Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Cam Çatladı....

Bekir B.

Önerilen Mesajlar

geçmiş olsun abi Serdar prosedürü anlatmıştır ama hangi kasko diye birde ben sorayım. genel prosedürüde anlatayım.

kaskoların çoğunda cam hasarının hasarsızlık indirimini etkilememesi için anlaşmalı cam servisine gitmek gerekiyor, onlarda yerli cam takıyorlar.

F Kasko, Alianz ve Axa bildiğim kadarıyla serviste değişimde etkilemiyor.

anadoludada %25 muafiyet var, %25ini sen ödersen hasarsızlık etkilenmiyor. anadoluda birde hasarsızlık koruma klozu var, normal hasarda olsa max 2 hasarda hasarsızlık etkilenmiyor.

onun dışında her full kaskoda(yeni sistemde) ben serviste orjinal cam taktırcam diyebilirsin ama bu tamponu vurmuşsun gibi normal hasar olarak değerlendirilir, kaskodaki şartlara göre hasarsızlık indirimi etkilenir.

uzun lafın kısası poliçene bir göz at ne yapmak lazım ozaman belli olur.

bu arada zorla anlaşmalı cam servisinde orjinal cam taktıranlar olmuştu geçmişte, ancak anadolu artık poliçeye yazıyor yerli/logosuz cam diye.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçmiş olsun abi, tahminime göre senin cam ile benim cam aynıdır. 

Sensörlü ve ısıtıcılı. 

Cam yok servislerin ellerinde maalesef. Ve orjinal takmak istiyorsan (ki tavsiye ederim, sonra oluşabilecek sıkıtılarla uğraşmazsın) serviste taktır. Tur oto hiç bakmadı bile, direk özel cam servisine gönderdi beni. Tabi Otosan fırçayı kayınca yardımcı olalım diye aradılar ama kabul etmedim tabi. Ki gitsem de tam olarak orjinal cam takacakları konusunda halen ikna edememişti. 

Öncelikle kaskonuzu hangi şirkete yaptırdınız? Buradan başlamak lazım. 

F kasko ve Allianz değilse sıkıntılı bir süreç sizi bekliyor.

geçmiş olsun abi Serdar prosedürü anlatmıştır ama hangi kasko diye birde ben sorayım. genel prosedürüde anlatayım.

kaskoların çoğunda cam hasarının hasarsızlık indirimini etkilememesi için anlaşmalı cam servisine gitmek gerekiyor, onlarda yerli cam takıyorlar.

F Kasko, Alianz ve Axa bildiğim kadarıyla serviste değişimde etkilemiyor.

anadoludada %25 muafiyet var, %25ini sen ödersen hasarsızlık etkilenmiyor. anadoluda birde hasarsızlık koruma klozu var, normal hasarda olsa max 2 hasarda hasarsızlık etkilenmiyor.

onun dışında her full kaskoda(yeni sistemde) ben serviste orjinal cam taktırcam diyebilirsin ama bu tamponu vurmuşsun gibi normal hasar olarak değerlendirilir, kaskodaki şartlara göre hasarsızlık indirimi etkilenir.

uzun lafın kısası poliçene bir göz at ne yapmak lazım ozaman belli olur.

bu arada zorla anlaşmalı cam servisinde orjinal cam taktıranlar olmuştu geçmişte, ancak anadolu artık poliçeye yazıyor yerli/logosuz cam diye.

Aslında evet başta detay vermem gerekirdi ancak dünün sitresi işlerle birleşince böyle olmuş...

Gelelim süreçte yaşananlara;

olay olduktan sonra en yakın (korgun dan) kolluk gücünden bir rapor aldım ki her ihtimale karşı... Sonra Kasko (akkasko) yaptırdığım yeri arayıp olanı anlattım. Anlaşmalı cam servis numarasını verdi , tabii ben arayana kadar acente oraylada görüşüp bilgilendirmiş...Yolda olduğum için gelince yardımcı olalım dediler... Neyse cam Servisi'ne uğradığımda orj. İçin bir hafta beklemem gerektiğini ama istersem Ford logosu olmayan camı takabileceklerini söyledi.... Zaten orj. Camdan yılda bir hakkım, diyeninden iki hakkım varmış...... Neticede orj. cam için kasko da yetkili cam Servisi'de hiç bir şekilde kaskonun bozulmayacağını ve benden herhangi bir bedel alınmayacağını söylediler... Siparişi verdim cam gelince arayacaklarını ve iki saat içinde montajını yapabileceklerini söylediler...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

geçmiş olsun aynı çatlak benim arabanın ön camında da olmuştu.

f kasko tarafından yetkili serviste orijinal cam takılmıştı.

