Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kasko Sistemi Değişiyor !

Önerilen Mesajlar

Otosan fiyatlarıyla orjinal yedek parça istemek sigortaya ödenecek paranın 2-3 katına çıkmasına bile sebep verebilir sanki.

Anlamıyorum ne alaka ki ?

Ben şimdiye kadar kaskoluk işlerimi hep yetkli serviste yaptırıyordum... Ne farkı var şimdi ? Yani bu fiyata olabiliyormuş :) (Fiyat önemli değil)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

aslında kasko karşı tarafıda karşılar, trafik sigortasının limiti yetmezse kasko devreye girer. en son(bir kaç sene önce) trafik sigortası 40000tl gibi bir tutarı karşılıyordu mesela suçlu olarak son model bir mercedese kafadan hızla çarparsanız trafik sigortasının limiti yetmez.

onlar açısından takibi zorlaşır bence, kaskon var mı yok, o zaman trafik sigortan var mı sorgusu doğrudan sigortan varmı sorgusundan daha komplike :D

sana lazım olan güvenebileceğin bir acente bence. geçenlerde puntonun sigortaları yenilendi aramadı bile yeniliyorum diye :D

Kaskoda "İhtiyari Mali Mesuliyet" opsiyoneldir. Sigorta firmaları da sizin ilk etapta kaskonuzu deldirmek istemeyeceğinizi bildikleri için önce trafik sigortanızı ortaya koyacağınızı düşünerek, İMM primlerini nispeten düşük tutuyorlar. Yine de İMM alabilmek için ek prim ödüyoruz, arkadaşımızın dediği gibi 200bin TL lik bir arabyı pert edersek; trafik sigortasından arta kalanı bizim ödememiz gerekiyor. Şayet trafik sigortasını iptal edip sadece kaskoya yönelirsek bu defa iki sakınca doğabilir;

1. Maliyetler çok yükselebilir (şu sıra kasko zorunlu olmadığı için çok çeşitli fiyatlar alabiliyorsunuz. Benim aracıma Anadolu sigorta 560 TL isterken Axa Oyak 1010 TLye yaptı, zorunlu hale gelirlerse  indirim beklemeyin, seve seve kanunu ile onlara gideceğimiz için  kasko poliçe fiyatımız  şu anki kasko + trafik poliçe toplamından yüksek olacaktır)

2. Kaskonuz zırt pırt delinmeye başlar. Bu da indirimlerimizi yok eder.

Şu anda ben işime gelmediğinde, "tamam, kalsın, bu sene kaskosuz gezerim" diyebiliyorum ve ona göre yaklaşıyorlar.. Trafikte ise "abi, bu sene bu para, yenileyelim mi, ne yapalım " diyorlar.... 

Sigortacılık sisteminin verimli olması için zaman zaman düzenlemelerin yapılması kaçınılmaz.

Nasıl ki bizim SSK sistemimiz 20 yıl cüzzi prim ödeyen kişiye ve ailesine neredeyse 50 yıl bakmak zorunda kaldığı için çöktüyse benzer sorunları diğer sigorta alanlarında yaşamak da olası.

Otomobil satın alma, ikinci el, parça ve servis maliyetlerindeki artışlar da sanırım böyle revizyonları şart koşuyor.

Tek bir pakette her şeyi vermeye çalışırsanız bizim SSK sisteminde geçmişte olduğu gibi kimseyi doğru düzgün mutlu etmek mümkün olmaz prim ve maliyet uyumsuzluğu nedeniyle.

Sonuçta ne kadar hizmet bekliyorsan o kadar prim ödeyeceksin prensibine geçiliyor.

Bunda önemli bir terslik görmüyorum, tabii rekabet yollarının açık tutulması halinde....!

Rekabet koşullarını yok edici bağlayıcı bir sistem gelmesi halinde de tüketici mahkemelerinin devreye girmesi gerekir, uyanık olup hakkımızı arayacağız.

