Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Sağlığımız ve Öneriler...

Tevfik

Önerilen Mesajlar

Bizim hastane olarak uygulamamızı yazayım: 

Özellikle riski yüksek (başta penisilin) ilaçlara allerji daima sorgulanıyor.

Daha önce kullanmamış ise ve penisilin kullanılacaksa ilacın ilk dozu hastanede uygulanıyor ve en az 2 saat gözleniyor. 

Sorun saptanmazsa ayaktan tedaviye devam ediliyor.

Tabii bu da yüzde yüz çözüm değil, çünkü ilk dozla hassaslaşan sonraki dozda anafilaktik şoka giren hastalar bile bildirilmiş ama neyse ki çok ama çok nadir. 

Bu arada Bactrim'den çok daha etkili antibiyotikler var, olmazsa olmaz değil. Çapraz allerjiye yine de dikkat etmek lazım. Ve yazdığım gibi penisilin türevi kullanımı zorunlu ise ilk dozu mutlaka sağlık kuruluşunda uygulatmakta yarar var. Sonraki bekleyişin hiç sevimli olmadığı görüşüne şimdiden katılayım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 yıl sonra...

B12'im düşük çıkmıştı (195) ve ilaç vermişti hekimim, bir kutu tabletti. Bir kez daha kan verdim daha da düşmüş (150) ? Bu sefer hekim, zaten tabletler bi işe yaramıyor deyip iğne verdi, 3 kutu. Konuya giriyorum, eczaneye almaya gittim bu yok onun yerine muadil orijinali var dedi, ben de aa öyle mi biraz bakınayım bulamazsam gelirim dedim. Tabi ki bir de yanındaki eczaneye girdim, pat o da aynısını söyledi. Orijinal nedir dedim, bana yazılan sahte mi yani falan filan ? İlaçların piyasada tutulanı orijinalmiş anladığım kadarıyla öyle bi şey dedi çalışan ağabey. Ayrıca malum artık reçete no ile gidiyoruz, eczanı orada bize açıklama yapmadan böyle kafasına göre ilaç da verebiliyor -sistem muadillere ses çıkartmıyor- kimse kusura bakmasın ben güvenmiyorum görmediğim sürece. Ben hep bi belge almadan bu ilaçları alıyordum, bu sefer iğne olduğu için verdiler ibraz edilmesi için enjeksiyon öncesinde. Eczane sektörüne de el atılması lazım bence, daha şeffaf olmalı ben gözümle doktorun neyi neden yazdığını bilmeliyim. Orijinal-yan sanayi üretim gibi abuk sabuk şeyleri duymak istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 dakika önce, Tuğra Yanık yazdı:

dodex

Onu aldım ben de mecburen. Bir de aklıma gelmişken şunu yazmayı unuttum. Devlet hep genelde üç kutu ilaçların ikisini ödüyor ? Bunun da doğruluğunu ben sorgulayamıyorum ve kalanını da orada ödeyip alıyorum. Malum bir daha yazdırsam zaten daha pahalıya geliyor, git gel ve muayene ücreti falan. Bu bilgileri de benim görmem lazım çünkü eczane 3. ilacın faturasını kesmiyor. Yukarda ve burada yazdığım her şeyin sağlaması arkaplanda vardır belki bunlara hakim değilim ancak ben görebilsem daha iyi olur. @Ahmet A.  ? bilgi lütfen

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

43 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Onu aldım ben de mecburen. Bir de aklıma gelmişken şunu yazmayı unuttum. Devlet hep genelde üç kutu ilaçların ikisini ödüyor ? Bunun da doğruluğunu ben sorgulayamıyorum ve kalanını da orada ödeyip alıyorum. Malum bir daha yazdırsam zaten daha pahalıya geliyor, git gel ve muayene ücreti falan. Bu bilgileri de benim dodex lazım çünkü eczane 3. ilacın faturasını kesmiyor. Yukarda ve burada yazdığım her şeyin sağlaması arkaplanda vardır belki bunlara hakim değilim ancak ben görebilsem daha iyi olur. @Ahmet A.  ? bilgi lütfen

Dodex iyidir, yıllarca hep onu reçete ettik.

--4 dakika sonra eklendi--
32 dakika önce, Serdar Eryürekli yazdı:

B12 için new life diye bir ilaç içmiştim. Bittiğinde acaip fark etmişti. Çok memnun kalmıştım ben. 

New life kandaki B12 miktarını yükseltiyor ancak dil altı olmasına rağmen ağızda çok zor eriyor. Solgar sublingual B12 tablet daha iyi bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 dakika önce, Tuğra Yanık yazdı:

Dodex iyidir, yıllarca hep onu reçete ettik.

--4 dakika sonra eklendi--

New life kandaki B12 miktarını yükseltiyor ancak dil altı olmasına rağmen ağızda çok zor eriyor. Solgar sublingual B12 tablet daha iyi bence.

Bu iki ürün de destek amaçlı değil mi? Benim gibi düşük değere sahip olanlar iğne vb ile normal seviyeye gelmeli ve ardından gerekirse beslenmeye ek bunu alması gerekir diye yorumladım. Doğru mu acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

Bu iki ürün de destek amaçlı değil mi? Benim gibi düşük değere sahip olanlar iğne vb ile normal seviyeye gelmeli ve ardından gerekirse beslenmeye ek bunu alması gerekir diye yorumladım. Doğru mu acaba?

