Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Obd Bağlantı Kablosu / Aparatı

Servet Ö.

Soru

Önerilen Mesajlar

• 0

Elindeki Ekranı daha önce Ozan arakadaşımız serviste uyumlu hale getirmeye çalıştı ancak başarılı olamadı servis bu konuda.

Bu işe girişeceğine bizdeki gibi herşeyi ile çalışan bir ekran bulmaya çalışmanı tavsiye ederim.

Alacağın ekran mümkünse sıfır olmasın; avrupa da kazalı araçlardan sökülmüş hasarsız ekran olsun o zaman bütün fonksiyonları çalışır durumda olur.

Buradan küçük birde bilgi; servis benim gösterge ekranının yazılımını güncellerken 5" navi ekranı ile de ilgili bir güncelleme yapmış; bazı ufak tefek farklar var ekranda.

Aynen Ozanla beraber arayıpta bulduğumuz ekranlardan, tek eksiği park sensörlerini ekranda göstermemesi. (Bir ihtimalle park sensörsüz araçlar için yapılmış diyeceğim fakat aletin otomatik park özelliği bile çalışıyor.) Yani buraya kadar gelipte park sensörlerinde tıkanmak pek bir can sıkıcı. Ya vazgeçip bu işi bırakacağım, yada bir süre daha ekran arayacağım. Fakat bence bu iş yazılım ayarlarıyla halledilebilir olmalı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aynen Ozanla beraber arayıpta bulduğumuz ekranlardan, tek eksiği park sensörlerini ekranda göstermemesi. (Bir ihtimalle park sensörsüz araçlar için yapılmış diyeceğim fakat aletin otomatik park özelliği bile çalışıyor.) Yani buraya kadar gelipte park sensörlerinde tıkanmak pek bir can sıkıcı. Ya vazgeçip bu işi bırakacağım, yada bir süre daha ekran arayacağım. Fakat bence bu iş yazılım ayarlarıyla halledilebilir olmalı.

Ekran çok güzel alınası birşey ancak asıl zor olan çerçeveyi temin etmek. Bana kalırsa önce çerçeveyi garantileyip sonra ekrana bakmak gerek.

Ben illede sonyli navili olsun diye 6 ay aradım çerçeve + tuş panelini; Allahtan ki mutlu son oldu yoksa çok çirkin görünüyordu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ekran çok güzel alınası birşey ancak asıl zor olan çerçeveyi temin etmek. Bana kalırsa önce çerçeveyi garantileyip sonra ekrana bakmak gerek.

Ben illede sonyli navili olsun diye 6 ay aradım çerçeve + tuş panelini; Allahtan ki mutlu son oldu yoksa çok çirkin görünüyordu.

Farkındayım fakat şuan ekranda çerçevede bulmak zor benim için. O yüzden gördüğümde bırakmadım ekranı.

Etis'in sitesinden şöyle birşey indirdim, bu vatandaşda VCI denilen bir aygıt arıyor. Muhtemelen OBD ile arabaya bağlamak gerekiyor.

FBDIpE6.png

Olay anlaşıldı:

Olayın akışı şu:

http://www.motorcraftservice.com/vdirs/retail/default.asp?pageid=pubs_pcm&gutsid=&kevin=rules

Satılan versionlarından biriside şu: http://www.ebay.com/itm/Newest-Version-High-quality-Multi-Di-g-Access-J2534-Pass-Thru-OBD2-Device-/261194928666?pt=Motors_Automotive_Tools&hash=item3cd06e521a&vxp=mtr

ve http://www.motorcraftservice.com/vdirs/retail/default.asp?pageid=pubs_pcm&gutsid=&kevin=rules

Parayı veren düdüğü çalar vaziyetleri, önce tüm kablo ve VCI cihazlarını almak sonra software lisanslarını tamamlamak sonra envai çeşit yerde subscription yapmak gerektiği için bu planlar suya düşüyor.

Servet Özkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Önce yedeklemeyi öğrenmek gerekli diyeceğim de o yedeği kullanırken bile problemler çıkma ihtimali yüksek olabilir. Bazı markalarda komple beyin yakanlar bile vardı diye hatırlıyorum. Araştırmak lazım, eğer FIII'e uygun donanımı olan özel servis bulunursa işler çok kolaylaşabilir :)

Şimdi hatırladım ben bir ara Etis'in bilgisayara indirileninin  illegal olanının 2-3 farklı versiyonunu indirmiştim de hiçbiri çalışmamıştı. Yanlış hatırlamıyorsam da "Dongle" denen USB'den bağlanan lisans gibi bir şey lazımdı, bunu da Mertol abiden öğrenmiştim galiba.

@Mertol Kip, Abi sen bir ara Etis kullanmıştın diye hatırlıyorum da sadece parçaların planlarına bakmak için miydi yoksa arabaya bağlamış mıydın emin değilim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

etis diagnostik programi degil, aracin tesisati ve isleyisi ile ilgili diagramlar ve bilgi var. Eski adi TIS idi (Technical information system) Daha sonra cevrimici versiyonu cikinca e-tis oldu adi. :)

Araca baglanmak icin IDS e ve VCM + VCI kablosuna ihtiyac var.
VCM = Vehicle Communication modul.

VCI = Vehicle communication interface

Ihtiyaciniz olan son versiyonun yuklendigi IDS yazilimi. Ancak rus amcalar elm ile de bazi degisiklikleri yapabiliyorlar. google dedeye sorarsaniz bir suru bilgi bulursunuz.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
etis diagnostik programi degil, aracin tesisati ve isleyisi ile ilgili diagramlar ve bilgi var. Eski adi TIS idi (Technical information system) Daha sonra cevrimici versiyonu cikinca e-tis oldu adi. :) Araca baglanmak icin IDS e ve VCM + VCI kablosuna ihtiyac var. VCM = Vehicle Communication modul. VCI = Vehicle communication interface Ihtiyaciniz olan son versiyonun yuklendigi IDS yazilimi. Ancak rus amcalar elm ile de bazi degisiklikleri yapabiliyorlar. google dedeye sorarsaniz bir suru bilgi bulursunuz.
F3 için elm ile yapılan bisey gördunmu abi? En son yoktu sen gorduysen ona göre ariyim :) F2 de güzel seyler yapmışlar.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

F3 için elm ile yapılan bisey gördunmu abi? En son yoktu sen gorduysen ona göre ariyim :) F2 de güzel seyler yapmışlar.

Biz yakında arge çalışmalarına başlarız Ozan, demedi deme :)

Önce rusça öğrenmekle başlamak gerek. Hem bakarsın başka bişeyede yarar :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Derinlemesine ilgilenmedimki. Ancak f2 ile f3 ayni protokolleri kullaniyor. Sonucta ECU ya baglanabildikten sonra geri kalani software ile alakali. IDS in yazilimi piyasada var. Pahali falanda degil. Ben ebayden almistim zamaninda.. Gerci ondan sonra en az 10-15 tane update cikmistir. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Derinlemesine ilgilenmedimki. Ancak f2 ile f3 ayni protokolleri kullaniyor. Sonucta ECU ya baglanabildikten sonra geri kalani software ile alakali. IDS in yazilimi piyasada var. Pahali falanda degil. Ben ebayden almistim zamaninda.. Gerci ondan sonra en az 10-15 tane update cikmistir. :)

işte o softwarelar F3 desteklemiyordu en son, hatta ben bağlanmayı denedimde kafayı yedi araba çalışmamaya filan başladı :D yani bağlantıyı kurduktan sonra read configration dedikten sonra sapıtıyor.

Ozan Karsavuran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.