Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yol Bilgisayarı Ortalama Tüketim Değeri Kalibrasyonu

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Sorunu bazılarımız yaşıyor, yol bilgisayarının ortalama tüketim değeri ile depo doldurmadan doldurmaya hesaplanan değer uyuşmuyor, değişik nedenleri olabilir.

depo hesabı daha gerçekçi bir rakam veriyor ve mesela bende yol bilgisayarı sabit 0,5 l/100 km daha düşük gösteriyor. Bu durum menzil hesabını da olumsuz etkileyebiliyor.

Hal böyle olunca yol bilgisayarını kalibre etmek mantıklı geliyor insana, serviste hallederim derken biraz oynama ve araştırma ile kendi kendimize yapmanın yolunu buldum.

Şöyle...:

1. YB OK düğmesine basarak aracı çalıştırıyoruz ve ekranda TEST yazısı çıkana kadar basılı tutuyoruz..

2. Test menüsüne girdikten sonra OK ve/veya aşağı yukarı oklarla "AFE-Bias" yazısına kadar ilerliyoruz. AFE Average Fuel Economy kısaltılmış hali, Bias da eğilim anlamında.

3. Bu menüde OK basınca fabrika ayarı olan 1000 değeri gözüküyor. Sağ sol oklarla bu değeri 100-2000 arası ayarlayabiliyoruz. Yukarı aşağı oklar da ondalıkları değiştiriyor.

4. Geçerli değeri bulmak için de şu formülü kullanacağız:

YB verdiği değer

----------------------- x 1000

Hesaplanan değer

Söz gelimi benim ortalamam YB ile 7.7, halbuki hesaplama ile bulduğum 8.2, 7.7/8.2 x 1000 = 939

5. Elde edilen bu değerin ayarlanması tamamlandıktan sonra OK ile çıkıyoruz ve motoru stop ediyoruz işlem bitiyor.

:claps: :claps: :claps: :claps: :claps: :claps:
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

cem bey yazınızı okudum zaten bu degeri 100-2000 mi ayarlayacagız yoksa başka bi degermi yazacağız . artı 8.2 x1000 nasıl 939 oluyo bunuda anlamadım

Yeterince açık yazdığımı zannediyordum.

7.7 / 8.2 = 0.939

0.939 x 1000 = ?

100-2000 arasındaki değerler verilebiliyor, sol ok yüzdelikleri sağ ok ondalıkları değiştiriyor.

Sağa doğru bir kez basınca 900 oluyor, sonra yukarı ok basarak 939'a ulaşılıyor.

Yani dün öyle yaptığımı anımsıyorum.

Deneme yanılmayla bulursunuz zaten, olayın mantığı bu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

teşekkürler uyguladım bende oldu deger i 1000 de bıraktım ben siz kaç yaptınız

Selçuk abi zaten 1000 olarak geliyormuş.

Eğer sende sapma hissediyorsan, yani

Yol bilgisayarın 8 ama senin ölçümün 9 ise..

8/9x1000 = 888 yazmalısın oraya..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

teşekkürler uyguladım bende oldu deger i 1000 de bıraktım ben siz kaç yaptınız

Niye olmasın ki...

Fabrika değeri 1000 zaten, yani YB gösterdiği ile senin hesapladığın eşit anlamına geliyor bu.

Ben değerlerimi yazdım iki kere, bu da üçüncüsü: 939.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu sapmayı depoyu doldurup ortalamayı sıfırlayıp belirli bir km yaptıktan sonra tekrar depoyu doldurup öylemi karar verdiniz

Depo'nu hep aynı seviyede doldurursan eğer, yaktığın yakıt ile aldığın mesafeyi oranlayıp ort tüketimini bulursun...

Bu değer ile (artık ne zaman sıfırlarsan sıfırla sadece aynı zamanda yap 1 kere) yol bilgisayarı değerini kıyaslıyoruz :yeah:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu sapmayı depoyu doldurup ortalamayı sıfırlayıp belirli bir km yaptıktan sonra tekrar depoyu doldurup öylemi karar verdiniz

Yaaa, öyle, ama depoyu uyarı lambası yanana kadar kullanıp doldururken pompa tabancası ikinci kez atana kadar doldurtarak ve bir defa değil çok defa...

Ayrıca herkeşte sapma olacak diye bir kural yok, sizinki doğru gösteriyordur belki de...

Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

anladım .3 gün öncede benim benzin lambası yandı .uzun yol gitmedim hep şehir içi hep 65 70 km kala yanardı şimdi 125 km kala yandı anlam veremedim sonra biraz daha benzin aldım söndü.125 km kala yanması ilginç geldi bana.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

anladım .3 gün öncede benim benzin lambası yandı .uzun yol gitmedim hep şehir içi hep 65 70 km kala yanardı şimdi 125 km kala yandı anlam veremedim sonra biraz daha benzin aldım söndü.125 km kala yanması ilginç geldi bana.

Tüketim fazla olduğunda sanırım daha erken uyarı veriyor, bu olay bendede aynı,aracın kendine göre bi hesabı var ama tam olarak yolunu bende bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.