Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Sis Far'ı hakkında kararsızım !

veysel kılıç

Soru

Arkadaşlar focus' uma sis farı takmak ve takmamak arasında kararsız kaldım. Geçen gün servise gittim bana fiyatın 650 ile 750 tl arasında olacağını ve taktırmak istersem sipariş verebileceklerini söylediler. Ne dersiniz acaba dışarıda takılıyormu bileniniz var mı acaba daha uygun bir fiyata taktırabilir miyim?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Sis lamabalarinin kendisi 150 - 200 lira birsey olmasi lazim. Kablolama zaten tum focuslarda var. Bugune kadar olmayanina rastlamadim. Geriye birtek anahtar kaliyor ki o da hurdacidan 100 liraya falan alinir herhalde... Buna gore hesabinizi yaparsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

biraz önce izmit teki servisi aradım sis lambalarının takımının 140 tl olduğunu söylediler ama onlar takma işlerini yapmıyorlarmış nasıl servisse bu anlamadım. o zaman düzce servisi neden böle fiyat çıkardı. Servislerin hepsi tek fiyat çalışmak zorunda değil mi? Kafam karıştı şimdi... :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Karasız kalmanızın nedeni maliyet ise telaffuz edilenin yarı fiyatına mal olur.

Yan sanayi çifti 100 TL altında ürünler var, Hella'nın uzaktan kumandalı komple tesisatı var 250 TL idi son gördüğümde, düğme bulmaya da gerek yok.

Ayrıca Mertol'un yazdığı gibi eksikleri çıkmacıdan temin etmek de bir yöntem.

Karasız kalmanızın nedeni işe yarayıp yaramadığı ise çok kısıtlı bir kullanım alanı olduğunu söyleyebilirim.

Son 10 senede en fazla 3-5 kere sise denk gelmişimdir, çoğu da gündüzdü, yani ön sis farı olmadan da idare edebilecek durumdaydım.

Gece aydınlatmasına hemen hiç katkısı yok, ancak sis ve şiddetli tipide iş görür.

Süs amaçlı kullanımı da zaten kanunen yasak ve karşıdan gelenler için pek sevimli bir durum değil.

Gerisi size kalmış...

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sis farı bence yağışlı havalarda işe yarayan bir donanım. Taktırdığınızda eğer yağışlı havaya rastlarsanız fark edersiniz. Ancak 650 tl ye değermi. HAYIR!

Fakat 150-200 arasına yaptırabileceğinizi düşünüyorum.

Bence yaptırın.

Ben uzun yolda hava yağışlıysa, sis varsa kullanıyorum, Kastamonu'da da zaten yağış ve sis bol oluyor. İşime yarıyor, Europa'ya da taktırmıştım, acayip faydasını gördüm onda, yalnız farlara ve sislere xenon taktırırım, şık durur diyorsanız işe yaramaz, sadece görsel olarak güzel olur. Sise yakalanırsanız ben ne yaptım dersiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

istanbul aksaray baysallar tuningte 65 tl çifti alt plastikleriyle birlikte orjinale okadar para vermeye gerek yok iri bir görsel parça olmadığı için detayındaki noksanlıklar göze çarpmaz hoş güzel bir arkadaşın aracına taktırdık orjinaliyle hiçbir farkı yok ne montajında nede ürünün oturmasında hiçbir sıkıntı yok far anahtarının kar lambası kademesine entegre ediliyor yani mandalı çekince arka kar lambası ve sisler yanmış oluyor hee bu arada montaj bedeli 40-50 tl civarıydı hatırlamıyorum şu an :kıhkıh:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

istanbul aksaray baysallar tuningte 65 tl çifti alt plastikleriyle birlikte orjinale okadar para vermeye gerek yok iri bir görsel parça olmadığı için detayındaki noksanlıklar göze çarpmaz hoş güzel bir arkadaşın aracına taktırdık orjinaliyle hiçbir farkı yok ne montajında nede ürünün oturmasında hiçbir sıkıntı yok far anahtarının kar lambası kademesine entegre ediliyor yani mandalı çekince arka kar lambası ve sisler yanmış oluyor hee bu arada montaj bedeli 40-50 tl civarıydı hatırlamıyorum şu an :kıhkıh:

Kar lambası???

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ben şahsen ilk defa duydum arka sise kar lambası denildiğini.

Denilmiyor zaten...

Sisi lambaları 1991 yılında Almanya'da 60 km/h üzerinde hız yapan araçlar için zorunluluk haline getirildi.

çoğu memlekette kullanım şartları da kanunen belli.

Söz gelimi Almanya'da görüş mesafesi 50 m altına düştüğü takdirde ve sadece siste kullanılması serbest bırakılmış.

ülkemizde kullanımı kanunda biraz daha geniş yorumlanmakta...

64.madde ışıklarla ilgili, maddelerine gelince:

64/1-a/1 Yerleşim birimleri dışındaki karayollarında geceleri seyrederken, yeterince aydınlatılmamış tünellere girerken, benzeri yer ve hallerde uzağı gösteren ışıkları yakmamak.

64/1-a/2 Geceleri, yerleşim birimleri dışında karayollarındaki karşılaşmalarda, bir aracı takip ederken, bir aracı geçerken, yan yana gelinceye kadar ve yerleşim birimleri içinde, gündüzleri ise görüşü azaltan sisli, yağışlı ve benzeri havalarda yakını gösteren ışıkları yakmamak.

64/1-a/3 Kuyruk ışıklarını, uzağı ve yakını gösteren ışıklar ile birlikte kullanmamak.

64/1-b/1 Sis ışıklarını, sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakmak.

64/1-b/2 Dönüş ışıklarını geç anlamında kullanmak.

64/1-b/3 Karşılaşmalarda ışıkları söndürmek.

64/1-b/4 öndeki aracı geçişlerde uyarı için kısa süre dışında uzağı gösteren ışıkları devamlı süratle yakmak.

64/1-b/5 Yönetmelikte belirtilen esaslara aykırı olarak ışık takmak ve kullanmak.

64/1-b/6 Sadece park lambaları ile seyir etmek.

Sis lambası mevzuatta da yerini almış: http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/30363.html

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.