu ara çok binmiyorum zaten lastikleri yakmam inşallah.

Ben gecen yil kara degmeden 10 bin km den fazla yaptigim icin beklemedeyim su an. Bir iki hafta sonra yeniden durum degerlendirmesi yapmali.

Havalar soguk gerci ama cok kuru. Normalde bu aralar yagmurlarin baslamasi lazim ama iste...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Birinin cikip bunu diyecegini biliyordum.

Tabi bende biliyorum Yakup ta, iste insan kupkuru yolda kisliklara kiyamiyor.

Birde gundizleri 20-25 derecelerde seyreden sicakliklar geceleri 3-5 derecelere kadar dusuyor. Yani su siralar takmanin pek mantikli olmadigi kanisindayim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yanlışlık yok verdiğim gibi; buraya bakacaksınız :)

http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/winterreifen/2012_winterreifen_Test_205_55_R16.aspx?tabid=tab1

Yeşillerin hepsi iyi birini alın, dediğim gibi dezavantajlara bakarak seçin

bu linkten biraz incelemeye çalıştım...

öncelikle kışın büyük bir kısmını kuru zeminde geçiriyorum..kuru zemin bence öncelikli olmalı...sonrasında ıslak..daha sonra buz ve kar geliyor...gürültü ve ekonomi çokta önemli değil benim için... bu kriterlere göre (linkte yüksek puan iyi demek sanırım) nokian wr d3 ilk sırada çıktı bana göre...sonrasında ug8...üçüncü sırada conti yi koydum...

balıkesirde nokian bulabilir miyim bilmiyorum...ug8 ve conti için fiyat bakıcam 3-5 gün içinde...kasım ayında takarım herhalde lastikleri...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

öncelikle kışın büyük bir kısmını kuru zeminde geçiriyorum..kuru zemin bence öncelikli olmalı...sonrasında ıslak..daha sonra buz ve kar geliyor...gürültü ve ekonomi çokta önemli değil benim için... bu kriterlere göre (linkte yüksek puan iyi demek sanırım) nokian wr d3 ilk sırada çıktı bana göre...sonrasında ug8...üçüncü sırada conti yi koydum...

balıkesirde nokian bulabilir miyim bilmiyorum...ug8 ve conti için fiyat bakıcam 3-5 gün içinde...kasım ayında takarım herhalde lastikleri...

Alman not sisteminde 1 en iyi 6  en kötüdür. Yan, yüksek puan kötü demek.

Kuru ile kar/buz performansı en iyi dengeleneni seçmek doğru olur, kuruda birazcık daha yavaş gidip tedbir akabilrsin, ama karda tutunamadın mı  geçmiş olsun, ya kaldın ya çarptın...

Ben olsam Alpin'i seçerdim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Alman not sisteminde 1 en iyi 6  en kötüdür. Yan, yüksek puan kötü demek.

Kuru ile kar/buz performansı en iyi dengeleneni seçmek doğru olur, kuruda birazcık daha yavaş gidip tedbir akabilrsin, ama karda tutunamadın mı  geçmiş olsun, ya kaldın ya çarptın...

Ben olsam Alpin'i seçerdim.

benim inceleme göçtü o zaman :) düşük puana göre bakınca alpin güzel duruyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Arkadaşlar merhaba. Aracıma kış lastiği alacağım, yaşadığım yerde ziyadesiyle kar kış kıyamet oluyor. Geçenlerde Petlas marka bir lastik buldum fiyatı da 120 Tl civarında. Tercih edenler var mı ? Başka lastik markalarından önerileriniz olabilir mi? Teşekkür ederim.

Ebat: 195/65/15  Focus 1.6 Collection (2004 Hb)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar merhaba. Aracıma kış lastiği alacağım, yaşadığım yerde ziyadesiyle kar kış kıyamet oluyor. Geçenlerde Petlas marka bir lastik buldum fiyatı da 120 Tl civarında. Tercih edenler var mı ? Başka lastik markalarından önerileriniz olabilir mi? Teşekkür ederim.

http://www.focusclubtr.com/index.php?app=core&module=search&do=search&fromMainBar=1

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kış lastiği binek araçlar içinde zorunlu oldu mu arkadaşlar?

Resmi kaynak dayanaklı kesin bir bilgi bulamadım.Bunun yanında bi kaç haber sitesi bu yıl tüm binekler içinde zorunlu demiş.

Valiliklere bırakıldı diye okudum bir yerde...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Resmi Gazetede 8 Kasım 2012'de yayınlanan ARAÇLARIN YÜKLENMESİNE İLİŞKİN ÖLÇÜ VE USULLER İLE TARTI VE BOYUT ÖLÇÜM TOLERANSLARI HAKKINDA YÖNETMELİK 6.Maddesi 1.fıkrası j bendinde yazılı olan ve halen yürürlükte olan kural şu şekilde: Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların her yılın 1 aralık ile 1 nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunludur. Hava şartlarının gerektirmesi halinde söz konusu tarih aralığındaki süre Bakanlıkça 1 ay artırılabilir.

Aslında burada ticari amaçla diye bir ibare olmadığından ve bizim özel araçlarımızın da taşıdığı sonuçta yolcu olacağından buradan tüm araçlar için geçerlidir sonucunu çıkartmak da olası.

Yönetmelik ilk uygulamaya konulduğunda Emniyet Genel Müdürlüğü açıklamasına dayandırılan, uygulamanın ilk etapta şehirlerarası yolcu ve yük taşıyan ticari araçlara yönelik olduğu, bir sonraki yıl, yani bu sene tüm araçlar için geçerli olacağı haberi medyada yer almıştı.Ayırca kontrollerin şehirler arası yollarda yapılacağı da yazılan ama resmi beyana dayanmayan başka bir husus idi. 

Sonuçta yönetmelik bence yoruma açık ve özel aracı ile kış lastiği takmadığı için ceza yazılan birisi ortaya çıkana kadar geçerliliği sadece ticari olarak kabul etmek doğru olur.

Tabii bu arada lastik sektörünün ticari kaygılarla ortalığı karıştırdığını da unutmamak lazım.

Bununla beraber kış ikliminin hüküm sürdüğü her yerde ticari-özel ayırım yapmadan kış lastiği kullanmanın doğru olacağını da....!

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Petlas kış lastiğini öneririm ben kullanıyorum 2 senedir cokta memnunum karda çok güzel performansı var?Kesinlikle memnun kalırsınız
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yönetmelik böyle evet bende dün bir haber sitesinde okudum ifade aynen böyleydi:''ulaştırma bakanı Binali Yıldırım yönetmeliğin genişletilerek tüm araçları kapsayacağını belirtti''

bir başka haber sitesinde''kış lastiği tüm araçlara zorunlu oldu ama emniyete ceza makbuzu verilmediği için cezalar yazılamıyor''

Bir diğer sitede:''kış lastiğinin binek araçlar için zorunlu olduğu yönündeki açıklamalar tamamen lastik sektörünün orta attığı iddalardır '' :)

Sanırım ilerde bu yönetmeliğin kapsamı genişletilecek sizin de belirttiğiniz gibi

bu arada haftaya yoğun kar yağışı varmış yurt genelinde..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.