Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kış Lastiği Tecrübe Videolarımız

Hasan Şahin

Önerilen Mesajlar

Arkadaşlar merhaba kışın yaklaştığı şu günlerde kış lastiği arayışına giren ve almayı düşünen arkadaşlar için kullandığımız kış lastikleri ile ilgili videolarımızı paylaşırsak faydalı olacağını düşündüğümden böyle bir konu açtım.

İlk ben başlayayım;

Araç: 2010 Ford Focus Trend 1.6

Lastik: 195/65/15 Lassa Snoways Era

http://www.youtube.com/watch?v=i3hXaTbqwt0

Araç: 2010 Ford Focus Trend 1.6

Lastik: 195/65/15 Bridgestone Blizzak LM30

Videoyu çeken ben kullanan arkadaşım. Hayatta kullandığım en farklı kış lastiğiydi yokuşta yolda her yerde rezil etmişti beni

http://www.youtube.com/watch?v=CA4jFQvjD1A

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Videoda var ama yüklemek için bazı yerlerini kesmek gerekli :D :D Bu yüzden yüklemiyorum. 

Araç Focus 3 TDCİ,

Lastikler Goodyear UG 8, 205/55/16

Hedef Ilgaz Kayak Pisti doruk noktası. :D :D :D 

Sonuç : Başarılı !

Bu arada Lassa nın kar lastiklerini hiç sevmemişimdir. Hatta ben kısaca Lassa yı sevmem. :D 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zemin ve ısı farklarını video ile göstermek çok zor.

Sizin çekiminizde başarılı olan lastik bir başkasını yolda bırakabilir.

Karı görmek dışında çok faydası olacağını düşünmüyorum.

Sözlü yorumlara inanmaya hazırım. Nitekim LM30 ilginçtir, nefret eden ve seven eşit oranda eleştirilerde.

Kış lastiklerinin büyük çoğunluğu kar/buz gibi ekstrem şartlarda oldukça başarılı, kuruda ve yağmurdaki performansları ile gürülüt, konfor ve ömür açısından farklılık olabilir. Genelde bu farklar 4 aylık kullanım için çok önemsenmeyebilir.

Yani kısacası kış lastiğinin seçimi bence yaz lastiği kadar kritik değil. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Yarın galiba kışlıkları alacağım. Ancak halen 215 lik mi yoksa 205 lik mi alsam karar veremedim. Petlas da bu iki ebat arasında çok fiyat farkı yok. Yaz lastiği olsa şimdiye karar vermiştim. Kış lastiği seçmek daha zor gibi. Birde hayatta arabayı kaydırmamış (zorlamamış manasında) insanların bile lastik konusunda ahkam kesmesi kafamı iyice karıştırıyor. Herkes neyi kullanıyorsa o markanın müdavimi oluyor.

Fatih Mehmet USLU tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim önerim; Yanlarına eksilerini yazacağım buna göre seçebilirsiniz

17'' 2013 - 225/50 R17

1-Continental TS 850 (Kuru zeminde frenleme zayıf)

2-Pirelli sottozaro3 (Suda kızaklama orta sev.)

3-Dunlop w.s. 4d  (ıslak zeminde değişken sürüş)

4-Nokian WR D3 (gürültü ve suda kızaklama  kötü)

5-GoodYear ul.8 (Frenleme kötü,yuvarlanma direnci yüksek)

6-Michelin alp 4 (Islak zemin frenleme kötü,suda kızaklama orta)

Türk üreticlerini test etmeden birşey diyemem çünkü yabancı testler ile kıyaslayamıyoruz ahmet mehmet'in demesiyle de tavsiye etmek güç :)

ADAC/ÖAMTC (DE) 2012 - 215/65 R16

16''

1) Bridgestone Blizzak LM-80 

2) Dunlop SP Winter Sport 4D 
3) Continental CrossContact Winter 
4) Goodyear UltraGrip 8 

ADAC/ÖAMTC (DE) 2012 - 205/55 R16

1) Continental WinterContact TS850 
2) Michelin Alpin A4 
3) Dunlop SP Winter Sport 4D 
4) Goodyear UltraGrip 8 
5) Nokian WR D3 
6) Bridgestone Blizzak LM-32 

Özetle tüm focus kullanıcılarına bunu tavsiye edebiliriz

205 isteyenlere

http://www.lastikcim.com.tr/Continental-ContiWinterContact-TS-850-20555R16-91H-Kis-Lastigi,PR-11103.html

215 isteyenlere

http://www.hepsiburada.com/liste/continental-215-55r16-93h-tl-ts-850-kis-lastigi/productDetails.aspx?productId=otalm3532990000&categoryId=259720&SKU=OTALM3532990000&navq=fh_sort_by%3d-_match_rate%252c-item_sale_count_pl%26fh_secondid%3dotalm3532990000%26fh_lister_pos%3d0%26fh_location%3d%252f%252fcatalog01%252ftr_TR%252f%2524s%253dContinental%255cu0020ContiWinterContact%255cu0020TS%26fh_refview%3dsearch

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Herkes neyi kullanıyorsa o markanın müdavimi oluyor.

