Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

onderpeker

Önerilen Mesajlar

Merhaba herkese öncelikle... Yaklaşık 3-4 aydır forumu takip ediyorum. Bugüne kısmetmiş cevap yazmak. Ben de yeni bir şampiyon oldum galiba:) Ama benim arabamda (Yeni Focus 1.6 Style Ti-VCT 125ps.) Eco Şampiyon yazmıyo:) Kabul eder misiniz bilmiyorum:) Kütahya - Eskişehir arası 90 km/h hıza sabitleyerek 84 km/h ort.hız. verilerinde 4.4 lt. ye kadar düştüm. 79 km/h hız verilerinde de 4.3 lt.

Hava Sıcaklığı 12-14 derece civarı,

Lastikler de hala 205/55/16 Goodyear Ultragrip 8

Hava durumu ise sakin rüzgarlı, ara ara çiseleyen yağmur...

Km ise 4950 civarı

Yorumlarınızı bekliyorum... Fotoğraflar da mevcut elimde başarabilirsem yükleyeceğim...

Çok güzel değer maşallah..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba herkese öncelikle... Yaklaşık 3-4 aydır forumu takip ediyorum. Bugüne kısmetmiş cevap yazmak. Ben de yeni bir şampiyon oldum galiba:) Ama benim arabamda (Yeni Focus 1.6 Style Ti-VCT 125ps.) Eco Şampiyon yazmıyo:) Kabul eder misiniz bilmiyorum:) Kütahya - Eskişehir arası 90 km/h hıza sabitleyerek 84 km/h ort.hız. verilerinde 4.4 lt. ye kadar düştüm. 79 km/h hız verilerinde de 4.3 lt.

Hava Sıcaklığı 12-14 derece civarı,

Lastikler de hala 205/55/16 Goodyear Ultragrip 8

Hava durumu ise sakin rüzgarlı, ara ara çiseleyen yağmur...

Km ise 4950 civarı

Yorumlarınızı bekliyorum... Fotoğraflar da mevcut elimde başarabilirsem yükleyeceğim...

Semih Bey tebrikler, 4.7 l/100 km olan fabrika verisinin bile altında bir değer elde etmişsiniz! :)

Ancak aynı fabrika verisi gibi bu değer de genel geçer bir tüketimi yansıtmıyor, ya da yalnızca en az tüketim değeri rekoru olarak forum kayıtlarına geçecek.

Neden genel geçer değil derseniz, çok özel şartlarda gerçekleştirilmiş, 90 km parkur, engebe çok az, trafik muhtemelen çok az, sabit hız vb.

Yani çoğumuzun pek kolay tekrarlayamayacağı bir tüketim değeri, bu anlamda size benim gözümde şampiyonluk kazandırmakla beraber nefsine hakim olamayarak benzer değerlere imza atamayacaklar için kötü bir sonuç olmuş :dont:

Mesela ben hafta sonu 1000 km şehir dışı uzun yol yaptım, sürekli değişik yönlerden esen deli rüzgar, 30 - 1550 m arasında değişen rakım ve genelde duble yol ve hafif trafikte...

Her zamanki göreceli sakin ama tempolu kullanışımda, ort hız 102 km/h ve tüketimim de 7,1 l/100km, fabrika verisi 5.0 idi yanlış hatırlamıyorsam şehir dışı için.

Belki arkadan rüzgarı yakaladığım bir dönemde 90 km/h hıza sabitleseydim bir saat süre ile fabrika verisine yaklaşırdım, ama buna sabrım yetmez :D

Bu arada bende yol bilgisayarı değeri depo doldurmadan doldurmaya hesaba oranla 0.5 l/100km eksik gösteriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu değeri ben kendi dizel Focus 3 ümde bile yakalayamıyorum. Bravo,

Bu arada 1 Nisan Şakası falan değil demi bu :smiley2k: :smiley2k: :smiley2k::angry:

Teşekkürler, benim için de 1 Nisan şakası gibi oldu:) Kütahya'nın ağır kış koşullarından çıkar çıkmaz böyle bir tüketimi hedefledim. Çünkü Kütahya içinde ort. 9 lt/100km lerde gezmek benzinin de 4.71 TL. olduğu şu dönemde canımı sıkmaya başlamıştı. Her zaman bu değeri yakalayabileceğimi sanmıyorum. Yolda giderken nasıl sıkıldığımı bana sorun:) Ama bu değer bişeyleri kanıtlamak ve istendiğinde mümkün kılınabileceğini görmek açısından iyi oldu.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Semih Bey tebrikler, 4.7 l/100 km olan fabrika verisinin bile altında bir değer elde etmişsiniz! :smiley2k:

Ancak aynı fabrika verisi gibi bu değer de genel geçer bir tüketimi yansıtmıyor, ya da yalnızca en az tüketim değeri rekoru olarak forum kayıtlarına geçecek.

Neden genel geçer değil derseniz, çok özel şartlarda gerçekleştirilmiş, 90 km parkur, engebe çok az, trafik muhtemelen çok az, sabit hız vb.

Yani çoğumuzun pek kolay tekrarlayamayacağı bir tüketim değeri, bu anlamda size benim gözümde şampiyonluk kazandırmakla beraber nefsine hakim olamayarak benzer değerlere imza atamayacaklar için kötü bir sonuç olmuş :smiley2k:

Mesela ben hafta sonu 1000 km şehir dışı uzun yol yaptım, sürekli değişik yönlerden esen deli rüzgar, 30 - 1550 m arasında değişen rakım ve genelde duble yol ve hafif trafikte...

Her zamanki göreceli sakin ama tempolu kullanışımda, ort hız 102 km/h ve tüketimim de 7,1 l/100km, fabrika verisi 5.0 idi yanlış hatırlamıyorsam şehir dışı için.

Belki arkadan rüzgarı yakaladığım bir dönemde 90 km/h hıza sabitleseydim bir saat süre ile fabrika verisine yaklaşırdım, ama buna sabrım yetmez :smiley2k:

Bu arada bende yol bilgisayarı değeri depo doldurmadan doldurmaya hesaba oranla 0.5 l/100km eksik gösteriyor.

Değerli yorumunuz için teşekkürler, havalar biraz daha iyileşince ve lastikleri de değiştirince yine bir deneme yapacağım. Ama hakikaten 90km/h hızla gitmek çok zor oluyor. Yol bahsettiğiniz gibi duble, trafik ise sakindi. Kütahya ve Eskişehir aynı seviyede sayılır. Yolda da iniş çıkış bol fakat en uzun yokuş 250-300 m. ve eğim de en fazla %8-10 arasıdır.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 4 hafta sonra...

Sayın forumdaşlar,

Yeni bir tüketim rekoru -denemesi- ile karşınızdayım.

Araç: 2012 Focus III HB 1.6Ti-VCT Titanium PowerShift Otm. (KM:6800km-->7500km)

Toplam Mesafe: 635km

Güzergah: Giresun --> Ankara

Rakım Farklılıkları: Genel: 0-->850m, Gerçek: 0 - 1250m arasında değişken

Ortalama Sürat: 97km/h

Genel Kullanım Karakteri: Hız sabitleyici kullanılarak 110km/h hızda sakin sürüş. Zaman zaman 140-150km/h ile sonuçlanan "sport" modunda sollamalar. Kullanım oranı: sabit/ivmeli = 85/15

Ortalama Tüketim: 6.0lt/100km

Hava Sıcaklığı: 18C ile 27C arasında değişken

Satıh Şartları: Kuru/Islak: 90/10

Lastikler: GoodYear Efficient Grip 215/55/16

Focus III Yorumu: ECO ŞAMPİYON!

Ne dersiniz? Fena değil sanki?? :D

Daha önce kış şartlarında, ters güzergahta elde ettiğim tüketimi ise daha önce paylaşmıştım sizlerle...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1.0 ecoboost cikana kadar biraz ortalikta goruneyim bari. Sonra borumuz otmez ekonomi konularinda buyuk ihtimalle :(

Pedala basmayı bilmek gerek :) 1.0cc ile bu değeri yakalayamayanlar olacaktır :)

Sizin aracın ş.dışı değeri 4.8 iken 1.0'ın ki 4.2 mesela..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.