Tabii araç değerini piyasaya bakıp hesap etme olayının nasıl olacağı muğlak. Aslında Türkiye Sigorta Birliğinin bence oldukça gerçekçi bir rayiç bedel listesi uygulaması vardı, http://www.tsrsb.org.tr/sayfa/kasko-deger-listesi, buna neden devam edilmeyeceğini anlamadım, ya da belki bu sistem için farklı referans değerleri alacaklar da o anlatılmaya çalışılıyor.

Neyse doğmamış bebeğe don biçmeye gerek yok, ayrıntılar geldikçe tartışılır.

Sayın Hocam,  bizim ülkemizde neremiz doğru ki diye başlayan cümlelerden nefret ediyor olsam da malesef böyle... Bİzler malesef firmaların maliyetlerini sahte raporlar ya da belgelerle yükseltip, hiç sigorta yaptırmamış araçların bedellerini şirketlere ödettiren bir ulusuz. Arkadaşlık anlayışımız, "bizden olana bişi olmasın, bizden olmayana köküne kadar..." şeklinde olduğu için sigorta firmaları da ona göre fiyatlar çıkartıyor. Ben çok şükür ki en son 1993te kaza yapmıştım. Onda da sadece bir far kırmıştım. O günden bu yana araçlarım hep kaskoludur, indirimler hep tavanda ama yine de 1000 tl den aşağı olmuyor primlerim. Neden diye bir düşünmek gerekmez mi... Rekabet de işe yaramıyor bazen.

Bir husus da bu sene kaskomu yenilerken sigortacılarla dalga geçtiğim bir konu:

Aracım bir yaşına basmak üzere idi, devrettiğim kaskoyu yenilemek için gittim. Bana bahsettiğiniz o sigortacılar birliğinin  aracım için belirlediği fiyatı çıkarttılar ve dediler ki 58 bin üzerinden yapılacak. İtiraz ettim, ben bu aracı zaten 53.500e aldım, nasıl olur, bunu sıfırı bile 58bin değil. Ama burada böyle gösteriyor, bir hatanız var dediler. Peki diyerek aracımı aldığım acenteyi aradım ve aracımın sıfır fiyatını istedim. Aracımın henüz kontağı çevrilmemiş, koltukları poşetli haline 55.500 istedi acente.. Bu görüşmeyi oda içine de dinlettim ve aynen şunu söyledim:  "ne kıymetli bir popom varmış, oturduğum araba yaşlanıyor ama değer kazanıyor, sıfırından bile pahalı oluyor, bu poponun kıymetini bilmek gerek".

Kısaca sigortalar birliği de özellikle yüksek fiyat göstererek birim pirimi yükseltiyor ve bizi kazıklıyordu. 

Benim tereddütüm, sahibinden.com gibi sitelerde zaten fiyatlar yaklaşık %15-20 yüksek oluyor. Prim öderken en üstten isteyen aracı örnek gösterip ona göre ödeme alır ve  iş tazminat ödemeye geldiğinde aynı siteden, kimsenin almadığı, her yanı değişmiş, darbeli vs bir aracın fiyatını gösterip ödeme yaparlar mı.. Ya da kendileri "fake" ilanlar verip, bak senin arabanın aynısından burada bu fiyata var diye manipülasyon yapmaya kalkarlar mı... Sonuçta o sitelere ilan vermek hiç zor değil

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Hocam,  bizim ülkemizde neremiz doğru ki diye başlayan cümlelerden nefret ediyor olsam da malesef böyle... Bİzler malesef firmaların maliyetlerini sahte raporlar ya da belgelerle yükseltip, hiç sigorta yaptırmamış araçların bedellerini şirketlere ödettiren bir ulusuz. Arkadaşlık anlayışımız, "bizden olana bişi olmasın, bizden olmayana köküne kadar..." şeklinde olduğu için sigorta firmaları da ona göre fiyatlar çıkartıyor.
Hizmet alan buna göz yumuyorsa ortaya çıkan sahte maliyetin kendisine yansımasını da kabullenmek zorunda, burada sorun hizmet verende değil alanda!
Kısaca sigortalar birliği de özellikle yüksek fiyat göstererek birim pirimi yükseltiyor ve bizi kazıklıyordu.   
Ben bu listeyi çok sık kontrol ederim, şimdiye kadar piyasadan çok fazla saptığına şahit olmadım. Hatta ikinci el araç satışında bedel tayininde iyi bir referans olduğunu düşünmüşümdür hep, tabii genelde üst sınırı verir. Aracın ilk yılında biraz yüksek kalabiliyor, bu da doğru, ama hasar geri ödemede de bunu gözetiyorlardı zaten.

