Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yol Bilgisayarı Ortalama Tüketim Değeri Kalibrasyonu

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Yakup hem Amerikayı takmayın diyorsun hem de kafa karıştırmak için oradan örnek veriyorsun.

Normal çalışma ayarından düşük oktanlı benzin alırsan, yani bu durumda 95 altı, vuruntu sensörü erken detonasyonlrı engellemek için ateşleme ayarını değiştirecektir bu da haliyle güç kaybı ile sonuçlanacaktır. Ancak motor optimal oktan değerine ulaştıktan sonra remap falan yapmadan oktan sayısını ne kadar arttırsak da gücü arttıramayız.

Mehmet Bey olasıdır ki eski aracınızın optimal yakıtı 97-98 oktan idi ve bu nedenle daha düşük oktanlı benzinde güç kaybı yaşıyordunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

bir sorumda benim olacak

yb 5,9 l/100km gösteriyor

afe 5,8 l/100 km gösteriyor

birde rafe diye bir şey var birimsiz

oda 5,3 olarak gösteriyor.

hadi afe ort. yakıt tüketimi de

rafe ye baktım running average fuel economy

nedir anlam veremedim

aklıma gelen şu oldu

her yakıt aldığımda depoyu dolduruyorum ve km sayacını sıfırlıyorum ama yakıt tüketimini arabayı aldığım günden bu yana sıfırlamadım

acaba afe yb ile paralel ve rafe km sayacı ile paralel mi çalışıyor diye düşünüyorum ama rafe birimsiz???

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bir sorumda benim olacak

yb 5,9 l/100km gösteriyor

afe 5,8 l/100 km gösteriyor

birde rafe diye bir şey var birimsiz

oda 5,3 olarak gösteriyor.

hadi afe ort. yakıt tüketimi de

rafe ye baktım running average fuel economy

nedir anlam veremedim

aklıma gelen şu oldu

her yakıt aldığımda depoyu dolduruyorum ve km sayacını sıfırlıyorum ama yakıt tüketimini arabayı aldığım günden bu yana sıfırlamadım

acaba afe yb ile paralel ve rafe km sayacı ile paralel mi çalışıyor diye düşünüyorum ama rafe birimsiz???

rafe son 15 dkdaki ortalama yakıt, menzil hesabında kullanıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 8 ay sonra...

Bu değerli bilgiler için teşekkür ederim. Konu oldukça eski ama bende de sürekli olarak genelde 0,5 - 0,7 lt yol bilgisayarı eksik tüketim gösteriyor. Ancak bizim test menüsünde böyle bir değeri değiştirme opsiyonu maalesef yok. Başka ne türlü kalibre edebiliriz acaba bilginiz var mı ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Yanlışım varsa düzeltin ama bunu lpgye uyarlayabiliriz, yanlış mıyım?  Misal şuan 7.2 benzin diyor ama 1.2 fazlası ile 8.6 yapar. Bunuda afeyi ayarlayarak 8.6 yaptim :) buda 850ye ayarlayinca oldu. Hadi bakalım hesap tutacak mı. .

Ali Öztürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 05.08.2012 14:46:21, Cem Boneval said:

Sorunu bazılarımız yaşıyor, yol bilgisayarının ortalama tüketim değeri ile depo doldurmadan doldurmaya hesaplanan değer uyuşmuyor, değişik nedenleri olabilir.

depo hesabı daha gerçekçi bir rakam veriyor ve mesela bende yol bilgisayarı sabit 0,5 l/100 km daha düşük gösteriyor. Bu durum menzil hesabını da olumsuz etkileyebiliyor.

Hal böyle olunca yol bilgisayarını kalibre etmek mantıklı geliyor insana, serviste hallederim derken biraz oynama ve araştırma ile kendi kendimize yapmanın yolunu buldum.

Şöyle...:

1. YB OK düğmesine basarak aracı çalıştırıyoruz ve ekranda TEST yazısı çıkana kadar basılı tutuyoruz..

2. Test menüsüne girdikten sonra OK ve/veya aşağı yukarı oklarla "AFE-Bias" yazısına kadar ilerliyoruz. AFE Average Fuel Economy kısaltılmış hali, Bias da eğilim anlamında.

3. Bu menüde OK basınca fabrika ayarı olan 1000 değeri gözüküyor. Sağ sol oklarla bu değeri 100-2000 arası ayarlayabiliyoruz. Yukarı aşağı oklar da ondalıkları değiştiriyor.

4. Geçerli değeri bulmak için de şu formülü kullanacağız:

YB verdiği değer

----------------------- x 1000

Hesaplanan değer

Söz gelimi benim ortalamam YB ile 7.7, halbuki hesaplama ile bulduğum 8.2, 7.7/8.2 x 1000 = 939

5. Elde edilen bu değerin ayarlanması tamamlandıktan sonra OK ile çıkıyoruz ve motoru stop ediyoruz işlem bitiyor.

sayın hocam bende mondeo 99 ghia var bunda da kalibrasyon yapılır mı yapılırsa nasıl sizin anlattıgınız benim yol bilgisayarında yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.