20121105130120.jpg

Kubilay Yıldırımbayazıt tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Bekir B.,

Bekir bey, akşam eve gittiğimde orjinal cam ile ilgili bir kaç görsel paylaşayım. Cam servisi dediğimiz yerler eski tabirle sanayideki oto camcılarının cafcaflı hale getirilmiş isimleri. Ben kabul etmemiştim. Kabul etmeme sebeplerimden birisi ve en önemlisi servise gıcık olup, bu iş ile servisi uğraştırmaktı gerçi ama neyse.

Gelelim konuya, orjinal camın fitil kısımlarında "GERMANY ELKAMET FORD C346" şeklinde bir yazı var. Yazının devamında üretim tarihi (23/04/2013) ve "5252-00/17Uhr" şeklinde bir kod daha yer alıyor.

Aklınıza şüphe gelmesin fakat dikkatli olmakta yarar var. Orjinal camı cam servislerinin temin etme ihtimali nedir bilemiyorum.

Yetkili Ford servisinde (Otokoç Ankara) cam ve camın değiştirilmesi için işçilik fiyatı 1970 tl gibi bir şeydi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Bekir B.,

Bekir bey, akşam eve gittiğimde orjinal cam ile ilgili bir kaç görsel paylaşayım. Cam servisi dediğimiz yerler eski tabirle sanayideki oto camcılarının cafcaflı hale getirilmiş isimleri. Ben kabul etmemiştim. Kabul etmeme sebeplerimden birisi ve en önemlisi servise gıcık olup, bu iş ile servisi uğraştırmaktı gerçi ama neyse.

Gelelim konuya, orjinal camın fitil kısımlarında "GERMANY ELKAMET FORD C346" şeklinde bir yazı var. Yazının devamında üretim tarihi (23/04/2013) ve "5252-00/17Uhr" şeklinde bir kod daha yer alıyor.

Aklınıza şüphe gelmesin fakat dikkatli olmakta yarar var. Orjinal camı cam servislerinin temin etme ihtimali nedir bilemiyorum.

Yetkili Ford servisinde (Otokoç Ankara) cam ve camın değiştirilmesi için işçilik fiyatı 1970 tl gibi bir şeydi.

Ümit cam üzerindeki kot için teşekkürler... Aslında çok yoğun çalışan bir yer olduğunu gittiğimde gördüm. Bizim araçlardaki sensör kısmının da söküp, takma esnasında sıkıntı olması ile ilgili kaygıları dile getirdiğimde hiç merak etmemem gerektiğini, normalde araçlara 7/24 adreslerinde bile montaj yapabildiklerinden bahsetti...

Bir de camın üzerinde Ford logosu olması yeterli değil mi? Ayrıca yazdığın kotları da kontrol etmelimiyim?ne dersin Ümit , bizimkiler de fazla sensör olmasının o siyah kısmı çok olduğu için sanki yan sanayii yoktur düşüncesi oluştu bende... Gerçi ben orj. Cam İstediğimi söyledim ve sigortadan istediler, bununda gelmesi bir haftayı bulacakmış...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Bekir B.,

Abi, sensörler konusunda ben de şüphe duyuyordum, ancak sensörler olduğu gibi diğer cama kalıp bir şekilde aktarılıyor. Aracın tavanından gelen soketler de takıldığı zaman işlem tamam.

Yan sanayi konusunda bence sıkıntı yok. Ford logosu olsun, olmasın önemli değil, sonuçta cam bu. Ben gıcıklık ve inat yaptığım için serviste değiştirilmesini istedim ve bu nedenle Ankara'da 5 gün beklemek zorunda kaldım. :D

Yağmur sensörünün olduğu yerde bir jel var. Jöle gibi bir şey. O araç üzerinde gelen orjinal camda yapışıktı, ancak servisin getirdiği orjinal camda yoktu, ve hiç birisinde olmuyormuş galiba. O jel aslında yağmur sensörünün üzerine yapışık, ancak zamanla cama daha sıkı yapışıyor olabilir. Bu nedenle sensörü sökerken jel cama yapışık kaldı ve camcılar o jeli tornavida yardımıyla camdan ayırarak tekrar sensörün üzerine yapıştırdılar.