Normal çünkü daha önce de yazdığım gibi kış lastikleri genelde oldukça başarılı ve insanlar kaygan yol koşullarında araçlarını zorlayıp sınırları araştırma konusunda daha çekingen davranıyor; limitte kullanılmadıkça da yaz lastiği kadar belirgin fark oluşmuyor.  

Eğer kuruda limitleri zorlamayı düşünmüyorsan 205 al, kar/buz/suda göreceli iyi tutunma, daha az gürültü, daha düşük tüketim, daha ucuz. Düşünmeye dahi gerek yok. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yarın galiba kışlıkları alacağım. Ancak halen 215 lik mi yoksa 205 lik mi alsam karar veremedim. Petlas da bu iki ebat arasında çok fiyat farkı yok. Yaz lastiği olsa şimdiye karar vermiştim. Kış lastiği seçmek daha zor gibi. Birde hayatta arabayı kaydırmamış (zorlamamış manasında) insanların bile lastik konusunda ahkam kesmesi kafamı iyice karıştırıyor. Herkes neyi kullanıyorsa o markanın müdavimi oluyor.

Genelde kar lastiğinde dar tabanlı olanları tavsiye ediyorlar testler var hatta bu konuda

Benim deneyimim olmadı dar veya geniş taban karşılaştırması gibi.

daha önce ug8 kullanmıştık girip çıkmadığım yer kalmamıştı o kadar güveniyordum ki sanki zincir varmışcasına kara sürüyordum arabayı :D 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Normal çünkü daha önce de yazdığım gibi kış lastikleri genelde oldukça başarılı ve insanlar kaygan yol koşullarında araçlarını zorlayıp sınırları araştırma konusunda daha çekingen davranıyor; limitte kullanılmadıkça da yaz lastiği kadar belirgin fark oluşmuyor.  

Eğer kuruda limitleri zorlamayı düşünmüyorsan 205 al, kar/buz/suda göreceli iyi tutunma, daha az gürültü, daha düşük tüketim, daha ucuz. Düşünmeye dahi gerek yok. 

Cem bey, genelde ebatları söyleyince lastikçiler T serisi lastikleri gösteriyorlar. H serileri 10-20 tl daha pahalı adet başına. Sizce H ve T arasında yüksek hıza dayanıklılık dışında çok fark var mıdır? Hangisini tercih etmeliyim. Bİrde şu var ADAC testlerinde 205/55/16 kış lastiklerinin tamamı H serisi. Bu sonuçlara bakıp aynı modelin T sini almak doğru olur mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem bey, genelde ebatları söyleyince lastikçiler T serisi lastikleri gösteriyorlar. H serileri 10-20 tl daha pahalı adet başına. Sizce H ve T arasında yüksek hıza dayanıklılık dışında çok fark var mıdır? Hangisini tercih etmeliyim. Bİrde şu var ADAC testlerinde 205/55/16 kış lastiklerinin tamamı H serisi. Bu sonuçlara bakıp aynı modelin T sini almak doğru olur mu?

Neden tavsiye edilen H iken T alalım? Ne kadar o süratlere çıkmasanız da bunlar önemli değerler. Pratikte çok birşey farketmeyebilirsiniz ama ben olsam önerilenden dışarı çıkmazdım ki benim servisim de aynı şeyi söylemişti. Hamur ve kort bezleri farklı oluyor diye biliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önce biraz temel bilgi... 

1. Araçta kullanılacak lastiğin hız kategorisi nasıl belirleniyor?

Hız değeri = Fabrika verisi son hız + 6,5 km/h + 0,01 x fabrika verisi son hız

Sizin aracınız için hız değeri 195 + 6,5 + 1,95 = 203,5 km/h

2. Hız kategorisi neyi tanımlıyor?

Temsil ettiği kategoride ifade edilen hızı en az 10 dakika süre ile uygun yük ve basınç şartlarında sorunsuz sürdürebilmesi. 10 dakikayı aşarsanız güvenli olma olasılığı azalıyor.

