Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 3 İlk Bakım Bilgileri

Eser Ekinci

Soru

aracımın ilk bakımını yaptırdım hayırlısıyla.

yapılan işlemler: 

*5w30 motor yağı FMY marka(orjinal ürünmüş ama ilk defa duydum)

*yağ filtresi

*hava filtresi

*1 litre antifriz (kırmızı)

*1 litre şanzıman yağı

fren balataları kontrolü, süspansiyon kontrolü, fren ve direksiyon hidrolikleri kontrolü, iç-dış yıkama :)

bana çıkarılan fiyat kdv dahil 181 TL işçilik hariç.

fiyat dengeli ama bazı sorularıma yanıt alamadığım için biraz buruk kaldım. örneğin aracıma aksesuar kataloğunda belirtilen kapı eşiklerinin maliyeti ve mümkünse altına mavi led uygulaması, yazılım güncellemesi ile sync yüklemesi, araç harekete geçince 4 kapının kilitlenmesi meselesi(bu konuda aracın yazılımı test edildi, yüklü programlar ve donanım listesine göre şu anda hiçbir focus 3 için ilgili modül bulunmadığı belirtildi.), renkli yol bilgisayarı ekranının maliyeti gibi konular askıda kaldı. ötesinide ben sormadım. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
Engin aslında park yerinden ayrılırken genelde bir göz atarım ve şimdiye kadar hiç gözüme çarpmadı, senin hiç dikkatini çektimi.Aşağı yukarı araçlarımız aynı zamanlarda üretilmiş benimki de 10 ayda  da üretilmiş, bakımda herhangi birşey söylemediler de acaba gözden kaçmış olabilir mi diye aklıma takıldı..Olmazsa tekrar bir kontrole gideyim..

bekir bey maalesef arabanın altında yağ izi göremiyorsunuz. çünkü motorun altında halıflex ten bir parça var ve motorun altını komple kapatıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
aracımın ilk bakımını yaptırdım hayırlısıyla.

yapılan işlemler: 

*5w30 motor yağı FMY marka(orjinal ürünmüş ama ilk defa duydum)

*yağ filtresi

*hava filtresi

*1 litre antifriz (kırmızı)

*1 litre şanzıman yağı

fren balataları kontrolü, süspansiyon kontrolü, fren ve direksiyon hidrolikleri kontrolü, iç-dış yıkama :)

bana çıkarılan fiyat kdv dahil 181 TL işçilik hariç.

fiyat dengeli ama bazı sorularıma yanıt alamadığım için biraz buruk kaldım. örneğin aracıma aksesuar kataloğunda belirtilen kapı eşiklerinin maliyeti ve mümkünse altına mavi led uygulaması, yazılım güncellemesi ile sync yüklemesi, araç harekete geçince 4 kapının kilitlenmesi meselesi(bu konuda aracın yazılımı test edildi, yüklü programlar ve donanım listesine göre şu anda hiçbir focus 3 için ilgili modül bulunmadığı belirtildi.), renkli yol bilgisayarı ekranının maliyeti gibi konular askıda kaldı. ötesinide ben sormadım. 

işçilik dahil fiyat nedir acaba

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

antifiriz eksilmesi ilginç yada baştan eksikti..

benim eski araçta 1 kere 1-2 parmak eksildi o da zonguldak-bartın-karabük ün bayırlı yollarında 2. vitesle çok uzun süre devirli kullandıktan sonra olmuştu. sanırım bir miktar buharlaşma oldu.. çünkü antifirizli suyun kaynama noktası 110-120 derecelerde oluyor..

kitapçıklardaki gibi %50-50 karıştırırsanız kaynama noktası yaklaşık 125 derecedir..

hiç antifirizini ölçtüren oldu mu? arabayı aldığımdan beri aklımda; 3 kere servise gittim hepde ölçtürmeden çıktım..

%50-50 karışım olsa kitapçıktaki gibi -40 olmalı aslında ama hiç tutacağını sanmam..

yine geleceğim eski aracıma; onun kitapçığıda öyle yazardı..ölçtürmüştüm -22 çıkmıştı ve 1,5 lt ekletmiştim..-32 ye indirtmiştim..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

bugün servise gittim..antifirizi ölçtürdüm..  -22 çıktı, ilk aldığım eski aracım gibi :( konya şartlarında birşey olmaz dendi..

kullanma kılavuzuna %50-50 karışım olmalı yazıpta neden böyle yaparlar anlamıyorum.. (maliyet tabi ki de)  konya en soğuk çok özel şartlar olmazsa -25 leri görüyor.. ve hyundai nin elemanı araç 4-5 gün -25 de yatmazsa; hergün çalışan araca birşey olmaz demişti..ama benim içim rahat olmayıp -32 lere indirtmiştim..şimdi bu adamlar erzuruma sattıkları arabalar için servisi uyarıp siz buna biraz daha antifiriz katın mı diyorlar. kıştan kıyametten erzurum gibi yerlerde 1 hafta yerinden oynamayan arabalar var...hayret yani..

havalar yumuşak gidiyor, çok sertleşeceği belli olursa bu kış yoksa seneye ilk bakımda 1 lt antifiriz ekleteceğim..orta ve doğu anadoluda ford a binenler mutlaka ölçtürsün derim..