Sonuçta istisnalar kaideyi bozmaz...

Benim tereddütüm, sahibinden.com gibi sitelerde zaten fiyatlar yaklaşık -20 yüksek oluyor. Prim öderken en üstten isteyen aracı örnek gösterip ona göre ödeme alır ve  iş tazminat ödemeye geldiğinde aynı siteden, kimsenin almadığı, her yanı değişmiş, darbeli vs bir aracın fiyatını gösterip ödeme yaparlar mı.. Ya da kendileri "fake" ilanlar verip, bak senin arabanın aynısından burada bu fiyata var diye manipülasyon yapmaya kalkarlar mı... Sonuçta o sitelere ilan vermek hiç zor değil
Bireysel çabaların bu yönde olabileceğini kabul etsem de yıllardır sektörde faaliyet gösteren kurumsal kimliği gelişmiş şirketlerin bu konuda daha şeffaf ve ciddi çözümler üreteceğine inanıyorum.

Ne olup bittiğini izleyelim, somut verileri görüp eleştirelim derim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim kaygım sürekli zarardayız diye ağlaşan sigorta firmalarının fiyatları çok yükselteceği yönünde. Özellikle benim gibi orjinali konusunda hassas davranacaklara ekstra öpücükleri vardır mutlaka. Bugüne kadar araçlarım hep kaskolu oldu. Daha bir defa kullanmadım. İndirim oranı maksimum fakat buna rağmen bu yıl sıfır aldığım arabanın kasko ödeme tutarı  bir sonraki yıl araba  eskimesine ve bedeli düşmesine rağmen geçen yıl ödediğimden fazla oluyor. Allahın işi :) 

Bir de geçenlerde ayrı bir haber vardı son 2-3 yıl içinde %50 civarı zam gelen Zorunlu Trafik sigortaları zarar ettiriyormuş. Bedelleri çok yükselmiş, 1000TL Zorunlu Trafik sigortası ödeyenler varmış vs şeklinde. Hürriyet gazetesinde yazıyordu. Yaşayıp göreceğiz ama %50 civarı bir ek bindirim bekliyorum. :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim kaygım sürekli zarardayız diye ağlaşan sigorta firmalarının fiyatları çok yükselteceği yönünde. Özellikle benim gibi orjinali konusunda hassas davranacaklara ekstra öpücükleri vardır mutlaka. Bugüne kadar araçlarım hep kaskolu oldu. Daha bir defa kullanmadım. İndirim oranı maksimum fakat buna rağmen bu yıl sıfır aldığım arabanın kasko ödeme tutarı  bir sonraki yıl araba  eskimesine ve bedeli düşmesine rağmen geçen yıl ödediğimden fazla oluyor. Allahın işi :) 

Bir de geçenlerde ayrı bir haber vardı son 2-3 yıl içinde %50 civarı zam gelen Zorunlu Trafik sigortaları zarar ettiriyormuş. Bedelleri çok yükselmiş, 1000TL Zorunlu Trafik sigortası ödeyenler varmış vs şeklinde. Hürriyet gazetesinde yazıyordu. Yaşayıp göreceğiz ama %50 civarı bir ek bindirim bekliyorum. :) 