3. Hız kategorileri nasıl?

Kod - Hız (km/h)

T - 190

U - 200

H - 210

V - 240

W - 270

Y - 300

Bütün bu bilgilerin ışığı altında üretici özellikle Almanya gibi hız limiti olmayan otoyolların varlığında genelde hesaplanan değerin bir üstündeki kategoriyi tercih ediyor, yani sizin aracınız için V serisi, bizim 1.6 EB'lerde ise W serisi bulunuyor. 

Önemli soru şu, ben daha yüksek hıza dayanıklı lastik alırsam daha iyi yol tutuşu sağlar mıyım?

Bunun cevabı pratikte "Hayır" olmaktadır. Yüksek ısıya dayanan lastiklerde yüzeyin tutunmasını değiştirecek bir fark olmamakta sadece daha yüksek ısıda (yüksek hız = yüksek ısı) tabanın karkastan ayrılmasını zorlaştıracak bir alaşımm kullanılmaktadır. 

Kış lastiği için pratikte hızınızı 150-160 km/h üzerine çıkarmayacağınızdan eminseniz pekala T serisi kullanılabilir. 

Ancak mesela Almanya'da üretici önerisi haricinde bu tür bir değişiklik sigortanın devre dışı kalmasına neden olmaktadır, bizde böyle bir uygulama yok bildiğim kadarı ile ama uygulamaya geçmesi eli kulağındadır. 

Bir de test sonuçlarına uyum premium markalarda ekonomik modellere göre daha başarılı, yani alacağınız her model lastik üzerinde H yazsa bile 210 km/h hıza dayanacağının garantisi yok.

Özetle H yerine T seçmenin yanlış yerden tasarruf olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önce biraz temel bilgi... 

1. Araçta kullanılacak lastiğin hız kategorisi nasıl belirleniyor?

Hız değeri = Fabrika verisi son hız + 6,5 km/h + 0,01 x fabrika verisi son hız

Sizin aracınız için hız değeri 195 + 6,5 + 1,95 = 203,5 km/h

2. Hız kategorisi neyi tanımlıyor?

Temsil ettiği kategoride ifade edilen hızı en az 10 dakika süre ile uygun yük ve basınç şartlarında sorunsuz sürdürebilmesi. 10 dakikayı aşarsanız güvenli olma olasılığı azalıyor.

3. Hız kategorileri nasıl?

Kod - Hız (km/h)

T - 190

U - 200

H - 210

V - 240

W - 270

Y - 300

Bütün bu bilgilerin ışığı altında üretici özellikle Almanya gibi hız limiti olmayan otoyolların varlığında genelde hesaplanan değerin bir üstündeki kategoriyi tercih ediyor, yani sizin aracınız için V serisi, bizim 1.6 EB'lerde ise W serisi bulunuyor. 

Önemli soru şu, ben daha yüksek hıza dayanıklı lastik alırsam daha iyi yol tutuşu sağlar mıyım?

Bunun cevabı pratikte "Hayır" olmaktadır. Yüksek ısıya dayanan lastiklerde yüzeyin tutunmasını değiştirecek bir fark olmamakta sadece daha yüksek ısıda (yüksek hız = yüksek ısı) tabanın karkastan ayrılmasını zorlaştıracak bir alaşımm kullanılmaktadır. 

Kış lastiği için pratikte hızınızı 150-160 km/h üzerine çıkarmayacağınızdan eminseniz pekala T serisi kullanılabilir. 

Ancak mesela Almanya'da üretici önerisi haricinde bu tür bir değişiklik sigortanın devre dışı kalmasına neden olmaktadır, bizde böyle bir uygulama yok bildiğim kadarı ile ama uygulamaya geçmesi eli kulağındadır. 

Bir de test sonuçlarına uyum premium markalarda ekonomik modellere göre daha başarılı, yani alacağınız her model lastik üzerinde H yazsa bile 210 km/h hıza dayanacağının garantisi yok.

Özetle H yerine T seçmenin yanlış yerden tasarruf olduğunu düşünüyorum.

Zaman ayırıp uzun uzun cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Yakup ve Sizin yorumlarınız Conti TS 850 H serisi bir lastik aldıracak bana. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zaman ayırıp uzun uzun cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Yakup ve Sizin yorumlarınız Conti TS 850 H serisi bir lastik aldıracak bana. :)

400 lira fazla para vereceksiniz  :P 12 taksit desek :D (tam tükecetici ayağı oldu) bişey değil ya :P

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.