Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 1.6 Ecoboost Chip Tuning Ve Sprintbooster

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Şöyle ki videoda ki demo ile deneme yaptık, her 3 konumda da gaza aynı miktarda basıldığında aynı sayıda led yanıyor, bu durumda başta verilen bilgilerin yanlış olduğunu düşünebilirmiyiz?

Ozan daha önce de yeterince ayrıntılı yazdım, içini açan birisinden de teyidini aldım, içinde bir OpAmp var, voltaj yükseltiyor, öyle komplike bir devre değil yani, devenin altında buzağı aramaya gerek yok.

Ayırca bu video maalesef pek bir yanıltıcı, göz boyama amaçlı yapılmış.

Takıp kullananlar EB gibi güçlü bir motorda farkı hemen fark edecektir, EB için ben dahil takan üç kişinin çok memnun olduğunu yazmak yanlış olmaz. 

Bak bunlar da Boulekos'un kendi sitesinden:

"Sprint Booster modifies the signal between the accelerator pedal module and the electronic throttle body. This modified signal forces the throttle body to open 'more' than the stock signal at a given pedal position. In effect, the idle-to-full-throttle pedal travel is reduced. This makes your car 'feel' more powerful because a given pedal input produces greater throttle opening. This is especially evident in the low to mid rpm range where most cars spend their time on the street."

graph.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Birim olarak pedala verilen baskının sonucunda T zamanın sonunda aynı yakıt anlık olarak veriliyor.

Ama T zamanda geçen sürede toplam yakıt daha fazla. Bu nedenle aradaki lag (tabi yanlış ama anlaması kolay oluyor) kalkmış oluyor.

Daha fazla yakıt daha fazla ivmelenmeye denk düşüyor.

Yani: %50 pedal uygulandığında yine %50 gaz veriyor. Fakat bu %50 ye ulaşabilmesi için geçen süre kısalıyor. Bu yüzden performans hissediliyor.

adSRzxO.png

Stock Pedal Tepkime Süresi

hOFxeoJ.png

Sprint Booster Pedal Tepkimesi

Velhasıl, olay sadece hissiyat değil.

Herneyse dün üstünkörü araştırmamla, aletin için toplamda 10TL lik devre elemanı olduğunu gördüm. Şayet soketlerini de edinsem/yaptırsam Max 30 TL ye mal edebilir mişim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yakıtı bilmem şimdilik,

Tadını çıkartmaya kalkasrsan biraz artar, alışınca eskiye döner. 

Herneyse dün üstünkörü araştırmamla, aletin için toplamda 10TL lik devre elemanı olduğunu gördüm. Şayet soketlerini de edinsem/yaptırsam Max 30 TL ye mal edebilir mişim.

Aynen, zaten bence tek kusuru fiyatı, ama Yunanistan zor durumda, onlara yardım eli uzamış oluyoruz.

BU arada üretelim mi, forumda 100 TL'ye satarız!?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aynen, zaten bence tek kusuru fiyatı, ama Yunanistan zor durumda, onlara yardım eli uzamış oluyoruz.

BU arada üretelim mi, forumda 100 TL'ye satarız!?

Sadece yunanistana yarım etsek iyiydi tabi :smiley2k:

Bana uyar, hadi üretelim! Ama kar marjımızı açık etmeyeydik iyiydi :smiley2k:

“The ECT system (Electronic Throttle Control) – also known as drive-by-
wire – has the unfortunate downside of delayed throttle response and
subdued acceleration, creating problems in certain circumstances such as
up-hill starts, quick gearchanges, overtaking, etc.”

“The Sprint Booster aims to overcome this throttle response delay for
ECT-equipped vehicles, providing crisp on-tap acceleration at the driver’s
disposal.”

"By installing the SPRINT BOOSTER, we eliminate the delay that occurs
from the moment that the throttle is depressed and the electronic throttle
control opens the butterfly, thus greatly improving the car's acceleration
figures."

Efenim? Hissiyat mı? Değiiiil :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ozan daha önce de yeterince ayrıntılı yazdım, içini açan birisinden de teyidini aldım, içinde bir OpAmp var, voltaj yükseltiyor, öyle komplike bir devre değil yani, devenin altında buzağı aramaya gerek yok.

Ayırca bu video maalesef pek bir yanıltıcı, göz boyama amaçlı yapılmış.

Takıp kullananlar EB gibi güçlü bir motorda farkı hemen fark edecektir, EB için ben dahil takan üç kişinin çok memnun olduğunu yazmak yanlış olmaz. 

Bak bunlar da Boulekos'un kendi sitesinden:

"Sprint Booster modifies the signal between the accelerator pedal module and the electronic throttle body. This modified signal forces the throttle body to open 'more' than the stock signal at a given pedal position. In effect, the idle-to-full-throttle pedal travel is reduced. This makes your car 'feel' more powerful because a given pedal input produces greater throttle opening. This is especially evident in the low to mid rpm range where most cars spend their time on the street."

Birim olarak pedala verilen baskının sonucunda T zamanın sonunda aynı yakıt anlık olarak veriliyor.

Ama T zamanda geçen sürede toplam yakıt daha fazla. Bu nedenle aradaki lag (tabi yanlış ama anlaması kolay oluyor) kalkmış oluyor.

Daha fazla yakıt daha fazla ivmelenmeye denk düşüyor.

Yani: %50 pedal uygulandığında yine %50 gaz veriyor. Fakat bu %50 ye ulaşabilmesi için geçen süre kısalıyor. Bu yüzden performans hissediliyor.

Stock Pedal Tepkime Süresi

Sprint Booster Pedal Tepkimesi

Velhasıl, olay sadece hissiyat değil.

Sadece his olduğunu iddia etmiyorum zaten, aksine belirttiğim şekilde çalışıyor olması, basıldığından fazla basılıyormuş gibi göstermesinden çok daha iyi. yani bu aleti almak yerine gaza daha fazla bassaydın aynı şey olurdu önermesi yanlış.

Ancak hala ikinizin bilgileri çelişiyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sadece his olduğunu iddia etmiyorum zaten, aksine belirttiğim şekilde çalışıyor olması, basıldığından fazla basılıyormuş gibi göstermesinden çok daha iyi. yani bu aleti almak yerine gaza daha fazla bassaydın aynı şey olurdu önermesi yanlış.

Ancak hala ikinizin bilgileri çelişiyor :)

Yoo bariz iki açıklamada birbirini destekler nitelikte :)

Şu aletin aslında ne işe yaradığını inatla idrak edemeyenlere idrak kanallarını açıcı bir çizim mi yapsak nedir, formüle mi döksek :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.