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
antifiriz eksilmesi ilginç yada baştan eksikti..

benim eski araçta 1 kere 1-2 parmak eksildi o da zonguldak-bartın-karabük ün bayırlı yollarında 2. vitesle çok uzun süre devirli kullandıktan sonra olmuştu. sanırım bir miktar buharlaşma oldu.. çünkü antifirizli suyun kaynama noktası 110-120 derecelerde oluyor..

kitapçıklardaki gibi %50-50 karıştırırsanız kaynama noktası yaklaşık 125 derecedir..

hiç antifirizini ölçtüren oldu mu? arabayı aldığımdan beri aklımda; 3 kere servise gittim hepde ölçtürmeden çıktım..

%50-50 karışım olsa kitapçıktaki gibi -40 olmalı aslında ama hiç tutacağını sanmam..

yine geleceğim eski aracıma; onun kitapçığıda öyle yazardı..ölçtürmüştüm -22 çıkmıştı ve 1,5 lt ekletmiştim..-32 ye indirtmiştim..

antifiriz eksilmesi normal bence eğer ki yanma odasına kaçıpta arabaya mavi duman attırmıyorsa

bence hortumlarla ilgili çünkü araç yeni hortumlar yeni illaki ufak kaçaklar oluşabiliyor

servise sorarsanız normaldir derler eminim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
antifiriz eksilmesi normal bence eğer ki yanma odasına kaçıpta arabaya mavi duman attırmıyorsa

bence hortumlarla ilgili çünkü araç yeni hortumlar yeni illaki ufak kaçaklar oluşabiliyor

servise sorarsanız normaldir derler eminim

bu bahsettiğim olay eski aracım hyundai accent era da olmuştu, dediğim gibi batı karadeniz gezisinden sonra..onun dışında hiç olmadı..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

arkadaşlar bakım için faturayı belirtilen kalemler ile buraya yazayım.

15000 bakım 1,6 duratorq TDCI  : 60,00TL

tapa: karter yağı boşaltma           : 4,93TL

Filtre (hava)                                : 41,28TL

filtre komple (yağ)                       : 8,47TL

Yağ (şanzuman) 1 lt. (castrol)     : 28,52TL

FMY antifiriz 1 lt.                         :10,37TL

FMY motor yağı 5w30 (4 lt.)        : 60,16TL                       

işçilik toplamı : 60TL            İşçilik indirimi: 60,00 TL

parça toplamı:153,73          parça indirimi: 0 TL 

toplam: 213,73

KDV matrahı: 153,73 TL

toplam KDV(%18):27,67

Fatura toplamı: 181,40 TL

kredi kartına iki taksit yapıldı. parolu ford yakıt güvence kartına 181,40 TL'lik  puan kaydedildi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aks keçesi yağ kaçağı; araç lifte alındığında herhangibir parça sökmeden fener yardımı ile görülebiliyor, benimkini değiştirdiler, 3 ay kadar sonra servise uğradığımda kontrol edildi kaçak devam etmemiş, herhangibir sıkıntı yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

arkadaşlar bakım için faturayı belirtilen kalemler ile buraya yazayım.

15000 bakım 1,6 duratorq TDCI  : 60,00TL

tapa: karter yağı boşaltma           : 4,93TL

Filtre (hava)                                : 41,28TL

filtre komple (yağ)                       : 8,47TL

Yağ (şanzuman) 1 lt. (castrol)     : 28,52TL

FMY antifiriz 1 lt.                         :10,37TL

FMY motor yağı 5w30 (4 lt.)        : 60,16TL                       

işçilik toplamı : 60TL            İşçilik indirimi: 60,00 TL

parça toplamı:153,73          parça indirimi: 0 TL 

toplam: 213,73

KDV matrahı: 153,73 TL

toplam KDV(%18):27,67

Fatura toplamı: 181,40 TL

kredi kartına iki taksit yapıldı. parolu ford yakıt güvence kartına 181,40 TL'lik  puan kaydedildi.

Bu fiyatları nasıl aldınız. Ben bugün İstanbul anadolu yakasında en az 10 servisi aradım ve ilk bakım fiyatlarını sordum. En düşük fiyat veren 360 TL dedi. Ayrıca aldığım en düşük fiyatın içerisinde şansuman yağı da yok. En yüksek fiyatı 420TL ile Otokoç Taşdelen Servis verdi, yuh dedim. Anadolu yakasında hangi servisi tercih edeyim kazık yememek için...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bu fiyatları nasıl aldınız. Ben bugün İstanbul anadolu yakasında en az 10 servisi aradım ve ilk bakım fiyatlarını sordum. En düşük fiyat veren 360 TL dedi. Ayrıca aldığım en düşük fiyatın içerisinde şansuman yağı da yok. En yüksek fiyatı 420TL ile Otokoç Taşdelen Servis verdi, yuh dedim. Anadolu yakasında hangi servisi tercih edeyim kazık yememek için...

Avrupa yakasında Haramidere Kent otoda 310Tl vermiştim. Ocak ayı içinde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Motor yağı fiyatı düşük tutulmuş.2 ay önce Otokoçta 100 lira aldılar motor yağına. Sanki Castrol Edge veya Mobil1 koydular.Maliyeti 20 liralık motor yağını 100 liraya çaktılar işin özeti bu. Ama sizin faturada neden 60,16+kdv yazmışlar anlamadım.Ya ben sağlam kazık yedim yada sizde hata yaptılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Tokat'ta oturuyorum.Geçen hafta aracımı ilk bakımına soktum.Aracım 8.700 km de.

Sprey temizleyici  7.91 tl

Cam suyu             2.54 tl

Hava Filtre            41.28  tl

Castrol Mag  5-30    78.52 tl

Yağ Filtre                 8.47 tl

Conta                         1.31 tl

Bakım                     49.5 tl

189 tl  + KDV= 224 TL tuttu.

210 tl 4 taksit yaptılar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.