Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Neden Çekmedi?

Ümit Vaysaloğlu

Soru

Bu akşam yokuş yukarı bir yerde araba acayip çekiş kaybı yaşadı. 1. viteste ve arabada yalnız ben varken yola çıktım. Ana yola çıkarken arabada bir isteksizlik belirdi. Gazı dibine kadar basmama rağmen sanki araba doluymuşta turbo devreye girmemiş gibi  ilerledi. Bu 3500 devire kadar sürdü. Klima kapalıydı. Sonra 2. vitese taktım, yine aynı şekilde, araba gaz yemiyordu, bu şekilde toplattıra toplattıra yaklaşık 500 metre kadar gittim ve yokuşun da azalmasıyla 3 taktım yine çekiş yoktu. 3. vitesle de bu şekilde yavaş yavaş toplattırarak ilerledim ve devirlendiği sırada 3 ten 2 ye attım. Tabi doğal olarak devir aniden arttı ve bu artışla birlikte ben de gazı kökledim. Ve turbo devreye girmiş gibi çekiş normale döndü.

Şimdi bu neyin nesi. Acayip tırstım bozuldu galiba diye. Turbo hortumu falan çıktı desek e araba 3500 devire kadar çıktı. 1. viteste de mi öyle çok baygın olur. Turbo olmasa bile bu motor nereden baksan 65-70 hp güç, 120-150 nm tork üretir galiba. Ama sanki 20 hp lik bir motor gibiydi.

Şu an bir sorun yok. Gayet normal topluyor. Ne olmuş olabilir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Hayır ya, her gün gidip geldiğim yol. İlk defa böyle yaptı.  

Çok dik bile olsa araba hızlanamasa bile patinaja düşmüş olması gerekir. Bu bayağı çekmedi yani. 

1 de, 2 de ve 3 te araba çekmedi. 3 ten ikiye atıp kompresöre bindirip arabayı hafiften yığdırdım, Deviri 4000 civarına getirdim bu şekilde ve gazı kökledim. Bir anlık beklemeden sonra topladı. Yakıt alamamış olma ihtimali var mı diyeceğim ama o da yok. Mazotla ilgili bir sıkıntı olabilir mi? Pislik falan gelmişte birden devir yükselince pisliği atmış olabilir mi? 

Eğer o şekilde kalmış olsa inanın 50-60 km hızı zor görürdü. 

@Sabri Özer

Bu baygınlık o baygınlık değildi ama. Hiç bir uyarı da vermedi. Dediğim gibi her gün geçtiğim yer. Ve çok daha dik yerlere de çıktım ben. Gidemiyorsa patinaj ediyordu yani. 

Allahtan geçti, geçmese bu gece uyku yoktu bana.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Hayır ya, her gün gidip geldiğim yol. İlk defa böyle yaptı.  

Çok dik bile olsa araba hızlanamasa bile patinaja düşmüş olması gerekir. Bu bayağı çekmedi yani. 

1 de, 2 de ve 3 te araba çekmedi. 3 ten ikiye atıp kompresöre bindirip arabayı hafiften yığdırdım, Deviri 4000 civarına getirdim bu şekilde ve gazı kökledim. Bir anlık beklemeden sonra topladı. Yakıt alamamış olma ihtimali var mı diyeceğim ama o da yok. Mazotla ilgili bir sıkıntı olabilir mi? Pislik falan gelmişte birden devir yükselince pisliği atmış olabilir mi? 

Eğer o şekilde kalmış olsa inanın 50-60 km hızı zor görürdü. 

@Sabri Özer

Bu baygınlık o baygınlık değildi ama. Hiç bir uyarı da vermedi. Dediğim gibi her gün geçtiğim yer. Ve çok daha dik yerlere de çıktım ben. Gidemiyorsa patinaj ediyordu yani. 

Allahtan geçti, geçmese bu gece uyku yoktu bana.

Benim en son bu şekilde hissettiğimde turba hortumu yarılmıştı.Tabi ben o zaman ne olduğunu anlamamıştım.Büyük bir şey sanmıştım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Halk arasında ne denir: Mazotta pislik vardır.

Peki boylemidir gercekten. Eger oyleyse bir daha iki uc depodur aldigim istasyondan almayayim. Hayir aldigim istasyonda shell yani.

Benim en son bu şekilde hissettiğimde turba hortumu yarılmıştı.Tabi ben o zaman ne olduğunu anlamamıştım.Büyük bir şey sanmıştım.

Ama benim su an cekisi falan normal.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Peki boylemidir gercekten. Eger oyleyse bir daha iki uc depodur aldigim istasyondan almayayim. Hayir aldigim istasyonda shell yani.

Ama benim su an cekisi falan normal.

ben pek anlamıyorum.sadece benim de başıma böyle bişey gelmişti paylaşayım dedim...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bence araçlarda bir canlı gibi yiyeceğini temiz ve alıştığı şeyden vermezsen huysuzlaşırlar. başıma benimde bir kere geldi sivas istanbul yolunda küheylana alışık olmadığı bir mazot aldım 30 km sonra çekişten aniden düştü. opeten alınca kendine geldi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Genelde çeyrek deponun üzerindeyken pislik çekme ihtimali düşük derler.

niye? göstergenin gösterdiği yakıtın tamamını kullanabildiğimize göre göstergenin son noktasına yakın bir noktadan çekiyordur yakıtı. bence bir fark olmaması lazım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

mazotta pislik, su ihtimali söylenir bu durumda..Motor kendini muhtemelen topal ördek moduna almıştır. Böyle durumları hissettiğinizde hemen sağa çekip kontağı kapayın , 10 dk bekleyin . Sonra tekrar çalıştırdığınızda büyük olasılıkla düzelmiş olabilir. 

Cmaxte bir kere başımıza geldi.. Eşim bensiz istanbuldan foçaya gidiyordu. Foçaya 30 km kala aynısı başına gelmiş. Kapat motoru bekle. 10 dk sonra çalıştır dedim. Dediğimi yapınca normal çalışmış. Dönüşte servise gösterdik bir hata kodu vermiş ama mühim değil deyip silmişlerdi. Bir daha da benzer bir şey olmadı 

Ve bence de arabanın alıştığı istasyonun yakıtını değiştirmemek daha iyi olur.. Benim cmax en çok BP ultimate eurodizel severdi. 

Yani benim tecrübem bu şekilde. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.