Abi bu sigorta şirketleri çok kurnazdır :) (başımıza gelen bir vaka yı paylaşıyım) sıfır bir araç aldınız ve haliyle sıfır araçta kasko olmassa olmazlardandır, siz ilk kaskoyu 1 yıllığına 1000 tl ye yaptırdınız aracı bir yıl olmadan bir yere çarptınız veya vurdunuz kasko hemen aracı yetkili servise çektiriyor,serviste parçalarını orjinal takıyor ve araç servis tamir sürecindeyken size bir geçici araç temin ediyorlar bunu taktir etmişimdir :) araç yapılıyor kasko 1 yıllık sözleşmesi bitiyor siz 2.senede kasko yaptıracağınızda fiyat bi hayli yükseliyor neyse aracı satmaya karar verdiniz de ise kasko expertısı aracın şu olay geçmiş yapılan işlemlere göre aracın değerini de bir hayli aşağı indiriyor :(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün Ford'tan aradılar sabah 1 hafta önce aldığım fiyat 2340 tl kampanya var deyip 1500 tl olmuş dediler allianz için ve gittim kes sigortamı dedim arkadaş bi 20 dk uğraştı baktım adam kıvranıyor hayırdır dedim abi diyo farklı yerlerden fiyat aldığınız için fiyat 2000 tl olmuş diyo böyle bir saçmalığa imza attılar allianzı ve Ford'u aradım şikayetçi olduğumu 40 km yol gittiğimi mağdur ettiklerini dile getirdim 3 iş gününde yardımcı olacaklarını söylediler...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Anlamıyorum ne alaka ki ?

Ben şimdiye kadar kaskoluk işlerimi hep yetkli serviste yaptırıyordum... Ne farkı var şimdi ? Yani bu fiyata olabiliyormuş :) (Fiyat önemli değil)

Hiç bir zaman hiç bir şekilde yan sanayi ya da sanayiden alınmış OEM kullanamayacaklarsa ve önceden kullanabileceklerini hesaplayarak kasko primi hesaplıyorlardı diye biliyorum, ki bu kısmı çok göreceli hala, bence artar.

Tabi cümlemi sanki diye bitirmemin sebebi de şu anki söylemlerim de bu konuda ne zaman detaylı araştırma yapmaya kalksam benzer olaylarda çıkan farklı sonuçlar sebebiyle sigorta işinin tam mantığını bir türlü çözemememden kaynaklanıyor.

Bu yazıyı da ilk okuduğumda o zaman biri arabası perte çıktığında, yüksek fiyatta emsalleri çok olsun diye 5-10 tane sahte ilan açarsa bir çok sitede veya tam tersi sigorta şirketi bu haltı yerse ne olacak onu da merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün Ford'tan aradılar sabah 1 hafta önce aldığım fiyat 2340 tl kampanya var deyip 1500 tl olmuş dediler allianz için ve gittim kes sigortamı dedim arkadaş bi 20 dk uğraştı baktım adam kıvranıyor hayırdır dedim abi diyo farklı yerlerden fiyat aldığınız için fiyat 2000 tl olmuş diyo böyle bir saçmalığa imza attılar allianzı ve Ford'u aradım şikayetçi olduğumu 40 km yol gittiğimi mağdur ettiklerini dile getirdim 3 iş gününde yardımcı olacaklarını söylediler...

hehehe, ihaneti affetmemişler.. ya benimsin ya da başkasına bakarsannnn...  cüzdanını severiz seninnnnn ..  demişler gibi geldi....

şaka bir yana; buna açıkça ticari ahaksızlık denilir bence. bin tl ye bile yapsalar ben artk o firmaya yaptırmam, bir hasar anında nasıl güvenebilirim ki onlara.. bugün böyleee, yarın..... nasıl gelirse işlerine...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

neden bu kadar yüksek iindirim oranınız nedir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün Ford'tan aradılar sabah 1 hafta önce aldığım fiyat 2340 tl kampanya var deyip 1500 tl olmuş dediler allianz için ve gittim kes sigortamı dedim arkadaş bi 20 dk uğraştı baktım adam kıvranıyor hayırdır dedim abi diyo farklı yerlerden fiyat aldığınız için fiyat 2000 tl olmuş diyo böyle bir saçmalığa imza attılar allianzı ve Ford'u aradım şikayetçi olduğumu 40 km yol gittiğimi mağdur ettiklerini dile getirdim 3 iş gününde yardımcı olacaklarını söylediler... neden bu kadar yüksek iindirim oranınız nedir?
Herhangi bir indirim oranım yok hasarsızlık var bide eşimin adına öğretmen diye kampanya dedi 1 günlük güya :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.