Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Astra 1.4T almalı mıyım? (veya corsa 1.4i)

H. Cenk

Önerilen Mesajlar

1.0 Ecoboost motor konusu geçince;

Bu tür yeni motorlar için sattığım araçtaki deneyimi mi paylaşayım. 2 yıl önce Renault Megane HB 1.4T Tce aldım. 130bg, 190nm tork. çok keyifli, akıcı sürüşü olan, ithal üretim (nispeten biraz daha kaliteli ve sorunsuz) harika bir araçtı. 17 jant, karartılmış farlar, bixenon far,esp falan herşey vardı. Alırken 41 bine almıştım. O sırada çok az bir farkla dci 105bg de alınıyordu. TSI ile kafa kafaya piyasaya hareket getirecek bir motordu. Ama TSI çatır çatır satarken, Renault biraz da dizel satmanın kolaylığı ile bu motora hiç yatırım, tanıtım yapmadı. Bu arada sanırım 1.2T TCE geliştirdiler ki şu anda Türkiye'ye gelmesi planlanıyor. Ben aldıktan 1 yıl sonra aracın ithalatını durdurdular. Satarken muadili fiyata satılan dizellerden 4bin TL ucuza sattım. Binen kullanan araca hayran kalıyordu ama marka arkasında durmayınca kaybeden ben oldum. Bu dönemde firmaların araştırma geliştirme amaçlı çalışmalarına çok kapılmayıp bilindik, herkesçe alınıp satılan araçlar kullanmak daha mantıklı geliyor. Diğer türlü neyin kalıcı, neyin geçici olduğunu kestirmek zor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben önceliği kullanım keyfine veriyorum, piyasanın beklenti veya taleplerine değil.

Benzer şeyler şu anda 1.6 EB için de söylenebilir, ama umurumda değil, genelde sık araba değiştirmediğim için tadını çıkarmaya bakarım.

Yıllar sonra satarken de mali kayıp daha az üzüyor.

Bundan önceki aracım 3 kapı 2,0 Focus Sport Trend idi. 11 yıl kullandım, alırken alma satamazsın dediler. 12.000 TL'ye almıştım, 15.000'e sattım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1.0 Ecoboost motor konusu geçince;

Bu tür yeni motorlar için sattığım araçtaki deneyimi mi paylaşayım. 2 yıl önce Renault Megane HB 1.4T Tce aldım. 130bg, 190nm tork. çok keyifli, akıcı sürüşü olan, ithal üretim (nispeten biraz daha kaliteli ve sorunsuz) harika bir araçtı. 17 jant, karartılmış farlar, bixenon far,esp falan herşey vardı. Alırken 41 bine almıştım. O sırada çok az bir farkla dci 105bg de alınıyordu. TSI ile kafa kafaya piyasaya hareket getirecek bir motordu. Ama TSI çatır çatır satarken, Renault biraz da dizel satmanın kolaylığı ile bu motora hiç yatırım, tanıtım yapmadı. Bu arada sanırım 1.2T TCE geliştirdiler ki şu anda Türkiye'ye gelmesi planlanıyor. Ben aldıktan 1 yıl sonra aracın ithalatını durdurdular. Satarken muadili fiyata satılan dizellerden 4bin TL ucuza sattım. Binen kullanan araca hayran kalıyordu ama marka arkasında durmayınca kaybeden ben oldum. Bu dönemde firmaların araştırma geliştirme amaçlı çalışmalarına çok kapılmayıp bilindik, herkesçe alınıp satılan araçlar kullanmak daha mantıklı geliyor. Diğer türlü neyin kalıcı, neyin geçici olduğunu kestirmek zor.

Ufak bir fark var. Röno tce yi getirdi ama atmosferiki kesmedi. çünkü çingene mantığıyla 1 tane fazla satsam kar diye düşündü. Ford öyle yapmayacak benzinli istiyorsan 1.0T den başka alternatifin yok. Opel bile listelere koymasına karşın şu an 1.6 getirmiyor başlangıç motoru 1.4T. Gelecek nesilde golfte de atmosferik olmayacak.

ülkemizde atmosferik sadece LPG takabilmek için isteniyor. Bazı firmalar LPG uyumlu atmosferikleri tutmaya devam edecektir. Focus zaten şu anki LPG uyumlu motoruyla bile çok tutulmuyor. çünkü o kadar pahalı ki LPG hesabı yapan adam zaten daha uygun fiyatlı alternatiflere yöneliyor.

Bu arada makyajlı meganede 1.2 tce gelmeyecekmiş.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aynı durum olur diye yazmadım. Sadece ecoboost motorlar yeni, firmanın Türkiye ayağının nasıl davranacağı belirsiz, akaryakıt fiyatları malum. İkinci el durumu önemli ise iyi düşünmek gerekir. Arabamı alırken sunroof hariç 2011 sıfır 180bg lik aracı 52-53'e bırakıyorlardı. Arabayı aldıktan sonra konuşurken, satamıyoruz benzinli-güçlü araç müşteri kaçıyor dediler. Piyasanın durumu bu. Ha sizin için önemli değil, yada 10 yıl kullanırım diyorsanız durum başka. Zaten asıl kayıp ilk 3-4 yılda oluyor. Daha sonra araçların fiyatları bir yerlere oturuyor. İlk dönem ki araçlar-modeller arası oluşan fiyat farklılıkları kapanıyor diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

olan da mutsuz olmayan da...3 ayda yürümeyi öğrendim yeniden...sanırım en büyük sorun bir uzuvun eksik olması hayatımda...ne garip araba alırken birsürü seçmek ve alma koşulları adına sorun yaşıyoruz...biniyoruz sürüş ve tüketim nedeniyle mutsuz oluyoruz...satıyoruz garajda olmaması ve satış değeri nedeniyle üzüntü yaşıyoruz...bence majör bir durum...

neden birşeyi alırkende satarken de bu kadar pimpirikiz..zor ve seçiciyiz...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayat çok pahalı. Araçlar kolayca alıp satabileceğimiz araçlar değil malesef. En azından benim için.

Ama tabiki sağlık herşeyin başı. Günlük hayatta herşey "normal" akarken unutuyoruz, hayat sıkıntılarıyla boğuyoruz kendimizi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bence evdeki alınıp 2 ay sonra hiçbirişe yaramayan kücük ev aletlerindeki özelliklerle dolu arabaları begenmiyoruz o eksik bu eksik...mesela ben bose jbl istiyorum gerisi olmuyor sanki stüdyo acıcam salaklık işte...doyumsusuz...mutlu olmayı unuttuk cünkü... :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

öyle...birisi kalbimize çizik atsa önemsemiyoruz da arabamız çizilse yeigöğü ortalıga kaldırıyoruz...eskiden insanlar önemliydi...şimdi eşyalar...evdeki dvd koleksiyonumu bir ellese ortalıgı ayaga kaldırırdım şimdi bluray çıktı hiçbir önemi olmayan nesneler için birsürü kalp kırdıgımla kaldım işte...üzücü bunlar

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.