Ben değerler düşük diye kullanmaya başladım, bittiğinde değerler normale dönmüştü. Sonra da bir daha düşmedi. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Yakup Çağatay

Öncelikle çok kısa bilgilerle başlayayım ki yanlış anlamalara mahal vermeyelim ?

* Eczaneler ecza depolarından aldığı ilaçları reçete karşılığında şahsın adına devlete fatura edebileceği gibi (büyük çoğunluğu böyle ilaçların),

şahsa da yine reçete ibrazı ile ücreti dahilinde satabilirler (sosyal güvencesi yok ise mesela).

* Ülkemizde beşeri tıbbi ürün (ilaç) ruhsatına sahip ürünlerin fiyatlandırılması Devlet tarafından belirlenmektedir.

Yani serbest piyasa koşullarına göre fiyat belirleme vs yok.

*Her ilaç için tek değil iki fiyat belirlenir Bakanlıkça. 

Birincisi perakende satış fiyatı, diğeri kamu satış fiyatıdır.

Kamu satış fiyatı SGK'nın güvencesi altında olan şahısların ilaç giderleri için belirlediği rakamdır ve genelde

perakende fiyattan daha düşüktür.

*SGK, Bakanlığın fiyatını belirlemiş olduğu bir ilacın ne kadarının ödeneceğine, ne kadarının hastadan tahsil edileceğine, veyahut hiç ödenmeyip tamamının hastadan tahsil edilmesine SUT hükümleri doğrultusunda karar verir.

13 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

Devlet hep genelde üç kutu ilaçların ikisini ödüyor

Yani sana doktor tarafından SGK'ca ödenen 2 ilaç yazılıyor ama 1 de ödenmeyen/karşılanmayan ilaç yazılıyor. 

O yüzden parayı eczane senden tahsil ediyor.

13 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

Bu bilgileri de benim görmem lazım çünkü eczane 3. ilacın faturasını kesmiyor.

Yaptığın her ödeme için sana fiş kesme zorunluluğu var eczanenin.

* Gelgelelim muadil/orjinal olayına...

Muadil ilaç; patent koruma süresi sona eren bir ilacın;  biyoeşdeğerliliği kanıtlanmış bir şekilde, formülasyonları aynı, terapötik özellikleri ve güvenilirlikleri aynı olacak şekilde başka firmalarcada üretilmesidir.

Herhangi bir beşeri tıbbi ürün üretilirken GMP (İyi Üretim Uygulamaları) şartlarını sağlamazsa, Bakanlıkça yapılan numune kontrollerinden geçemezse zaten ruhsat alıp piyasaya çıkamamaktadır.

Yani muadil ilaç merdivenaltıdır, 2.kalitedir, etkisi daha azdır vs vs gibi söylemler çok da kaale alınacak cümleler değil ? 

14 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

Orijinal nedir dedim, bana yazılan sahte mi yani falan filan

Sonuç olarak sana yazılan da verilen de güvenilir ilaçtır...

Ayrıca malum artık reçete no ile gidiyoruz, eczanı orada bize açıklama yapmadan böyle kafasına göre ilaç da verebiliyor -sistem muadillere ses çıkartmıyor- kimse kusura bakmasın ben güvenmiyorum görmediğim sürece.

- SGK'na fatura edilen tüm ilaçlar e-reçete ile Medula sistemine girildiğinden ve orada da muadil seçimleri otomasyonla yapıldığından yanlış muadil verme veya alakasız bir ilacı verme gibi bir durum söz konusu olamıyor.

Emin ol görmediğin bu süreç, gördüğün bir çok süreçten çok daha güvenilirdir. ?  

* Birde eczacı yazılan ilacın muadilini sormadan verebilir mi? 

Evet verebilir, bu en doğal hakkı çünkü Devlet iki ilaca aynı deyip zaten ruhsatını vermiş. 

Kaldı ki bazen hekimlerin bir ilaç ismine aşinalığı/alışkanlığı olabiliyor ve o isim bir süre sonra piyasadan

çekilebiliyor ve muadilleri tek piyasada kalabiliyor.

Muadiller aynı değildir diyen varsa tüm kalitatif ve kantitatif testlerini uygulayıp Bakanlığa dilekçe ile başvurur,

o muadilin ruhsatını iptal ederler. ? 

* Peki niye tüm muadil ilaçlar eczanede bulunmuyor?

Çünkü her ilacın onlarca muadili olabiliyor ve bu hem fiziki olarak bir stok yeri işgaline sebep oluyor hemde maddi külfet getiriyor.

O yüzden genellikle eczane ve yakınında bulunan hekimin tedavisi hangi muadillerin o eczanede olacağını belirliyor.

Örneğin Dodex ampulun muadilleri; Perakende satışları farklı olsa bile kamu satış fiyatları aynıdır.

131871916_EkranAlnts.PNG.42546ff2c04c9db64bf989683833064e.PNG

Sonuç olarak, bende kamuda görevli bir eczacı olarak dışarıdaki herhangi bir eczaneye gittiğimde

muadil ilaç verilebiliyor ve bunu kullanıyorum.

--2 dakika sonra eklendi--

Eczane sektörüne de el atılması lazım bence

Dur yahu el ata ata bir hal ettiler eczaneleri zaten ? 

İlaç sektörüne/ üreticilerine atsınlar de bari ? Eczacı garibandır...

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.