Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2018 Ford Focus Mk4 Yabancı İncelemeler

Tamer Perperek

Önerilen Mesajlar

12 saat önce, Erhan Er. yazdı:

Video 10:30 dakikasında adaptif far ile ön sinyal lambalarının audilerdeki gibi kayar ledli olduğunu gördüm. (Belki  daha önce belirtilmiştir). Arkaları da öyle yapsalardı keşke

maalesef fordun herşeyi tam yapmamak ve partilere geç katılmak (bu ikinci benim değil Autoexpressin yorumu) gibi sorunları var 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Ford Focus 1.5 EcoBoost 150 Ps 240 Nm Manuel ST-Line ile VW Golf 1.5 TSI ACT 130 Ps 200 Nm Manuel Highline kafa kafaya. Yazıda niye 130 ps versiyon seçildiğine şöyle açıklama yapılmış, çünkü fiyatları ancak böyle eşit oluyor.

Karşılaştırmayı Auto Motor Sport yapmış ANCAK burada önemli bir nokta var ki performans ve tüketime direkt etki ediyor. Focus Euro 6d normunu karşılıyor, Golf ise 6c. Vw, Golf'ün 6d versiyonunu geçtiğimiz ay tanıttı önümüzdeki aylarda piyasaya iner o zaman tekrar bu teste bakmak gerek. Bunu da göz önünde bulundurmakta fayda var.

• 52 kg Focus, Golf'ten ağır. (Golf avantajlı)
  • 215/50 R 17 Focus lastiği, 225/45 R 17 Golf lastiği ölçüsü. (Focus avantajlı)
  • Karma test tüketimi Focus 7.3 lt/100 km, Golf 7.1 lt/100 km
    Test tüketimi kompozisyonu
    %70 Şehir içi, ortalama hız saatte 21 km ile; Focus 7.2 lt/100km, Golf 7.0 lt/100km
    %15 Ekonomik, 275 km -özellikle- sakin kullanım ile; Focus 5.4 lt/100km, Golf 5.0 lt/100km
    %15 Sportif, sportif sürüş ve çoğu zaman yüksek hız ile; Focus 9.8 lt/100km, Golf 9.4 lt/100km
    Yakıt tankın Focus'ta iki litre daha büyük menzilleri sırasıyla 712 ve 704 km.
  • Hızlanma (saniye) (Focus 20 ps daha avantajlı)
    0-80 km/h: 6.0 - 6.9
    0-100 km/h: 9.3 - 10.1
    0-120 km/h: 12.8 - 14.0
    0-130 km/h: 15.0 - 16.1
    0-140 km/h: 18.1 - 18.8
    0-160 km/h: 24.8 - 26.3
    0-400 m: 16.6 - 17.2
  • Ara Hızlanma (saniye) (Focus 20 ps daha avantajlı)
    60-100 km/h: 5.3 - 5.5
    80-120 km/h: 6.8 - 7.1
  • Son hız aynı 210 km/h
  • Frenleme (metre)
    100 km/h soğuk: 34.1 - 37.4
    130 km/h soğuk/sıcak: 58.0/58.8 - 62.3/62.4
    140 km/h soğuk: 67 - 73
  • Gürültü dB(A)
    80 km/h: 66 - 67
    100 km/h: 67 - 69
    130 km/h: 71 - 71
    160 km/h: 73 - 74
  • Sürüş TC-ESP Açık/Kapalı
    Slalom 18 metre: 65.3/65.5 - 65.6/65.7
    Çift şerit değişimi km/h: 138.5/139.4 - 135.6/136.6

Direksiyon hassasiyeti: Focus daha doğrudan.
    Denge: Her iki aracın da Understeering ve oversteering dengeleri aynı.
    ESP: Focus daha muhafazakar
    Hükmetmek: Her iki araca da hükmetmek kolay
    Araç konsepti: Focus daha sportif

Puanlamaya geçecek olursak

Karoser 58-64

Hacim olarak / 8-9 Golf önde (Yazıda diz mesafesi olarak Focus'un çok önde olduğu ancak Golf'ten biraz daha az baş mesafesi sunduğu belirtilmiş.)