Yazılan kodların kontrol edilmesine gerek yok. Gelen camın orjinal cam olup olmadığı konusunda endişe duyarsanız bakın. Yine söylüyorum, ister orjinal cam olsun, ister yan sanayi cam olsun, sağlamlık vs konularında çok değişiklik olacağını sanmıyorum. Tek mesele o camın orjinal olmaması halinde size orjinal takıyoruz diye söyleyip sizi kandırmaları. Asla böyle bir şey var diyemem.  (Yazdıklarımı bir başkası bana yazsa acayip şüphe duyarım, kandırıyorlar mı beni diye, ama asla böyle bir şey ima etmiyorum. Sadece dikkatli olun diye yazıyorum. İyi niyetin suistimal edilmesi beni en çok sinirlendiren şeydir. Bu durumda çok ciddi tepkiler verebiliyorum, kimsenin de bu durumda kalmasını istemem.)

Sonuç olarak, cam servisinin orjinal cam takma iddiasının doğruluğundan emin değilim. Sizin aracınıza takılacak olan cam, (tam orjinal olmadığını varsayarak konuşuyorum) benim aracıma takılan cam ile kalite açısından çok farklı belkide hiç farklı olmayacaktır. Benim derdim tamamen psikolojik. Orjinal değilse, orjinal değil desinler. Ford logosu koymakla iş bitmez diye düşünüyorum.

Ve sensörlerde camın değişmesinden sonra (mesela 10 ay kadar sonra) bir sorun olursa garanti kapsamında kalıp kalmayacağını hem servisten, hem de camcınızdan öğrenin.

Bu arada benim cam her ne kadar Otokoç ta değiştirilmiş olsa da, camı özel cam servisinden gelen iki usta değiştirdi. İşçilik konusunda gönlünüz rahat olsun. Ayrıca bu konuyu otosan a şikayet edecektim. Unutmuşum. :D :D :D Neyse artık. :D

Sormak istediğiniz bir şey olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Benim söylediklerimde asla sizin aracınıza takılacak camın orjinal olmaması ihtimali yok. Sadece şüphe. Ve eğer bunu sizi kandırarak yapıyorlarsa acayip rahatsızlık duyarım. Mesele bu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Ümit Vaysaloğlu,

orjinal cam ile yerli cam arasında kalite olarak fark olduğunu savunanda olmadığını savunanda çok. güneş vurduğunda desenler çıkıyor diyen bile var. Kendi adıma hiç bir camı yerli cam taktırmam, ön camı kesinlikle taktırmam.

çoook büyük bir servis olmadıktan sonra(yani hemen hemen hiç birinde) cam ustası olmaz dışardan gelip takarlar, yani normal otosanlık birşey yok.

Bekir abi ben camcıya sordum varmış yansanayisi. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Bekir B.,

Abi, sensörler konusunda ben de şüphe duyuyordum, ancak sensörler olduğu gibi diğer cama kalıp bir şekilde aktarılıyor. Aracın tavanından gelen soketler de takıldığı zaman işlem tamam.

Yan sanayi konusunda bence sıkıntı yok. Ford logosu olsun, olmasın önemli değil, sonuçta cam bu. Ben gıcıklık ve inat yaptığım için serviste değiştirilmesini istedim ve bu nedenle Ankara'da 5 gün beklemek zorunda kaldım. :D

Yağmur sensörünün olduğu yerde bir jel var. Jöle gibi bir şey. O araç üzerinde gelen orjinal camda yapışıktı, ancak servisin getirdiği orjinal camda yoktu, ve hiç birisinde olmuyormuş galiba. O jel aslında yağmur sensörünün üzerine yapışık, ancak zamanla cama daha sıkı yapışıyor olabilir. Bu nedenle sensörü sökerken jel cama yapışık kaldı ve camcılar o jeli tornavida yardımıyla camdan ayırarak tekrar sensörün üzerine yapıştırdılar.

Yazılan kodların kontrol edilmesine gerek yok. Gelen camın orjinal cam olup olmadığı konusunda endişe duyarsanız bakın. Yine söylüyorum, ister orjinal cam olsun, ister yan sanayi cam olsun, sağlamlık vs konularında çok değişiklik olacağını sanmıyorum. Tek mesele o camın orjinal olmaması halinde size orjinal takıyoruz diye söyleyip sizi kandırmaları. Asla böyle bir şey var diyemem.  (Yazdıklarımı bir başkası bana yazsa acayip şüphe duyarım, kandırıyorlar mı beni diye, ama asla böyle bir şey ima etmiyorum. Sadece dikkatli olun diye yazıyorum. İyi niyetin suistimal edilmesi beni en çok sinirlendiren şeydir. Bu durumda çok ciddi tepkiler verebiliyorum, kimsenin de bu durumda kalmasını istemem.)

