Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Adm Partikül Filtresi Katkısı

Çağlar Sertan KASIMOĞLU

Önerilen Mesajlar

0900c8af8501afc18580.jpg0900c8af84fc2e658555.jpg

1.6 Tdci 109 beygir motorlu Volvolarda (2008-2011) Adm katkısı denilen birşey var.Her mazot alımında alınan miktara göre konulması gereken sıvıyı,modül ile hesaplayıp, kendi deposundan alıp,mazot deposuna pompalıyor.Yani araç katkılı mazot ile çalışıyor.Bu karışımlı yakıtla çalışan motordan çıkan egzost gazları partikül filtresinin içindeki partikülleri yakıyor yani rejenerasyon olayı oluyor.Fakat araçta Focus 3 lerde veya birçok araçta olduğu gibi 'sürüşe devam edin' gibi bir ibare vs.. yazmıyor. Bu sıvı deposunun yeri üstteki resimlerde gözüküyor.Dolumu ise yine yukardaki fotoğrafta olduğu gibi depoya bağlanan bir hortumla yapılıyor.Taki küçük şişeye sıvı gelene kadar yani taşana kadar.Bu dolum işlemi 60.000 km bakımında yapılıyor genellikle.Ama ülkede bu sıvının adını bile duymamış servisler var.

1.6 tdci ile aynı motora sahip 1.6 hdi 110 beygir motorlarda da aynı sistem var.

Focuslarda nasıldır bilmiyorum.Hangi modellerde partikül filtresi var,bu sıvı var mı bilmiyorum.Yeni 115 beygirlik 1.6 tdci dizel motorlarda otomatik rejenerasyon yapıyor yani böyle bir sıvı yok.Partikül filtresine giren gazların basıncı ile çıkan gazların basınçları ölçülüyor.İki basınç arasındaki fark belirli bir düzeyden fazlaysa filtre dolmuş oluyor ve beyine giden bu sinyaller,aracı zengin yakıtla çalıştırarak harareti yani egzost gazı çıkış sıcaklığını yükseltiyor.Normalde gire 200 derece civarlarında daha sıcak olan partikül filtresine ayrı bir sondadan mazot yollanıyor ve partiküller yakılıyor.Araçta start&stop sistemi varsa devre dışı kalıyor.Hatta gerekirse arka cam rezistansını bile otomaatik açıp,şarj dinamosuna yük bindirerek daha yüksek çalışma sıcaklıkları için temeller atılıyor.Çok komplike bir sistem(komplike ne demek bilmiyorum artistik olsun diye yazdım :) )

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Forumda arattım ama bulamadım galiba acemilikten :)

Bu sıvıyı bulsam bende ekleyebilirim üstüne.Daha doğrusu ucuz fiyata bulsam :) kimseyede güvenip alamıyorum.Mavi mazotu adm katkısı diye satar ruhum duymaz.200-300 lirada vermek istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.