Yükleme kapasitesi / 6-5 Focus önde

Fonksiyonellikte / 8-9 Golf  önde

Ekranlarda / 4-5 Golf önde

Kullanışlılık / 11-13 Golf önde

Genel olarak görünüm ve kalite hissiyatında / 14-16 Golf önde

Bagaj ve dış boyut olarak aynı puan.

Güvenlik 70-57

Güvenlik donanımları/asistanlarda / 22-20 Focus önde

Yukarda yazdığım tüm frenlemede / 21-10 Focus önde

Aydınlatmalar, pedal hissiyatı ve güvenli sürüş puanları aynı.

Konfor 73-80

Süspansiyon konforunda / 17-19 Golf önde (Focus ST-Line)

Ön koltuklarda / 11-13 Golf önde

Multimedya / 14-19 Golf önde

Konfor asistanlarında / 9-8 Focus önde

Ses İzlenimi / 4-3 Focus önde

Arka koltuklar, klima ve iç gürültüde aynılar.

Sürüş 48-45

Sürüş kültürü, çekme kuvveti ve hızlanmada / 20-17 Focus önde

Performans gelişimi, vites ve oranları, maksimum hız, ortalama hızlanma, test tüketimi ve menzil aynı puan.

Sürüş davranışı 72-70

Dinamiklikte / 11-10  Focus önde

Yol tutuş ve eğlence / 23-20  Focus önde

Düz gidiş ve rüzgardan etkilenmeme / 6-8  Golf önde

Direksiyon, dönüş çapı, çekiş ve kışa uygunluğu aynı.

Toplam 321 - 316

Almanca full yazı

neuesten_Vergleich_mit_dem_VW_Golf.pdf

• Beğen 1
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

0-80 km/h: 6.0 - 6.9
0-100 km/h: 9.3 - 10.1
0-120 km/h: 12.8 - 14.0
0-130 km/h: 15.0 - 16.1
0-140 km/h: 18.1 - 18.8
0-160 km/h: 24.8 - 26.3
0-400 m: 16.6 - 17.2

hızlanma 0-100 km/h biraz fazla değilmi 2 araç için tuhaf...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

20 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

Ford Focus 1.5 EcoBoost 150 Ps 240 Nm Manuel ST-Line ile VW Golf 1.5 TSI ACT 130 Ps 200 Nm Manuel Highline kafa kafaya.

Toplam 321 - 316

Golf sadece frenlerden tam 11 puan kaybetmiş.

Bence şaşılacak derecede kötü değerleri. 

Neyse her iki aracın da kendine has özellikleri var. 

ST-Line ve güçlü motorla gelen Focus Golf'te eşdeğer rakibini buldu denilemez. 

En azından artık rekabette denkleşmenin gerçekleşmekte olduğunu söylemek yanlış sayılmaz.

Bu arada "tık" nasıl bir ölçü birimidir, yani 2 tık, 3 tık nasıl oluyor? ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

Bu arada "tık" nasıl bir ölçü birimidir, yani 2 tık, 3 tık nasıl oluyor? ? 

Onu açıklayacaktım unutmuşum ?

Tamamen boş bir birim ancak her şeyi tek tek yazmamak için böyle kolayını buldum ? (20 üzerinden biri 17 biri 19 aldıya ,2 tık dedim.) Aslında burada her tık'ın değeri de farklı ?  Ben onları sayılarla değiştireyim.

--13 dakika sonra eklendi--

@Cem Boneval abi bu arada şunları anlamadım ? 

Geräuscheindruck (Konforda)

Bedienung (Karoserde)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

22 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

Düz gidiş ve rüzgardan etkilenmeme

Segmentinin en düşük rüzgar direnci katsayısını yakaladığı söylenen Focus'un normal gövdeye göre 10 mm daha alçak yapısıyla rüzgardan etkilenmeme hususunda Golf'ten nasıl 6-8 geride oluyor düşündürücü yani. 

Ön koltuk konforunu 11-13 diye sayısal veriye nasıl dökmüşler ? Teknik ve objektif değerlendirmeyle bunu ölçmenin bir yolu falan mı var ? Koltukların AGR v.b özel sertifakaları falan varsa ve bunlar üzerinden bir değerlendirme yapılıyorsa eyvallah. Ama onun haricinde koltuk konforu tamamen öznel bir kıstastır diye düşünüyorum.