Sonuç olarak, cam servisinin orjinal cam takma iddiasının doğruluğundan emin değilim. Sizin aracınıza takılacak olan cam, (tam orjinal olmadığını varsayarak konuşuyorum) benim aracıma takılan cam ile kalite açısından çok farklı belkide hiç farklı olmayacaktır. Benim derdim tamamen psikolojik. Orjinal değilse, orjinal değil desinler. Ford logosu koymakla iş bitmez diye düşünüyorum.

Ve sensörlerde camın değişmesinden sonra (mesela 10 ay kadar sonra) bir sorun olursa garanti kapsamında kalıp kalmayacağını hem servisten, hem de camcınızdan öğrenin.

Bu arada benim cam her ne kadar Otokoç ta değiştirilmiş olsa da, camı özel cam servisinden gelen iki usta değiştirdi. İşçilik konusunda gönlünüz rahat olsun. Ayrıca bu konuyu otosan a şikayet edecektim. Unutmuşum. :D :D :D Neyse artık. :D

Sormak istediğiniz bir şey olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Benim söylediklerimde asla sizin aracınıza takılacak camın orjinal olmaması ihtimali yok. Sadece şüphe. Ve eğer bunu sizi kandırarak yapıyorlarsa acayip rahatsızlık duyarım. Mesele bu.

o zaman ne yapıyoruz yan sanayi cam mı takalım benim diyarbakıra gidiş geliş mesele olmaya başladı burda bizim şirket araçlarının bol bol cam değişimi yapılıyor o camcıya gidip mi değiştirsem zaten satacam arabayı...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hiç bir şekilde ne idüğü belirsiz yan sanayi camların taktırılmasının taraftarı değilim. Ön cam kırılan ancak patlamayan bir tür cam olmalı benim bildiğim kararı ile, büyük kaza anlarında özellikle gözler için bu çok büyük risk oluşturmakta. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@,

Değil yan sanayi ön cam takılı bir F3e, kendi f3 ümden başka f3 e bile binmedim. Bu yüzden aradaki farkı tahminen söylüyorum. Kesin deme ihtimalim yok.  Sadece fark olmayacağını düşünüyordum. Demekki varmış. Olması da normal, birisi 600 e, diğeri 2000 e değişiyor. :D

Bana sorarsan ben de taktırmam yan sanayi cam. Ama eldeki imkanlar kısıtlıysa mecbur taktıracaksın. Yapacak bir şey yok.

o zaman ne yapıyoruz yan sanayi cam mı takalım benim diyarbakıra gidiş geliş mesele olmaya başladı burda bizim şirket araçlarının bol bol cam değişimi yapılıyor o camcıya gidip mi değiştirsem zaten satacam arabayı...

Sen niye satıyorsun arabayı ya, dur bi eskit :D

Satacaksan uğraşma, ver camcına, en iyisinden (çin orjinali olanından) değiştir camı de. :D (Çin orjinali muhabbeti eşimin telefonunun ekranı bozuldu. Telefoncu arkadaşıma verdim. Orjinali yok. Bir yan sanayisi var, bir de çin orjinali dedi. Dedim tak çin orjinalini :D )

Hiç bir şekilde ne idüğü belirsiz yan sanayi camların taktırılmasının taraftarı değilim. Ön cam kırılan ancak patlamayan bir tür cam olmalı benim bildiğim kararı ile, büyük kaza anlarında özellikle gözler için bu çok büyük risk oluşturmakta. 

Özel cam servislerinin taktığı cam da (eğer çok dandik değilse) öyle tuz buz olmuyor zaten. Aynı orjinal camlar gibi çatlıyor, kırılıyor ama içindeki film şerit sayesinde dağılmıyor. Ama güneş gözlükleriyle yan cama falan bakarsan görebilirsin, dalgalanma falan var, camda yuvarlaklar falan var. Şahsen benim arabanın yan camında vardı galiba :D Ön camda da olursa sıkıntı olabilir, rahatsız eder yani. Böyle bir sorun olabilir yan sanayi camda.

Takılmalı mı yan sanayi cam? HAYIR!

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.