Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

1.0 Eb Hangi Motor Yağı?

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Aslında Yakup 1.6 emsallerine göre daha ekonomik derken bence haklıydı.Eğer 1.0 almasaydım açıkcası Civic alacaktım.Ve yıllık bana masraflarını kısaca şöyle özetleyebiliriz;

Yıllık vergi arasında yaklaşık 500 tl fark her yıl,

Civic ortalama 10 lt lerde gezerken Focus 1,0 7 lt.Yılda 10 bin km yaptığımı düşünürsek düz hesap 1,500 tl yakıttan fark eder.

Sadece yakıt ve vergi arasında yılda 2 bin tl fark varsa bence gerçektende Eco araba derim.Varsın yağı da pahalı olsun bea.

Yakıt hesabını umarım yanlış yapmamışımdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 1 ay sonra...

Merhabalar, aracım yaklaşık 11000km civarlarına ulaşınca bakım ve maliyeti üzerine araştırmalarıma başladım, önceki sayfalarda ilk bakımın yaklaşık 450tl civarı tuttuğunu gördüm. Ancak kullandıkları Castrol magnatec için 260tl civarlarında bir bedel talep edilmiş yanlış hatırlamıyorsam. Ben bunun yerine pennzoil ultra platinium 5w20 kullanmayı düşündüm ve bu amaçla kısa zaman içerisinde sipariş vermeyi düşünüyorum. Yurtdışı forumlarda 1.0 ecoboostta kullanıldığı ve olumlu yönde görüş bildirildiğini gördüm. Sizlere sorum ise kendi satın aldığım yağı servise götürmem durumunda nasıl bir yaklaşıma maruz kalacağım konusu. Malum, bahsedilen konu servisten servise ve otomobil firmaları arasında farklılık gösteriyor. Ford servislerinin bu konudaki tutumu nasıl ? Benim beklentim/temennim garantinin bozulmaması ve sorunsuz bir şekilde benim getirdiğim yağın kullanılması ancak sizlerin görüşü veya yaşadıkları ne yöndedir acaba? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar, aracım yaklaşık 11000km civarlarına ulaşınca bakım ve maliyeti üzerine araştırmalarıma başladım, önceki sayfalarda ilk bakımın yaklaşık 450tl civarı tuttuğunu gördüm. Ancak kullandıkları Castrol magnatec için 260tl civarlarında bir bedel talep edilmiş yanlış hatırlamıyorsam. Ben bunun yerine pennzoil ultra platinium 5w20 kullanmayı düşündüm ve bu amaçla kısa zaman içerisinde sipariş vermeyi düşünüyorum. Yurtdışı forumlarda 1.0 ecoboostta kullanıldığı ve olumlu yönde görüş bildirildiğini gördüm. Sizlere sorum ise kendi satın aldığım yağı servise götürmem durumunda nasıl bir yaklaşıma maruz kalacağım konusu. Malum, bahsedilen konu servisten servise ve otomobil firmaları arasında farklılık gösteriyor. Ford servislerinin bu konudaki tutumu nasıl ? Benim beklentim/temennim garantinin bozulmaması ve sorunsuz bir şekilde benim getirdiğim yağın kullanılması ancak sizlerin görüşü veya yaşadıkları ne yöndedir acaba? 

Servis yağı koyar altına not düşer araç sahibi yağı getirdi ve sorumluluk ona aittir diye. Sponsor bölümünüzde uygun orjinal yağ satışı mevcut aklınızda bulunsun o da.

İlaveten garanti dışı kalır ama vs vs derler, onada he la he diyip devam etmek lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Peki, araç için kaç litre yağ gerekli oluyor? Ben teknik bilgilerde 4.1lt gerektiğini okumuştum, bu yağlar 4.73lt'lik şişelerde(5 quart jug) satılıyor bildiğim kadarıyla. Teknik veriler tam olarak dolum için gereken yağ miktarıdır diyebilir miyiz? Yoksa ekstra bir pay bırakma ihtiyacı olacak mıdır? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dün Edirne Tuzcular servisine gittim. Aracı da oradan almıştım buna istinaden olumlu bir hava oluşacağını düşünmüştüm. Ama yanılmışım... İlk başta danışmadaki arkadaş yoktu, servis çalışanı olduğunu tahmin ettiğim ford montu giyen biri ile konuşmaya başladım, aynen dediğiniz gibi altına not düşeceklerini ve yağdan kaynaklanacak durumlarda garanti dışında kalacağını söyledi. Ardından danışmadaki hanımefendi geldi ve kesinlikle olmaz dedi. İlla biz sizi soyacağız diyorlar yani.  Kaldı ki benim için motor garantisinin çok ciddi bir önemi olmadığını da belirttim, yeter ki powershift ile alakalı bir sıkıntı yaşanırsa garantide olsun. Buna rağmen böyle bir tavırla karşılaşmak ilginç geldi doğrusu. Dışarıdan yağ getirmeyi kabul eden, İstanbul Avrupa yakasında bulunan bildiğiniz bir Ford servisi var mı ? Tek tek aramam gerekecek hepsini yoksa...