Direksiyon hassasiyeti: Focus daha doğrudan.
Denge: Her iki aracın da Understeering ve oversteering dengeleri aynı.
ESP: Focus daha muhafazakar
Hükmetmek: Her iki araca da hükmetmek kolay
Araç konsepti: Focus daha sportif

Bu ibarede direksiyon hassasiyeti ve araç konseptinde focus daha sportif ki St - line kasa olmasından dolayı bu pek anormal değil. Peki Denge kısmında ' her iki aracın da understeering ve oversteering dengeleri aynı ' ibaresi ne anlama geliyor ? Aynı yol güzergahı ve şartlarında her iki araç da benzer hızlarda understeering ve oversteering durumunda mı kalıyor yoksa bu iki durum gerçekleştiğinde araçların verdiği tepkilere mi benzer diyorlar ? Eğer öyleyse bu da soru işareti ve hatta bana kalırsa saçma. 

Cenk Demirel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

49 dakika önce, Cenk Demirel yazdı:

Aynı yol güzergahı ve şartlarında her iki araç da benzer hızlarda understeering ve oversteering durumunda mı kalıyor

Aynen bu şekildedir. Bu durumu grafikle anlatmışlar hangisine daha yatkın diye ikisi de aynı seviyede; dengede çıkmış.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

13 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Aynen bu şekilde. 

Yani Mk3 Focus ve Mk7 Golf'ün ilk jenerasyonlarından tutun, son çıkan Mk4'ün yerli - yabancı tüm testlerine kadar hepsinde sunulan ortak kanı, görüş ve sunuma ek olarak standart golf'ün karşılığında 10 mm alçaltılmış, sertleştirilmiş genel süspansiyonu ve daha gelişmiş arka süspansiyonlarıyla, daha direkt direksiyonu, daha başarılı şasi tepkileri ve yine testerların ortak kanısıyla segmentinin en sportif sürüşüne sahip aracı olan Focus'un understeering ve oversteering hızları ve zamanlamaları Golf ile benzer öyle mi ? Hemen hemen bütün yabancı değerlendirmelerde sınıfının en iyi sürüş davranışlarını sergileyen st - line mk4 Focus, bu hususta standart Golf ile nasıl benzer yol şartları ve hızlarda limit ötesine geçiş yapıyor hayret bir şey yani.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, Cenk Demirel yazdı:

understeering ve oversteering hızları ve zamanlamaları Golf ile benzer öyle mi ?

Böyle bir veri yok, adamların sunduğu veri şu "Hangisine daha yatkın?" Cevabı "ikisi de aynı dengeye sahip". Ancak söylediğin konuda çift şerit değiştirme hızlarına bakacak olursak ciddi fark var bu da çevikliğini gösteriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Böyle bir veri yok ancak bu konuda çift şerit değiştirme hızlarına bakacak olursak ciddi fark var bu da çevikliğini gösteriyor.

Ben de bundan bahsediyorum. Çift şerit değiştirme hızları bile denk değil ki understeering ve oversteering hızları benzer yol şartlarında nasıl aynı olsun. Normal şartlarda tüm sunumlara ve araçların konseptlerine bakıldığında under ve oversteering toleransı konusunda Focus'un biraz daha önde olması beklenir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 dakika önce, Cenk Demirel yazdı:

understeering ve oversteering hızları benzer yol şartlarında nasıl aynı olsun.

Böyle bir veri yok diyorum ya ? Araçların kendi içindeki dengesi aynı, "bunların hızları aynı şu daha iyi" demiyor veride.

Şöyle

Screen Shot 2018-11-04 at 11.59.48.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

8 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Böyle bir veri yok diyorum ya ? Araçların kendi içindeki dengesi aynı, "bunların hızları aynı şu daha iyi" demiyor veride.

Şöyle

Screen Shot 2018-11-04 at 11.59.48.png

' Aynı yol güzergahı ve şartlarında her iki araç da benzer hızlarda understeering ve oversteering durumunda mı kalıyor ' dediğimde aynen bu şekildedir diye cevap verince ben mevzuyu aynı hızlarda under ve oversteering'e kalıyorlar diye algıladım.  Şimdi oldu..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.