Mehmet Özmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

geçenlerde rekabet kurumuna otosan ı şikayet ettim.. aldığım cevap..  :(

Bilindiği üzere, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nun 7. maddesi uyarınca, bilgi
edinme başvurusu, kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek
kuruluşlarının, faaliyetleri kapsamında ellerinde bulunan veya görevleri gereği bulunması
gereken bilgi veya belgelere ilişkin olmalıdır. Kurum ve kuruluşlar, ayrı veya özel bir
çalışma, araştırma, inceleme ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgi veya
belge için yapılacak başvurulara olumsuz cevap verebilirler. Buna ek olarak anılan Kanun’un
27. maddesi gereğince tavsiye ve mütalaa talepleri bu Kanun kapsamı dışında kalmaktadır.

Peki, araç için kaç litre yağ gerekli oluyor? Ben teknik bilgilerde 4.1lt gerektiğini okumuştum, bu yağlar 4.73lt'lik şişelerde(5 quart jug) satılıyor bildiğim kadarıyla. Teknik veriler tam olarak dolum için gereken yağ miktarıdır diyebilir miyiz? Yoksa ekstra bir pay bırakma ihtiyacı olacak mıdır? 

tam 4.1 lt alıyor..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 5 hafta sonra...

Merhaba Arkadaşlar;

Dün aracımı 30.000 bakımı için servise götürdüm ilk başta sorun tok gibiydi ama sonrasında ilk bakımda yanlış yağ konulduğunu (5w30) ve şimdi 5w20 koymak zorunda olduklarını ifade ettiler. Dedim o zaman dan bu zamana bir sıkıntı yaşamadım siz 5w 30 koyun dediysemde biz koyarız ama müşteri isteği üzerine koyuldu ibaresini düşer ve garantide sorun yaşarsınız deyince kabul etmek zorunda kaldım. tabi fiyatlardan haberim yoktu yaklaşık 200 TL daha fazla ödeyeceğimi duyunca kan beynime çıktı. velhasıl yağ fiyatı KDV hariç 230 TL ye geldi (5 L si) ve koyulan yağda FMY marka. Ama gördüğüm kadarıyla yağ fiyatında geçen seneye göre pek bir değişiklik olmamış (forumda düşer diye umulan yazılar vardı...) 

Adamlar illa o parayı alacaklar kendilerinin elindeki 5w30 a bile izin vermiyorlar bırakın dışarıdan yağ getirmeyi... :((

Sonuçta verdik bakıma toplamda 430 TL yi içtik soğuk suyu üstüne .....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba Arkadaşlar;

Dün aracımı 30.000 bakımı için servise götürdüm ilk başta sorun tok gibiydi ama sonrasında ilk bakımda yanlış yağ konulduğunu (5w30) ve şimdi 5w20 koymak zorunda olduklarını ifade ettiler. Dedim o zaman dan bu zamana bir sıkıntı yaşamadım siz 5w 30 koyun dediysemde biz koyarız ama müşteri isteği üzerine koyuldu ibaresini düşer ve garantide sorun yaşarsınız deyince kabul etmek zorunda kaldım. tabi fiyatlardan haberim yoktu yaklaşık 200 TL daha fazla ödeyeceğimi duyunca kan beynime çıktı. velhasıl yağ fiyatı KDV hariç 230 TL ye geldi (5 L si) ve koyulan yağda FMY marka. Ama gördüğüm kadarıyla yağ fiyatında geçen seneye göre pek bir değişiklik olmamış (forumda düşer diye umulan yazılar vardı...) 

Adamlar illa o parayı alacaklar kendilerinin elindeki 5w30 a bile izin vermiyorlar bırakın dışarıdan yağ getirmeyi... :((

Sonuçta verdik bakıma toplamda 430 TL yi içtik soğuk suyu üstüne .....

Bundan sonra lütfen; önceden araştırma yapınız.

Örnek: 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Geçen yıl ilk bakımımı yaptırdığımda şüphe duyduğum birkaç olay aktarıp sonrasında fikirlerinizi rica edeceğim :)

Bakım için yetkili bir servise gittim fiyatında cazip olmasıyla.Neyse bakıma alacaklarken 1.6 benzinli fiyatı verdiklerini gördüm dedim bunun yağı 5/20 olacak yanlışınız olmasın.Elimizde 5/20 yağ yok ama bi bakıp gelim diyip gitti.Geldiğinde var olduğunu söyledi neyse burada pek kıllanmadım.Bakımı yapılıp aracım geldiğinde aracıma binip çıktım.Sonra bakım kartına baktığımda 5/30 yağ yazdıklarını gördüm ama faturada 5/20 yazıyordu.Aradım yok kesinlikle 5/20 kondu dediler.Üstünden 8 ay geçti acaba içinde 5/30 yağ olsaydı şuana kadar bir aksilik yaşarmıydım. İkinci bakımıma 2000 km kaldı.1 ay sonra yola gidecek araba.Sizce yağı değiştirip mi gideyim yola.Yoksa döndüğümde km den zaten bakıma girces.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.